Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 378
  • 722
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 435
... изместен Europass формат.

Пожелавам късмет! Какво значи изместен Europass формат ?

Иначе моето CV не го пиша в редактор на документи, с open/libre office често си късам нервите, а в HTML, така или иначе го изпращам в PDF.

# 211
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Влязох с спор с мой близък относно времето, в което трябва да е написано сивито на английски език. За минали позиции - past perfect, а за позиция, което все още се изпълнява отново ли трябва да е в минало време или в сегашно просто време? Защото нали все още я изпълняваш тази позиция и би трябвало да се пише в сегашно. Кое е правилното време за сиви на английски?
В CV-то има дати, което означава, че трябва да се ползва Past Simple за предишните позиции, а за настоящата -Present Simple. Това е един вариант. Може да се ползват и само noun phrases в описанието: -ing форми и/или съществителни, а не пълни изречения. Така избягваш употребата на времена. Примерно:
Скрит текст:
Key responsibilities:
- monitoring...
- evaluating...
- providing backup....
и т.н.

# 212
  • Мнения: 9 050


Пожелавам късмет! Какво значи изместен Europass формат ?

Предполагам има предвид онзи чудодеен ефект, когато изтриеш дадена част от формата и всичко се размести, а ти не знаеш как да си го подравниш отново. Стават върховни красоти.

# 213
  • София
  • Мнения: 11 772


Пожелавам късмет! Какво значи изместен Europass формат ?

Предполагам има предвид онзи чудодеен ефект, когато изтриеш дадена част от формата и всичко се размести, а ти не знаеш как да си го подравниш отново. Стават върховни красоти.

Имаше цяла празна страница след снимката и името

# 214
  • Мнения: 1 472
Едно е да си в бакалията на квартала касиер, примерно, друго е в централата касиер.

Не разбрах, бакалията има централа? Или "бакалията" е едно, а "централата" е събирателно за всички хай, топ, най-готини места за касиерстване?

Примерно бакалията има централа, защото има и такива.
Дори в примера ти за СV, е отбелязано местонахождението на фирмата

# 215
  • Мнения: 1 333
Влязох с спор с мой близък относно времето, в което трябва да е написано сивито на английски език.
За всякакви въпроси по автобиографията - начин на подреждане, описание на позиция, изброяване на умения и пр., отварям няколко примерни и виждам как са направени.
Моята е по немски образец, подобна на тази.

# 216
  • Другата България
  • Мнения: 37 443
Още се върти темата за СВ-то.
Четейки, се убеждавам в различните гледни точки и различното виждане и поглед по въпроса.
И отново ще кажа, че понякога именно предпочитанията, разбиранията и вижданията на човекът, който прави подбора може да направи така, че кандидат, който би бил подходящ за дадена позиция да остане извън него именно защото на Пена не ѝ е харесало СВ-то му. Нищо лично към никого, но според мен във всяко СВ трябва да се търси това, което би направило този човек подходящ за позицията-като стаж и опит, квалификация, къде е работил, какво е вършил и т.н.
И ако наред с това е написал и местонахождението на фирмата /фирмите/ или семейното си положение, то не виждам това защо би било чак такава драма и предмет на коментари, за да попречи или повлияе на останалите неща, които изброих.

# 217
  • Мнения: 9 050
Не, няма как подходящ кандидат да бъде изключен от подбора, само защото си е написал семейното положение и точния домашен адрес. И да, права си, че в CV-то трябва да се търси това, което би направило кандидата подходящ. Но е работа на кандидата, да направи тази информация лесно забежима. Никой няма физическото време да чете къси разкази, с надеждата някъде там, скрито дълбоко сред битовизмите, стои онова нещо, което ще направи кандидата правилния човек.

При първоначален преглед CV-тата се четат по диагонал. Отделя се по 1-2 минути максимум. Тези, които имат потенциал, се отделят за по-нататъчно детайлно преглеждане. Та, можете да пишете всичко, което искате. Стига да го оформите така, че то да не отвлича вниманието от наистина същественото. Защото само можете да загубите от това.

Естествено, има неща, които не са ОК генерално. Например, при обява на немски език, освен ако в самата обява не е посочено друго, CV-то трябва да е на немски език. И в повечето случаи, ако CV-то не е на съответния език, изобщо няма да бъде прегледано.

# 218
  • Мнения: 7 987
Аз ако правя подбор, защото той не винаги се прави от HR, първо бих отсяла СВ-тата. За мен, ако човек не може да си направи СВ-то на една страница, това означава, че не мисли толкова рационално, колкото човек, който може. Не мисля, че има професия, в която това не е важно. Дано Мери да не се обиди от това ми изказване. Simple Smile

# 219
  • Другата България
  • Мнения: 37 443
 Grinning Изобщо няма да се обидя, няма за какво.
Както многократно писах, всичко е относително и субективно и в повечето случаи зависи от нагласата и предпочитанията на кандидата. Както е видно и от твоя пост, се потвърждава мнението ми, че много пъти преценката на оценяващия и правещия подбор също е субективна и зависи понякога от...ами за мен второстепенни неща.
Както писах, на сегашната ми работа ме взеха с най-дългото ми СВ-3 /три/ страници /о, ужас Laughing/. Естеството на работа и ресора са малко по-специфични и се изискваше максимално подробно описание на всичко - и стаж, и дипломи, и квалификации, а аз не е като да нямам. После на интервюто по същото СВ точка по точка интервюиращият задаваше въпроси и коментирахме нещата, и стана много бързо и лесно.
Нямам СВ, което е една страница, останалите са ми по две. Grinning. В периодите, в които съм била без работа и съм пращала, са ме викали доста често въз основа на същите СВ-та, на едно от местата дори и работа започнах, за радост доста краткосрочно и я приключих, но това е друга тема.
Та така, не се сърдя, много относителни са нещата според мен.

Последна редакция: чт, 27 юни 2019, 12:45 от Merri_An

# 220
  • Мнения: 435
И моето CV е две страници.

Въпрос - ако е удобно и имате желание.

Знам, че е обсъждано многократно за career break-овете, и в CV-тo си имам описана такава преди около 3 години - две работни места оттогава.

Нужна ли е според вас тази информация към момента, при все че не съм описвала причината - грижи за тежкоболен - периода е дълъг, писала съм само професионално с какво съм се занимавала през това време с едно изречение и описани няколко дейности (нищо особено).

Мисля си, че следва да се вписва все още, за не стои просто като черна дупка във времето, от друга страна без конкретизация защо не носи никаква информация, а и честно казано ми е неприятно дори да го гледам.

# 221
  • Мнения: 7 987
Аз не бих писала такова нещо. Имам едни 7 месеца без работа в СВ-то и дори не мисля, че някой го забелязва.

# 222
  • Мнения: 435
Благодаря! Периода е доста по-дълъг. Иначе причината е ясно, че няма да напиша.

# 223
  • Мнения: 4 577
Включвам се като човек с опит в подбора на хора за собствени екипи, не HR. Ако  се търси млад специалист, CV една страница е ОК. Ако става дума за позиция изискваща специфични познания и опит, е много по-добре да се опишат конкретни задължения и проекти, отколкото да стои  само работодател и наименование на длъжността.
Обикновено няма смисъл от изреждане на 10 двудневни курса, но сертификати, особено международни и добре познати в съответната област, определено имат тежест. Дупки в кариерата и компромисни/странни завои винаги се забелязват и като цяло са "черна точка". Поне предизвикват въпроси, които ще бъдат зададени на интервюто. Отново много зависи от позицията и търсения профил на кандидата. На 25 е нормално да си работил една година по специалността по заместване, после да си бил сервитьор, но подобно редуване до 35+, най-вероятно ще свърши в коша. Като цяло, поне в сферата, в която работя, има недостиг на подходящи кандидати, така че дреболии като форматиране на CV-то, прекалено лаконична или подробна /ненужна  информация не са определящи да не бъдете поканени. Но неграмотност, образование във Варненския свободен университет (съвсем примерно) и абсолютно нерелевантен опит , без обяснения защо кандидатът се е насочил точно към това предложение, обикновено не водят до интервю.

# 224
  • Мнения: 441
Здравейте! От доста време ви следя и темата ми е много полезна Flowers Hibiscus.
Относно CV-то имам въпрос: какъв формат според вас е най-подходящ за конкурс в съдебната система? За пръв път ще се явявам, а пише само, че искат подписана от кандидата автобиография. Blush

Общи условия

Активация на акаунт