Отговори
# 90
  • Мнения: 11 145
Исках само да проверя хората, които вървят по моя път, как се справят... Да науча нещо ново.
Поздрави и здраве за всички! 🍀🙏🏼
Вижте дихателните упражнения, които съм пуснала преди 2 години, три поста над вашия. Вършат добра работа, разходки сред природата на чист въздух - също. Като цяло споделената книжка хвърля добра светлина над състоянието.
Но мен често ме мързи да ги правя, за 30+ години съм свикнала с проблема и често го игнорирам успешно.

Като цяло колкото по-ниско съдържание на кислород (затворено помещение, много хора, запарен въздух, климатици - обръщам внимание на това, защото сте писали за кино), толкова по-зле. Но през април например бях отседнала в един от онези хотели-небостъргачи без отварящи се прозорци в европейските и американските мегаполиси - за цяла седмица, и съвсем добре се справих.

# 91
  • Мнения: 192
Като цяло колкото по-ниско съдържание на кислород (затворено помещение, много хора, запарен въздух, климатици - обръщам внимание на това, защото сте писали за кино), толкова по-зле.
Така е, и аз съм го забелязала. И във влажно помещение, например като има пране. Или когато навън е влажно, мъгливо.

Анонимен много бих искала да Ви дам съвет, но нямам представа какъв да бъде! Мога само да Ви споделя моята тактика. На този етап не съм тръгнала да обикалям докторите, защото не вярвам, че реално ще ми помогнат. Ще ми изписват успокоителни и ще ме обявяват за луда, или по-меките еквиваленти, с които може да се каже подобно нещо.
Допускам, че проблемът може да е физически, може да е психически. И при Вас, и при мен, и при всички останали подобни случаи. А те, оказа се, са много! Тези дни срещнах физически и открих в интернет пространството много хора с подобни оплаквания.
Наблюдавайте се и се опитайте да определите, доколкото е възможно, дали проблемът е физически или психически.
Мъчи ли Ви нещо? Липсва ли Ви нещо/някой? Загуба? Неудовлетворение от работа, партньор, отношения, пари, външен вид........? Възможно ли е да има нещо, което е толкова дълбоко заровено, че не можете да го осъзнаете?
Ако отговорът е "Не", обмислете физическия аспект - Бял дроб? Сърце? Гръбначен стълб, нещо прещипано, изкривяване? Щитовидна жлеза? Генетични мутации? Дефицити на витамини/минерали? Хормонален дисбаланс? Как дишате - плитко, учестено? Достига ли достатъчно кислород до мозъка? Спортувате ли? ... Толкова много въпроси си задаваме в такива проблемни ситуации. Но за съжаление трябва да си помагаме, както сами на себе си, така и едни на други. Защото д-р Хаус го има само по телевизията - там, където отиваш с проблем и те изследват и умуват, докато не открият проблема.

# 92
  • Мнения: 174
А и аз съм с тежко дишане и проблем с въздуха. Доктора само предполага, че имам астма. Тищо не е доказано. След изкарана плевмония и бронхит на есен. Зимата си бях вкъщи. Тай накрая ме взеха на работа в олям стройтелен маркет, но явно от промишлената зона, притеснението, прахоляка, газовете от колите и вируса, който изкарах дишането вече ми е много зле. Но работа си търся от февруари, чак сега ме викнаха, зная че условията не са добри, но няма как да си седя вече вкъщи. Хората ми се подиграват и си  мислят, че приувеличавам, а и аз вече ни се чувствам полезна без работа, пък и сама тпябва да се издържам нямам мъж. Бившият ми се отърва от мен като разбра, че съм болна, както плиятел така и работодател. Надушиха, че ще отсъствам от работа чат пат...

# 93
  • София
  • Мнения: 46
Чета в интернет за рефлукс. Но нямам гадене, нямам киселини, а класическо оригване след пиене-ядене иии леко подуване на стомаха. Ох, трябва да спра да чета в гугъл, че направо ще си докарам наистина болест.
(като се оригна, понякога, но много рядко, поемам въздух, нооооо наистина мисля, че вече ме избива на психоза и трябва да спра да го мисля....)

разбрайте ли от какво бях апроблемите и оправихте ли се? Аз имам подобни оплаквания.

# 94
  • Мнения: 3 139
Алергия. Зиртек оправя дишането.

# 95
  • Мнения: 3
Зравей труднодишащ народе,
и аз съм , тоест бях в продължение на 2г. от труднодишащите... голям тормоз беше за мен докато разбера какво се случва с мен.
Всичко започна след като се разболях от ковид 2021 и бях със сатурация 70, пневмония и спешен прием в болница.
21 дена в болница и след като излязох от там със сатурация 85 започна адът за мен.
След 2 месеца почти се възстанових но проблема със затрудненото дишане остана. С Диабет съм и това допълнително затрудняваше бързото възстановяване. След около 6 месеца нещата долу горе се пооправиха, но останаха паник атаките от това ,ч е не ми стига въздухът и че всеки момент нещо ще се случи. ПА се случваха по всяко време на работа или у дома, или в колата или в магазина. Година и половина няма лекар на който да не съм ходил Пулмолог, Кардиолог, какви ли не изследвания не са ми правили. Пулмолога каза няма никакъв проблем с белия ти дроб и трябва да дишаш нормално, а на мен въздуха не ми стигаше а показателите бяха в норма, всички кръвни и кардиологични свързани с дишането ми, дори ми даде лекарста против Алергия, никакъв ефект. Кардиолога ми изписа Деанксид, да съм се успокоил, нямал съм заболявания, било на нервна основа ала бала...  Дори ходих в Габрово на санаториум за белодробни болести и там ме изследваха и ми казаха проблем с белия ти дроб и сърцето нямаш. А аз изпадах в паника и затруднено дишане по няколко пъти на ден, понякога по рядко но това беше ад.
Допреди няколко месеца когато случайно бях във Facebook и слушах видео за диабетиците и проблемите свързани с лекарствата които пият , аз вземам Метформин по 2-3 пъти по 1000 мг на ден. Изследванията световните показвали , че хора които от няколко години приемат Метформин имат едно странично въздействие и то е , че се появява дефицит на ВИТАМИН B12 заради Метформина. И като задълбах в темата, B12 пък играе основна роля както за сърдечната дейност, така и в молекулата която пренася кислород на клетъчно ниво. Играе основна роля. Аз веднага отидох направих си изследване за дефицит на B12, и да наистина, имах липса на B12.
От 2 месеца насам пия Невробекс(B1,B6,B12) и моите проблеми със дишането сякаш изчезнаха, сякаш никога съм нямал такива проблеми. Заради този витамин B12 страдах толкова много време, и толкова паник атаки ... но решение е имало, но лекарите не знаеха за това. Те си карат стандартната процедура и ти предписват какво ли не. Понякога лечението е много елементарно, стига да знаеш диагнозата.
Може би постът ще ви помогне , нядявам се на хората които имат затруднение със дишането. Дано съм им помогнал. Ето един линк за повече инфо за B12   https://aloha.bg/vitamin-b12-energy-booster.html

Последна редакция: сб, 05 авг 2023, 23:50 от CouchLegend

# 96
  • Мнения: 294
Зравей труднодишащ народе,
и аз съм , тоест бях в продължение на 2г. от труднодишащите... голям тормоз беше за мен докато разбера какво се случва с мен.
Всичко започна след като се разболях от ковид 2021 и бях със сатурация 70, пневмония и спешен прием в болница.
21 дена в болница и след като излязох от там със сатурация 85 започна адът за мен.
След 2 месеца почти се възстанових но проблема със затрудненото дишане остана. С Диабет съм и това допълнително затрудняваше бързото възстановяване. След около 6 месеца нещата долу горе се пооправиха, но останаха паник атаките от това ,ч е не ми стига въздухът и че всеки момент нещо ще се случи. ПА се случваха по всяко време на работа или у дома, или в колата или в магазина. Година и половина няма лекар на който да не съм ходил Пулмолог, Кардиолог, какви ли не изследвания не са ми правили. Пулмолога каза няма никакъв проблем с белия ти дроб и трябва да дишаш нормално, а на мен въздуха не ми стигаше а показателите бяха в норма, всички кръвни и кардиологични свързани с дишането ми, дори ми даде лекарста против Алергия, никакъв ефект. Кардиолога ми изписа Деанксид, да съм се успокоил, нямал съм заболявания, било на нервна основа ала бала...  Дори ходих в Габрово на санаториум за белодробни болести и там ме изследваха и ми казаха проблем с белия ти дроб и сърцето нямаш. А аз изпадах в паника и затруднено дишане по няколко пъти на ден, понякога по рядко но това беше ад.
Допреди няколко месеца когато случайно бях във Facebook и слушах видео за диабетиците и проблемите свързани с лекарствата които пият , аз вземам Метформин по 2-3 пъти по 1000 мг на ден. Изследванията световните показвали , че хора които от няколко години приемат Метформин имат едно странично въздействие и то е , че се появява дефицит на ВИТАМИН B12 заради Метформина. И като задълбах в темата, B12 пък играе основна роля както за сърдечната дейност, така и в молекулата която пренася кислород на клетъчно ниво. Играе основна роля. Аз веднага отидох направих си изследване за дефицит на B12, и да наистина, имах липса на B12.
От 2 месеца насам пия Невробекс(B1,B6,B12) и моите проблеми със дишането сякаш изчезнаха, сякаш никога съм нямал такива проблеми. Заради този витамин B12 страдах толкова много време, и толкова паник атаки ... но решение е имало, но лекарите не знаеха за това. Те си карат стандартната процедура и ти предписват какво ли не. Понякога лечението е много елементарно, стига да знаеш диагнозата.
Може би постът ще ви помогне , нядявам се на хората които имат затруднение със дишането. Дано съм им помогнал. Ето един линк за повече инфо за B12   https://aloha.bg/vitamin-b12-energy-booster.html
Колко пъти на ден и по колко хапчета приемате?

# 97
  • Мнения: 3
Зравей труднодишащ народе,
и аз съм , тоест бях в продължение на 2г. от труднодишащите... голям тормоз беше за мен докато разбера какво се случва с мен.
Всичко започна след като се разболях от ковид 2021 и бях със сатурация 70, пневмония и спешен прием в болница.
21 дена в болница и след като излязох от там със сатурация 85 започна адът за мен.
След 2 месеца почти се възстанових но проблема със затрудненото дишане остана. С Диабет съм и това допълнително затрудняваше бързото възстановяване. След около 6 месеца нещата долу горе се пооправиха, но останаха паник атаките от това ,ч е не ми стига въздухът и че всеки момент нещо ще се случи. ПА се случваха по всяко време на работа или у дома, или в колата или в магазина. Година и половина няма лекар на който да не съм ходил Пулмолог, Кардиолог, какви ли не изследвания не са ми правили. Пулмолога каза няма никакъв проблем с белия ти дроб и трябва да дишаш нормално, а на мен въздуха не ми стигаше а показателите бяха в норма, всички кръвни и кардиологични свързани с дишането ми, дори ми даде лекарста против Алергия, никакъв ефект. Кардиолога ми изписа Деанксид, да съм се успокоил, нямал съм заболявания, било на нервна основа ала бала...  Дори ходих в Габрово на санаториум за белодробни болести и там ме изследваха и ми казаха проблем с белия ти дроб и сърцето нямаш. А аз изпадах в паника и затруднено дишане по няколко пъти на ден, понякога по рядко но това беше ад.
Допреди няколко месеца когато случайно бях във Facebook и слушах видео за диабетиците и проблемите свързани с лекарствата които пият , аз вземам Метформин по 2-3 пъти по 1000 мг на ден. Изследванията световните показвали , че хора които от няколко години приемат Метформин имат едно странично въздействие и то е , че се появява дефицит на ВИТАМИН B12 заради Метформина. И като задълбах в темата, B12 пък играе основна роля както за сърдечната дейност, така и в молекулата която пренася кислород на клетъчно ниво. Играе основна роля. Аз веднага отидох направих си изследване за дефицит на B12, и да наистина, имах липса на B12.
От 2 месеца насам пия Невробекс(B1,B6,B12) и моите проблеми със дишането сякаш изчезнаха, сякаш никога съм нямал такива проблеми. Заради този витамин B12 страдах толкова много време, и толкова паник атаки ... но решение е имало, но лекарите не знаеха за това. Те си карат стандартната процедура и ти предписват какво ли не. Понякога лечението е много елементарно, стига да знаеш диагнозата.
Може би постът ще ви помогне , нядявам се на хората които имат затруднение със дишането. Дано съм им помогнал. Ето един линк за повече инфо за B12   https://aloha.bg/vitamin-b12-energy-booster.html
Колко пъти на ден и по колко хапчета приемате?

Невробекс приемам  3x2 хапчета  за мен са достатъчни. Всеки организъм различно усвоява витамините. При някои може да се наложи 4-5 x2 .

# 98
  • Мнения: 1 768
Доколкото знам недостигът на витамин Б12 води до пернициозна анемия. А анемията предизвиква задъхването.
Lqnipa, търси специалист алерголог или пулмолог. Астмата си има симптоми, а също и медикаментри, които я контролират - различни инхалатори. Възможно е да са последствия от бронхита, който си изкарала.

# 99
  • Мнения: 4
Здравейте, при мен задуха изчезна, но мислите ми са постоянно върху дишането и от сутрин до вечер го следя и мисля дали дишам. Бях на пулмолог дишането е перфектно, при кардиолога също няма проблеми, Пкк перфектна, витамини, минерали ,щитовидна, всичко си е в норма. Възможно ли е това да се е получило от силна ПА? И някой имал ли е подобен проблем?

# 100
  • Мнения: 202
виждам, че темата е стара, но страшно много се плаша.
Някой ако ми помогне ше се радвам.
Имам задушаване от 2 месеца вече!
Прекарах вируса с повръщане, имах известен стрес и сякаш ми се "запуши" гърлото.
Много трудно поемам дълбоко въздух по цял ден. не е на моменти, а постоянно!
Пия антидепреснти от10г.
ходих на унг, на кардиолог, на пулмолог, скимка на дробове, измерване на капацитета на дробовете и нищоооо, всичко е точно. А аз не мога да поема дъх, сякаш ми е стегнато гърлото и едва
минава от там въздуха! понякога имам и буца. Започнах да
пия ксанакс да се успокоя, но нее, не минава.. много ме е страх и вече не зная на къде да поема....

# 101
  • Мнения: 6 942
Първо, успокой се. Минала си най-съществените прегледи, които щяха да установят, ако имаше проблем.
Ако беше астма и да правиш белодробни спазми, но да не си била със спазъм по  време на прегледа от пулмолог,  само при такъв вариант би могло да се получи пулмологът на слушалка и спирометрията да не установят задуха. Но ти казваш непрекъснато, значи не е това. А и астмата се активира от конкретни фактори.  Нямаше да усещаш непрекъснато задух, а само от време на време. Евентуално може да направиш втори преглед, но задължително в момент, в който усещаш задуха. Иначе няма смисъл.
Единственото друго, за което се сещам, е ако е останало някакво възпаление в гърлото след вируса, но ти си била и на унг и щяха да установят, ако имаше такова.
Остава единствено субективното усещане за задух. Има и такова. Ако мислиш, че би те успокоило, може да си вземеш един пулсоксиметър и да си го носиш с теб. Като усетиш задух, мериш сатурацията и като видиш, че кислорода ти е добре, би трябвало това да те успокои. Може да опиташ и да вдишваш аромат на мента,  да смучеш ментово бонбонче. Ментата освежава и предполагам ще ти помогне. Също, погледни си устните, при недостига на кислород има и цианоза, устните посиняват. Сигурна съм, че при теб няма такова, иначе спирометрията щеше да го установи.
Освен това, човек не се задушава толкова лесно, ако няма причина. Казвам ти го като патила, дробовете ми са на 73%, с астма, БТЕ , пневмофиброза, емфизем, че и пуша. Добре зная какво е усещането за задух. Дори и в момента карам някакъв вирус с много тежка кашлица, дробовете ми са пълни със секрети и ми е трудно да дишам.  
Нервната система може да даде това усещане за трудно поемане на въздух. Знаеш, че когато човек е напрегнат, често диша тежко.
Ето и едно упражнение - опитвай да поемаш въздух  бавно и дълбоко, после задържаш пак толкова време и за същото време изпускаш въздуха - пак бавно и дълбоко. Наум си броиш без да бързаш 1, 2, 3, 4, 5, 6  до колкото можеш да поемаш. Ако поемането е до 6, задържаш до 6, изпускаш до 6.
Старай се да не мислиш за това, а мисли, че задухът не е реален и ще мине.  Повтаряй си, че този задух е само субективно усещане и няма нищо страшно да ти се случи, след малко ще започнеш да дишаш спокойно. Прави упражнението и мисли за неща, които ти доставят удоволствие. Т.е. положи усилия да отклониш мисълта си от задуха, към нещо приятно и интересно и изведнъж ще установиш, че дишаш спокойно и добре.
И не пий такива силни лекарства на своя глава. По-добре отиди на преглед при лекар психиатър, който да ти назначи подходящи лекарства. Освен това те са обучени и на разни психологически терапии, с които да ти помогнат да преодолееш това усещане.  Но не психолог, че доста се мислят за терапевти,  а някои дори може да ти навредят от липса на опит. Още няма закон, който да регламентира дейността на психотерапевтите и няма критерии, изисквания. Затова всеки, завършил психология може да си окачи табелка терапевт, без да е обучен специално.

Като ти гледам ника, ще ти предложа още нещо - махни се от всички животни с козина около теб, поне за известно време. Ако имаш възможност, отиди в жилище без животни поне за кратко, някъде при приятели  - няколко дни, седмица. Може да си направиш и тест при алерголог. Да не се окаже все пак нещо алергично. Не ми се вярва да е алергия, не прилича на такова, но по-добре да изключиш и нея. Всичко друго си го изключила вече.

Вярвам, че ще успееш да се справиш в скоро време. Просто се успокой. Simple Smile

Последна редакция: сб, 03 фев 2024, 00:15 от Diorela

# 102
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 460
В моя случай невъзможността за дълбоко поемане на въздух и лекия задух и умората които имах от известно време се оказаха атипична пневмония и белодробна емболия. Пневмонията се видя на рентген, но емболията не, нея я видяха на скенер с контраст, който направиха заради липса на  симптоматика като температура и кашлица. Лечението  в интензивна пулмология 3 вида антибиотици (двата там, третия още 10 дни вкъщи) и висока доза хепарин. В момента 4 месеца по-късно продължавам антикоагулантната терапия. Предположенията за случилото се включваха като причини това, че почти не пия вода, т,е кръвта се сгъстява и това, че пих много високи дози и дълго време витамин Ц който приемах към 4 месеца в края на 2022 началото на 23 та. Казаха че участвал във фибролизата и във високи дози до  няколко месеца може да причини такъв проблем.

# 103
  • Мнения: 6 942
Беллора, прочети внимателно какви симптоми, прегледи и изследвания описва LoveDogs. Тя е направила всички прегледи и са изключили всичко, описва постоянен спазъм - буца в гърлото.  Ако няма някаква физическа преграда, която УНГ щеше да види, това е доста типичен неврологичен симптом. Всички знаем как ни стяга гърлото, когато сме много тъжни.   Тя не споделя симптоми като при БТЕ, докато ти описваш такива - умората. А спирометрията щеше да улови задух, пулмолозите на слушалка, също улавят спазъм на дробовете.  Спирометрията може да пропусне задух, който е пристъпен, непостоянен, ако в момента няма спазъм на дробовете. При нея пулмолог, вкл. спирометрия и кардиолог са изключили  проблем. А при теб явно са имали причина да направят контрастен скенер.

И аз съм ги преживяла тези неща и зная какво е, с каква симптоматика. При мен също не се виждаха тромбите, а прословутия Д димер винаги ми е бил в норма и това объркваше повечето лекари, но не и пулмолозите и кардиолозите.  Те са наясно. След операция на свирепа тромбоза, се паркирах в пулмологията с БТЕ, та чак тогава стана ясно, че съм пръскала микротромби в дробовете 2 години. Казваха, че било ПА, само пулмологът казваше, че не е това, но не успяха да видят тромб. Изглежда са били малки.
Вит. С и К сгъстяват кръвта. На мен след БТЕ ми казаха да спра за известно време дори плодове и зеленчуци, богати на тези витамини. И до сега внимавам, ако пия витамини.
Може би е добре да си направиш изследване за тромбофилия в НГЛ в Майчин дом, с включена мутация MTHFR. Както и да изследваш хомоцистеин, който може да се увеличи от много неща. А той е рисков маркер за ССИ. При мен това се оказа проблемът. Важно е да следиш и INR и другите фактори на съсирване на кръвта. Щом вече имаш един инцидент от тромбоза, не се осланяй само, че причината е била пиенето на вит.С, а си следи нещата. Може и това да е причината, но може само да е провокирал и подбутнал тромбозата. И започно да пиеш повечко вода, дори и насила.
Предполагам, в белодробната са ти препоръчали да направиш консултация и с добър съдов хирург. Тромбите, които паркират в белия дроб, често са се откъснали някъде от краката и е добре да те видят на доплер. Сега си защитена с антикоагуланта. Какъв приемаш? Може да ми пишеш на ЛС за повече информация.
Говоря от опит, нали знаеш, питай патило.

Последна редакция: нд, 04 фев 2024, 01:49 от Diorela

# 104
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 460
Правих изследване на хомоцистеин и за тромбофилии, като  бях изследвана за 2 мутации. Отрицателни. Аз съм от Варна, кръв дадох тук, но я изпратиха в НГЛ.  Доплера на краката не откри проблем, казаха че друго критично място, което може да причини това е малкия таз, но за там нямало изследване, което да го установи. Изследвания на липиден профил също в норма. В моя случай не стана ясно кое е първо -пневмонията, причинила емболия, или обратното. След 7 дни ме изписаха със сатурация 98, толкова беше и след месец.
Аз също избягвам храни съдържащи вит. Ц и съм потресена от безразборното му предписване, бълването на реклами за полезността му и дори изкуственото му добавяне към каквото им хрумне в храни и напитки. Всеки ден изяждам по една зелена салата за да не пострада приема ми на витамини от групата Б . Така от години ниския ми хемоглобин, по естествен начин се вдигна и сега е 130. Мен в болницата ме овикаха само за малкия прием на вода - измериха към 300мл. Но никой не се сети да ме пита дали съм приемала добавки с вит. Ц. Поразплетохме предисторията, когато синът ми, обикновен студент по медицина взе да се интересува от чисто биохимичния процес на слепване на тромбоцитите и какво налива гориво за началото на процеса, а после  последва искрено учудване в стил ауу кой ти каза да пиеш толкова време витамин Ц, 🙄
На терапия съм с  Eliquis 5мг 2х1 но в момента отново съм на фраксипарин като по-щадящо лечение, защото преди 2 м. изкървях в ретината.  Тези дни ще ходя на съдов да видим как ще продължавам, че сегашното лечение е много скъпо, гони към 1000 лв на месец., освен неприятното боцкане сутрин и вечер...
Какво беше БТЕ толкова съкращения видях напоследък, че вече ги бъркам. Може би ще ти пиша, но да видя първо продължението на лечението на окото, че е много неприятно състояние, а инжекцията която ми сложиха също повишава съсирваемостта. Назад във времето имам Ковид изкаран на крак, почти не го усетих, освен двумесечната липса на обоняние, но със сигурност доста е "поработил" по  кръвоносните ми съдове.

Майка ми е с астма от 20г. Точно с такъв спазъм е на гърлото, за толкова години изследвания и лечения, състоянието и с всеки следващ
пристъп се влошава.  Поддържа се с  2 помпички и с  таблетки. Когато спазъмът стане много тежък приема Медрол по схема,  или кортикостероид в инжекционна форма. При нея това състояние стартира след продължителен бронхит. Месеци лечение с подобряване и влошаване... Но тя има много алергии, причините за някои така и не се изясниха, вече просто и омръзна да лежи по болници, без да има подобрение. Случвало се е да реагира на един и същ козметичен продукт по различен начин, обрив, подуване, много лекарства не може да приема по същата причина. Баба ми по майчина линия също страдаше от задух, но така и си остана неизяснен.

Последна редакция: пн, 05 фев 2024, 07:20 от Беллора

Общи условия

Активация на акаунт