Наследствено право

  • 4 819
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 205
Здравейте! И аз с въпрос, защото цяла вечер ровя, но явно не попадам на необходимата ми информация, а ми е необходимо да знам до утре вечер дали това, което иска майка ми може да се осъществи.
Майка ми иска без да правим делба да продаде 1/3 от земята си, за която има нотариален акт и да ми даде парите.
Въпросът ми е - какво трябва да направя, за да осигуря сигурност на брат ми и семейството му, че законово ще е ясно след смъртта на майка ми/ да ми е жива и здрава още дълги години!!!/, че съм си взела частта от земята, която тя пожела да ми даде и нямам никакви други претенции? Да подготвя нещо с нотариус и да подпиша ? Какво точно?

Благодаря предварително ако някой е наясно и се отзове - някаква насока поне за това какво да прочета би ми била полезна.

# 31
  • София
  • Мнения: 13 112
Няма такъв механизъм, свързан с бъдещи намерения. В момента и тримата сте живи и здрави. Наследство няма, защото няма наследодател, а собственик, който има право да се разпорежда свободно с имуществото си.
Едва след откриване на наследството, което става само със смъртта на наследодател, наследниците му могат пред нотариус да осъществят доброволна делба. Тогава всеки може и да се откаже от дял в полза на другия.
И, не дай Боже, но никога не се знае дали всеки ще си отиде по реда по възраст или ще се обърка реда на наследяването.

# 32
  • Мнения: 205
Благодаря ти, това долу-горе ми беше ясно от прочетеното.
И не намерих начин да направя това, което ми се иска. Ти потвърди разбраното от мен.
А за това кой кога ще си отиде - така е:)
Искаше ми се да мога да направя едно нещо с тези пари, а брат ми да не се притеснява, че моите наследници могат да  имат претенции после.

Последна редакция: нд, 31 май 2020, 02:35 от Elone

# 33
  • София
  • Мнения: 13 112
Ако сте в добри отношения, той трябва да ти се довери. Друг начин няма.
В правото е като в живота - няма как да знаем какво ни чака.
И помощта сега, когато си в нужда, законово не може да се обвързва с някакъв неопределен бъдещ момент. Сега може да ти даде майка ти парите, а след година да изгуби всичко и да влезе в дългове или да спечели 100 пъти по толкова. Как тогава ще запазите сегашния баланс?! Законът в това отношение е безпристрастен и гледа само реалността тук и сега.

Последна редакция: нд, 31 май 2020, 02:41 от Fever Ray

# 34
  • Мнения: 205
В добри сме и точно защото искам така да си остане завинаги без разни сенки от съмнения:)
И ти благодаря отново за среднощния конкретен, вършещ ми работа твой съвет. Поне да спра да се тормозя дали не пропускам нещо.

# 35
  • Мнения: 18 545
Може да прехвърли на брат ти равностойност на твоето дарение.Така няма да има проблем.

# 36
  • Мнения: 205
Това и идейно, но при положение, че тя иска да се занимава с делби, прехвърляния, дарения и други подобни операции. А тя не иска сега. Благодаря Simple Smile

# 37
  • Мнения: 18 545
Продава двойно  и дава и на него пари както на теб.Няма делби.

# 38
  • Мнения: 205
Не е такова положението при нас, наистина, оценявам добронамереността ти:)

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
Даване на всякакви пари се удостоверява с разписка, така че може просто да напишеш на един лист, че си получила от майка си Х лева, които тя е получила от еди-какво си. И подпис.
Но както са ти казали, няма такова нещо като отказ от бъдещи претенции за наследство. Тези пари, които по същество са дарение от майка ти за теб, биха могли евентуално да имат значение, ако някой ден се стигне до възстановяване на запазени части, което, предвид добрите ви отношения, е малко вероятно, а особено ако майка ви има и други имоти.

# 40
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Здравейте!
Щом пиша тук, значи и аз търся някакъв отговор.
И искам да попитам: Възможно ли е дарение да се обяви за недействително (как)?
Благодаря!

# 41
  • Мнения: 205
Благодаря, Магдена! Мисля, че това ще е разрешението на проблема ми.
Не знам защо чак сега виждам отговора ти, нещо съм проспала:)

# 42
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Здравейте!
Щом пиша тук, значи и аз търся някакъв отговор.
И искам да попитам: Възможно ли е дарение да се обяви за недействително (как)?
Благодаря!
Привет! Дали някой от вас може да ми отговори? Blush

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 14 403
За възможно, възможно е (на няколко различни основания, как - по исков, тоест съдебен ред), но далеч не всяко дарение. Wink
Какъв по-точно е проблемът при вас?

# 44
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Благодаря, Магдена!
Става въпрос за направено дарение на един от наследниците. Дарителят е жив. Наследниците са двама.
Възможно ли е да се анулира вече направеното дарение, за да се направи ново, т.е. да се обяви за недействително? Или е неизбежно да се случи без оспорване от втория наследник?

Общи условия

Активация на акаунт