Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 57

  • 24 045
  • 761
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 92
Аз не съм супер спец, но доколкото знам, щом приема заместваща доза хормон, предполагам е Т4, който в последствие се конвертира в Т3 предимно в черния дроб, но и в други тъкани в по-малка степен. Така че е важно да се следят нивата и на трите tsh, t3, t4, особено щом трябва да се постигне доза близко до физиологичната. Все пак и аз отскоро задълбах надълбоко в механизмите, така че нека по-запознатите също да кажат...

# 721
  • Мнения: 6 346
АРТЕМИС, как може да смяташ, че в организма й няма ФТ4 и ФТ3? Ако беше така, тя щеше да е мъртва отдавна. Образовайте се бе, хора. Ако не ти, то поне тя трябва да се образова, защото става въпрос за здравето и живота й. Хормонът, който приема, е Т4 (тироксин) - приема го, защото собствената й щитовидна жлеза не може да го произведе, нали няма жлеза. След като го изпие сутрин, той се усвоява и се конвертира в Т3, или поне така би трябвало да става. След това тези хормони си изпълняват функциите в организма. Това важи за всички живи хора. Ако досега е изследвала само ТСХ, задължително трябва да започне да изследва и ФТ4 + ФТ3 (т.е. свободните Т4 и Т3 в кръвта). Само така ще може да прецени каква доза хормон да приема, а също и дали няма нужда от прием на Т3 (друг хормон, освен тироксина). Много е добре, че се следи сама, но трябва да знае как, а първото, което трябва да научи, е, че хормон се дозира не по ТСХ, а по ФТ4 и на второ място по ФТ3. Ако постигне хубаво, високо ниво на ФТ4, но въпреки това ФТ3 стои нисък (близък до долната граница или под нормата), това означава, че не конвертира добре ФТ4 - тогава трябва или да потърси начин да конвертира по-добре (това означава да се погрижи за състоянието на черния дроб, червата, бъбреците), или да започне да приема и Т3.

Последна редакция: нд, 08 сеп 2019, 08:19 от Cioccolata

# 722
  • Мнения: 10 885
Имам нужда от съвет относно дозирането на хормона.
Започнах с 25мкг преди малко повече от месец. Пуснах изследвания онзи ден, дозата ми е ниска и сега се чудя дали да редувам ден с 25мкг с ден с 37,5 или два дни седмично да вземам 50мкг, а през останалите 5 да са 25 мкг.
Под чертата на седмица се пада едно и също количество, при 4 дни с 37.5 седмично, но не мога да преценя кой вариант е по-удачен.
Дано да е станало ясно като питам Rolling Eyes Благодаря!

# 723
  • Мнения: 6 346
Ули, направи както ти е удобно. Мисля, че няма да има значение коя схема ще избереш.

# 724
  • София
  • Мнения: 5 732
АРТЕМИС, как може да смяташ, че в организма й няма ФТ4 и ФТ3? Ако беше така, тя щеше да е мъртва отдавна. Образовайте се бе, хора. Ако не ти, то поне тя трябва да се образова, защото става въпрос за здравето и живота й.

Образоваме се, ама сега, когато ни дойде на главата. Една 76 годишна жена малко трудно борави с интернет и медицински термини, та разчита на мен. Преди да питам тук, прочетох статии, които твърдяха това, което съм написала. Затова и попитах тук. Благодаря за помощта.

# 725
  • Мнения: 6 346
Ами, съжалявам, дано не съм прозвучала прекалено рязко. Просто информацията вече не е никак малко, но трябва да се прояви инициатива, защото ендокринолозите сами не насочват пациентите в правилната посока. За тях е достатъчно да се следи ТСХ, и дотам. Но всички, които я живеем хипофункцията от първо лице, сме се убедили, че ендокринолозите са много, много далеч от истината. Затова ти написах тези неща. Четете, има информация, например прегледай статиите за щитовидните хормони в блога ми: http://foodforthoughtbg.blogspot.com/search/label/%D0%A9%D0%B8%D … D0%BE%D0%BD%D0%B8

# 726
  • Мнения: 5 861
Образоваме се, ама сега, когато ни дойде на главата. Една 76 годишна жена малко трудно борави с интернет и медицински термини, та разчита на мен. Преди да питам тук, прочетох статии, които твърдяха това, което съм написала. Затова и попитах тук. Благодаря за помощта.

Няма как медицински статии да твърдят подобна небивалица, освен ако не са от в. "Шок".

# 727
  • Мнения: 1 275
Имам нужда от съвет относно дозирането на хормона.
Започнах с 25мкг преди малко повече от месец. Пуснах изследвания онзи ден, дозата ми е ниска и сега се чудя дали да редувам ден с 25мкг с ден с 37,5 или два дни седмично да вземам 50мкг, а през останалите 5 да са 25 мкг.
Под чертата на седмица се пада едно и също количество, при 4 дни с 37.5 седмично, но не мога да преценя кой вариант е по-удачен.
Дано да е станало ясно като питам Rolling Eyes Благодаря!

Весето отдавна не е писала в темата. Тя правеше много добри предложения за дозите.
Според това,което съм чела тук по-добрият вариант е дозите в отделните дни да са близки....т.е. по- добре е да редувате 25 с 37,5.

# 728
  • Мнения: 360
Здравейте,  не знам дали съм за тук, но ми излезе проблем с щитовидната жлеза. Около 2 години след раждането, бях диагностициран с ИР. Всички хормони ми бяха в норма. Преди около 2 месеца ,започнах да правя чести хипогликемии. Хормоните отново бяха в норма. Преди около 2 седмици, рязко започнах да се чуствам зле. Отпадналост, суха кожа, нервност, отоци и т.н. Част от изследванията ми са готови и доста хормони са раздвижени, като ТСХ е под долна граница, винаги и било около 2. Ф4 е в норма, Ф3 също е под долна граница. Установи се сериозен дефицит вит. Д. Чакам още някои изследвания, но никак не съм наясно какво да очаквам като евентуално лечение. Ще бъда благодарна за всеки съвет! Хубава вечер!

# 729
  • Мнения: 5 861
А защо не са изследвани TAT и MAT? Трябва да се направи ехография на жлезата, също така.
Рано е да се коментира лечение, първо трябва да се идентифицира какъв е проблемът.

# 730
  • Мнения: 6 346
maf, това е много странна ситуация. Ниският ФТ3 говори за хипофункция, и то силна. А ТСХ може да е нисък и без да говори за хиперфункция, макар че обикновено говори точно за хипер. Обаче при много хора вече обратната връзка между щитовидните хормони и ТСХ е нарушена и ТСХ не дава адекватна информация. Аз бих се доверила на стойностите на ФТ4 и ФТ3, а ФТ3 под норма говори категорично за хипофункция, и то заради проблем с конверсията, който може да е от нещо в червата, черния дроб, бъбреците, стрес.

АРТЕМИС, може да е пишело, че няма нужда да се изследват ФТ4 и ФТ3, същото твърдят и почти всички лекари, и у нас, и в чужбина. Но както написах по-горе, обратната връзка, на която се разчита (между ФТ4/ФТ3 и ТСХ), нерядко е нарушена, а тогава ТСХ не показва какво е положението наистина. Има много хора с нисък ТСХ и ниски ФТ4/ФТ3 - това е хипофункция независимо от ниския ТСХ. Не знам защо ендокринолозите все още отказват да видят фактите, но това не е единственият упорит мит в медицината. Има и други неща, които се смятат за доказани и утвърдени, но също не са верни - например че високият холестерол непременно означава повишен риск за сърдечно-съдови проблеми.

Последна редакция: вт, 10 сеп 2019, 08:19 от Cioccolata

# 731
  • Мнения: 360
ТАТ и МАТ са в норма. Имат ли връзка ТСХ, Ф3 и Ф4 с МЦ, в смисъл, изследването да е в определен ден от МЦ?

# 732
  • Мнения: 6 346
С ТАТ и МАТ в норма може да има и хипофункция, и Хашимото. А изследването по принцип може да се направи във всеки ден от цикъла, не е нужно да е на определен ден. Но трябва да се има предвид, че около овулацията и около менструацията може да има леко влошаване в посока на понижаване на ФТ4 и ФТ3 и повишаване на ТСХ, но разликите няма да са драстични.

# 733
  • Мнения: 296
Здравейте, не знам дали тук е правилното място да пиша. Имам следния проблем. От две години не се чувствам добре. Симптомите ми отговарят на проблеми със щитовидната жлеза. Изследваха ми няколко пъти ТСХ и беше в норма. Споделих със няколко човека и те ме насочиха да изследва Т3 и Т4 и ТАТ и МАТ. Със триста зора влезнах в болница и там ми направиха тези изследвания. Оказа се че Т4 е леко над нормата.При норма 21 на мен ми беше 23.Гледаха ме и на ехограф и се оказа че имам множество кистозни възли. Изписаха ме и казаха на 6 месеца наблюдение. Да направя сцинтиграфия и ако се докаже че възлите завишават хормона - операция. Иначе наблюдение. След около 15 дена повторих изследванията и всички хормони ми бяха в норма, но продължава да ми е зле. Имам анемия желязо дефицитна, дефицит на витамин D и В12 и пия атенолол за аритмията която имам от 15 год. Моля Ви кажете ми това нормално ли е хормоните да играят. Показател ли е за проблеми със щитовидната жлеза. На ехограф казаха че жлезата е без изменение.

# 734
  • Мнения: 6 346
Силвия, напълно е възможно да играят, но не чак в много широки граници. Или пък може едното изследване да е грешно. В една и съща лаборатория ли изследвахте и двата пъти?

Общи условия

Активация на акаунт