Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 57

  • 24 063
  • 761
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 5 459
Благодаря, Чоколата.

# 136
  • Мнения: 785
Еутирокс от 25 няма по аптеките,т.к. се сменя формулата и вместо лактоза ще се ползва манитол.Промяната започва първо с този от 25 и следват една по една другите разфасовки.Та поетапно ще се появява и изчезва.Информацията ми е от фармацевт, знам,че във Франция имаше недоволство заради тази промяна,но това не се взе предвид от производителя.
И аз съм с хипофункция и исках да ви питам изследване за ИР обременяване с глюкоза ли е?Подозирам и това и искам да се изследвам,т.к. не мога да си намеря ендокринолог,от който да съм доволна (за София).

Последна редакция: сб, 22 юни 2019, 08:10 от nev78sk

# 137
  • Мнения: 5 998
Аз първо ще изследвам инсулин и кръвна захар, не веднага обременяване.
А за София - аз съм при д-р Лъчезар Лозанов, Токуда. Баща му също е ендокринолог, проф. Лозанов и също работи, но е доста възрастен.

# 138
  • Мнения: 6 346
Малтофер е железен препарат, няма да се ползва той, а ще се ползва малтитол - захарен алкохол, който може да има слабително действие в големи дози, но в този случай не вярвам да има, защото ще е в минимално количество. А освен малтитола, ще има и лимонова киселина.

# 139
  • Мнения: 1 893
Тоест ще се прояви слабително действие и ще дразни стомаха. Sad

# 140
  • Мнения: 6 346
Нели, надявам се да не бъде така. Все пак това е пълнител (или помощно вещество, не знам със сигурност) и не е във висока доза. Но няма какво да направим. Производителят е решил да въвежда новата формула. Имало изследвания, че така хормонът ще се усвоява по-добре - дали заради липсата на лактоза, дали заради това, че малтитолът ускорявал перисталтиката и така подпомагал усвояването - не знам. Обаче ще го въвеждат. Има и друг препарат на пазара - Л-тироксин. Който не харесва този Еутирокс, ще трябва да мине на Л-тироксин или да се снабдява с гръцкия Левотироксин.

# 141
  • Мнения: 1 893
Нели, надявам се да не бъде така. Все пак това е пълнител (или помощно вещество, не знам със сигурност) и не е във висока доза. Но няма какво да направим. Производителят е решил да въвежда новата формула. Имало изследвания, че така хормонът ще се усвоява по-добре - дали заради липсата на лактоза, дали заради това, че малтитолът ускорявал перисталтиката и така подпомагал усвояването - не знам. Обаче ще го въвеждат. Има и друг препарат на пазара - Л-тироксин. Който не харесва този Еутирокс, ще трябва да мине на Л-тироксин или да се снабдява с гръцкия Левотироксин.
Cioccolata ,незнам,но аз пиех л тироксин не ми беше добре много от него и минах на еутирокс и сега го сменят ужас Sad

# 142
  • Мнения: 266
Здравейте,
От скоро официално имам диагноза Хашимото + малък възел, който за сега не притеснявал лекаря, но трябва да се следи. Д- р Николай Райков във Варна ми откри възела, тук в Шумен не го видяха. От години имам много от симтомите (косопад, засилено потене, невъзможно смъкване на кг, с ограничения само поддържам едно ниво, сънливост и резки промени в настроенията, тревожност, стягане в гърлото, изтръпване в тила, което се простира нагоре към главата и т.н.), но в Шумен гледат само ТСХ и естествено ако е в граници- нищо ми нямало (моето ТСХ е между 3-3.2)! Сама си пуснах антитела и ТАТ и МАТ са по 300 и 380 единици, което както всички тук знаете е много 😔 За сега пия само селен, Вит Д и от два дни си взех Приорин, защото най- големия ми проблем е косопада- Ужасен е!!! Структурата на косата също много ми се промени- стана суха и проскубана.
Ако започна да пия еутирокса, който ми е изписан, този косопад ще спре ли или поне ще намалее ли?! Не съм го купила и пила, защото четох листовката в интернет и там е описано като възможна странична реакция именно засилен косопад 😟 Объркана съм.....
Моля ви, тези от вас с подобен проблем, споделете какво се случва след започване на лечение с хормона!

# 143
  • Мнения: 6 346
Ако косопадът се дължи на хипофункция, ще спре с лечението, но не очаквайте да спре веднага. Когато започне косопад, обикновено трябват месеци или години, за да спре. Но освен това помислете как се храните, как живеете - коса може да пада и от ниско желязо или нисък феритин, от нисък цинк също, от стрес.

# 144
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз имах ужасен косопад, но имах и нисък феритин.
При мен не спря веднага, намаля значително след месеци, спря окончателно с бременността.
Сега чакам пак са почне.
Много странно, мина месец от раждането, а нежеланите косми не растат... не, че ми липсват 🤣

Колкото до промяната на формулата, нямам офиц информация, но се говореше, че заради Брексит може да има проблеми с доставките на лекарства. Ако някой от пълнителите е засегнат, то явно са го заместили.

# 145
  • Мнения: 6 346
Преди 1-2 години бях чела, че промяната на формулата е заради лактозата - все повече хора имат непоносимост към нея, а и дори да нямат, явно лактозата понижава усвояването. Някъде пишеше, че "Мерк" искат да стъпят и на азиатския пазар, а там има много хора с лактозна непоносимост. Затова сменят лактозата с малтитол + лимонова киселина и има данни (от тяхно проучване), че така усвояването се подобрява, а мисля, че и стабилността - това означава, че за целия срок на годност лекарството би трябвало да има еднакъв ефект, а не действието му да намалява с наближаването на края на обозначения срок.

# 146
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Резултатите ми дойдоха, това е след взет хормон, 75мгр:

ТСХ: 0,09 (0,8-4,5)
Фт3: 3,32 (2-4,2)
Фт4: 1,39 (0,8-1,7)
Трак под 1,8 в норма, нямам хипер

Сега ми свалят дозата на 62,5.
Доколко е реалистично, с оглед на това, че съм взела хормон преди изследването?
Май сега изглеждат фт3 и фт4 добре🤔

# 147
  • Мнения: 2 089
Всеки път се питам: защо преди изследването да не се взима хормона? Да, така е казано. Всъщност като не го вземем резултатите са нереални  и така се налага все да коригираме. Защото ние гоним едни стойности с хапче, а се изследваме без хапче. А живеем с хапче. Нещо логически не ми е ок. Нещо като "тъкмо да и изведнъж не" Joy

# 148
  • Мнения: 6 346
Хормона не се взима, защото тогава нивата скачат рязко, а после спадат през деня. При Ася е странно, че ФТ3 е скочил, а ФТ4 не толкова. Но тези изследвания не могат да покажат дали тази доза е достатъчна. А и е важно изследванията да са направени винаги по един и също начин, за да има съпоставимост.

# 149
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ще сваля дозата, викат ме след 6 седмици...
Другия път ще внимавам повече...🙄
Днес пък забравих да го взема...

Общи условия

Активация на акаунт