Университети в Германия и други държави с немски език 12

  • 42 951
  • 745
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 45
Здравейте, интересувам се от мнения или впечатления за Computer Science в Аахен. Ще съм ви много благодарна, ако можете да дадете и някакви алтернативи.

# 31
  • Мнения: 29
Ванесита, аз не приех думите ти като нападки. Нито съм те "налазила", защото си казала нещо негативно за града/клиниката, на която видиш ли съм супер фен. Въпросите ми към твоите постове целяха някаква по-дълбока аргументация от твоя страна, защото колкото и да съм съгласна с голяма част от мненията ти, просто защото имам подобен на твоя опит, то те прочетени от страничен човек се възприемат като висящи във въздуха. При желание можеш да напишеш няколко реда защо не ти харесва Университет/град/клиника/институт Х и защо според теб те не са подходящ първи избор при кандидатстване. Такова мнение тук би било оценено, защото четат и млади хора, на които им предстои да направят своя избор. Преди много време някои описвахме плюсовете не намеското образование, а защо не някои да споделят и минусите.

И относно феновете на Мюнхен-Берлин-Аахен...Първият и последният град предлагат най-силните технически университети на Германия, Берлин зад тях. Тук има доста хора, които кандидатстват инженерни специалности и е нормално да се стремят към въпросните унита. Карлсруе ще го видиш по същата причина често спряган в темата. Берлин и Мюнхен освен това предлагат и по-големи възможности за хора с хуманитарни специалности. От много време следя темата и никой не е нападал никого, само защото е похвалил по-малък/неизвестен град.

Съпоставих се на мнението ти не защото си казала нещо лошо за град, който ми харесва. А защото поставих под съмнение причинно-следствените връзки, които представи. Аргументираш, че клиниката/университетът Х не би бил твоето първо желание за специалност, с факти, които засягат здравното обслужване на населението, а не образователната програма на студентите.

Grant, щом учиш медицина, то тогава бъдещата ти професия не е професия студент, а лекар. Добър лекар си, ако обслужваш адекватно пациентите си и ги диагностицираш правилно и навреме. Не го ли учите това? Flushed Nerd Не учите ли, че на първо място е пациентът? С дълги Wartezeiten за преглед, проследяване и високоспециализирани изследвания, труден достъп на твоите пациенти до допълнителна консултация с проф. или доцент, липсата на персонал и висок брой на колеги араби и китайци ще ти е трудно да бъдеш добър лекар. Зелените килими, размерите на клиниката и футуристичният стил могат да впечатлят човек с професия студент, но не и лекар. Grin
Проблемите в здравната система в Германия ги има навсякъде, но конкретно в Северна Вестфалия са изключително концентрирани.Само като си плъзнеш погледа по клиниките и видиш предимно сирийски и либийски фамилии на лекари..и ти става ясно, защо германците ходят да специализират и работят в Австрия, Канада и Швейцария.
Нямам за цел да убеждавам някого, къде да кандидатства, кой университет да му е първи, втори, трети вариант. Всеки си има глава на раменете и отива там, където го тегли сърцето. Изказах личното си мнение, без цел то да влияе на някого по какъвто и да е начин. Харесва Ви Северна Вестфалия? Да? Тогава успех! Smiley
За да не е спам мнението ми, бих искала да отговоря на въпроса на синята лагуна, относно времето на преработка на документи от уни ассист. В момента то е 4 седмици, информацията е качена на сайта на уни ассист.

# 32
  • Мнения: 5 271
4 седмици... При условие, че документите ще са в Униасист в понеделник, инфо към унито ще бъде подадено след 4 седмици... А прословутия VPD....какво да кажем за него- значи да го чакаме най малко след 4 седмици. При условие, че трябва да е в Мюнхен до 15-ти.  Това не звучи добре. Надявам се системата да се разбърза и да си свърши работата навреме.  Иначе горим.

# 33
  • Мнения: 327
Аз след този отговор наистина оставам безмълвна. Или не си прочела поста ми, или четенето с разбиране трябва да се упражнява по-често. Става неприятно, коагато се опитвам да водя нормална дискусия с някого, а човекът отсреща знае само да се подхилва с някакви повърхностни подхвърляния.

# 34
  • Мнения: 29
4 седмици... При условие, че документите ще са в Униасист в понеделник, инфо към унито ще бъде подадено след 4 седмици... А прословутия VPD....какво да кажем за него- значи да го чакаме най малко след 4 седмици. При условие, че трябва да е в Мюнхен до 15-ти.  Това не звучи добре. Надявам се системата да се разбърза и да си свърши работата навреме.  Иначе горим.
Grant, Rolling Eyes Unamused мисля, че думите ти отдавна прекрачват границите на добрия тон. Bowtie Бих те помолила да се държиш прилично и да не спамиш темата с обидни постове към мен.

G.D. те си вършат работата и излишно навсякъде на сайта на уни ассист са писали, че трябва да изпратиш документите достатъчно рано. Времето за обработка на документи се обновява, ако има промяна, абсолютно всеки ден. Трябва да се чете изключително подробно, преди да се кандидатства, за да се избегне загубата на нерви, време и пари. Не Ви съветвам да разчитате само на консултантки и. т.н. Въпросната информация за времето за преработка на документите стои целогодишно на техния сайт.
Стискам палци да Ви стигне времето!

# 35
  • Варна
  • Мнения: 3 242
Vanesita_Baby От изказванията ти лъха на расизъм. Какво против дипломиран лекар от арабски или либийски произход имаш? Или казваш, те не са баш лекари. А нашите завършили там медици? И те са чужденци. Какво да си мисли пациентът, като види славянска фамилия на кабинета?
 Между другото дъщеря ми, студентка по медицина в Аахен, няма такива наблюдения като твоите. За щастие не се е сблъсквала с негативно отношение към чужденците, че не ми се мисли как нашите завършващи там лекари ще се борят за място под слънцето, заедно с "многобройните арабски и сирийски лекари".

# 36
  • Мнения: 29
Vanesita_Baby От изказванията ти лъха на расизъм. Какво против дипломиран лекар от арабски или либийски произход имаш? Или казваш, те не са баш лекари. А нашите завършили там медици? И те са чужденци. Какво да си мисли пациентът, като види славянска фамилия на кабинета?
 Между другото дъщеря ми, студентка по медицина в Аахен, няма такива наблюдения като твоите. За щастие не се е сблъсквала с негативно отношение към чужденците, че не ми се мисли как нашите завършващи там лекари ще се борят за място под слънцето, заедно с "многобройните арабски и сирийски лекари".

Ясмина, личен опит, а не расизъм Grin . Едни от най-слабите студенти по медицина са именно от такъв произход. Вечно объркани диагнози, посоките ляво-дясно са им мъгла, започне ли Рамадан са вечно недоспали, гладни и жадни, отказват да разберат, че в такова състояние могат да направят лекарска грешка и си карат постите до края, мързеливи са и гледат да минат все по перваза, недай си Боже да ти се падне такъв на общо дежурство. Пълна противоположност са на адекватното поведение на турските студенти по медицина, например.
Освен това либийците са си в голям процент араби...защо пишеш арабски и либийски произход, не знам...да, имат племена бербери и амазиги, но те са супер малък процент.
Конкретно като казах либийци, през 2015 година имаше случай, либийски студент по медицина в Дюселдорф, беше дал за благотворителност на униклиниката Close над 130 000 евро преди да бъде приет медицина.
G.D. , племенникът ми твърди, че конкретно за ТУ Мюнхен някъде пишело, че приемат всички кандидатури, изпратени към уни ассист в срок преди 15. юли. Уни ассист ги препращал автоматично с VPD-то. Така му казал негов съученик, който кандидатства там.
Не знам истина ли е, или не. Племенникът ми не кандидатства през уни ассист. Чета на сайта информацията за времето за преработване.
Успех на всички!

Последна редакция: сб, 29 юни 2019, 19:01 от Vanesita_Baby

# 37
  • Мнения: 128
Здравейте, интересувам се от мнения или впечатления за Computer Science в Аахен. Ще съм ви много благодарна, ако можете да дадете и някакви алтернативи.
Нямам лични наблюдения от Аахен, само съм чувала че е добър технически университит, но мога да препоръчам KIT (Карлсруе) за информатика и подобни специалности. Университетът е добър и градът не е толкова малък и забутан като Аахен, а и е пълен с ИТ фирми където човек може да отиде на стаж/работа.
Като цяло техническите университети в Германия не са много и голяма част от тях имат насока (примерно в Кайзерслаутерн има основно Research), та вариантите за ТУ не са много.

# 38
  • на път
  • Мнения: 2 804
Отдавна надниквам в прекрасната тема като майка на немскоезични деца, но ни беше рано досега. Горемият попорасна и е време да се ориентира овреме, а ние да се ограмотим. Отивам да чета отново и отначало.

# 39
  • София
  • Мнения: 17 921
Брей, човек да не иде да си почине два дни, изпуска купона..

Ванесита, в темата изрично си пише къде ще кандидатстват моите деца, може би не е лошо да се чете детайлно преди да се подхвърлят реплики. За едната Аахен е крайна резерва, за другата е първо желание.  Кака им е в баварски град, при това не Мюнхен, тоест никой не робува просто ей така на "голямото". Страница-две назад изразих недоволството си от Щудентенверк в Аахен. Какво ти говори това? Дали съм защитник на идеята Аахен, понеже децата ми искат да учат/учат там?

Опитай се да погледнш от друга страна. Ако човек е заинтересован далеч повече от Modellstudiengang, не от Regel- , изборът му е лимитиран, понеже университетите с тази форма на обучение са значително по-малко. И тогава и Аахен, и Дюседорф, които ти конкретно определяш като места, приютили некадърни студенти с арабски произход, плащащи неимоверно големи суми още на старта, са много атрактивни за кандидата, понеже предлагат търсеното от него. Хората са различни в край на краищата. И горните постове го доказват. Но всичко това може да се каже и по-кротко, поне аз така смятам... И другата потребителка е като теб - от вратата за краката, Аахен бил забутан, не като Карлсруе. Веднага се сещам обаче  за мнение на Chrissy, завършила във втория, която по параграфа забутаност е споделяла едва ли не обратното.  Та на едни им е забутано, други ги тегли големият град не само заради намиращия се в него университет с добра репутация, а и заради активния живот, опциите за работа и сие, трети избират по-спокойно градове..Няма универсално решение. На едната ми дъщеря й предстои утре да си попълва антраг-а в АнтОн, въобще даже няма да й спомена тукашния спор. Претеглила си е  плюсове и минуси на всичките 6 позиции, които ще въведе утре. Говорила е с немеца в училище, който е Studienberater и който все пак не е като бг консултантите, разпитвала е деца от предишни випуски, следващи тук и там, съобразила се е и с това къде се предлага въпросната форма на обучение, отчела е  и факта къде би могла все още при късно взета диплома да се пробва за евентуална стипендия, чела е отзиви в нета от студенти и т.н.. И се очаква да ида да й кажа "Сменяй кардинално поредността, защото Х написа, че едикой си университет следва да ти е само резерва", така ли?

Въобще няма да задълбавам на тема арабски или други лекари и кои са най-зле. Най-зле са в общия случай неучещите, а сред тях има със сигурност  хора от всякакви националности.  Макар и от по-стари поколения, у нас има доста завършили медицина и стоматолгия араби. И други нелеки специалности. Ако вярвам на твърдения на професори в нашите унита - гърците били най-зле и с усвояването на език, и със справянето с ученето. А сега де? Такива обобщения за която и да е националност са напълно излишни. Има можещи и пълни недоразумения, дано системата, където и да е, изхвърля вторите.

И в тази тема лично аз никога не съм ставала свидетел на непременно залитане по големия град. Тъкмо обратното. Тук има предостатъчно  майки с деца в по-непоулярни или по-малки  градове като Хале, Бохум, Ерланген, Манхайм, Вюрцбург, Мюнстер... за тези се сещам на прима виста.

Грант, старият ми никнейм беше already detective Simple Smile

Последна редакция: пн, 01 юли 2019, 00:48 от пенсионирана русалка

# 40
  • Мнения: 29
Брей, човек да не иде да си почине два дни, изпуска купона..

Ванесита, в темата изрично си пише къде ще кандидатстват моите деца, може би не е лошо да се чете детайлно преди да се подхвърлят реплики. За едната Аахен е крайна резерва, за другата е първо желание.  Кака им е в баварски град, при това не Мюнхен, тоест никой не робува просто ей така на "голямото". Страница-две назад изразих недоволството си от Щудентенверк в Аахен. Какво ти говори това? Дали съм защитник на идеята Аахен, понеже децата ми искат да учат/учат там?

Опитай се да погледнш от друга страна. Ако човек е заинтересован далеч повече от Modellstudiengang, не от Regel- , изборът му е лимитиран, понеже университетите с тази форма на обучение са значително по-малко. И тогава и Аахен, и Дюседорф, които ти конкретно определяш като места, приютили некадърни студенти с арабски произход, плащащи неимоверно големи суми още на старта, са много атрактивни за кандидата, понеже предлагат търсеното от него. Хората са различни в край на краищата. И горните постове го доказват. Но всичко това може да се каже и по-кротко, поне аз така смятам... И другата потребителка е като теб - от вратата за краката, Аахен бил забутан, не като Карлсруе. Веднага се сещам обаче  за мнение на Chrissy, завършила във втория, която по параграфа забутаност е споделяла едва ли не обратното.  Та на едни им е забутано, други ги тегли големият град не само заради намиращия се в него университет с добра репутация, а и заради активния живот, опциите за работа и сие, трети избират по-спокойно градове..Няма универсално решение. На едната ми дъщеря й предстои утре да си попълва антраг-а в АнтОн, въобще даже няма да й спомена тукашния спор. Претеглила си е  плюсове и минуси на всичките 6 позиции, които ще въведе утре. Говорила е с немеца в училище, който е Studienberater и който все пак не е като бг консултантите, разпитвала е деца от предишни випуски, следващи тук и там, съобразила се е и с това къде се предлага въпросната форма на обучение, отчела е  и факта къде би могла все още при късно взета диплома да се пробва за евентуална стипендия, чела е отзиви в нета от студенти и т.н.. И се очаква да ида да й кажа "Сменяй кардинално поредността, защото Х написа, че едикой си университет следва да ти е само резерва", така ли?

Въобще няма да задълбавам на тема арабски или други лекари и кои са най-зле. Най-зле са в общия случай неучещите, а сред тях има със сигурност  хора от всякакви националности.  Макар и от по-стари поколения, у нас има доста завършили медицина и стоматолгия араби. И други нелеки специалности. Ако вярвам на твърдения на професори в нашите унита - гърците били най-зле и с усвояването на език, и със справянето с ученето. А сега де? Такива обобщения за която и да е националност са напълно излишни. Има можещи и пълни недоразумения, дано системата, където и да е, изхвърля вторите.

И в тази тема лично аз никога не съм ставала свидетел на непременно залитане по големия град. Тъкмо обратното. Тук има предостатъчно  майки с деца в по-непоулярни или по-малки  градове като Хале, Бохум, Ерланген, Манхайм, Вюрцбург, Мюнстер... за тези се сещам на прима виста.

Грант, старият ми никнейм беше already detective Simple Smile
Пенсионирана русалка, както вече написах, нямам за цел да убеждавам никого, къде да кандидатства, кой университет да му е първи, втори, трети вариант. Всеки си има глава на раменете и отива там, където го тегли сърцето. Изказах личното си мнение, което е базирано на личен опит, без цел то да влияе на някого по какъвто и да е начин. Както някои потребителки възхваляват Аахен, така има и такива, които имат негативни впечатления. Всеки има право на лично мнение, това не е тема само за похвали за Аахен или Северна Вестфалия като цяло.

Относно големите и малките градове Grin Animal See No Evil ...всъщност описаните от Вас като малки градове, се водят в Германия големи Animal See No Evil . Голям град в Германия е всеки град с 100 000 или повече жители. Именно такива са изброените от Вас ''малки градове'' . Animal See No Evil Не ми е ясно, какво имате предвид с ''непопулярни градове'', бих казала, че интелигентните хора, виждали карта на Германия, са чували за повечето изброени от Вас градове, а не само за Мюнхен и Берлин... и Аахен, разбира се Grin .

А дали ще информирате дъщерите си, кой, къде, какъв спор в интернет води- това си е изцяло Ваш избор. Smile
Аз лично спор не водя, изказах си мнението, което не се хареса на някои от Вас.
Желая им успех!

# 41
  • София
  • Мнения: 17 921
Там е проблемът - никой не е възхалявал Аахен... дали можете да цитирате мнение, в което Аахен е представен като най-добрия възможен избор.. Не, нали? За едни е най-добрият, за други е средна работа, за трети е извън позволените от hochschulstart 6 позиции. Хората имат различни доводи при направата на избор. Кажете си мнението, затова е темата все пак Simple Smile. Вие не го изразихте обаче само, а го наложихте с твърдението, че едикой си университет ставал единствено и само за крайна резерва заради дълго чакане, заради арабски лекари със спорна квалификация и умения... Много мения са изразявани тук за  и против унита/хохшулета, за и против живота в големия/малкия град (като голям за всеки е различно понятие), за или против един или друг избор на специалност и език по време на следването, но никога и от никого  (поне откакто аз следя темата) с такава категоричност. Поне тогава като почнахте, довършете мнението си на база опита - къде да избягат децата от некадърните арабски лекари като бъдещи колеги и къде преди това  да изучават медицина на ниво?

И спокойно, виждали сме Германия и на карта, и в реалност, не се притеснявайте, дотолкова интелект поне имаме. Под не толкова популярни( сред българчетата) визирах градове като Хале, Бохум, Ерланген, Вюрцбург и т.н  като избор  на места за следване. Определено не са толкова популярни като Мюнхен, Берлин и.... Аахен  и броят на бг студентите в тях го доказва:)

Последна редакция: пн, 01 юли 2019, 12:54 от пенсионирана русалка

# 42
  • Мнения: 29
Там е проблемът - никой не е възхалявал Аахен... дали можете да цитирате мнение, в което Аахен е представен като най-добрия възможен избор.. Не, нали? За едни е най-добрият, за други е средна работа, за трети е извън позволените 6 позиции. Хората имат различни доводи при направата на избор. Кажете си мнението, затова е темата все пак Simple Smile. Вие не го изразихте обаче само, а го наложихте с твърдението, че едикой си университет ставал единствено и само за крайна резерва заради дълго чакане, заради арабски лекари със спорна квалификация и умения... Много мения са изразявани тук за  и против унита/хохшулета, за и против живота в големия/малкия град (като голям за всеки е различно понятие), за или против един или друг избор на специалност и език по време на следването, но никога и от никого  (поне откакто аз следя темата) с такава категоричност. Поне тогава като почнахте, довършете мнението си на база опита - къде да избягат децата от некадърните арабски лекари като бъдещи колеги и къде да изучават медицина на ниво?
Пенсионирана русалка, не съм налагала никакво мнение, а изказах такова, базирано на личен опит. Обясних това безброй много пъти (защото бях попитана безброй много пъти), както и това, че нямам намерение да поучавам, кой и къде да учи.
Децата са достатъчно големи да правят избор сами, както и да си носят последствията от направения избор. Това важи за всичко в живота, не само за избор на университет.
Относно голям-малък град- конкретно в Германия имат определение, що е то голям/малък град. Явно им е важно да се знае.
По отношение на проблема с кандидатстването за общежития в Аахен, ако правилно разбирам децата са близнаци. Поради съвпадаща рождена дата, фамилия, адрес, пол е много вероятно системата да си мисли, че става дума за един и същ човек, съответно и да анулира единия формуляр. В уни ассист например, ако съвпадат основните данни с друг профил, анулират единия.

# 43
  • София
  • Мнения: 17 921
Няма как да е така, понеже проблемът започна едва преди два месеца, преди това месеци наред системата отчиташе вярно потвържденията и на двете. Има си в портала им протокол, който проследява дати на регистрация, дати на потвърждения, място в листата с чакащи и т.н. Отделно в първия мейл към тях ощетената девойка им написа, че със сестра й (близначка) всичко е наред, макар натискането на нейния линк да е правено в същото време, от същия компютър, като и на двете е излязъл съответния pop up diаlog box след натискането на линка.. Ех, да бяхме снимали. Та мисълта ми е, че  им даде подсказка и за това, че става дума за близнаци, та да си видят къде им е проблемът . Тогава отговориха, че били направили детайлна проверка и нямало проблем при тях. Втория път, този месец, дори не благоволиха да отговорят на мейла.. А и колко да се дублират данните -  фамилно име само, пол, дата на раждане и адрес са еднакви.  Собствените имена обаче, мобилните телефони за контакт са различни, мейлите също, избраните общежития също.

Последна редакция: пн, 01 юли 2019, 13:36 от пенсионирана русалка

# 44
  • Мнения: 29
Няма как да е така, понеже проблемът започна едва преди два месеца, преди това месеци наред системата отчиташе вярно потвържденията и на двете. Има си в портала им протокол, който проследява дати на регистрация, дати на потвърждения, място в листата с чакащи и т.н. Отделно в първия мейл към тях ощетената девойка им написа, че със сестра й (близначка) всичко е наред, макар натискането на нейния линк да е правено в същото време, от същия компютър, като и на двете е излязъл съответния pop up dilog box след натискането на линка.. Ех, да бяхме снимали. Та мисълта ми е, че  им даде подсказка и за това, че става дума за близнаци, та да си видят къде им е проблемът . Тогава отговориха, че били направили детайлна проверка и нямало проблем при тях. Втория път, този месец, дори не благоволиха да отговорят на мейла.. А и колко да се дублират данните -  фамилно име само, пол, дата на раждане и адрес са еднакви.  Собствените имена обаче , мобилните телефони за контакт са различни, мейлите също, избраните общежития също.
Под основни данни в Германия се разбира дата на раждане, адрес, фамилия и пол. Ако съвпадат поне две от тях, в много портали искат легитимация с лична карта. Има и формуляри с въведено чекване относно имам-нямам брат/сестра близнак, имам-нямам смяна на пол.
Щом мислите, че не е това проблемът, то тогава им пишете още веднъж. И ако трябва-още и още, и още веднъж....

Общи условия

Активация на акаунт