Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 454
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 50
Хората искат да живеят нормално като за времето. В землянка и да яде от копанка иначе може всеки, но не сме в началото на неолита все пак, 2019 година е.
Това за любовниците и скъпите дрехи е редовен рефрен на завиждащи селтаци, нищо лично. И е въпрос на възпитание вкъщи, пак нищо лично. Завистта се възпроизвежда, мизерията (включая духовната) също.

Разбира се, аз лично не се засягам. Работя точно това, което искам и ми харесва и изкарвам повече парички, от колкото са ми нужни за един спокоен и добър живот, по моите разбирания.

Всеки има право на мнение. Това за любовниците и скъпите дрехи беше насочено не към образованите хора с години трудов стаж и доказали се в професията си, а към младите 20-26 годишни, които не работят абсолютно нищо и чакат на мама да купи храна, а баба да даде 5 лева за кутия цигари.

# 526
  • Мнения: X
Ето го и другото клише за мързеливите 20-26годишни.
Добре, няма проблеми.

# 527
  • Мнения: 50
Ето го и другото клише за мързеливите 20-26годишни.
Добре, няма проблеми.


Евростат: Всеки шести младеж на възраст между 20 и 34 г. в Евросъюза не е работил или учил през 2018 г., което прави около 15 млн. млади хора. България е на трето място в Европейския съюз по младежи, които нито учат, нито работят.


# 528
  • Мнения: 25 600
А за етноса и образованието на тези неработещи и неучещи младежи Евростат какво казва?

# 529
  • Мнения: X
Коментираме го от 2 дни това изследване.
1/3 са цигани, а забравих колко едва са изкласили 8ми клас.
Мисълта ми беше, че много смело се дават примери със селската баба и кой как мързелувал и бил загубил връзка с природата, обаче... Никой не казва баба му как си е съдрала задника, че да изучи майката или бащата, че да не кОпат - нито те, нито внучетата. И никое загрижено внуче не ходи да кОпа, нито праща правнучетата - все са твърде доволни от работата си и твърде многото свободно време.

# 530
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 202
е, то не само циганите спадат към етносите. черните шведи и датчани, кафеникавите германци и французи също би трябвало да спадат към етносите.

# 531
  • Мнения: 50
Коментираме го от 2 дни това изследване.
1/3 са цигани, а забравих колко едва са изкласили 8ми клас.
Мисълта ми беше, че много смело се дават примери със селската баба и кой как мързелувал и бил загубил връзка с природата, обаче... Никой не казва баба му как си е съдрала задника, че да изучи майката или бащата, че да не кОпат - нито те, нито внучетата. И никое загрижено внуче не ходи да кОпа, нито праща правнучетата - все са твърде доволни от работата си и твърде многото свободно време.

А, за връзката с природата не знам. Не е нужно да сме овчари, за да сме близо до нея.
Моята баба не си е съдирала задника, за да изучи когото и да е.

Та, моята мисъл беше, че за 50лева няма да копам, защото си изкарвам достатъчно парички. ОБАЧЕ ако няма какво да ям, ще копам и за 20лева. В този ред на мисли, до каква възраст, мислите, е нужно родителите да издържат изцяло децата си? Точно тези разглезени деца от бабите си, сега отказват да работят. И не, не е нужно да копат!

# 532
  • Мнения: 2 600
Никой не казва баба му как си е съдрала задника, че да изучи майката или бащата, че да не кОпат - нито те, нито внучетата. И никое загрижено внуче не ходи да кОпа, нито праща правнучетата - все са твърде доволни от работата си и твърде многото свободно време.
И това проваля някои хора. Защото ако баби/родители не подсигурят на внучето/правнучето много средства или самовъзпроизвеждащи се средства /например функциониращ бизнес/, то ще трябва самО да си постигне стандарт.
Давам за пример частен случай, на който не знам развитието  (от преди маса години). Човек с няколко сърдечни стента, но работи с ума си и взема пари. Жената от демокрацията (демек 90-те) безработна и така и повече не потърсва работа никога. Апартаменти, коли, почивки на екзотични места (завиждаме ние селяците, признавам  Wink   ). Пращат детето на частна гимназия по време, когато те тъкмо се бяха появили и ние-простолюдието- се цъклехме на умопомрачителните такси. Да, ама дЯтито така и не я завърши, напусна преди последния клас. Всичките пари на вятъра, дори диплома за средно няма. Не че дипломата е решаваща и липсата й отрязва всякакви пътища или не можеш да завършиш вечерно, де.
Наистина не знам, как се е развило след това, но не ме и интересува. Но ми се струва, че при това отношение към едното завършване на училище детето малко трудно ще постигне стандарта, на който е научено от родителите си.

За проучването за младежите - при нас често се коментира, че това са деца на гастарбайтери (обикновено жени, при нас мъжете по-рядко се хващат на тежка работа), които получават пари от чужбина. Многото милиарди, с които мигрантите се фукат, не са само за пенсионерите-родители. Ако имаш "осигурен" доход от няколкостотин лева, има си хас да си търсиш работа въобще.

# 533
  • Мнения: 4 383
Като прочета, че някой говори за "парички" и дава заключения за всички американци, се чудя да се смея или да плача.

# 534
  • Мнения: 18 298
Възрастният човек, който трябвало да бъде наглеждан дали яде, по един път дневно ли яде? Rolling Eyes После сам ли си измива чиниите или гледачът трябва? А с тоалетната как ли е... Те възрастните хорица понякога цапат доста. Задачите няма да са съвсем никакви. Патронажът носи храната и я връчва. Дали ще се яде или не, това никой оттам не го касае. Но искат на другия ден съдинките чисти и измити. Ако старецът не се е справил задоволително, защото му треперят ръцете или едва ходи, може да му откажат услугата в бъдеще.

# 535
  • Мнения: 50
Като прочета, че някой говори за "парички" и дава заключения за всички американци, се чудя да се смея или да плача.

Айде, айде. Знаем, че всички познават някакви супер процъфтяващи бизнесмени зад граница. Не говят за парички, работят по 1 час месечно и постоянно пътуват.

И българите не са мързеливи, и ромите са виновни за всичко - за малките заплати, за безработицата и за световния мир. Аз роми не познавам, но много от младите българи, които познавам, ги мързи дори да отидат до тоалетна. Стискат с часове.

Научете се да приемете чужди мнения, било то и далечни от вашите.

# 536
  • Мнения: 4 383
Като прочета, че някой говори за "парички" и дава заключения за всички американци, се чудя да се смея или да плача.

Айде, айде. Знаем, че всички познават някакви супер процъфтяващи бизнесмени зад граница. Не говят за парички, работят по 1 час месечно и постоянно пътуват.

И българите не са мързеливи, и ромите са виновни за всичко - за малките заплати, за безработицата и за световния мир. Аз роми не познавам, но много от младите българи, които познавам, ги мързи дори да отидат до тоалетна. Стискат с часове.

Научете се да приемете чужди мнения, било то и далечни от вашите.
Пак се опитваш да обобщаваш. Проблем с мнението ти нямам, нито с речника ти - те говрят сами за себе си, дори и аз да мълча Simple Smile

# 537
  • София
  • Мнения: 12 374
До каква възраст мисля да издържам детето си? Докато учи. После ще очаквам да работи. Ако обаче заплатата й не стига да покрива всичко, а ние с баща й можем да си го позволим, ще й помагаме с някаква сума всеки месец. В някакъв момент се надявам сама да се оправя - или с партньора си. Както го правя аз и ММ.

# 538
  • Мнения: X
Аз издържах сина си ежемесечно докато учеше в Морско училище. Сега, като е капитан не върви да му помагам. Той работеше от последната година в гимназията по собствена инициатива, не за да плаща храна, консумативи и подобни, а за собствени нужди. Ако бях някаква мека майка и бях зачела човешките му права и достойнства, щях да приема огромното му желание да учи история, антропология и подобни и още щях да го издържам, а не просто да му помагам. Което, щях да правя с радост, само че реших, че повече си заслужава да проведа една семейна война, отколкото после всички солидарно да се жалваме колко са гадни животът и държавата.
Между другото той си умира да прави разни неща с ръцете си и въобще обича физическия труд. И все пак по-добре да го осъществява по дейности в къщата си и/или с доброволен труд, отколкото да разчита на него за насъщния си.

Дъщеря ми иска да работи през лятото, за да си изкара пари за някакви глезотийки, само че аз или баща й трябва да се подпишем, което просто няма да направим.

# 539
  • Мнения: 18 298
Гал горе писа за селските баби, които се жертвали да изучат децата си, пък после никой не им помагал да копаят. Може понякога да е така, но зависи. Моята майка (с орехите и крушите) е една от първите програмисти в България, тези, дето работеха на „Правец”, с програмни езици като Паскал и пр. (не им разбирам, аз не съм наследила професията). Та не е точно селска баба, а баба айти. Smiley Но  има наследствена градинка с овошки и винаги с удоволствие си ги обираше заедно с мен и татко, разбира се, че даже и компотчета си правеше. Но не ме е издържала с копан. Нейната майка е работила като учител и после като счетоводител. Бабата на майка вече е била селска жена, но колкото и усилено да се е трудила, не е било заради баба, която за съжаление е била дадена за осиновяване при живи родители. Imp От страна на мъжа ми имахме автентична селска баба. Да го е издържала с копан да се изучи - не! След техникума е бил насочен да почне в завода, където дневни смени, нощни смени, вредни условия... при положение, че е имал изявени заложби в поне две области - история и астрономия, те и днес му са страсти. Тъй че бабата не се е раздавала прекалено и ако мислите, че ако днес беше жива, аз щях да се науча да копая, та да ходя с детето да й помагам в копанта - не чувствам такова задължение.

Общи условия

Активация на акаунт