Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 458
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 47 981
А защо реши, че не го правим. Но не и професионално. А за разтоварване.

# 406
  • Мнения: X
Аз прах 3 пътеки и една вълнена завивка - ама истинска вълна - във ваната вкъщи. Водата поне беше с настроена от мен температура. Искам да видя как се пере половин ден на реката лятото. Няма да настоявам за зимата.

А, проблемът бил в калориите. Те се редуцират лесно - вместо 3степенно меню, едно ядене дневно. Леб и лучец. Под жаркото слънце, дето убива кравите ти посред нивата. Като в разказ на Елин Пелин.

П. П. Никак даже не прекрачвам границите на добрия тон. Обяснявам ти, че мнението ти е нереалистично и глупаво.

# 407
  • Мнения: 29 328
Децата, за които аз говоря са си баш деца. И трудът им се отразява прекрасно. Факт.

И кой точно труд? И кога? ...може би след 10-часовия учебен ден? ...или курсовете по математика, език и спорт?

Трудът го приемам в рамките на оправяне на стаята и помощ в домакинството, доколкото е във възможностите на детето, т.е. зависи на колко години е.
Да го опна на 8 години с мотиката на нивата....извинявай!
Предпочитам да го запиша на английски.

# 408
  • Мнения: 1 673
Ех, момичета, как изкривихте думите ми... Не говоря за калории, не говоря за пране зиме на реката (зиме се плете, разказват приказки и пеят песни, летем се пере!)…

Темата е "има ли недостиг на работна ръка" и моят отговор е "да, има". Има и лошо заплащане, има и слабо защитени права на работника, има и кофти шефове, има и бизнес интерес, има и тънки сметки, има и издоени европейски средства. Всичко има!

Но има и друго - едно често споделяно мнение, че трудът (особено пък селскостопанският, домакинският, стопанският, този, свързан с природата) е нещо ужасно... А всички книги на учители и на лекари казват, че трудът е нещо много ценно... За да го казват хората, значи има истина в тази работа.

Който иска да го разбира. Пък иначе - приятен ви ден във фитнеса, на английския курс, у дома... Където и да сте. Ако сте горе на черешата - хубав ден и на вас!

Допълвам - Гал, за спорта само да попитам - ако нямам капацитет и не мога да пиша по-умни мнения, трябва да не пиша, така ли е според теб? LaughingLaughingLaughing Ама и ти си една умница-хубавица... Kissing Face Натали, успех с английския на детето! Няма да се обяснявам дълго, но си личи, че изобщо не познаваш българските традиции и порядки от миналото. Науки като история, етнография, педагогика и психология се занимават с това. И преди 100 години не са карали 8-годишните да копаят с мотиката, и сега никой не ги кара. На 8 години са правили децата друго нещо, но е дълго за обяснение. Някой друг път може би ще ти обясня.

Последна редакция: ср, 26 юни 2019, 14:53 от Маpи

# 409
  • София
  • Мнения: 17 281
Но има и друго - едно често споделяно мнение, че трудът (особено пък селскостопанският, домакинският, стопанският, този, свързан с природата) е нещо ужасно...

Ами това казваме и ние, Мари, не е често споделяно мнение, чиста истина си е. Селскостопанският труд може да привлича само някой, който никога не го е вършил. Или който иска да поработи ден-два в годината за развлечение (обирането на череша може дори да си е забавно, ако нямаш огромно поле, което те чака да го обереш, а само 1-2 дръвчета за кеф; същото и с 1-2 реда домати и краставици за салатката и т.н.).
Не знам защо намираш, че е толкова грешно да се споделя едно такова мнение. Не намирам нищо кой знае колко ужасно да споделим, че има професии, които бихме предпочели да не практикуваме.

# 410
  • Мнения: 29 328
Натали, успех с английския на детето! Няма да се обяснявам дълго, но си личи, че изобщо не познаваш българските традиции и порядки от миналото. Науки като история, етнография, педагогика и психология се занимават с това. И преди 100 години не са карали 8-годишните да копаят с мотиката, и сега никой не ги кара. На 8 години са правили децата друго нещо, но е дълго за обяснение. Някой друг път може би ще ти обясня.

Мари, нямам намерение да ти се обяснявам какво бих дала или не на детето ми да върши и защо. По кое позна, че не съм запозната с българските традиции? По петте реда от поста?!?  Mr. Green

Защо смяташ, че твоето мнение да кърския труд е най-правилен и всеки, който е във фитнеса или пред компютъра и не гори от ентусиазъм за селскостопански дейности, е тъп, ограничен и децата са му плужеци пред таблет?!?
Запази си мнението за себе си и отивай на нивата, щом те влече! Ти така ли си изкарваш прехраната?

# 411
  • Мнения: 18 498
Радетелките на детския труд първи да дадат пример и да изкарат осем годишните си с мотики по нивите.
В България възможности за експлоатация на детски труд дал бог - като се започне от розобера в 4-5 ч. сутрин, после черешобера, така до зимата. Ще ги направите хора, къде ще идат тези деца.

# 412
  • Мнения: 1 673
Натали, да, по 5-тте написани реда си личи, че идея си нямаш какво трябва да работят 8-годишните. Направих ти услуга и ти посочих кои сфери в науката могат да ти дадат този отговор. Виж, за английския обаче си права! Запиши го! Дори, да не ставам досадна, ама пък и езикът спори повече, ако се почва от по-ранна възраст. Хехе, това последното ти го казвам, за да ме пратиш освен на село и на друго място. На въпроса ти с какво си изкарвам прехраната - ами садя семена. Да, ето! Където покълне и стане - стане. Където не - пишем го слаб сезон.

Но има и друго - едно често споделяно мнение, че трудът (особено пък селскостопанският, домакинският, стопанският, този, свързан с природата) е нещо ужасно...

Ами това казваме и ние, Мари, не е често споделяно мнение, чиста истина си е. Селскостопанският труд може да привлича само някой, който никога не го е вършил. Или който иска да поработи ден-два в годината за развлечение (обирането на череша може дори да си е забавно, ако нямаш огромно поле, което те чака да го обереш, а само 1-2 дръвчета за кеф; същото и с 1-2 реда домати и краставици за салатката и т.н.).
Не знам защо намираш, че е толкова грешно да се споделя едно такова мнение. Не намирам нищо кой знае колко ужасно да споделим, че има професии, които бихме предпочели да не практикуваме.


Бърди, аз говоря за личен труд. Говоря за трудотерапия, за връзка с природата. Личен физически труд, дисциплина и отговорност вместо фитнес и гола салата. Ако говорим за селскостопански бизнес, тогава е съвсем друго нещо. Там вече има съвсем други механизми. Сега, ако трябва да свържа първото с второто, то забележи какво излиза:

Физическият труд е ужасно нещо. Всички го мразят и предпочитат да учат английски.
Полетата/работните места пустеят, няма работна ръка.
За тези жълти стотинки кой ще дойде да ти работи?
Няма работна ръка, има проблем.
Има проблем, има изнервяне.
Има изнервяне, всички и всичко ни е все криво в държавата.
Всичко е криво в държавата, това изобщо живот ли е.
Това изобщо живот ли. Предпочитам вместо да копая/да работя за минимална заплата, да уча английски!

С подобно негативно отношение към труда - като човешко благо - не си ли съгласна с мен, че далеч няма да стигнем? И не е така само при нас, а на много места, за съжаление. Трудът трябва да се уважава и трябва да възпитаваме децата си в любов към труда. Може би това трябваше да напиша за по-кратко...



# 413
  • Мнения: 1 495
Интересна тема,  мисля че да. Работната ръка свърши. Който иска работа ще намери и то бързо. Преди 10-12 години не беше така (извън най-големите градове). Вижда се по интеграцията на малцинствените групи. 2009 си беше екзотика да ги видиш в нещо различно от брането на плод/зеленчук. Сега вече предрасъдъците и други фактори не са спирачка, трябват им хора на работодателите. Лични виждания, може да не отговарят на цялостната истина.

# 414
  • Мнения: 1 673
Интересна тема,  мисля че да. Работната ръка свърши. Който иска работа ще намери и то бързо. Преди 10-12 години не беше така (извън най-големите градове). Вижда се по интеграцията на малцинствените групи. 2009 си беше екзотика да ги видиш в нещо различно от брането на плод/зеленчук. Сега вече предрасъдъците и други фактори не са спирачка, трябват им хора на работодателите. Лични виждания, може да не отговарят на цялостната истина.

Всичките кори за баници са нагънати и пакетирани от тях, всички кабели за леки коли с сглобени от тях (в завод), а миналото лято бяха и основни градинари и камериери по морето. Нямам проблем с това. Труд е и те го вършат. Радвам се, че са отново мотивирани да работят. Определено са човешки ресурс, който тепърва ще се разгъне.

# 415
  • София
  • Мнения: 12 374
Мхм, просто си представям някоя италианка, която в обедната почивка отива да покопае на нивата вместо да седне да изпие едно хубаво кафе. Ми и мен не ме влече - предпочитам кростренажора у дома и пържолата после. Гола салата не ям.

Защо всички трябва да харесваме физическия труд? Уважавам хората, които го вършат, но това съвсем не означава, че искам да го върша и аз.

# 416
  • Мнения: 47 981
Ама бъркате. Вече доста неща се оптимизират, механизират и това  е нормално
Ако сравним как гледат крави във Франция и тук, ами има разлика и няма защо да ги пасе някое цигане. Има много улеснения и е нормално света да върви напред.
Тук никой не иска да работи тежък физически труд, защото е и много ниско платен. Иначе и за Чернобил са се намирали работници, срещу съответното заплащане. Това, че някои хора си почиват с градинска работа, не значи, че искат или са принудени да се занимават с това професионално. За някои дейности, също тежки, като строителни работи, работници има, ама срещу съответни пари, а не за жълти стотинки


# 417
  • Мнения: 29 328
Натали, да, по 5-тте написани реда си личи, че идея си нямаш какво трябва да работят 8-годишните. Направих ти услуга и ти посочих кои сфери в науката могат да ти дадат този отговор. Виж, за английския обаче си права! Запиши го! Дори, да не ставам досадна, ама пък и езикът спори повече, ако се почва от по-ранна възраст. Хехе, това последното ти го казвам, за да ме пратиш освен на село и на друго място. На въпроса ти с какво си изкарвам прехраната - ами садя семена. Да, ето! Където покълне и стане - стане. Където не - пишем го слаб сезон.
Скрит текст:
Но има и друго - едно често споделяно мнение, че трудът (особено пък селскостопанският, домакинският, стопанският, този, свързан с природата) е нещо ужасно...

Ами това казваме и ние, Мари, не е често споделяно мнение, чиста истина си е. Селскостопанският труд може да привлича само някой, който никога не го е вършил. Или който иска да поработи ден-два в годината за развлечение (обирането на череша може дори да си е забавно, ако нямаш огромно поле, което те чака да го обереш, а само 1-2 дръвчета за кеф; същото и с 1-2 реда домати и краставици за салатката и т.н.).
Не знам защо намираш, че е толкова грешно да се споделя едно такова мнение. Не намирам нищо кой знае колко ужасно да споделим, че има професии, които бихме предпочели да не практикуваме.

Бърди, аз говоря за личен труд. Говоря за трудотерапия, за връзка с природата. Личен физически труд, дисциплина и отговорност вместо фитнес и гола салата. Ако говорим за селскостопански бизнес, тогава е съвсем друго нещо. Там вече има съвсем други механизми. Сега, ако трябва да свържа първото с второто, то забележи какво излиза:

Физическият труд е ужасно нещо. Всички го мразят и предпочитат да учат английски.
Полетата/работните места пустеят, няма работна ръка.
За тези жълти стотинки кой ще дойде да ти работи?
Няма работна ръка, има проблем.
Има проблем, има изнервяне.
Има изнервяне, всички и всичко ни е все криво в държавата.
Всичко е криво в държавата, това изобщо живот ли е.
Това изобщо живот ли. Предпочитам вместо да копая/да работя за минимална заплата, да уча английски!

С подобно негативно отношение към труда - като човешко благо - не си ли съгласна с мен, че далеч няма да стигнем? И не е така само при нас, а на много места, за съжаление. Трудът трябва да се уважава и трябва да възпитаваме децата си в любов към труда. Може би това трябваше да напиша за по-кратко...


Ставаш смешна. Не само в нападките си към мен.  Peace

# 418
  • Мнения: X
Фитнесът и режимът на салата за масата хора са в категорията на разкрасителните процедури, не на здравните.
Като вършила (често го повтарям по темите) тежък, хамалски физически труд срещу заплащане за кратко време, от което обаче още не мога да се излекувам, с удоволствие бих изпратила на къра всички радетели на трудолюбието, които ми философстват за равенството между фитнеса и полската работа. За мое искрено изумление никой реално не отива да се радва на житните класове, черешите и речната хладинка. Повтарям за неразбралите - никой фен на физическата работа не отива да я върши. Не и за повече от 2 дни месечно или час дневно, тип хоби.
Липсват ми и думи да опиша безсмислието да се върши ръчно работа, която е механизирана от десетилетия, но у нас просто на никого не му се дават пари за машини. Щото после трябва да даде и заплати на квалифицирани кадри да бачкат с тези машини.
Моля ви се, спрете си компютъра и идете да бачкате на полето. Дайте личен пример в продължение на 2 месеца и пак ще си говорим. Ще ви осигуря волтарена.

# 419
  • Мнения: 7 006

Защо всички трябва да харесваме физическия труд? Уважавам хората, които го вършат, но това съвсем не означава, че искам да го върша и аз.

А,същото  исках да напиша!

Мари,разбирам те много добре какво искаш да кажеш.И мисля,че си права донякъде.Но колелото рано или късно,ще се завърти.
Това не значи,че всичко живо ще държи мотика или юлар, нито пък,че децата да вършат работата на възрастните,няма смисъл да се изпада в крайности при разсъжденията:)
Но на тоя етап..Технологичния прогрес е на дневен ред в историята на еволюцията ни.Правилно или не,времето ще покаже,но според си е немиунем/задължителен етап.
Та,просто няма нужда от много патос,керванът си върви,кучетата си лаят.

Общи условия

Активация на акаунт