Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 37

  • 47 309
  • 764
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 41 303
Пак въпрос на мащаб Twisted Evil Ако е умерена е полезна, ама ако е неконтролируема...

Също така ме гложди идеята, че имаме нещо като йо-йо ефект при кризите. На теория това е скачане от ниво А към ниво Б с последващо връщане към ниво А и пак ниво Б... Да де, ама на практика по-скоро е скачане от А към Б и после връщане към А1 и после към Б1 , като А1 и Б1 са с по-голяма стойност от А и Б. И то се вижда - задлъжнялостта расте безконтролно. В миналото е имало войни съпроводени с хиперинфлация, ама сега (много силно се надявам Praynig) трябва да се измисли нещо друго.

# 541
  • Мнения: 479
Проблемът е, че никой не си взе поука от предишната криза и пак се наду балона с кредитите. Лошото е, че и ЕЦБ ще я задълбочи още повече, ако намали лихвите и балона ще гръмне още по-силно.

# 542
  • Мнения: 9 891
Много пък сте убедени, че има балон Simple Smile

# 543
  • Мнения: 840
Най-големият номер на дявола е да убеди хората, че не съществува. Тъй де за балона си пишехме.

# 544
  • Мнения: 41 303
Не става въпрос за балон с имотите у нас, такъв няма. Става въпрос за глобалното ниво на задлъжнялост. Тези дългове не може да се платят и трябва или да се отпишат, или да се редуцират някак си. А политиците не правят нищо, защото избирателите не са готови да изстрадат оздравяването на икономиката. И се опитват да замитат под килима докато може.

# 545
  • Мнения: 9 891
Печенка считам, че точно имотен балон визира.

# 546
  • Мнения: 479
Печенка считам, че точно имотен балон визира.

За кредитен писах, но то и имотите следват кредитите Wink

# 547
  • Мнения: 2 385
И да се задава някаква криза или спад, не го виждам в близките две години. Не ми се вярва да има такива, които продават имоти сега и си държат парите в банка с очакване цените да паднат . Но май си е чист късмет в крайна сметка да уцелиш момента...

# 548
  • Мнения: 5 643
Въобще няма балон при имотите. Купуват като луди.

# 549
  • Мнения: X
И моите наблюдения са такива, но пък знае ли човек.

# 550
  • София
  • Мнения: 878
 2008-ма се нагледах на мнения от типа "няма балон" и "криза в следващите години няма да има" ....
 Не мисля че има балон тип 2008-ма но призовавам към малко повече предпазливост ...

# 551
  • София
  • Мнения: 17 850
Разбира се, че няма как кризата да дойде след 1-2г. при положение, че цените още не са стигнали пика си. Laughing
Наблюдението на Черна станция е вярно, впрочем, има йо- йо ефект, амплитудата може и да е еднаква, но нивата не са и няма как да бъдат като преди 10г.

Другото, което много ми се иска да отбележа, е, че толкова често срещам мнения от сорта на "ами, няма риск, продаваш го и си готов".
Което е изказване просто на човек, имал доза късмет и някакви странични буфери по време на криза или такъв с много висока квалификация. Не всички хора са такива, а от друга страна всички купуват като луди. Една много проста сметка показва, че ако около върха на цените теглиш 100к лв , изплащаш си ги като пич 2-3г. и на четвъртата в кризата загубиш трайно работата си, това ти е единственото жилище, няма къде другаде да живееш, ще си принуден да го продадеш на около 60к, като междувременно за тия 4г. и  срок на ипотеката 25г. ти остават близо 90к. Демек си безработен, без жилище и с 30к назад. През това време юриборът мърда, разбира се, но на нулата или на печалба няма да излезнеш, затова фиксирах "фиксирания" лихвен %. При 100к €, което е по- близо до средната цена, на която се купуват имоти в София специално, положението е още по- кофти. Всеки трябва хубаво да си пресметне възможностите и сигурността на дохода, вместо да слуша по форумите "споко, ще избуташ някак".

# 552
  • Мнения: 41 303
2008-ма се нагледах на мнения от типа "няма балон" и "криза в следващите години няма да има" ....
 Не мисля че има балон тип 2008-ма но призовавам към малко повече предпазливост ...

То към предпазливост и добри сметки си призоваваме винаги, криза или не. Ама и винаги никой не слуша Twisted Evil

Помня когато излязоха пирамидите - по телевизията се изказваха банкери и математици, обясняваха какво е пирамида, обясняваха какви са рисковете, и какво? Някой да послуша? Хората даже се бунтуваха, че завистливата и лоша държава им пречела да печелят.  После, като се срутиха пирамидите, същите тези хора се бунтуваха, че държавата не ги била защитила... И сега с кредитите е така - хората са алчни и тъпи в голямата си част и не слушат никакви призиви за разум и предпазливост. Ама все се надявам след няколко кризи поне тази част да е намаляла и тъпите да са по-малко на брой и не толкова тъпи.

# 553
  • Мнения: 18 612
В момента купуват много хора, които през последните пет години обясняваха как всичко е балон, през 2016-17-18-19 г. се чака голямото мяу, на три месеца предричаха хиперинфлация и срутване на световната икономика и т.н. Изкараха тези години някак - дали под наем, дали в детската стая, - и сега вече са решени да купуват. Според мен те ще имат големи проблеми след няколко години, поради склонността си да се мятат в райностите.

# 554
  • София
  • Мнения: 5 988
The Catcher in the Rye ,  това сме го дъфкали сто пъти.
Да, има една поредица от обстоятелства,  които биха могли да те доведат до крах.
Да купиш на върха на цените, да паднат рязко и ти пък точно тогава да си загубиш и работа , че и помощ да нямаш от никъде.  Thinking
Аз такъв човек не познавам, хем имам 2ма 3ма познати, които купиха на върха на цените 2007-2008 ма
Ми изплатиха си ги хората, е да, реваха две -три години. И то не за друго, за защото гледаха куп по-ниски оферти.  Сега апартаментите им са техни , изплатени, че даже пак толкова струват като на върха на кризата и от днешна гледна точка ,10 години по-късно, излиза че могат ей сега да си върнат инвестицията.

Съгласете се, че да теглиш ипотечен и после да останеш без работа или да се разболееш, или да изпаднеш в друга невъзможност да плащаш, то това може да стане и без криза. Предполагам всеки ден, има хора които затъват. Къде от глупост, къде от друго....  Уви така е !

Общи условия

Активация на акаунт