Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 537
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 24 467
Те ако са в "отпуск" не минават към неработещите, защото в отпуск е човек, който е на трудов договор.
Това хич не го съобразих, права си

Ако лицето Н работи/учи в чужбина, не би ли трябвало да постъпват данни за него оттам?

За моя син с месеци няма как да постъпи такава информация у нас.
За да му оправя здравните застраховки наскоро подадох в НАП удостоверение от университета му в чужбина, че е редовен студент. Той се води просто като неработещ и неучещ българин, без здравни осигуровки. След като му оправих здравните, не знам дали и как бива отчитан като студент в чужбина, освен в НАП и дали "преброителите" са го взели предвид или са го шибнали при "безделниците".

Ако е постоянно в чужбина, се подават декларации, за да му спрат осигуровките тук, т.е. би трябвало по тази информация да могат да засекат известен брой хора извън България. Теоретично.
Тук просто може да си се води неосигурен. Много хора, работещи навън, тук нищо не са подавали. Имам куп такива познати. Работят си по договори навън, там си се осигуряват, ползват здравна помощ и набират и стаж за пенсия.
По-проблемен би бил въпросът с двойното данъчно облагане на доходите, но то си има споразумения и за това нещо.

# 451
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Аз примерно искам да съм митничарка, ама на, не ме щат там, нямало свободни места никъде Mr. Green
https://customs.bg/wps/portal/agency/careers/announcements-of-competitions

12 бройки само за Юни месец, не търсиш достаъчно усърдно Innocent

Цитат
7. Размер на основната месечна заплата за заемане на длъжността: от 800 лева.
Не звучи добре така или иначе.
Търся бре, ама не ме искат  Mr. Green
Сега, знаем всички, че тези длъжности са за хора на хора.

# 452
  • София
  • Мнения: 38 515
Между другото, вече е станало някакво лафче за оправдание!
В банката се бавят - имаме недостиг на персонал.
В заведение - също.

# 453
  • Мнения: 3 771
Трябва време.
За да се види, че оправданието - имаме недостиг на персонал е всъщност, нежалание да се вдигнат заплатите.
Повлече ли един крак, неминуемо и другите ще го направят.
Все още сме държавата с най-ниска часова ставка, най-ниска минимална и средна заплата.

Хората вече не са толкова наивни. И си сменят работата, за повече пари и си искат по-голямо заплащане. Така че това са логични процеси.

# 454
  • София
  • Мнения: 2 428
Трябва време.
За да се види, че оправданието - имаме недостиг на персонал е всъщност, нежалание да се вдигнат заплатите.
Повлече ли един крак, неминуемо и другите ще го направят.
Все още сме държавата с най-ниска часова ставка, най-ниска минимална и средна заплата.

Хората вече не са толкова наивни. И си сменят работата, за повече пари и си искат по-голямо заплащане. Така че това са логични процеси.
Абсолютно съм съгласна!
Чакам с нетърпение да започнат да се пречупват и да плащат както трябва

# 455
  • Мнения: 18 504
Два дни след призива осемгодишните да хващат лопатите, въпросът изглежда има развитие:

"...В малките населени места с ромско население, училищата са напълно празни. Карат ни учителите да ходим да си събираме децата по къщите. И сутрин е ад-ние дърпаме ученика за едната ръка, от другата го теглят родителите му. Те искат детето да отиде на полето, където за ден ще им донесе 30 лева. Изобщо не ги интересува, че помощите ще им спрат..."
https://fro--reklamen-spam186--/novini/uchiteli-pred-frog-krimin … arat-malchim.html


от Фрог е, виждам, че сайтът е маркиран като спам.

# 456
  • Мнения: X
Я пак, къде на полето дават 30 лв на ученици? Това си реве за закрила на детето и трудова инспекция.

# 457
  • Мнения: 18 504
Това е от преди три години, може би затова надниците са различни:

"...На 10 юли тя ще стане на 12. Петокласничката отива да събира рози, за да изкара 10 лв. за училище. Часът е 5.30. Вали. Не е порой, но упорито. Тюркян е най-малкото от осем деца, а бащата, известен като Инката, два часа след нея с махмурлийска походка върви към изкупния пункт - отива, взема заработеното от предния ден и се прибира на сухо. Розоберът въобще не е това, което е..."

"Търсенето на работници увеличава цената на труда. За десетина години заплащането се увеличава от 30 на 60 стотинки, до 1 лв. сега на килограм. Бере се 3-4 часа сутрин. При 1 лв. на килограм за месец сръчен работник си докарва около 800 лв. "Бера всеки ден към 25-26 кила", казва 59-годишният Рашо. "Около 20-40 лв. на ден с жената вадим. Вчера заедно имахме 41 кг", съобщава 30-годишният Зибеид (той е "средна класа" - гледа 41 кози). А Анифе, която се притеснява да не й вземат майчинските, пита: "По 10-12-15 лв. на ден изкарвам, проблем ли има?". Налага се да обяснявам, че съм журналист, не съм инспектор и няма да й взема майчинските."

http://old.segabg.com/article.php?id=806352

# 458
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Абе вие брали ли сте някога рози? Аз съм брала, веднъж, един ден. И не искам да повтарям.

# 459
  • Мнения: X
Важното е, че са научени на труд децата - на оня труд, с който няма да могат да си купят хубав компютър и телефон и да философстват в бг мама на какво да се учи едно дете. И който по принцип се върши от машини.

# 460
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Точно розоберът не се поддава май на машинно бране. За лавандула съм виждала машини.

# 461
  • Мнения: X
И като не става с машини, да са деца в 5ти клас?
Деца нямам, а от родителите около мен никой не би си пуснал детето, дето, цитирам, 'от парче месо го гледам', да работи така. А най не биха ги пуснали хора, дето буквално са работили в калта.

# 462
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Не, за това не казвам нищо. Изключително неприятно е. Първо - даже да не вали, а то много често вали, има роса. И много бързо подгизваш до раменете. Носиш гумиран дъждобран, ама водата се стича по ръката под ръкава. Второ - насекомите, всички насекоми са по тия рози. Ако не те ужилят/ухапят поне 10 пъти си голям късметлия. Трето - тия рози бодат. Четвърто - калта. Обут си обичайно с гумени ботуши, ама калта се лепи и става на големи буци по подметките. Няма къде да я остържеш и се влачиш и плъзгаш из нивата. Пето -чувала тежи. И работата започва на разсъмване защото по правило трябва да приключи преди да са се нагрели розите. Ама ако няма кой да бере се бере и до късно, защото още по-зле ако останат за другия ден. И на следващия ден си пак на същата нива. Същия кеф.

# 463
  • Мнения: X
Като Чудомир го описа, Янтрич. https://chitanka.info/text/18649-rozober

# 464
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Мда, личи си преживяването от първа ръка. Нищо романтично няма в розобера, и оная снимка на локума на момата с кошницата няма нищо общо. https://i.pik.bg/news/611/660_e4c537ca92e1970b82095e643a7633ba.jpg

И тия рози са декоративни. Гюлът е по-дребен, розов и по-рядко бял.

Общи условия

Активация на акаунт