Юбилейна гореща НЕМСКА тема- 200 !!!

  • 22 655
  • 739
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: X
Check Please ме подсети- за Париж от Берлин ще търся сам.билети. Обаче много скъои ми се виждат. Някой жокер да дадете...

PAPURCHE MEHURCHE, ние с кола ходим. Дъщеря ми обаче ходи в Париж с приятели и пътуваха с Flixbus, но бавничко става. То и с колата не е много бързо, но спираме за разходка и шопинг на (без)акцизни стоки в Люксембург.

# 196
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Moni , далеч не всички учители са verbeamtet, има даже много на срочни договори и през лятната ваканция трябва да се запишат в АА. Сега покрай липсата взеха да им предлагат unbefristet.
Имам приятелка учителка в гимназия и в нейното училище нямаха нужда от учител с нейните предмети, ама тя си има договор и я бяха пратили в друго училище, в съседен град... та точно застопорени не са...

# 197
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Аз това, което много “обичам” на тукашните учители е маниятаим по Gruppenarbeit! Побърква ме просто мързелът им да предадат материала сами, учениците само трябва да свършат цялата работа - ми то тогава няма нужда от учители! А и колко да са компетентни като преподават по 2 до 4 различни предмета, пълна пародия

# 198
  • Мнения: X
Моля ви, разяснете ми каква функция изпълняват картонените фунии за първия учебен ден. Пълнят ли се с нещо и с какво (лакомства или неща за училище)? Ние ли трябва да я напълним, т.е. отиваме с пълна фуния на тържеството или с празна?
 Сори за тъпите въпроси, но няма кого да попитам в момента, а искам да съм свършила с покупките на всичко за първия учебен ден, преди да заминем на почивка, че после няма да има време.

# 199
  • Мнения: 11 314
Значи Gruppenarbeit беше мор за моята асоциална според техните разбирания дъщеря. Тя работи  много по-качествено, когато я оставят да си свърши работата сама, а в група е все едно е 5то колело на автомобила. Те го правят с цел да научат хората да работят заедно, съвместно и да носят отговорност за общия продукт, но така и не разбират, че между масата, които могат да работят така много по-качествено, има такива, като моето дете, което въобще не може да работи така, а се справя чудесно самостоятелно.
Виж, големия се оправя много добре при работа в екип,успява да си покаже всички качества, но много се ядосва, ако има някой мухльо в групата, който само чака на готово. Не обича да е водещия, но е много хармоничен и успява добре да модерира срещите и разпределянето на задачите.
Малкият пък е от водачите и се опитва сериозно да командва. Засега е имал само един сборен проект в началното, но знам колко огън и жупел плю по съучениците си, че не изпълняват нарежданията му. Любопитна съм как ще се справи занапред и дали няма да се кротне, че е доста вулканичен и нетърпелив като характер.

Още нещо искам да напиша за оценяването им - абсолютно пристрастно е! Няма да забравя гнева, който предизвика в мен даскалицата ѝ по изкуство в абитурните класове. Имаха за задача да снимат нощни кадри на дълга експозиция и да ги разпечатат.
Понеже тя знаеше още преди това, че съм фотограф, и въпреки че оставих дъщеря ми да се оправя сама със статива и камерата, и въпреки че снимките ѝ бяха много качествени, тя ѝ писа 10, защото се съмнявала, че работата я е свършила сама.
Тя ми забрани да ходя да се занимавам с нея, но аз на по-късен етап се възползвах от случайната ни среща в една галерия, да ѝ набия канчето, че безумно е оценила работата на детето  по много елегантен начин, при което дъщеря ми само дето не цвили от кеф.
Тази случка ми е много прясна и ми държи още влага, затова съм я запомнила толкова ярко.
Не че нямаше и по другите предмети. Много от учителите не понасят деца, които не се вписват в схемата и директно им намаляват оценките с поне една точка само заради това, че имат дислексия, adhs или някакво друго отклонение от "нормалността".

Засега единственият нормален от тримата е малкия и съм любопитна как ще се оправи той в гимназията.

# 200
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Моля ви, разяснете ми каква функция изпълняват картонените фунии за първия учебен ден. Пълнят ли се с нещо и с какво (лакомства или неща за училище)? Ние ли трябва да я напълним, т.е. отиваме с пълна фуния на тържеството или с празна?
 Сори за тъпите въпроси, но няма кого да попитам в момента, а искам да съм свършила с покупките на всичко за първия учебен ден, преди да заминем на почивка, че после няма да има време.
Стара германска традиция; пълните захарната фуния с малки подаръчета, учебни принадлежности, сладки неща и се предава или прединият ден или в деня на тържеството/всяко училище обявява предварително кое къде и кога/. Още помня в основното училище как едва ли не беше състезание коя фуния ще е най-най-най и кое дете ще е по-натруфено.

# 201
  • Germany
  • Мнения: 7 941
При нас ги разнасят доста време тези фунии и затова аз сложих много малко неща вътре за да не му тежи. Не ги отварят в училище, та не му е било важно кой има повече или по малко Simple Smile

# 202
  • Мнения: 9 359
При нас ги снимат с тях на следващия ден с класа. Ама тогава са празни.

# 203
  • Мнения: X
Т.е. остават се в училището ли? Гледам и цените в книжарниците са олеле мале. 25 евро среден размер картон.

# 204
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Мнеее, нашите си ги взехме в къщи веднага след тържеството. Снимки правиха от местната преса няколко дни по-късно с раниците.

# 205
  • Мнения: 9 359
Evana,
Ние си купихме готова направена от магазин за детски играчки. Най-големите са за първокласниците, а по-малките размери понякога ги купуват за по-малките братя и сестри или да подаръци от приятели.
При нас в Алди и Лидл бяха пуснали комплекти за правене на Schultüte преди 1-2 седмици.

# 206
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Вечке, сигурно и моят, големият син ще му е трудно с работа в група, защото и той е на моменти асоциален и работи най-добре сам... ще го видим, като дойде момента. Колко често се работи в група, горе-долу?
А че оценката понякога  е пристрастна, така е- усещала съм го и при мен като ученичка и студентка, понякога в мой плюс, но нерядко и в мой ущърб.

Още не ми пука толкова, когато събират два класа, някой учител липсва и т.н., но предполагам, че от 3ти нататък ще ми пука.
Големият редовно минаваха през събиране на класове и учители-заместници, не съм забелязала да му се е отразило негативно. Имали са и отпадащи часове, но по-рядко. Има и добра страна- да свикват да сменят стая, преподавател, класове, да са по-адаптивни, че от 5 клас нагоре това ги чака.

Как се преподава материал в гимназията, например, зависи много от учителя. Но и мое време беше така, така че която и да е система не може да превъзмогне този момент.
Масово има учители на временен договор.

Фунията е напълнете с нещо по-леко, вкъщи се изпразва, това е като подарък от близките по случай първия учебен ден. После я пазете, че правят снимки с фуниите в у-ще.

# 207
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Фунията я правих в ДГ - там бяха питали децата кой цвят искат, бяха поръчали материалите, майките ги направихме. Час работа е.
Аз сложих две дребни играчки, моливи ( от списъка), гумени мечета и още нещо сладко.
На другия ден трябваше да нарисуват какво е имало вътре и моят се тръшна, защото едната играчка беше катапулт 😣
Голям рев падна, първи ден бил на училище и не може да изпълни задачата 🤪

Детето също не обича групови занимания, но се вписва в групата.

# 208
  • Berlin
  • Мнения: 11 260
А нашата фуния си я занесохме пълна на училище и пълна си я върнахме. Нито снимки, нито нищо, просто беше един багаж. Абсолютно ненужно според мен нещо, ама нали е традиция, мъкнах (аз).

# 209
  • Мнения: 11 314
Фунията се пълни до 2/3 с памук или друг пълнеж и тогава се слагат разни дреболии и лакомства. Хем не тежи, хем им е квф да си я носят.
Нашите и трите ги пазим и добре, че беше така, че за Themenwoche в гимназията си я помъкна, като им беше денят като първолаци. Снимки не ми дава дс пусна, че тя много страни от социалните медии

Общи условия

Активация на акаунт