Етажната собственост - такава, каквато си я направим

  • 30 621
  • 836
  •   1
Отговори
# 195
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 463
Имам въпрос, кой плаща за ремонт на асансьора собственика или наемателя ?
Благодаря !

# 196
  • Мнения: 1 476
Скрит текст:
Имам въпрос, кой плаща за ремонт на асансьора собственика или наемателя ?
Благодаря !
Собственикът плаща за ремонт на асансьора според процент идеални части.

# 197
  • София
  • Мнения: 3 461
как описвате ежемесечните суми , които се събират за фонд ремонт и обновяване? ОТ следващия месец предстои да започнем да събираме гласуваната сума.ЧУдя се  файл ли някакъв да съчиним, или има някаква книга, която е удобно  разграфена за отразяване на регулярни плащания от този тип?Издават ли се квитанции някакви или  по друг начи се описва или подписва взел/дал..... При нас  все има подозрителни  хора

# 198
  • Мнения: 98
Здравейте!
Наследих апартамент, под който се намира магазин. В стара сграда е. Гараж е със сменен статут и е магазин.
Проблемът обаче е, че аз съм непосредствен съсед, а шумът, който вдигат ми е нетърпим и на мен и на всички съседи.
Може ли нещо да се направи при такова заварено положение от мен и с решение на общо събрание?
Подписи са давани преди повече от 20 години, всички собственици, както и дейноста на магазина са други!
Благодаря!

# 199
  • Мнения: 610
Здравейте, от известно време живеем в нов блок , на 1 ет.. На етажа спира асансьора, но ние не го използваме понеже буквално изкачваме 4 стълби и сме вкъщи, а и грам не съм фенка на асансьорите и това бе основната причина да изберем точно този апартамент.
До момента сме изрядни с всички такси  за блока вкл. и с подобрения на блока и части около него, дори да нямаме собственост- козирки на паркоместата, козирка на гаражите и тн. Всичко е правено с идеята да няма проблеми със съседите, тъй като сме нови. Когато заявихме, че не използваме асансьора и няма да го заплащаме настана война и цитати и заплахи от закона, в който е цитирано че разходите за асансьора се разпределят между всички. Моля да ми дадете съвет как да постъпя?

# 200
  • Мнения: 22 867
По принцип според ЗУЕС сте длъжни:
Цитат
да заплащате разходите за управление и поддържане на общите части, както и за ремонт и обновяване съразмерно на притежаваните от вас идеални части
Асансьорът е такава обща част по своето естество.
Общото събрание може да ви освободи от месечните такси за асансьора, ако приеме такова решение, но за ремонтите и подръжката на асансьора трябва да заплащате. В нашия вход, например, първи, втори и трети етаж не плащат месечни такси, като са затворени вратите на втори и трети етаж. Това не било правилно заради безопасността според техниците, които го поддържат, ще го мислим тепърва с чипове ли ще е, друго ли......

# 201
  • Мнения: 68 703
Здравейте!
Наследих апартамент, под който се намира магазин. В стара сграда е. Гараж е със сменен статут и е магазин.
Проблемът обаче е, че аз съм непосредствен съсед, а шумът, който вдигат ми е нетърпим и на мен и на всички съседи.
Може ли нещо да се направи при такова заварено положение от мен и с решение на общо събрание?
Подписи са давани преди повече от 20 години, всички собственици, както и дейноста на магазина са други!
Благодаря!

Щом е цил с нежилищно предназначение изначално, съгласие на ет.собственици НЕ се изисква и при бъдещи преустройства на обекта.
За шума - РЗИ да замери нивата денем евентуално дали са в норма. Но сигурно ще са.
Какво имате предвид под "да си направи нещо" ?

# 202
  • Мнения: 183
Аз не бих се пренесла да живея там. Още не сте се настанили, а проблемите са налице. Няма да ги превъзпиташ. Само ще си късаш нервите. За какво ти е?

Все пак критерии, по който да се избере кое жилище да се закупи, не са съседите. Жилището е супер, цена, локация и състояние. Не смятам, че един такъв проблем с подобни хора би ме отказало да си избера този имот. Да, не сме се настанили и има проблеми, но това не означава, че не трябва да се промени нещо дори минимално. Благодаря за меннието Simple Smile

# 203
  • Мнения: 22 867
Не знам дали някъде съществуват идеалните условия, в които всички да си плащат задълженията, да няма проблеми и да са доволни. От нашите смени на жилища не съм попадала в такива. Все има лъжица катран в меда, някъде и повече. Simple Smile

# 204
  • Мнения: X
Аз не бих се пренесла да живея там. Още не сте се настанили, а проблемите са налице. Няма да ги превъзпиташ. Само ще си късаш нервите. За какво ти е?
Възможно е да се оправят нещата, но е доста хамалска работа. Трябва инат, време и здрави нерви + знания за законите, умения за убеждение и умения за манипулация. При нас само за четири години нещата много се промениха и почти всичко е перфектно. Няма вече конфликти, всички си плащат, сменихме покрива, вратата на мазето, щранговете в мазето, домофонна уредба, сложихме чипове на входа и на асансьора, дограмата на етажите по стъбите след голямата градушка през 2014... Вече дори се поддържат градинките пред входа, коси се редовно, розите се подрязват.

@ Fiona8 - не се отчайвай, а се подготви за много борба. И по-полека, не почвай със скандали, а се опитай да завържеш контакти и приятелства със съседите ако е възможно. И разучи закона и как се практикува. Тук в тази поредица теми има доста полезни съвети.
На първо време забрави за идеята за смяна на входната врата, цените са 2-3000лв и се съмнявам да се съгласят. Необходим ви е само един здрав качествен автомат за около 50-60 лв и така вратата ще се затваря плавно. След това започни да си чистиш етажа редовно, колкото и гадно да ти звучи. Съседките ти сигурно ще се засрамят и ще ти помагат. Измий сама прозорците на етажа - работа за един час е, вярно, че е досадно, но всички ще се впечатлят и ще имаш последователи, сигурна съм. Аз например през 2010г. реших, че е срамно да посрещам гости при такъв грозен вход. И в пристъп на лудост съвсем сама шпакловах дупките по стените на стълбището на нашия етаж и боядисах на 3 ръце с блажна боя.  Отне ми доста време и сили, но се справих и резултатът беше мнооого задоволителен. Домсъветът така се впечатли, че ми платиха от касата парите за боите Grinning Имам и други по-дребни геройства, съседите също не остават назад и поддържат входа. Чистачките не мият прозорците, със съседката се редуваме. Много е приятно като е чисто и подредено и сутрин излизаш от входа с усмивка Simple Smile

# 205
  • Варна
  • Мнения: 1 885
На мен ми отне само 8 години и няколко осъдени, за да се сборя с инатливите съседи и всичко да тръгне нормално.  Сега ще правим ремонт на покрива,  всички са вече спокойни и нещата се подреждат. Аз също си метях етажа, сега можем да си позволим чистачка 3 пъти седмично. И наистина рядко има входове с 100% свестни и съвестни хора /аз съм чувала за 2/ Simple Smile

# 206
  • Мнения: 333
За съжаление съседите са голям критерий, защото са едно перманентно дразнене. Но повечето хора разбират това, когато вече няма връщане назад с ново жилище. Изгубих си години от живота с едни такива простаци и съжалявам, че не се махнах много по-рано. Те не се научават и не се променят. Сегашните проблеми може да ви се струват дребни, но помислете как се решава един по-сериозен проблем с такива хора. Да, може накрая да "победите", но дали щи си заслужава нервите.

# 207
  • Мнения: 183
Аз не бих се пренесла да живея там. Още не сте се настанили, а проблемите са налице. Няма да ги превъзпиташ. Само ще си късаш нервите. За какво ти е?
Възможно е да се оправят нещата, но е доста хамалска работа. Трябва инат, време и здрави нерви + знания за законите, умения за убеждение и умения за манипулация. При нас само за четири години нещата много се промениха и почти всичко е перфектно. Няма вече конфликти, всички си плащат, сменихме покрива, вратата на мазето, щранговете в мазето, домофонна уредба, сложихме чипове на входа и на асансьора, дограмата на етажите по стъбите след голямата градушка през 2014... Вече дори се поддържат градинките пред входа, коси се редовно, розите се подрязват.

@ Fiona8 - не се отчайвай, а се подготви за много борба. И по-полека, не почвай със скандали, а се опитай да завържеш контакти и приятелства със съседите ако е възможно. И разучи закона и как се практикува. Тук в тази поредица теми има доста полезни съвети.
На първо време забрави за идеята за смяна на входната врата, цените са 2-3000лв и се съмнявам да се съгласят. Необходим ви е само един здрав качествен автомат за около 50-60 лв и така вратата ще се затваря плавно. След това започни да си чистиш етажа редовно, колкото и гадно да ти звучи. Съседките ти сигурно ще се засрамят и ще ти помагат. Измий сама прозорците на етажа - работа за един час е, вярно, че е досадно, но всички ще се впечатлят и ще имаш последователи, сигурна съм. Аз например през 2010г. реших, че е срамно да посрещам гости при такъв грозен вход. И в пристъп на лудост съвсем сама шпакловах дупките по стените на стълбището на нашия етаж и боядисах на 3 ръце с блажна боя.  Отне ми доста време и сили, но се справих и резултатът беше мнооого задоволителен. Домсъветът така се впечатли, че ми платиха от касата парите за боите Grinning Имам и други по-дребни геройства, съседите също не остават назад и поддържат входа. Чистачките не мият прозорците, със съседката се редуваме. Много е приятно като е чисто и подредено и сутрин излизаш от входа с усмивка Simple Smile

Поздравления за усилията и желанието. Разбира се, че ще започна първо от нашия етаж и с добронамерен тон. От блага дума всеки разбира Simple Smile Поне 1 такъв човек трябва да има и се надявам на последователи. Следя темата с удоволствие.

# 208
  • Мнения: 29
Не знам дали въпросът ми е за тази тема, но ще се радвам, ако споделите вашия опит. Става въпрос за отчитането на водата и разпределението на общата между съкооператорите. Искам да уточня, че във входа ни няма мургави и социално слаби. Но инкасаторите на ВиК не могат да влязат от много време в няколко апартамента, въпреки , че там живеят хора. Пишат им някакви минимални количества и съответно нашите сметки се натоварват ежемесечно със суми, които уж не са много, но не е справедливо. Правихме общо събрание, говорихме и все същото положение. Оказа се, че дори да вземем решение неотчетената вода да се разпределя между тях ВиК не могат да го приложат. Уж щяха да сменят сега действащата  наредба, но нищо не се случва за сега. Чудим се към кого да се обърнем. Споделете, ако имате опит.

# 209
  • Добрич
  • Мнения: 5 455
Ние на общо събрание избрахме комисия, която мина с ВиК инкасатор и засече всички водомери. Задължихме всички да осигурят достъп. Освен това решихме, че общата вода ще се разпределя пропорционално на броя живущи. Занесохме копие от протокола със заявление до шефа на ВиК, както и приложение с брой живущи. При промяна в броя на живущите, даваме новия списък на инкасатора.

Освен това, за апартамента, който не осигуряваше достъп, на събранието решихме да му пишат по 5 куб. м. на месец служебно и го протоколирахме. След два месеца осигури достъп, защото той консумира по-малко. Един пенсионер е.

Общи условия

Активация на акаунт