Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 486
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: X
Не, не го оформя. Оформя го възпитанието вкъщи - ако то е добро и е включвало уважение към труда, ок.
За съжаление възпитанието специално тук често включва пренебрежително отношение към всеки, който е стигнал само до завършена гимназия. Не дай, Боже, техникум. И това го дискутирахме назад.
П. П. Не беше ли ти тази, която обяснява за стари комплекси? Много УПК звучиш с това за възпитателната сила на труда.

# 496
  • Мнения: X
Сега разбрах, че съм неоформен човек. Нищо по-тежко от това да сготвя и изчистя къщата си не съм правила, но странното е, че никога не съм се оплаквала от доходите си, в т. ч. и тези от България. Но все пак вероятно съм неоформена.

По-големи глупости отдавна не бях чела. 😂

Аз изпитвам голямо уважение към всеки труд. Просто аз не искам и вероятно не мога да работя каквото и да било свързано с физически труд, ако ще и да става дума за гримьор, а не като да не мога да гримирам. Самата мисъл ме убива и не мога да се сетя за абсолютно нищо, което физическият труд може да изгради в човек, освен болки в гърба и разширени вени. Но си има хора за всичко. Въпросът, чийто отговор не разбрах е защо децата трябва да знаят как се работи с ръце, крака и тяло?

Последна редакция: сб, 29 юни 2019, 12:14 от Анонимен

# 497
  • Мнения: 14 635
Цитат
Много обичам да ми казват колко е мизерно в Португалия
Аз лично го казвам с огромна тъга,пък за другите не знам.Пак така ми става гадно и тъжно като ни кажат чужденци:Каква хубава страна!Как така не може да си оправите живота?






# 498
  • Португалия
  • Мнения: 3 957
УПК какво е?
За съжаление много уж изучени висшисти има в Бг, които дават идея и за лошо образование.
А то може да бъде конкуретноспособно, и отлична база за надграждане.

# 499
  • Мнения: X
Учебно-производствен комплекс, от соца. Изкарваш 11ти клас и отиваш една година да усвояваш професия.
Звучи доста добре, докато не почнат сравненията каква е разликата между учЕните и трудолюбивите.

# 500
  • Мнения: 2 600

  Въпросът, чийто отговор не разбрах е защо децата трябва да знаят как се работи с ръце, крака и тяло?

Добре, де, какво лошо има да ЗНАЯТ? Не е проституция или престъпност някаква, че да се каже, че такъв вид познание е лошо.
И вече ти се каза безброй пъто, но ти нагло го нарече "глупости" - ако знаеш, какво е да се работи физически труд, ще оценяваш усилията, които полагат работниците ти (ако ги полагат), а ако си цениш работниците - ще си успешен като бизнесмен. Защото темата е точно тази - (перифразирано) защо в България не щат да работят на полето, пък се пънат на бригади да берат ягоди?

# 501
  • Мнения: 18 501
Няма лошо в занаята, във физическата и тежката работа, но да се обяснява как физическият труд повишава морала и етиката е неадекватно. Тази задължителност, която 1-2 потребителки се опитват да прокарат, е дразнеща.
Следобед ще си полея цветята - дали ще ми се повиши етиката? Съмнявам се.
Всеки си работи каквото може, ако е и учил за това - още по-добре.

# 502
  • Мнения: X
Аз оценявам всякакви усилия, което вече написах. Нищо в отговорите на въпроса ми не осветли относно необходимостта децата да работят. Лошото да бъдат карани е, че са деца и не трябва да работят. Това че ти като секретарка си чистила и си получавала по-малко от шофьора, няма никаква връзка с децата. И не, не трябва да бъдат учени, че щом се подиграва работодателят с труда им могат да му се предложат като шофьори, че да им плати повече. Да, глупава аналогия, но следва структурата на примера до който се отнася.

# 503
  • Мнения: X
ако знаеш, какво е да се работи физически труд, ще оценяваш усилията, които полагат работниците ти (ако ги полагат), а ако си цениш работниците - ще си успешен като бизнесмен. Защото темата е точно тази - (перифразирано) защо в България не щат да работят на полето, пък се пънат на бригади да берат ягоди?
Не, темата е защо няма хора да работят, а даденият пример е фрапантният за полската работа, нищо повече. Не е най-представителна извадка. Във всички сфери има шефчета без ден трудов стаж или с няколко дни, колкото да разберат, че предпочитат да юркат, вместо да бъдат юркани.
Карани... Нека ползваме правилната дума - принудени. Без личен пример явно. Къде са мама и татко, докато детето бере ягоди? На климатик в офиса.

# 504
  • Мнения: 2 600
И като

Карани... Нека ползваме правилната дума - принудени. Без личен пример явно. Къде са мама и татко, докато детето бере ягоди? На климатик в офиса.

Аз пък не разбрах така мнението на онази потребителка, от която тръгна скандалът. Тя имаше по-скоро предвид, че мама и тати опъват каиша - примерно берат ягоди - и заради това, че им е тежко, правят всичко възможно детето да не работи - да седи в къщи на климатик и да учи кво-да-е. А накрая от това кво-да-е има голям риск да излезе човек, който не може да изкара добри пари в офис, но и презира дори идеята за физически труд.

При мен положението е леко едностранчиво - всички бяха образовани и не живеехме от селско стопанство, ама три поколения работехме в градините, никой не ме остави да си стоя в къщи, докато големите бачкат. И понеже съм си мързел, като пораснах - аз стоях в къщи и готвех, а те работеха в градините. Не са ми плащали никакви пари за това   Wink  както сега е модерно, според някои статии из медиите.  Grinning
Нямам усещане за някаква травма от това, че да скачам като ухапана  Simple Smile

# 505
  • Португалия
  • Мнения: 3 957
Оф, sinergon2, най- после някой да разбира текст,а не да прави интерпретации.

# 506
  • Мнения: X
Ами аз поне така го разчетох, и то от втори човек в темата (с авторката - трети) - хем драпане децата да се научат на ръчен труд, хем качествено ми се губи предлагащите кога и как работят ръчен труд. Че даже и се засягат - откъде-накъде ще ги пита някой такова нещо. Ами оттам, дето се опитват да пратят чужди деца в кал и пек, очевидно.
Освен това, и в момента страшно много хора точно в България се прибират уикендите на село и работят. Поради тази причина на мен лично ми е чудно за какво точно у детското възпитание се дава акъл.
Или не се познава ситуацията, или се избиват някакви семейно-възпитателни проблеми.

# 507
  • Португалия
  • Мнения: 3 957
Защо ще пращам чуждите деца да работят!? То е и подсъдно.
Но,моите се учат на труд, и вярвам,че е важно. Виждала съм сополанковци на първа месторабота,да не могат да изкарат деня съсредоточени.
Пълна липса на воля,последователност,способност за адаптация,желание за минимално усилие... Не може да чакаш до завършване на образование, за да учиш на пунктоалност,спазване на правила и норми. За мен това се учи с труд. Пък после,да раздават заповеди...
И пак- трудът не е мотика само.
Искаш да ти кажа кога работя ръчен труд аз!? - когато си поливам градината,примерно. Когато кося трева,или садя овошки...и във всяка дейност съм с децата.

# 508
  • Мнения: X
Наистина започнах да ти изпускам нишката. Говорехме за ръчен труд при децата последно. Ти се включи там, сега пак 'нещо друго говорех'. А общата тема е малко по-друга.

# 509
  • Бургас
  • Мнения: 6 884
Където и да се беше случило,пак щях да съм успяла,защото не ме е страх и срам да работя,въпреки дипломите си всичко,но и благодарение на тях имайки избор.

Хаха ще падна. Те и хората от малките населени места не ги е срам и страх да работят, но местния дерибей дава 500лв заплата. Толкоз, ако искат. Не го интересуват дипломи и знания.

Мой познат работи в производствена фирма. Шефа им намали заплатите през 2010-та уж заради кризата. И от тогава услужливо забрави да им ги вдигне, въпреки че всички вече забравиха за тая криза. Кадърните хора естествено напуснаха. Шефа назначи затворници, за които плаща на държавата някакви мизерни пари. Само и само да не плаща за читави работници. Сега им е много трудно на управителите, но какво от това, нали за него остават повече за почивки в чужбина.

Общи условия

Активация на акаунт