Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 37

  • 47 029
  • 764
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46 403
Заповядайте в новата тема!

Линк към старата:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1105413

# 1
  • София
  • Мнения: 2 986
Какво мислите за панелен апартамент?
Стар блок на много добро място - срещу пазара Иван Вазов в Стрелбище.
Има ли още живот в тези сгради?

# 2
  • Мнения: 46 403
Животът им е като на другите, не се вързвайте на градски легенди.
Естествено, всяка сграда си иска поддържане и тези не правят изключение.

Ние също избрахме панел, но от тези с лоджиите, на другите не ми допадат балконите.

# 3
  • Мнения: 1 711
Дали животът им е като на другите не се знае със сигурност. Да не забравяме панелните връзки. Иначе на самия бетон няма какво да стане.

# 4
  • София
  • Мнения: 878
Дали животът им е като на другите не се знае със сигурност. Да не забравяме панелните връзки. Иначе на самия бетон няма какво да стане.
Това дето ми казаха строителни инженери, включително една жена която по време на соца им е била контрол е, че до момента не са попаднали на нито една проблемна връзка ... По света имало панели, които вече са стигнали 100г. Аз може да не съм строителен инженер ама съм човек с техническо образование и разсъждавам, че ако нещо е утвърдена и унифицирана технология (а панелките са били и утвърдена и унифицирана) е нещо на което може да се разчита, тъй като е плод на някаква солидна инженерна и научна мисъл.
 Пък и в крайна сметка ако не ме лъже паметта тия панелки срещу пазара не са от старите номенклатури ами са от по-новите- с лоджии. Все им остава живот до края на живота на питащите а и в крайна сметка защо да се подхожда с нагласата че се купува нещо за вечни времена?

# 5
  • Мнения: 817
'...инженерна и научна мисъл'Joy

Има една приказка по въпроса.

Като знам какъв съм инженер, ме е страх да отида на лекар.Joy

# 6
  • Мнения: 46 403
Да не забравяме, че инженерите имат пръст във всички жилища Simple Smile не само в панелните, ако допускат сериозни грешки, навсякъде ще ги правят. Все пак голямото земетресение в София беше някаква проверка. Дано не се повтаря, но явно не са чак толкова зле нещата.

Това дето ми казаха строителни инженери, включително една жена която по време на соца им е била контрол е, че до момента не са попаднали на нито една проблемна връзка ...
Така е. Но защо не го кажат на хората? Големи приказки бяха по медиите, докато проверките показаха, че няма проблеми и сега всички млъкнаха.

# 7
  • Мнения: 969
Какво мислите за панелен апартамент?
Стар блок на много добро място - срещу пазара Иван Вазов в Стрелбище.
Има ли още живот в тези сгради?
Там се продават две панелки. Твоята на кой етаж е?

# 8
  • София
  • Мнения: 2 986
Какво мислите за панелен апартамент?
Стар блок на много добро място - срещу пазара Иван Вазов в Стрелбище.
Има ли още живот в тези сгради?
Там се продават две панелки. Твоята на кой етаж е?
Не продавам нищо там.

# 9
  • Мнения: 304
Извинете, че нахлувам по темата, малко в страни от ипотечните кредити!
Прочетох всички теми, видях че има потребители на Експресбанк, към които е и запитването ми. Ако кредита е теглен 2012, предполагам, че е със сходни условия. Банката през тази година е заложила на БЛП+ надбавка и буфер:два пункта на БЛП за корекция на лихвата.
Декември 2015 БЛП се намалява с повече от "заветните" два пункта!
Някой от потребителите на Експресбанк да го е забелязал, усетил?
Информиран ли е? И как, ако е така!

# 10
  • Мнения: 817
И аз мисля, че замяната на 70 за 40 кв не е удачна. За НС 70 кв с доплащане е далеч по-разумно.

# 11
  • Мнения: 230
Технологично бетонът зрее 100 години след полагането му. Иначе казано всяка следваща година от 0 до 100 го заздравява. След стотната година започват деструкционни процеси с много малка скорост, но никой инженер не се наема да каже кога става критична експлоатацията му понеже в сметките влизат и много вероятностни процеси. Възможно е и след 1000 години да стане негоден. Поради големите срокове се приема, че сградата ще бъде разрушена от човека преди появата на първите рискове. Толкова за бетона.
Сега връзките. За добро или лошо нашите панелки са строени през един строй на безотговорност към ефективността. Някои биха казали разсипничество или "слагай да има". При технически изисквания от онова време за 25% запас при технически разчети за здравина се е слагало доста повече над 25% за да е здраво. За сравнение сега се залага не повече от 5-10% за да се пестят материали. Има и съвестни строители, разбира се. Аз познавам такива. Ако ви говорят, че по документи и разчет след 50 години трябва да проверявате връзките, разбирайте след 100. Всичко друго е бизнес!

# 12
  • Мнения: 11 398
Технологично бетонът зрее 100 години след полагането му. Иначе казано всяка следваща година от 0 до 100 го заздравява. След стотната година започват деструкционни процеси с много малка скорост, но никой инженер не се наема да каже кога става критична експлоатацията му понеже в сметките влизат и много вероятностни процеси. Възможно е и след 1000 години да стане негоден. Поради големите срокове се приема, че сградата ще бъде разрушена от човека преди появата на първите рискове. Толкова за бетона.
Сега връзките. За добро или лошо нашите панелки са строени през един строй на безотговорност към ефективността. Някои биха казали разсипничество или "слагай да има". При технически изисквания от онова време за 25% запас при технически разчети за здравина се е слагало доста повече над 25% за да е здраво. За сравнение сега се залага не повече от 5-10% за да се пестят материали. Има и съвестни строители, разбира се. Аз познавам такива. Ако ви говорят, че по документи и разчет след 50 години трябва да проверявате връзките, разбирайте след 100. Всичко друго е бизнес!
+1

Скрит текст:
Да не забравяме, че инженерите имат пръст във всички жилища Simple Smile не само в панелните, ако допускат сериозни грешки, навсякъде ще ги правят. Все пак голямото земетресение в София беше някаква проверка. Дано не се повтаря, но явно не са чак толкова зле нещата.

Това дето ми казаха строителни инженери, включително една жена която по време на соца им е била контрол е, че до момента не са попаднали на нито една проблемна връзка ...
Така е. Но защо не го кажат на хората? Големи приказки бяха по медиите, докато проверките показаха, че няма проблеми и сега всички млъкнаха.
Ами хората, които наистина разбират от тези неща (лично познавам такива) не са "интересни" за медиите, а още повече за някои икономически кръгове/групировки и техният глас се чува само по малките и непопулярни медии.

# 13
  • София
  • Мнения: 147
Здравейте. Чета с голям интерес коментарите за панелните жилищни сгради, относно техният експлоатационен срок. Искам да закупя с цел инвестиция (отдаване под наем) тухлен едностаен или маломерен двустаен апартамент в Южните квартали (Лагера, Хиподрума, Красно село, Бели брези, Стрелбище, Борово, Гоце Делчев, Иван Вазов) на гр. София. Но в момента цените са толкова високи, че с моят определен бюджет (35 000-50 000 евро) не мога и да си помисля за тухла. Ако въобще има за тази цена, то ще е на последен етаж със скосявания или партер, а и едва ли в тези квартали които съм посочила. По принцип съм много против закупуването на апартамент в панелна сграда, но за този бюджет, който съм отделила май е единствения вариант.
 Според Вас заслужава ли си закупуване на панелно жилище с цел инвестиция?
 Според Вас около кои години трябва да е строена панелната сграда? Предполагам, че има такива, които са от ранния етап на панелното строителство и такива от по-късен етап.
Ако някой може да ме носочи на кои характеристики да наблегна при оглед на жилище в панелна сграда. Такива характеристики, които да ми подскажат дали е качествено строителството, за неговата здравина.
Благодаря, предварително.

# 14
  • Мнения: 11 398
Виждала съм панелни сгради, строенои в началото на 70-те, на които нито мазилка между фугите на панелите е паднала, нито шпакловката върху панелите, нито една пукнатина няма и въобще са си ОК. Също така съм виждала панели , предимно от втората  половина на 80-те, които са в окаяно състояние: зеят дупки между панелите, напукани от земетресения...

Общи условия

Активация на акаунт