Светът на Дж. Р. Р. Мартин и Песен за огън и лед - 31

  • 9 250
  • 741
  •   1
Отговори
# 555
  • Варна
  • Мнения: 1 233
Ами като вчера - пишеш, когато сгащиш грешка, ние вкарваме Simple Smile

# 556
  • Мнения: 1 604
Може ли да попитам, че напоследък не ви следя много прецизно, някакъв превод ли правите?

И да защитя Джони, за първи път 😁. Вярно е, че малко категорично се изказа, затова и аз веднага реагирах, но теорията за общуването между Регар, Емон и Блъдрейвън, си е доста сериозна. Нямаме доказателства, вярно е, но голяма част от феновете вярват в нея. Всеки има право да си вярва в каквото иска.
И Джонка, препрочети си главите на Санса при първоначалната ѝ среща с леля ѝ. Приема я съвсем радушно.

# 557
  • Мнения: 1 604
Джони, това са предположения. Нямаме доказателства, че са общували.
А как стигна до извода, че Блъдрейвън е изпратил Дух?

Ъъъъ.. откъде излезе това, че Регар и КГ са си писали. КГ е изчезнал от Вала няколко години преди да се роди Регар. Невъзможно е..
Пък и подробности как щял да си спечели последната съпруга на турнир... хм... не се сещам за нещо такова.
Вълчищата според мен, са си пратени от Бран, както и Студени ръце.. режисирал си е всички помощници.. може би само Ходор е нещастен случай. Thinking

Хексе, има теория, че Регар е общувал с Блъдрейвън чрез Емон. Вероятно са пращали писма чрез гарвани, аз поне не виждам друг начин. Изненадана съм, че не си я чела. Не съм задълбавала в нея, така че повече подробности не знам. Това възхваляване на Регар ми идва малко в повече и вече ме отблъсква персонажа му.

# 558
  • Вестерос
  • Мнения: 38 347
Има теория, но за теория се пише по друг начин, а не така категорично и без излагане на кой знае какви факти.

# 559
  • Варна
  • Мнения: 1 233
Може ли да попитам, че напоследък не ви следя много прецизно, някакъв превод ли правите?

Може да се каже Simple Smile
По-скоро оправяме превода на Огън и кръв, освен това има една таблица, където вадим кое име в коя книга как се среща, защото е голяма каша.

Примерно, щото в момента съм на това:
В превода на Огън и кръв - Ренис Таргариен се среща като:
1 Кралицата, която никога не била, 2 Кралицата, която никога не беше, 3 Тя, която можело да стане кралица.
Но
Ренис Таргариен, Невъзкачилата се кралица в Светът
Почти кралицата в Принцесата и Принцът ренегат. Последното е най-стегнато и ясно.

Иди се оправяй Simple Smile

# 560
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Маскара, ще разгледам нещата подробно.

Супер е pdf-а с коментарите. Hug


Искам да попитам за прочутото акостиране / дебаркиране на Егон Завоевателя.

Бях останала с впечатлението, че Егон е кацнал на устието на Черна вода с Балерион. Точно затова си мислех, че акостиране / дебаркиране може да бъде и кацане.

Но това моя фантазия.


Вчера щях да търся за т.нар. домашни рицари и супер много се замотах, защото отварям книга и се зачитам ... hahaha

Днес ще търся.


Но пък излезе ново нещо - freerider. Тия freeriders са преведени във всякви вариации и пермутации в Песента:

свободен конник / свободни конници
свободни селяци
конници
войници / войник
наемни конници
наемници / наемник
волници
наемна лека конница
волни конници
наемни ездачи
наемническа конница
конни наемници
свободни ездачи
ездачи наемници
наемен конник
наемен конник/наемни конници
наемна конница

В Огън и Кръв срещаме следния превод:
авантюристи
наемници
свободни ездачи

Според вас, какъв би бил удачният превод?

# 561
  • Варна
  • Мнения: 1 233
Наемници ми звучи най-универсално, като ако са конни се уточнява че е наемническа конница примерно?
Не се ли среща и като наемни мечове?

За акостиране/дебаркиране. Дебаркиране - обикновено го свързвам с инвазия на войски през море на суша, а акостиране - без частта с войската.
Егон не е бил сам - обрал е хора от ДК, Дрифтмарк и вероятно с другите си знаменосци са се придвижили по море. Той и сестрите му със сигурност са летяли де и може дори да са охраняали конвоя, въпреки че само от Староград и ЖО биха могли да ги нападнат по море, другите са били без кораби. Не се споменава и за пирати в този момент на Каменни стъпала.

# 562
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Наемни мечове е sellswords.

"Freerider" is a broad term, sometimes used to denote a mounted sellsword, but more often referring to other mounted fighters who are not part of a lord's retinue or feudal levy. Most do not collect wages, instead fighting for plunder or a hope to be taken into a lord or knight's service. Freeriders are mostly used as scouts, outriders, foragers, and light cavalry.

Some freeriders are similar to hedge knights, only lacking knighthood. Others are green, untrained recruits and farm boys who have nowhere else to go. While some refugees flee to a larger settlement when war sweeps over villages, others become freeriders for a better chance of being fed and thereby avoid becoming outlaws or broken men.


Дебаркирам е, когато слизам от кораб на брега.

За военни части – слизам на брега, за да предприема военни действия.

Също - слизам на суша, пристигам, акостирам. Т.е. преди това съм бил на кораб.


Акостирам също се отнася за кораб.

Акостирам - слизам на суша, дебаркирам, пристигам.


В случая не е важно толкова, как се превежда думата, а онова, което е направил Егон. Ако е бил на Балерион, тогава не би могъл да дебаркира или акостира. Ако е бил на кораб с Висения и Ренис - да.

# 563
  • Мнения: 1 604
Браво за усилията, гърлс. Някой дали писа на издателя да си намери нови редактори 😁. Аз мога да се включа с предложения от време на време.

Тиф, всеки може да говори, както си иска и да вярва в каквото си иска. Както и всеки може да добави, че нямаме доказателства за истинността на нещото си.

# 564
  • Варна
  • Мнения: 18 032

Хексе, има теория, че Регар е общувал с Блъдрейвън чрез Емон. Вероятно са пращали писма чрез гарвани, аз поне не виждам друг начин. Изненадана съм, че не си я чела. Не съм задълбавала в нея, така че повече подробности не знам. Това възхваляване на Регар ми идва малко в повече и вече ме отблъсква персонажа му.
Честно, не съм я чела.
Знам, че Регар и Емон са общували, но как са общували Емон и КГ??? МОже ли поне линк към тази теория?

П.П. Аз в момента не съм много полезна в попълването, но надявам се наесен да се включа по-активно. Grinning

# 565
  • Мнения: 25 350
Шапка ви свалям за труда, който полагате.
За съжаление Мартин явно го мързи много.. и то това е 10 годишен мързел.

# 566
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Хексе, кажи, моля те, за акостирането и дебаркирането.

Егон З. не е ли всъщност кацнал на устието на Черна вода?

Тримцата са били на дракончетата си и са прелетели от Драконов камък до малкото селище, което се е намирало на мястото на днешен КЧ. Нали така беше?


Ани (hug), душа, дЕдо се занимава с всичко друго, но не и с писане на кригите. Голям дебил е.

Последна редакция: нд, 14 юли 2019, 18:38 от Eleonora_27

# 567
  • Варна
  • Мнения: 1 233
Аз май ви бях споделила един сън отпреди няколко години. Мотам се тука из махлата (вилната зона) и гледам дедо се мота в някакъв двор. Викам му, абе що не ги пишеш тия книги бе, човек? Той ми отговаря: мани ги книгите, виж кви домати съм си отгледал! Blush

# 568
  • Мнения: 1 604
Хексе, нямам конкретен линк , чела съм отдавна. Ако Джонито има, да се включи, за да прочетем всички и да обсъдим.

# 569
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Такаааа ... значи домашен рицар / домашни рицари за household knight / knights си е много правилно в Огън и Кръв.

В другите книги, освен в Светът е така преведено. В Танца има на едно място "дворцови рицари", но то се отнася за краля.

Сега ще проверя в Светът, дали се отнася за краля, защото там са "придворни рицари".

Мда ... В Светът би трябвало на едно място да се промени:

Най-напред гневът на Тивин се стоварил върху Тарбек. Воинството на Ланистър ги връхлетяло тъй изневиделица, че лорд Валдеран нямал време да сбере васалите и застъпниците си. Негова светлост съвсем неразумно излязъл срещу Тивин само с придворните си рицари . В кратка и жестока битка Тарбек били сразени и избити.


Докато ето тук:
Както Мерн Първи, така и Гуейн Пети взели андалски девойки за съпруги, за да обвържат бащите им с кралството си. И тримата крале приели андали на служба като придворни рицари и васали.

... може да си остане така, защото става въпрос за крале.

Последна редакция: нд, 14 юли 2019, 19:47 от Eleonora_27

Общи условия

Активация на акаунт