Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 450
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 16 194
То е за плач работата. 1500 лв акт, ако някой ти се претрепе на обекта, защото не си го обезопасил, и същата сума акт за липса на стаичка профсъюзите необезпокоявано да почиват в работно време. А най-забавното е, че Адмистративния съд е на държавата и играе в отбора на ИТ, и не прави разлика в размера на начислените суми. Да живее ДМСто, или в превод официалния рекет на бирниците.

# 136
  • Мнения: 1 625
Сега се замислих, колко пъти след интервю съм ОТКАЗВАЛА да ми звънят.
Да поясня и преди съм споменавала, че съм със средно образование. Имам и 10 години стаж по веригите. За който не знае, това там е много зле. Смятайте какво са ми предлагали, за да им кажа, че не са познали с мен.
Искам да кажа, че дори ”лошия” и неквалифициран персонал не винаги се навива да работи на някой. А е факт, че колкото на по-ниско стъпало си (образование, опит, способности) толкова по-нагли са работодателите.
Я да дойде някой да работи за 600 лв. 2 на 2 по 16 часа на ден. Реално предложение.(преди 6 години. В момента човека дава 850)
Или за 430 чисто, 6 на 1 по 9 часа и половина и нямаш право да пушиш или да напускаш обекта. Почивка - 20 мин.(пак оттогава, но мисля че и сега с на МРЗ)
А по лоши са тези, които ти казват едно, а се случва друго. За малко да се вържа на едни с големи обещания за заплащане. Ама знам какви въпроси да задавам. И понеже интервюто беше общо, още двама души се усетиха.
Просто какво пише в обявата и какво е всъщност са две различни неща. Отделно, ако не знаеш какви въпроси да зададеш (осигуровки, извънредни, глоби) накрая се оказваш с месец-два изгубено време.
Само да попитам. Този ”офис-администратор” за 1600 лв. носи ли материална отгговорност? Какви са задълженията, работното време, почивките? Почива ли събота, неделя, национални празници? Да не се окаже, че работи от 6 до 20 (14 часа), с един почивен ден, носи отговорност за всичко в офиса, трябва да отговаря денонощно на служебен телефон (пък, ако е на личен, още по-добре) и накрая и да търпи ”шефчетата”, дето по цял ден скиторят да минат за два часа да си избият всичките нерви и комплекси, щото видиш ли ”плащаме ѝ/ му на мързела, значи можем да се ебаваме с нея/него!”

# 137
  • Мнения: X
Глобата от 1500 лв. след това работодателят я обжалва и тя се намалява на някаква минимална сума, защото фирмата иначе била изрядна, това било първо нарушение или нещо друго. Имам предвид случаите на неплащане на извънреден труд. Повечето работодатели плащат глобата и продължават пак по същия начин. За тях 1500 лв. е много по- малко от печалбата им от извънредния труд, който не заплащат или не компенсират.
Преди време шефката ни обясняваше, че вече работно време няма. Някога било от 8 до 17 часа с 2 почивни дни, вече се работело, докато има работа и събота, и неделя, а на края на месеца нищо за извънредния труд, той не се гледал.

# 138
  • София
  • Мнения: 16 194
След обжалване ИТ се прави на разсеяно и не намаля сумата и влизаме в съд. Личен опит.  Досега единствени  НАП след обжалване (заради бъг в онлайн системата им) са ми реагирали адекватно и са отменяли АУАН.

# 139
  • Мнения: X
Значи е адекватно работодателят да не заплаща извънреден труд и АУАН да отпада?

# 140
  • София
  • Мнения: 38 476
Ами тъй като всичко друго в тази фирма е ок, пълни осигуровки, командировъчни и допълнителни неща, това ме навежда на мисълта, че явно е най-лесно да се прави.

# 141
  • Мнения: 24 467
Абсолютно неверни твърдение за неразглеждането на анонимни сигнали от ИТ. В съда видях с очите си анонимния сигнал, по който е стартирана проверка. За да нажулят акт за 1500 лв няма нужда нито едно твърдение в анонимката да е вярно,  достатъчно е да нямате отделна стая за профсъюзните дейци. Погледнете за какво са делата срещу ИТ в Административния съд.

Имам доста такива дела. Grin
На съда му е през ... работа дали проверката е по сигнал - анонимен, подписан или по самоинициатива на органа. За него е важно наказателното постановление или административният акт /задължителни предписания, например/ дали са, като крайни актове, правилни - действителни и законосъобразни. Кой е инициатор на проверката е без значение за съда. Въпросът е органите да се задействат, защото ако не се, няма кой да проведе контрол за спазване на правните норми. Съдът не се самосезира, в крайна сметка.
А ДИТ могат да се задействат и по анонимка - никой не им пречи. Въпрос е на желание само, защото при анонимката няма кого да информират за резултатите, освен проверявания работодател. Често пъти действат кампанийно - по общо спуснати "заръки" от ГДИТ, от прокуратурата имаха преди година-две сигнал за проверка на купища работодатели за това, дали имат неначислени и изплатени трудови възнаграждения даже. Всички други контролни органи в държавата също имат правото да подават сигнали до ДИТ.
Вижте, например, официален сайт на ИА ГИТ:
http://www.gli.government.bg/page.php?c=156

Цитат
Сигналът следва да съдържа пълното име и адреса на гражданина или организацията, от които изхожда, естеството на сигнала, дата и подпис. Подадените по електронен път сигнали са приравнени на писмени такива. За надлежно оформен може да се приеме само сигнал, изпратен чрез настоящия формуляр, който е скрепен с електронен подпис на подателя.
Цитат
Сигналът следва да съдържа следните данни: пълното име и адреса на гражданина или организацията, от които изхожда, естеството на сигнала, дата и подпис. Подадените по електронен път сигнали са приравнени на писмени такива. За надлежно оформен може да се приеме само сигнал, изпратен чрез настоящия формуляр, който е скрепен с електронен подпис на подателя(виж по-горе) или има прикрепен сканиран сигнала, който е подписан от подателя собственоръчно.
Smiling Imp


Глобата от 1500 лв. след това работодателят я обжалва и тя се намалява на някаква минимална сума, защото фирмата иначе била изрядна, това било първо нарушение или нещо друго. Имам предвид случаите на неплащане на извънреден труд. Повечето работодатели плащат глобата и продължават пак по същия начин. За тях 1500 лв. е много по- малко от печалбата им от извънредния труд, който не заплащат или не компенсират.
Преди време шефката ни обясняваше, че вече работно време няма. Някога било от 8 до 17 часа с 2 почивни дни, вече се работело, докато има работа и събота, и неделя, а на края на месеца нищо за извънредния труд, той не се гледал.
Намалява се само ако отговаря на критериите на чл. 415в от КТ - "За нарушение, което е отстранено веднага след установяването му по реда, предвиден в този кодекс, и от което не са произтекли вредни последици за работници и служители, работодателят се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 100 до 300 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 50 до 100 лв.
Не са маловажни нарушенията на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1 и 2." - при последните нарушения - несключени договори в писмена форма, невръчени екземпляри от трудов договор или уведомления, санкцията не се намалява.

Значи е адекватно работодателят да не заплаща извънреден труд и АУАН да отпада?
Не, разбира се.
За толкоз години не ми е минавало дело, при което има неначислен и/или неизплатен извънреден труд, това е доказано и работодателят не е санкциониран подобаващо. Въпросът е да се установи това. А неплатения извънреден труд не влиза в критериите за маловажност по чл. 415в от КТ - с такова нарушение е причинена вреда на работника /служителя/. Патримонуимът му не се е увеличил правомерно.
Съдът отменя наказателни постановления, той с АУАН не се занимава. АУАН касае санкциониращият орган само, който при наличието на такъв акт може да издаде, но може и да не издаде НП. Чак издаденото НП се обжалва по съдебен ред.
...
Иначе санкциите почват от 1500, това е най-често минимум, освен при маловажните случаи:
"Чл. 414. Работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв.
(2)  За повторно нарушение по ал. 1 наказанието е имуществена санкция или глоба в размер от 20 000 до 30 000 лв., съответно глоба в размер от 5000 до 20 000 лв."
Ако ДИТ си вършат добре работата и установяват и санкционират всяко нарушение, то работодателят още след първия ще се замисли дали да продължи да прави такива. Повторните се санкционират минимум с 20 000.00 лв. Ако има 10 работника с неплатен труд извънреден, ДИТ правят 10 отделни АУАН и НП, за всеки отделен случай. Не е толкова леко да се платят. Да не говорим, че редица нарушения на трудовото законодателство съставляват и престъпни състави.




Последна редакция: ср, 29 май 2019, 09:25 от Judy

# 142
  • Мнения: 29 324
Знам за случай, в който служителят е извън града през уикенда. Работодателят му звъни и му казва: "Ако до 1 ч. не си в офиса, не идвай в понеделник." Разбира се, нищо не му се плаща, нито връщането, нито загубената нощувка и почивка, нито извънредния труд.
Как да се бориш срещу тази наглост? Как се доказва това нещо в съда?

# 143
  • Мнения: 24 467
Знам за случай, в който служителят е извън града през уикенда. Работодателят му звъни и му казва: "Ако до 1 ч. не си в офиса, не идвай в понеделник." Разбира се, нищо не му се плаща, нито връщането, нито загубената нощувка и почивка, нито извънредния труд.
Как да се бориш срещу тази наглост? Как се доказва това нещо в съда?
Със свидетелски показания.
А работникът просто не отива в почивния си ден на работа. Той няма връчена заповед за полагане на извънреден труд и не нарушава трудовата дисциплина. Отива си на работа според договора в работен ден, в началния час и толкоз. Щото ако не отиде в редовния си работен ден и послуша оня, дето го плаши и му казва да не ходи, ще му тръшнат дисциплинарка после.
Наистина и хората си имат вина, че оставят Сульо енд Пульо да ги правят на маймуни.

Последна редакция: ср, 29 май 2019, 12:13 от Judy

# 144
  • Мнения: 29 324
Само че това е бил управителят на фирмата и е поставил така нещата. Като отиде в понеделник, ще му покажата вратата. Решат ли да  те разкарат, ще намерят начин.
В такава фирма и обстановка не се работи, разбира се. Не сме крепостни селяни, нито роби. Такива фирми и шефове не оцеляват дълго.

# 145
  • Мнения: 8 803
Тази авторка, която не съм срещала, защото не чета редовно в бгмама ми се струва, че иска да втълпи на хората тук, че трябва да се работи и за шепа стотинки, ако не ти предлагат повече. И то не защото е защитничка на труда, а защото понякога й се налага да ползва чужд труд и да го заплаща, а не й се иска да плаща.Затова, ако може да е фиктивно заплащане, на границата с ангарията. Тя самата най-вероятно не работи там, където е, защото работещият навън човек цени труда -както своя, така и на другите. Или пък някъде нея я гърчет за без пари и тя не иска да дава просто така изкараните с кървав пот стотинчици в Бг.
Авторке, никой не ти е виновен за положението ти там, където си. Ако искаш някой да ти свърши работа тук, трябва да платиш. Хората вече не желаят да работят като през соц-а, за потупване по рамото какъв герой на труда си.
Не е вярно и това, че няма добри специалисти. Има, всякакви има. И такива, дето не отстъпват на най-добрите по света. Просто не всеки може да си ги позволи и затова реве.

Още една от отбора на кристалните топки!
Примерно искам да отида и да родя  в Силистра и да си платя за избор на екип, ама няма гинеколози. Къде видя, че не искам да плащам? Не съм работодател и слава богу, като гледам материала....
Разкри ме - на социални помощи сме от 14 години. И много ме гърчат - седем дни в седмицата. И положението ми е толкова отчайващо...че се замислям дали да не се върна в България и да яхна един комбайн - поне връзки имам като корабни въжета.

Не си работодател,ама искаш някой да ти свърши някаква работа на парче. Значи в този момент ставаш работодател. Обаче не можеш да намериш човек и пускаш тема да се оплакваш. Щом не си намерила, значи не си предложила достатъчно заплащане. Запомни от мен -за абсолютно всяка работа в България има хора. И то добри. Зависи дали можеш да си ги позволиш. Ако се склонна да платиш подобаващо, до Луната канал ще ти изкопаят.
Аз съм фрийлансър и в моята област непрекъснато реват, че нямало един грамотен. Не казват обаче, че като видят офертите на грамотните и се правят, че ги няма.После нямало грамотни и кадърни. Twisted Evil

# 146
  • Мнения: 24 467
Само че това е бил управителят на фирмата и е поставил така нещата. Като отиде в понеделник, ще му покажата вратата. Решат ли да  те разкарат, ще намерят начин.
В такава фирма и обстановка не се работи, разбира се. Не сме крепостни селяни, нито роби. Такива фирми и шефове не оцеляват дълго.
Имам доста хора покрай мен, които подкрепих да не се дават на поредния льольо, решил да се пише султан. Имат доста спечелени дела с платени обезщетения от такива льольовци. Важно е работещите да са единни или ако не са, то поне да не отстъпва човек пред подобно изнудване. Няма как да му "покаже вратата" за това, че не е ходил да работи извънредно и то в почивен ден, без заповед. Не е толкоз лесно да се уволни човек. Има и "заядливи" работници, които си знаят правата. Един такъв даже сам съди и осъди три пъти енергото, което му беше работодател, например.
Разбира се докато си текат делата работникът е най-добре да си търси нормален работодател, но на такъв, не особено нормален,  носът трябва да се натрива - редовно и яко. 

Последна редакция: ср, 29 май 2019, 12:14 от Judy

# 147
  • Мнения: 29 324
Това ми напомни за един проблем, който може и да съм споделяла в някоя от темите.
Купих детски книги за сина ми. Почнахме да ги четем, те пълни с грешки. Ама не някоя случайна печатна грешка....липсват запетаи, грешно изписани думи, стилистични грешки.
Ядосах се и пуснах съобщение до издателството, на което ми отговориха:

"Да, знаем за въпросната книжка и точно по тази причина сменихме на 100% екипът който подготвя изданията за печат. За съжаление дали Ви се вярва или не получаваме негативни отзиви за издания минали през две корекции... показателно за “специалистите” които бълват университетите. Проблема тук не са само младите колеги а и уж утвърдени колеги с опит, които допускат груби и неприемливи грешки...негативите остават за нас - издателите"

И това е извинение на издателство!!!!!
Въпросните книги продължават да се продават, не са изтеглени.

ПС: Забележете в съобщението колко грешки има.

Последна редакция: ср, 29 май 2019, 09:57 от Natali_

# 148
  • София
  • Мнения: 12 374
Само че това е бил управителят на фирмата и е поставил така нещата. Като отиде в понеделник, ще му покажата вратата. Решат ли да  те разкарат, ще намерят начин.
В такава фирма и обстановка не се работи, разбира се. Не сме крепостни селяни, нито роби. Такива фирми и шефове не оцеляват дълго.
В една от предишните фирми, където работеше мъжът ми, негов колега беше неправомерно уволнен. Той обаче заведе дело и го спечели. Фирмата трябваше да му изплати една солидна сума, а той си намери друга работа.

Търсете си правата. Никой никога не ме е карал да работя извънредно - ако се беше случило, щях да поискам съответното заплащане.

# 149
  • София
  • Мнения: 38 476
О, любимата ми тема за работа на страница. Всички гледат да минат метър. Ако може, да плащат по 5 кинта на стр на фрийленс, ако може да правиш 50 стр на ден, ако си на заплата. Ама не можее!

Общи условия

Активация на акаунт