Захранване Водено от Бебето/ Baby-Led Weaning Тема 11

  • 30 216
  • 758
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 2 988
Бъркани яйца със спанак, друго по-необичайно, което съм правила и може да не си опитала е мусака с броколи и сладки картофи. Като не обича спанак, ориз яде ли? И двете ми момчета имаха период, в който ядяха само ориз с охота. Та правех всичко с ориз😂 - пиле с ориз, спанак/ тиквички/ броколи с домати и ориз, пълнени чушки, тиквички, мусака с ориз, мусака със зелен фасул и ориз, ориз със зеленчуци...

 Иначе моето дете прояде наистина едва на година и 2-3 месеца от раз. Сега яде повече и от мен понякога

# 646
  • Мнения: 1 406
Говори ми за апетит.... Сина ми изяжда 180-200 гр супа от кухнята,  изяжда второто (оак 180-200 гр),  половин домат, половин краставица,  ако случайно не съм прибрала хляба от полезрението му задължително проси хляб и аз режа една тъъъъничка филия,  но ако е нарязан плющи цяла,  щот' ако не дай си биже я срежа на две следва драма поне час и нещо. ... Евентуално дояжда на сестра си каквото е останало  и междувременно излоква една чаша вода... Ако няма салата тъпче банан,  цял.  И много  често пита за още... Не знам  къде го събира,  понякога ме притеснява,  че преяжда.

# 647
  • Bарна, морето, сините вълни
  • Мнения: 6 021
И моето дете е с огромен апетит. Яде 4 пъти на ден, като следобед е нещо по-леко като плодове, домашни бисквити и т.н. Обаче хляб, където и да види, очите ѝ ще изскочат. На село намираше закътан за кучетата хляб и го изяждаше. А не е като да е нещо, което не ѝ даваме или е забранено и затова така да се нахвърля. А някой да яде пред нея и да не я почерпи... олеее, война, писък, рев!

# 648
  • Мнения: 338
Момичета, малко да съживя темата... Малният, ще стане вече месец, яде само символични количества /на 1г е в момента. Предлагам закуска, обяд и СЗ, вечеря още не предлагам, че ми се изправя косата да се чудя какво да правя с още едно ядене. Сутрин яде САМО филия с масло 🙄. Предлагала съм какво ли не, но отказва. На обяд са най-разнообразни вариации от мъфини, зеленчуци, манджи, супи, паста... и от всичко изяжда 5 хапки и до там. За СЗ предлагах мъфини с плодове - и тях отказа, сега предлагам грис, овесени ядки с кисело мляко и плод и пак хапва много малко.  Той и преди не е ял големи количества, но сега съвсем. Малкият много добре се справя с лъжицата, когато аз му я подавам пълна и затова предлагам и "по-течни" неща. Отскоро, като види лъжицата и ми бута ръката... Ако е за хващане сам, хапва малко и всичко е на пода после. Сирене не обича особено, белтък също, като усети, яде малко, картоф също не харесва, но... онзи ден му направих миш-маш и си го изяде целия 🙄, което ме навежда на мисълта, че харесва някакви комбинации, които не мога да нацеля.
Ако някой има идеи какво да предложа, направя, за да засисля интереса му към яденето? Кара основно на кърма, през деня суче 5-6 пъти, а през нощта 1-2. Опасявам се, че не яде достатъчно здравословно и може да му се отрази, ако продължава така. Очаквам да му излязат нови зъби и го отдавам на това, но много време стана.

В същата ситуация съм. Моето момче обаче е почти на 11 месеца и тези номера ми ги прави от около 3 седмици. Лъжица не ще и да види - нито аз, нито той сам. При нас пък печен картоф е на почит, но само на картофи ли ще я караме (и то пак символични количества)?! Какви ли не форми предлагам - не, не и не... Или само дегустира и всичко се хвърля на пода... Не знам докога и как ще я караме така Sad

# 649
  • София
  • Мнения: 1 395
За нас 5+ хапки са постижение. И вече над 9 месеца се мята всичко на земята. До гуша ми е дошло вече. Последните две седмици имам три счупени чинии, тъй като сама се оправям и с тримата и все някога трябва да стана за една сол поне да донеса 🙄

# 650
  • Мнения: 7 776
Не се втелясвайте толкова. Малки са децата,растат им зъби, има такива периоди, предлагате едно-две неща и каквото и колкото ядат. Няма да е вечно така, но ако майката натиска и вре насила става обратен ефект. Оставяте през сругото време на масичка, достъпна за тях - плодове,мъфини или каквото решите- ако искат и когато искат ще отидат и ще си вземат . С вас на масата обаче задължително,понякога да откраднеш от чинията на мама и татко рязко отваря апетита.

# 651
  • Мнения: 1 471
И ние в кюпа.. на 1г и 2м. На периоди от седмица- две го прави това. Не яде , не яде, после два дни се тъпче. Винаги ядем всички заедно или поне със сестра си яде. Яде само краставица и хляб или някоя крем супа- не винаги. Всичко е “нье” и клати глава.. до преди два месеца нямаше зъби , сега има 4, явно ще има и още и за това не яде

# 652
  • Мнения: 7 776
О, подготви се за много такива периоди. Малката е на 2 и й остават 6 зъба още. Та с късно избиващите зъби е мъка. И ги боли много. Иначе зъбите са по-здрави,минерализирали са по-дълго, но дъщеря ми се е въргаляла по пода от болка, блъска,реве...какво ти ядене в такива моменти.
 Тия периоди са ми до болка познати. А и е открил правото избор и сега всичко предполагам  е не😂 предложи домашен сладолед,успокоява им венците.

# 653
  • Мнения: 620
Бъркани яйца със спанак, друго по-необичайно, което съм правила и може да не си опитала е мусака с броколи и сладки картофи. Като не обича спанак, ориз яде ли? И двете ми момчета имаха период, в който ядяха само ориз с охота. Та правех всичко с ориз😂 - пиле с ориз, спанак/ тиквички/ броколи с домати и ориз, пълнени чушки, тиквички, мусака с ориз, мусака със зелен фасул и ориз, ориз със зеленчуци...

 Иначе моето дете прояде наистина едва на година и 2-3 месеца от раз. Сега яде повече и от мен понякога
По едно време ядеше спаначена супа с ориз, но отказа и нея и скоро не съм му давала спанак. Омлет и бъркани яйца с нещо си не яде заради белтъка обикновено, но ще пробвам различни варианти и от тези, които ти предлагаш, да видим, дали нещо няма да се одобри.
Определено не е ящен, но е имало моменти, когато си е изяждал с малко зор и цяла порция от 200 гр... сега, както казва energy__, буквално само дегустира...
При нас хляба също е на почит, а и всякакви плодове не ми е отказвал, но не може да кара само на това. Хапва повече домат напоследък и гледам да го слагам навсякъде, но миналия ден направих картофи с пиле и домат като яхния и ми го отказа. Днес запекох зеленчуци с малко мазнина, опита малко и ги хвърли... Предполагам, че беше заради патладжана, защото не му хареса, а и другите зеленчуци се бяха овкусили от него. Отделно му  направих киноа с малко масло, опита и я изплю... и пак завършихме на хляб.
Знам, че много дечица не ядат, ама поне половината да си хапваше. Опитвам да не насилвам, както казва Кактусче, точно за да не стане обратен ефект, ама почвам да се изнервям само да готвя и да мисля какво да му направя, да си губя времето и всичко да е по земята....
Това с храна върху удобна масичка е много добра идея, НО няма как да го приложа вкъщи. ММ  се занимава с чистенето и изобщо няма да остави малкия да разнася храна насам-натам 🙄... та вероятно просто ще чакам да му мине на детето... Надявам се наистина да са зъби и скоро да мине...

# 654
  • Мнения: 338
Бъркани яйца със спанак, друго по-необичайно, което съм правила и може да не си опитала е мусака с броколи и сладки картофи. Като не обича спанак, ориз яде ли? И двете ми момчета имаха период, в който ядяха само ориз с охота. Та правех всичко с ориз😂 - пиле с ориз, спанак/ тиквички/ броколи с домати и ориз, пълнени чушки, тиквички, мусака с ориз, мусака със зелен фасул и ориз, ориз със зеленчуци...

 Иначе моето дете прояде наистина едва на година и 2-3 месеца от раз. Сега яде повече и от мен понякога
По едно време ядеше спаначена супа с ориз, но отказа и нея и скоро не съм му давала спанак. Омлет и бъркани яйца с нещо си не яде заради белтъка обикновено, но ще пробвам различни варианти и от тези, които ти предлагаш, да видим, дали нещо няма да се одобри.
Определено не е ящен, но е имало моменти, когато си е изяждал с малко зор и цяла порция от 200 гр... сега, както казва energy__, буквално само дегустира...
При нас хляба също е на почит, а и всякакви плодове не ми е отказвал, но не може да кара само на това. Хапва повече домат напоследък и гледам да го слагам навсякъде, но миналия ден направих картофи с пиле и домат като яхния и ми го отказа. Днес запекох зеленчуци с малко мазнина, опита малко и ги хвърли... Предполагам, че беше заради патладжана, защото не му хареса, а и другите зеленчуци се бяха овкусили от него. Отделно му  направих киноа с малко масло, опита и я изплю... и пак завършихме на хляб.
Знам, че много дечица не ядат, ама поне половината да си хапваше. Опитвам да не насилвам, както казва Кактусче, точно за да не стане обратен ефект, ама почвам да се изнервям само да готвя и да мисля какво да му направя, да си губя времето и всичко да е по земята....
Това с храна върху удобна масичка е много добра идея, НО няма как да го приложа вкъщи. ММ  се занимава с чистенето и изобщо няма да остави малкия да разнася храна насам-натам 🙄... та вероятно просто ще чакам да му мине на детето... Надявам се наистина да са зъби и скоро да мине...

Принудих се да му давам да яде изправен до дивана, на пъзела за игра или в кошарата... Не мога да опиша след това на какво прилича апартаментът... но нали все пак да хапне нещо. Преди си имахме и часове, и култура на хранене. Сега е тотален хаос. Кърмя, когато пожелае, само мисля какво да готвя пак на следващия ден, побърках св вече... Айде наоплаках се 😂

# 655
  • Мнения: 1 471
Кактусче, тамън днес “рових” из инстаграма ти за сладоледа 😁

# 656
  • Мнения: 7 776
Ми аз в момента имам във фризера домашен от  извара,банан и мед. И винаги имам замразени банани,с каквото и да ги смеся е супер.😁

# 657
  • Мнения: 16 871
Само това ли са съставките?
... домашен от  извара,банан и мед.
Нямам Иг, ако може в някояот темите или на лично Hug

# 658
  • Мнения: 7 776
Само това. Ама изварата е една кремообразна от лидл, много ни харесва на всички вкъщи. Разбивам я с банан и малко мед на вкус,директно в роботчето и наливам във форми за сладолед. Мерките са на око.
Иначе класиката е замразен банан. Два замразени банана се нарязват на кръгчета и пасират. Вкусът е жесток,нищо общо с пресен банан.
Аз редовно правя сладоледен крем,ако нямам готов сладолед, замразен банан на кръгчета режа и слагам каквото имам - сметана,мляко,заквасена,извара,кокосово мляко, може да добавиш разни сезонни плодове,смлени ядки, каквото ти душата иска. Аз понякога слагам мед или сироп от фурми.
 Смилам в робота, даже малката си го пасира и после й връчвам лъжицата. Става и за десерт ей така, като на някой му се прияде.
Ето и авокаден вариант
Скрит текст:

Ръгайте банани във фризера,няма да съжалявате 😁

# 659
  • София
  • Мнения: 1 033
Само да кажа, че моето идване прояде едва след като почнах да му слагам  чинията това, което слагам и в нашата. След тоновете изхвърлена храна в периода 6ти-9-ти месец се отказах да му готвя 3пъти дневно и той да хвърля, та почнах да готвя с по-малко сол и да му давам от същото. Останалите подправки слагам както преди. Яде с апетит и ушите му плющят. Разбира се, има периоди, в които яде само кисело мляко, бисквити, домашен сладкиш/кекс и да проявява претенции, но кои ли възрастен не го прави. Та пробвайте да ядете едно и също. Ама нека да си е манджа - пълнени чушки, мусака, леща,  пиле с ориз, спагети/макарони вкъщи са хит.

Общи условия

Активация на акаунт