91 НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" - тема 4

  • 61 120
  • 743
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 657
В същото време липсва сайт, информация, комуникация между учители и родители. Има някаква странна форма на авторитаризъм и незаинтересованост в управлението. Две години слушам за отсъстващия сапун в санитарните помещения, ще кажете - битовизми, така е, но капка по капка... Вир... Сега ми разпоредиха да се подпиша под техния избор за избираеми предмети...

# 61
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 318
Magi sveta, това с избраните избираеми го има във всяко държавно училище, не го приписвай на НЕГ като измислено от тях.

Русалка попита, като си била толкова разочарована, защо записа дъщеря си в НЕГ?

Дъщеря ми след 8 клас е все така щастлива от избора СИ (нейния избор), независимо, че и двамата с баща й сме учили в НЕГ и сме до известна степен пристрастни.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 657
Защото огромното разочарование беше 9 клас и ако въпросът все още е защо, защото няма обявено място в НПМГ за випуска, ако се появи ще отиде на изпити да приравни. Следва 10ти, в която училище залага 1 час физическо, срещу половин час матемматика... Може и да е във всяко държавно, може и да не е. Досега все в дължавни училища са учили и винаги са имали избор. Радвам се, че вашите деца са въодушевени, а вие положително пристрастни, но темата е НЕГ, а не колко ни харесва НЕГ и мисля, че е нормално човек да си сподели мнението. Както съм убедена, че искам и най-малката да учи в основното училище на големите, така съм разколебана за НЕГ, всеки има право на лош вкус.

# 63
  • София
  • Мнения: 18 023
Никой ничие право на мнение не е отнел.
Скрит текст:
И никога никой не е казал,че темата е  със заглавие "Колко ни харесва НЕГ". Изрично написах, че едната ми дъщеря преди дни каза, че ако сега трябва да избира, на друго би се спряла.  Аз само попитах за причина да се избере по-малко желано от детето училище по принцип, без значение кой е клас ще е  разочароващият. Към момента на избор човек не знае  (в общия случай) какво да очаква, затова водещо е желанието на детето. То ще учи все пак и ако изборът е негов, по-лесно ще се приспособи, ако щеш по-лесно ще преглътне и разминаването с някои свои очаквания.

Толкова негативи са изписвани тук, че едва ли има тема, в която да са споделяни толкова  открито - неподдържан сайт (до известна степен немският отдел компенсира), години наред изплащане на ниски стипендии въпреки факта, че училището е с най-големи постъпления за целта заради дежурното първо място по БЕЛ, липса на електронен дневник, многократно дискутираните тук "къси клечки" в 8 клас по немски (някога в лицето на А.К, сега в това на В.Г), някои учители по други предмети, на които мястото им определено не е там (имена няма да упоменавам, понеже преценката , както се видя назад по темите, е субективна), липса на  организирани от училището екскурзии, които да сплотяват (а не като злополучния Боровец, който приютява цяла София без контрол), административни неуредици при изготвяне на документи на големите (аз понеже си знам каква е хавата, подюрих девойките рано-рано да си вземат академичните справки, тяхна приятелка  е чакала за целта две седмици) и др. Тк редовно са водени спорове за плюсове и минуси на двата типа парлелки, тук се коментираха открито и мненията на децата(видените от тях негативи) от онази анкета, която бе връчена на МОН, РУО и директорката..

И все пак. На фона на общото безхберие в образователната система децата получават опцията да имат часове с немец повече откъдето и да е другаде в страната, да участват (ако сами се напънат, никой няма да ги бута) в проекти из Германия, при желание да разширяват знанията си в доп. занимания с цел подготовка за олимпиади/състезания по химия, математика, физика  ( за тях знам, сигурно има и още),  да попаднат и на добри учители (макар като навсякъде да е въпрос и на късмет), да се включат в разни клубове, да са в добра среда (ей това е супер позитив за мен поне). Дори и в лежерността по някои предмети с безхаберно преподаване се наблюдава дежурното взаимно дърпане на децата нагоре.Дори класът на моите, който някак не ми изглеждаше много сплотен, доказа, че греша. Събраха си парите за подарък на класната, купиха го, връчиха го...Тя си има випускник със снимки като тях. Но не се ограничиха с материалното + просто снимки в годишник, поискаха и нещо друго да направят - лично, такова, което да е скъп спомен.. Изготвиха личен албум и срещу снимката си всяко дете  написа своите думи -обръщение към класната.  Едни сухо и лаконично, други  по-обемно и с много емоция, важното е, че се събраха около една позитивна  идея. Така е и с организиране на Фашинга в годините, така е и  с Коледния базар, така е и с намирането на кауза, на която да се дадат събраните пари....Има си ученически съвет, който активно и с младежки хъс организира разни събития. Да, липсва обратната комуникация в училището, но някои (явно не всички класни) са достатъчно ангажирани да  известяват и деца , и родители. А други учители ми пълнят душата. Класната на друг един клас при всеки удобен случай, било за Коледа, за Великден, за края на учебната година,  за отпразнуване на успехи, черпи децата, излиза с тях на заведение в извънучебно време, ври и кипи в проблемите им.На всикото отгоре им дава и знания. Просто, макар и млада, си е  учител по призвание.На всички ни се иска децата ни да попаднат все на такива учители, но за жалост няма как... И нещата даже ще стават по- зле.


А за да съм честна, недоволството ти, МагиСвета, беше още от старта на 8 клас, не от разочароващия девети - как училището не предлагало като твоето подготве преди 20 години (ами такава е системата), как някои деца ходели на уроци  по немски(въпреки, че тогава съвсем добронамерено споделих на база дългогодишни наблюдения, че причините варират и в никакъв случай не са свързани само и единствено  с незнание в резултат на липсващо обучение, често родителските решения с цел презастраховане са също причина за уроци още в 8клас)...

Последна редакция: чт, 04 юли 2019, 08:18 от пенсионирана русалка

# 64
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Истината е, че всеки ангажиран родител иска детето му да получи максимума в училището, което посещава, особено когато става дума за едно от най-добрите училища в страната. В този смисъл разбирам  Маги-света. Тъй като, обаче, НЕГ бе изборът на моето дете, а аз  исках СМГ, когато трябваше да попълним желанията при кандидатстване изчетох темите в този форум за двете училища, разговарях с родители на деца от двете училища и в голяма степен бях наясно с негативите и позитивите.  Вероятно това ми помогна да нямам нереални очаквания и да не се разочаровам особено.
А като гледам бивши съученици на дъщеря ми в уж нелоши училища /вкл. НПМГ/ как дори не ходят на училище още отсега, ами май изборът ни си е бил правилен.
Истината е, че училището и учителят не могат да заместят личната незаинтересованост и/или родителското безхаберие.
За мен най-важното е детето ми да ходи с удоволствие на училище, да има приятели там, да се разбира със съучениците и  учителите си, както и да полага нужните усилия при учене.
Факт е, че все по-малко останаха учителите по призвание, а това няма как да не рефлектира в системата на образованието. Както и, че многобройните реформи определено не допринасят за подобряването на нивото.
Маги-света, каквото и да решите  занапред, желая успех!

# 65
  • София
  • Мнения: 2 657
Благодаря, Галимар. Дано!!!

# 66
  • Мнения: 69
Искрено благодаря на ВСИЧКИ за мненията, за отделеното време за отговори, за всичко! Оставих дъщеря ми да направи своя избор сама, така както го направи сама и след 4 клас.  Надявам се и сега да й се получат нещата, така както иска Blush Пожелавам здраве и успехи на всички Flowers Hibiscus

# 67
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 318
Успех!  Peace Да стане най-доброто за нея!

# 68
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Странно. В 7-класната тема има доста дечица приети в НЕГ на първо класиране, а още никой не се е обозначил тук като горд родител на НЕГ-ърче Simple Smile
Бал момичета 471, момчета 458.5.

# 69
  • София
  • Мнения: 2 768
Странно. В 7-класната тема има доста дечица приети в НЕГ на първо класиране, а още никой не се е обозначил тук като горд родител на НЕГ-ърче Simple Smile
Бал момичета 471, момчета 458.5.
Вероятно още са ошашавени от щастие, сигурно ще се обозначат, не след дълго  Laughing

# 70
  • Мнения: 45
Eто обозначаваме се Simple Smile. Второ дете в 91НЕГ, прието е и в АК. Първото вече е студент в Германия. Ще освободим място в колежа.

# 71
  • Мнения: 1
И аз да се обознача:blush: Младежът е приет в НЕГ и е супер ентусиазиран, ще видим наесен каква песен ще реди. Радвам се за него, той си го избра училището.

# 72
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Добре дошли!:blush:
Браво на децата за постигнатия успех! Със сигурност той е постигнат и с родителската подкрепа.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 170
Записвам се 😁 новоприета девойка днес. Утре отиваме да се записваме. Дали няма всички да се юрнат утре в 9? Отнема ли много време записването?   

# 74
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Преди 2 години в обедната ми почивка бях единствената записващо. После се появиха още 2-3 родителя, но имаше добра организация и разпределение в няколко стаи за записване съобразно бала. Предполагам, че и сега ще е добра организацията стига от желание всички да не се съберете при отварянето на училището първия ден😁

Общи условия

Активация на акаунт