Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 37

  • 47 356
  • 764
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 3 044
За 100 000 евро апартамент трябва да имаш 10 000 евро самоучастие, 3000 евро за брокер и близо 4 000 евро за такси и комисионни - до тук са 17 000 евро.
Отделно да направиш ремонт за 10 000 евро - стават общо 27 000 евро.
Кое младо семейство събира толкова пари от заплати, освен, ако не са продали друг апартамент, нямат наследство или нещо подобно.
Ако вноските са посилни за семейството и има възможност да се изтегли заем за 100 или почти 100 %  е добър вариант.
И без това трябва да са налични например 17 000 евро кеш за брокер, ремонт и прехвърляне.
Да, може и без брокер в някои случаи.

# 676
  • София
  • Мнения: 17 895
И ти си права, но пък ако не могат да съберат еди- колко си, тия еди- колко си ще се буфнат при останалата сума, на която ще се начислява лихва. Това ще вдигне вноската. Ако има и финансиране с потребителски кредит- съвсем.
Прекалено лесно стана "придобиването" на жилище, а изплащането му не е чак такава лесна задача.

Хора, виждам го много пъти из темата и не мога да се въздържа. Комисиона се пише с едно Н. Simple Smile

# 677
  • София
  • Мнения: 878
За 100 000 евро апартамент трябва да имаш 10 000 евро самоучастие, 3000 евро за брокер и близо 4 000 евро за такси и комисионни - до тук са 17 000 евро.
Отделно да направиш ремонт за 10 000 евро - стават общо 27 000 евро.
Кое младо семейство събира толкова пари от заплати, освен, ако не са продали друг апартамент, нямат наследство или нещо подобно.
Ако вноските са посилни за семейството и има възможност да се изтегли заем за 100 или почти 100 %  е добър вариант.
И без това трябва да са налични например 17 000 евро кеш за брокер, ремонт и прехвърляне.
Да, може и без брокер в някои случаи.
  Toва младо семейство ако не може да събере 27000 евро от заплати, като начало не е добра идея да си купува апартамент за 100 000 евро при положение че и в София може да си купи апартамент за примерно 70000 и да задлъжнее значително по-малко.
 Ако вноските са посилни за семейството .... посилни са сега, младото семейство не знае какво е криза и не знае че морето не е до колене и въобще много младежи са твърде оптимистично настроени до степен на самозалъгване как вечно ще вървят нагоре. После някои от тия семейства ще останат без жилища и с остатъчни задлъжения правещи ги роби на банки и в част от случаите младото семейство ще се разпадне. И всичко това защото бодряшки са се самозалъгвали колко са незаменими за работодателите и колко са значими и как заслужават жилище в "престижен квартал"и прочие самозалъгвания как нещо заслужаваме, като истината е, че нищо не заслужаваме ей така. Тая философия как заслужаваме всичко и го заслужаваме сега е много зловредна! А тия взимащи заеми на 100% и повече от стойността на жилището известно ли им е какво пише с малките букви и как всъщност банката може при обезценяване на жилището с 20%  да им направи част от кредита предсрочно изискуем? Като си с 30% самоучастие или повече това не е проблем, като си с 10% или 0% това може да стане кофти настояще само след две-три години. Ако не ме лъже паметта 2008-ма банките не даваха чак толкова смело по 100% финансиране, сега раздават по толкова и не обясняват какви права са си запазили при спад на цените на имотите.



# 678
  • София
  • Мнения: 17 895
Подписвам се под горното мнение, но сега ще ти кажат, че си черноглед.

Във форума има няколко "млади семейства", които списваха по тия теми, и си взеха за 50-60 до 70к.

# 679
  • София
  • Мнения: 878
Подписвам се под горното мнение, но сега ще ти кажат, че си черноглед.

Във форума има няколко "млади семейства", които списваха по тия теми, и си взеха за 50-60 до 70к.
Aбе черноглед съм вместо да съм "позитивно" мислещ и така преживях Жан Виденовата зима, кризата 2009-2010 ... преди това видях и какво беше Лукановата зима и т.н. и така преживях предната криза без да катастрофирам. А можеше да се набутам 2006-та с кредит не за панелка ами за някое ново строителство голям апартамент, после някой лизинг за нова кола с екстри и после дръвцето 2010-та.
 Ако човек може да си позволи да купи сега, по-добре да купи- такъв ми е възгледа, ама ако има примерно 30% самоучастие. Иначе може би е по-добре да си остане под наем и да си помисли как да промени нещата че да успее да събере такова самоучастие. Не винаги живота под наем е толкова лош вариант- при всички положения е по-добър от варианта без жилище и с частично запорирани доходи. Имали сме през годините някои пререкания със съпругата ми по темата с битовите неудобства, но мисля че с времето оцени предпазливостта ми и почна да разсъждава по моя начин. Сега например имам налични пари за нова хубава кола, но няма да си купя такава- няма никакъв смисъл.

# 680
  • Мнения: 479
raptor е много прав, повечето забравиха кризата 2008-ма и морето им е до колене. Смятат че цените на жилищата само ще се вдигат, лихвите само ще падат и населението на София ще расте безкрайно.

# 681
  • Мнения: 41 661
По отношение на финансите е добре човек да бъде черноглед.

# 682
  • Мнения: 677
Достатъчно е да е реалист.
Масово хората са оптимисти, особено младите.

За мен по-важно от наличието на пари за самоучастие е опитът в спеставянето на пари.

 Два примерни сценария:
Семейство А: нямат пари за самоучастие защото са изхарчили наскоро спестяванията си за ремонт на селска къща.

Семество Б: имат 20% самоучастие защото са продали друг имот в провинцията.

# 683
  • Мнения: 969
...
Хора, виждам го много пъти из темата и не мога да се въздържа. Комисиона се пише с едно Н. Simple Smile
Че даже е в мъжки род.

# 684
  • Мнения: 4 079
На нас лично ни помогнаха семействата за самоучастието, ние бяхме на по 23/24 години. Кредитът го изтеглихме 2015 и тогава цените не бяха все още високи, та мен за 100 000 лв. ме е шубе за вбъдеще, хем че сега сме с много добри доходи, камоли за 100 000 евро. Оптимизмът е хубаво нещо, но и аз съм на мнение, че по отношение на финансите човек е добре да бъде черноглед. Играта с вноските е друго - ние в момента сме го намалили на малко повече от 10 г., вноската е голяма, докато доходите ни го позволяват. Ако нещо се случи връщаме по-високия срок и вноската намалява значително, ние първоначално го изтеглихме за 25 г.

# 685
  • Мнения: X
Подписвам се под горното мнение, но сега ще ти кажат, че си черноглед.

Във форума има няколко "млади семейства", които списваха по тия теми, и си взеха за 50-60 до 70к.
В момента имоти до 50-60 к евро в хубавите квартали на София, които да стават за семейство и към които всички се стремят НЯМА.
95% от хората искат да живеят в южните квартали, защото средата в Люлин и Обеля била лоша и не искат децата им да израснат там. А замисляте ли се, че като едва сте събрали за хубавия квартал, там пък съседите ще са на съвсем друго, по-високо ниво от вас? Т.е. на детето в първи клас ще се купува Плейстейшън, Айфон и каквото се сетите. А вие едва ще събирате за вноската по кредита за жилището. И ако погледнем от гледна точка на психиката на детето - искаме то да е най-бедното сред другарчетата си, всички да му се подиграват (знаем какви са децата) и то вечно да се чувства аутсайдер, защото не ходи на ски в Алпите с мама и тате всяка ваканция?
Помислете и от тази гледна точка, когато тръгвате да се изсилвате за жилище, аз лично бих избрала района според това какви са ми възможностите. Ако са за семейно жилище до 60-70к евро, със сигурност няма да търся в Южните райони.

# 686
  • Мнения: X
Нашата вноска самоучастие ще е 10% , точно защото се целим в скъп имот. Пари за брокер, данъци и ремонт също имаме. Не мисля, че се изхвърляме, защото въпреки че ще теглим доста голяма сума, вноската няма да ни събори. Децата ми ходят на частна градина, явно не сме съвсем цървулани. Плейстейшън имаме, ся остава да събера за айфон. Опааа и такъв имаме, то ще кажеш, че е нещо дето струва милиони. Начи като почнете с крайностите...

# 687
  • Мнения: X
despereta, в момента имоти до 50-60к евро и в Люлин почти няма.

# 688
  • Мнения: 9 914

95% от хората искат да живеят в южните квартали, защото средата в Люлин и Обеля била лоша и не искат децата им да израснат там. А замисляте ли се, че като едва сте събрали за хубавия квартал, там пък съседите ще са на съвсем друго, по-високо ниво от вас? Т.е. на детето в първи клас ще се купува Плейстейшън, Айфон и каквото се сетите. А вие едва ще събирате за вноската по кредита за жилището. И ако погледнем от гледна точка на психиката на детето - искаме то да е най-бедното сред другарчетата си, всички да му се подиграват (знаем какви са децата) и то вечно да се чувства аутсайдер, защото не ходи на ски в Алпите с мама и тате всяка ваканция?


Е не, направо не е истина Astonished
Аз затова бях споменала уж държавното, уж за надарени деца училище Италиански лицей. Където "надареността" се измерва с парите на мама и тате. Как би се чувствало едно наистина надарено дете от нормално, а не "ВИП" семейство, като вижда, че тъпаците са с шестици като него, само защото мамките им, примерно, са успели да си хванат паралии-осеменители.
Десперета, по какъв начин плейстейшъните, айфоните и ските в Алпите се съизмерват с интелекта на детето и най-вече на мама и тате?
За мен отношението е правопропорционално - колкото повече плейстейшъни, айфони и Алпи, толкова по-малко мозък имат мама и тате.
До 7 клас не е нужно да е суперелитно училището, достатъчно е да е прилично, с твърд и безкомпромисен контрол от родителите на средата, в която движи детето. За след 7 клас със сигурност се налага ходене по уроци, там вече няма и райониране. Само да кажа, че тази игра съм я играла вече, много е изтощителна, наистина.
Хубави райони в София има, те със сигурност не се изчерпват само с южните. Постоянно, по един или друг повод, си казваме кой квартал добър, кой квартал лош, но всеки се изказва в значителна степен субективно - пристрастия и антипатии.

# 689
  • Мнения: 1 548
Не знаех, че хората от Люлин и Обеля не ходят на почивки в Алпите. Записвам. То всеки ден може нещо ново да научиш от някои потребители тука. Satisfied
Пък според други, всички, които имаме високи доходи и сме платили малко самоучастие след 2 г. ще бъркаме в кофите, заедно с новите си коли и големите апартаменти. Satisfied

Естествено, че ще платя 10%, тия пари ги събираме за по - малко от година, кому е нужно повече. И да, под 30 сме,  какъв ужас.

Общи условия

Активация на акаунт