Веган и месоядец

  • 16 758
  • 386
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 8 937
Точно толерантност липсва в темата, което е и отговор на вълроса на Авторката - твърде малко са случаите, в които подобна комбинация ще е успешна.  Ако приятелката толкова иска да спре месото заради него, да отиде в кланица. На мен лично това ми убива желанието за месо за месеци...

# 316
  • Мнения: 4 578
Темата е в семейни отношения и не е за/против вегснството, а е относно компромисите, когато имаме семейство от вегетарианец/веган и неизповядващ тази идеология. Съответно как се възпитават децата в такова семейство. Именно възпитават, а не хранят, защото веганството/вегетарианството не са просто хранителен режим.  И от дискусиите се вижда, че в огромната част от случаите толерантността на веганите/вегетарианците се простира до това партньорът да има право сам да си готви месо и не включва възможността децата да са на обща храна или поне да консумират такава извън дома - в ДГ или при баби и дядовци. Та това са причините за много трудно  съжителство при тези различия. Естествено, и в обратната посока може да има нетолерантност. Но общо взето, в едно семейство с различия в базови принципи, конфликтите са неизбежни при появата на деца. Важното е да не се самозаблуждаваме кое е толерантност и дали не наричаме "разлики в храненето" някоя житейска философия.

# 317
  • София
  • Мнения: 24 839
Някакси ми е в повече примера с кланицата-та, нали от същите тези животни, минали през кланицата, се правят обувките, с които се обуваме и с които обуваме децата си от бебета?

Аз пък, съм видяла как се сеят царевица, жито и други култури- тоновете пестициди и други отрови, които се заравят заедно със семената и после- самолетите, които допълнително изсипват други тонове отрови, от които мрат пчелите.
Виждала съм пустошта, след изсичането на горите, за да се засее обожествената чия и още куп други неща.
За вредностите, които се отделят при производството на Б12 също съм чела, но когато някой защитава самоотвержено само своята "правда", тази на другите, се подминава.

# 318
  • Мнения: 8 937
Кое е в повече? На мен подобни посещения така ми действат, на Вас приятно ли Ви е в кланици?
Наясно съм с какво третират растенията, имам опит с първично производство.

# 319
  • София
  • Мнения: 35 332
Тайче, луканката и стилетите идват от кланиците.

# 320
  • Мнения: 8 937
Знам как се произвежда луканка от клане до краен продукт, Шуше.

# 321
  • София
  • Мнения: 24 839
Знам как се произвежда луканка от клане до краен продукт, Шуше.

Нека го кажа така- ходила си в кланица, а там, където се произвеждат "твоите" храни не си.
няма и да отидеш, за да не накърниш възприятията си и да не бъдеш принуудена да видиш цената, която се плаща от всички..
За мен, този двоен аршин е неприемлив.

# 322
  • Мнения: 8 937
Няма "мои храни", защото, както казах, ям месо в момента.
Работата ми е свързана с производство на хранителни продукти и не, при нас опцията "няма да отида, за да не си накърня възприятията" не съществува. Прекрасно е, че от три коментара оценихте професионалния ми опит иначе. Blush

# 323
  • Мнения: 1 625
Тайчо, ти го виждаш. Веганите не го виждат.
Не виждат, че за да се произведат техните храни и добавки, за да могат да оцелеят без месо, измират и страдат в пъти повече животни и хора.
Но там се случва далече от очите, не е кърваво и драматично, съответно няма проблем. Само да не се колят кравите и прасетата.

Не ви ли прави впечатление, че веганството е разпространено главно в западните страни? Защото те могат да си го позволят. Разхищението, мрънкането и пробирането на храна, доставката на екзотични храни и добавки. Животновъдството е един от отраслите, където почти няма загуба. Всяка част от животното се използва. Това е много важно.

А веганството работи само срещу себе си. Със всичките кампании, всякакви набивания в очите на хората и мантрата "Аз съм по-добър човек от вас, гадни месоядци." Те сами обръщат обществото срещу идеите си. Вместо да се търси начин да се подобрят условията за самите животни, се търси скандал. Това не е от полза за никой.

Същите хранят домашните си любимци, доказани хищници, със някакви заместители. Обричат своите котки и кучета на страдание, за да спестели страданието на друго животно. Усещаш ли иронията?
По същия начин постъпват и с децата си. Няма как да го приема. Но не е полит-коректно да не се приеме, затова ги оставят на мира.

# 324
  • Мнения: 4 578
Бившият ми мъж баш 95та-96та работеше като хладилен техник поддържащ хладилници на месарски цехове. Е, при положение, че е заклет любител на луканката, не  хапна колбас повече от 10 г.

# 325
  • СИ
  • Мнения: 4 403
Rolling Eyes Била съм в доста фабрики, обхващащи всички продуктови групи и продължавам да твърдя, че кланиците са най-гадни. Няма склад за пестициди, който да ме стряска колкото квичащо прасе.
Джеймс, да се хвалиш с лютеница нищо не е. Ям кренвирши. Joy

Ами да... Прасетата квичат, а кравите и телетата мучат. Кокошките кудкудякат, патките крякат и съскат. Така е... Животинките си усещат съдбата. Но... Трябва да се яде. Това е. Хората са на върха в хранителната пирамида.
Съвременният начин на живот доста изнежва хората. По селата има много хора, които си гледат животни за храна. Иначе, няма как да оцелеят. Кокошки, патки, агнета, прасета... И те си ги колят и разпарчетосват. Ние си чешем езиците пред клавиатурите, но на други места живота е доста по първичен и лиценеприятен. В града може да го раздаваш веган, ама на село е друго. Я изкарай няколко дни на строеж, да мъкнеш дъски, да лееш бетон или друга тежка физическа работа, пък да видим как ще караш на салатки с киноа...     Stuck Out Tongue Closed Eyes

Наскоро четох един виц.
Питали някакъв: Защо станахте веган?
Отговор: Ами исках да съм модерен и съвременен. И имах две възможности. Или гей или веган. Ама за гей ме достраша...!        Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 326
  • Мнения: 4 975
Нелепо е да се отсича, че един вегетарианец задължително ще страда от дефицити и здравословни проблеми. В действителност, хората, които не консумират месни и/или млечни продукти обръщат много повече внимание на разнообразното хранене.
Защо не бяха публикувани статии за проучванията за потенциалното въздействие на хормоните или остатъците от антибиотици в същите тези продукти?

Така де, а пък аз съм наясно с остатъчното количество на пестициди във все що зеленчук и плод е на пазара.
Не, че не купувам, но наистина избягвам ако имам възможност.
Даже и с тези, които се водят био..

# 327
  • Мнения: 7 058
Ами те, горките домати във фадромата, не могат да викат и затова Thaicho не се възмущава. Ама я да им направи няколко кирлианови снимки, да им види болката и на тях, как ли ще реагира...

А с това био, все ме досмешава. Едните растения са био ( от биологични), а другите какво са - синтетика? Макар, че с тези гмо продукти, вече почвам да се замисля.
Добре, че при животните гмо технологията  е доста по-слабо навлязла, отколкото при растителните видове.

Последна редакция: вт, 30 мар 2021, 22:52 от Diorela

# 328
  • Варна
  • Мнения: 14 557
В родната ни страна, имаше разкъсани хора от бездомни кучета. Това ме е шокирало крайно. Виждала съм и как рибките се хранят с родата си, нехуманно. Разкъсват ги. Има го при всички животински видове.
Всеки има право на избор. Достатъчно е да не вреди умишлено на себе си и другите.
Да потърсим общи точки. Съгласни ли сте, че се произвежда огромно количество излишна храна? Независимо дали е растителна или от жив.вид. Излишно се замърсяват площи, изсичат се жизненонеобходими гори.(Амазония) Всяка нова модна тенденция в храненето и диететиката е с цел печалба. А тя се генерира от повишена консумация.
В детството ми имаше девствена природа. Тайни кътчета, с естествени, диви овошки, билки, цветя и фауна. Сега всичко е превзто и замърсено от консуматори. Създадоха се разни маршрути, барбекюта, зони с каравани. Всичко  полезно, красиво и естествено изчезва. Нац.паркове се застрояват.
Мисля, че това е основното, което ще вреди трайно на всички ни. А родното ни производство, с дълбоки корени агонизира.
Не съм от зомбитата, възхваляващи киноа, сол от майнатаун и кафе от екстременти на вид маймунки. Здравословния живот е вид философия. Да не нарушаваме естествените, природни процеси и дадености.

Последна редакция: ср, 31 мар 2021, 13:22 от Viviana91

# 329
  • Мнения: 6 297
Хайде бе, горчи, кой ще ти чака 3 дена, вие луди ли сте.... ? Simple Smile Аз едвам дочаквам да го опърлим преди да го почна, кожи, уши, мръвките се режат веднага след това и на скарата в огнището. По-късно вече жените са приготвили софрата с готвеното- кисело зеле, сланинки и мръвки от осмянката. Изобщо селска идилия, който е пропуснал такова нещо, много е пропуснал, а разните тревопасни няма да ги коментирам.

Общи условия

Активация на акаунт