Здравословно захранване и хранене на бебето

  • 43 064
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 385
Мили мами, внимавайте, когато захранвате децата си рано и се опитвате да намерите онази марка, която детето "харесва". Ако детето е малко (под 4/6 м.), съвсем нормално е да не иска друго освен мляко от шише. И ако плюе пюрето по-скоро проблемът не е в това, че предпочита друго пюре. То просто не иска пюре на тази възраст.

Ако настоявате и търсите онова вълшебно пюре, което ще хареса, най-вероятно е да го захраните с доста нездравословна храна като например готовите пюрета.

За деца, които са на адаптирано мляко се препоръчва захранване с друга храна (оризова каша) при навършване на 4 м. За деца, които са изцяло на кърма няма проблем да се изчака до 6 и повече месеца, което е много важно за изграждане на добра имунна система.

Захранването да става не на всяка цена, а да се види дали бебето е готово да приема друга храна. Т.е. дава му се каша, но ако плюе и не харесва, се изчаква някой друг ден и пак се опитва. Даже проблемът може да е в това, че му се дава с лъжичка. Тъй че е хубаво да му се даде да оближе пръст, вашия или неговия си. Изобщо за детето всичко това е много ново.

# 16
Iskam da pitam, ima li mami ot Anglia? Zastoto ot poznati znam, 4e predi vreme v angliiskite vestnitsi sa pisali za puretata na Hipp, 4e v kapa4kata im se sadarja metal ,koito vliae na sadarjanieto i gi pravi nezdravoslovni, osobeno za bebeta. Moje da e bilo samo reklamen trik, da se kupuvat angliiskite pureta, no togava zasto niama osadeni vestnitsi? I dali nie si mislim, 4e Hipp sa po-dobra marka, a vsastnost trovim detsata si? Az ottogava ne kupuvam Hipp.

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Вчера потърсих тези натурални пюрета на 'Ганчев', за които се писа в темата. Намерих 4 вида: картофи с нещо си, заек с нещо, телешко с нещо и пиле с нещо (нямам ги пред очите си, та не помня кое е това 'нещо'). Пише на опаковката, че не съдържат глутен и мляко, с розови капачки са. Цената е същата. Може би ако се дават пюрета от бурканче, е по-добре да са тези, например за из път.

# 18
Напълно съм съгласна с мненията, че най-доброто за бебетата са кърмата и домашно приготвената храна, но...от личен опит и не малко проучвания знам, че готовите храни са също добър съюзник на мамите.

Не трябва да се тревожите, ако кърмата ви е малко и доста рано трябва да преминете на дохранване или изцяло на адаптирано мляко - моя съвет е да ползвате немското мляко "Aptamil", въпреки че не мога да кажа нищо лошо и за другите млека, а и цената му е малко по-висока ( не мисля, че точно това е перото от което трябва да се правят икономии).

Не бързайте със захранването, нищо че от детската консултация ще ви пришпорват. Особенно ако мъничето е с колики!!!

Новата политика е - плодов сок на 2 месеца., зеленчук на 3, плод и месо на 4 мес. Тая история е малко като - петилетката за 2 години Simple Smile) и за мен е пълна глупост.

Безсмислено бързане с риск за не една и две безсънни нощи, не дай-боже, в лошия случай и с търчане до Пирогов.

Бебо ще си набавя всички необходими хранителни вещества, витамини и минерали не само с кърма ( само тя обаче има имунни тела и други специфични протеини), но и с адаптирано мляко, поне до 4 мес. възраст.

Започнете със сок от ябълка, после морков - от лъжичка-две на ден до 30 грама, след което направете смесен. Ако наследника ми се мръщи на ябълката, започнете с морков - моя го обожаваше от най-ранна възраст, въпреки предубежденията, че е "земен плод" и може да създаде проблеми.

Въвеждайте готовите храни един навършен месец по-късно от отбелязаното на етикетите. На бурканчетата на храни, които доскоро се даваха, напр. за 5 месечни, автоматично смениха етикетите за 4 мес., без да променят съдържанието.

Като изключим това, поне аз мисля, че спокойно може да се доверите на готовите поренца.

Първо- защто са с висока бактериална чистота.
Второ- защото са финни, хомогенни и с гарантиран контрол на състава и качеството.
НЕ ГОВОРЯ ЗА БЪЛГАРСКИТЕ, разбира се !!!
Трето- гарантира се и известна ЕКОЛОГИЧНА чистота, каквато не може да се постигне със ЗИМНИТЕ оранжерийни или ВНОСНИТЕ (обработени с консерванти) плодове и зеленчуци, нищо че ще си ги приготвяте вкъщи.

Позволявам си да споделя това мнение, защото събрах доста информация чрез роднини и приятели, част от тях специалисти - напр. микробиолози, биотехнолози и лекари разпръснати из Европата и страните-производителки.

Така че, не изпадайте в паника, ако сте лоши домакини като мен и не смогвате с домашно приготвените киселчета и другите задължения или ходите на работа и нямате време и т.н.

В общи линии, в "белите страни" знаят какво правят и следят зорко за глутен, алергени, сол и захар. Имат т.нар. управление на контрола на качеството - T.Q.M.  и който сгафи се забърква в сериозни неприятности.

В този смисъл, предпочитайте пюретата и кашите произведени -"там" - аз лично се доверявам и на чешки, полски и унгарски, пред тези произведени у нас по лиценз.

Нищо не мога да кажа за повдигнатия въпрос за пюретата на HIPP, точно от Острова нямам info, но съм убедена че ако имаше проблем, пресата на контитента щеше да си направи удоволствитето на го спомене. Освен това от вътрешната страна на капачките забелязвам покритие от някъкъв полимер, който едва ли пропуска лесно метала.

Не робувайте на митове за реда на захранване - първо зеленчук, после плод; кашите имат много захар и т.н
Бебо си знае от малък какво иска, нищо че нямал рецептори - защо тогава на едно се мръщи, а друго лапа.

А мама ако се вслуша в интуицията си - ще установи, че знае най-добре.

[/i][/b][/code]

# 19
  • Мнения: 455
Mili momicheta, molia pishete kakvo da davam na moiat sinkovec, veche kara 5-ia mesec. Moje li v zelenchukovoto piure da slagam drugo osven kartofi, piperki, morkovi. Kak stoi vaprosa s brokolite, karfiola, tikvata i prochee ot dalgiat spisak zelenchuci. A bananovata kasha kak se pravi i ot koga se dava? I kak da razbera kakvo e zdravoslovno za moiat Daniil i kakvo ne e?

# 20
  • Мнения: 4 414
Цитат на: Kati
Mili momicheta, molia pishete kakvo da davam na moiat sinkovec, veche kara 5-ia mesec. Moje li v zelenchukovoto piure da slagam drugo osven kartofi, piperki, morkovi. Kak stoi vaprosa s brokolite, karfiola, tikvata i prochee ot dalgiat spisak zelenchuci. A bananovata kasha kak se pravi i ot koga se dava? I kak da razbera kakvo e zdravoslovno za moiat Daniil i kakvo ne e?


ама ти не прочете ли статията на БУ и коментарите след нея?! Shocked или искаш специално за твоя син да се отговори... Sunglasses

# 21
  • Мнения: 2 807
Цитат на: AFRODDITA
boo, кажи ми моля те, как се казва книгата за кърменето и само за кърмене ли се говори или и за хранене на по-големи бебета, които не са кърма! И още, къде мога да прочета повече инфо за хранене на по-големи бебета Wink  Sign Exclamation


Точно това исках и аз да питам boo - знае ли някаква хубава книжка за кърменето...
Ще бъда благодарна за предоставената информация!

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
На българския пазар има само това: "Книга за кърменето" от Хана Лотроп. Другите са комбинирани - грижа за бебето и т.н. А тази е посветена само на ърменето и е наистина много добра. По книжарниците или тук.

# 23
  • Мнения: 195
По повод първия плод - не съм съгласна, че е добре да е банан - добре е да е банан за географските райони, в които растат банани. Според мен е добре да се захрани детето с местни плодове и зеленчуци, а екзотиката да се вкарва по-късно.

# 24
  • Мнения: 1 125
Аз по същите съображения не одобрявам препоръки за използване на продукти, които не са традиционни за географското местоположение - било то банани или елда. Не че не ги ползвам, напротив - дъщеря ми много ги харесва. Но съм убедена, че и НИКОГА ПРЕЗ ЖИВОТА СИ да не ги опита, няма да е загуба.

Дразнят ме крайности от рода "зърнените, съдържащи глутен, не се дават през първата година" - а ако детето успее да си вземе само парченце хляб (той е с глутен)? Или бисквита?

По същите съображения, независимо че педиатъра ме инструктира да давам жълтък по не знам си колко, НЯМА ДА ДАМ, защото ме е страх от алергии. Но ако в един хубав ден, по великден, дъщеря ми докопа жълтък, ще й позволя да изяде толкова, колкото иска - без значение че уж не се препоръчвал в големи количества. Тогава тя ще е на 11 месеца.

Общи условия

Активация на акаунт