Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата... - 3

  • 51 371
  • 787
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 10
Искам да дадвам профилактична доза вит Д от 1000 UI на детето, което е на 6г. При такава доза трябва ли да дадвам и вит К2? Аз комбинирах вит. Д с вит К2, когато приемах 5000-6000 UI вит. Д, но минах на поддържаща доза от около 2000 UI,  когато стойностите ми достигнаха 50 и спрях К2.
Да уточня, че нямам представа дали детето има недостиг. Не ми се иска да й вземат кръв и да се стресира, но педиатър препоръча да й давам профилактично през зимата и реших да го послушам. Предполагам, че такава доза няма как да й навреди.

# 106
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Аз съм с резерви към приема на к2 и ще се опитам да обясня, колкото е възможно по-просто, този витамин е сравнително нов и няма достатъчно проучвания, всъщност голямата част от изследванията са правени върху хора с намалена плътност на костите, и е наблегнато единствено върху ефектите в тази област, хранителните добавки с к2 са разрешени за продажба в европейския съюз едва преди 10 години, витамините от групата к сгъстяват кръвта и хората предразположени към това трябва да го вземат под внимание, (на всяка опаковка с к2 би трябвало да е упоменато), освен това най-важното практически не съществува начин да бъде измерено неговото количество в организма, а той е мастноразтворим и се натрупва в тялото за разлика от водноразтворимите витамини (повишените витамини и минерали от всякакво естество са непрепоръчителни, но при водноразтворимите все пак по-бързо могат да се изхвърлят излишъците), може да бъде установен само индиректно и то с доста условности, чрез специфични протеини, най-добрия вариант е естественото му приемане с храната, на първо място храни богати на витамин к1 (в най-голямо количество в зеленолистните, но също така и в кръстоцветни, киви, сини сливи, авокадо, зелен боб, зелен грах), тъй като при достатъчно добри нива, организма може да преобразува от една форма в друга, витамин к2 може да се набавя от животински храни като телешки черен дроб,  гъши пастет от черен дроб, пилешко, някои видове твърди сирена (като пармезан, чедър), както и ферментирали растителни храни като кисело зеле (според мен най-препоръчителния източник за нас като народност, ако е възможно да се прави домашно без сол), нато (това е японско ястие от ферментирала соя и всъщност всички хранителни добавки с к2 се правят от него). На хора, които искат все пак да го приемат на таблетки бих препоръчал от това което може да се изследва в бг да изследват витамин к, остеокалцин, и протромбиново време.

# 107
  • Мнения: 27 508
Не знам в България да може да се изследва витамин К....калий и калций- да, но аз така и не намерих лаборатория която да изследва вит. К. Освен това, не е редно да се бърка К 1 с К 2- не са съвсем едно и също нещо и със сигурност може да се намери информация по въпроса.

# 108
  • Мнения: 2 486
Здравейте, 

Задължително ли е изследването на 25-OH Vitamin D да е сутрин на гладно? Последните дни съм доста разсеяна и го пуснах след обед и въобще не съобразих .

# 109
  • Мнения: 45
Здравейте.
Скоро чух моя позната да пие вигантол.
Профилактично, без изследвания.
Може ли да се приема вит.Д без изследване?
Примерно в малка доза,  1.2.3 капки дневно.
Или първо си пускате изследване и след това правите консулт с джипи?
Благодаря предварително!

# 110
  • Мнения: 9 656
Не мисля, че бих го приемала на своя глава, въпреки че профилактичната доза не би трябвало да е опасна. Всички казват, че особено през зимата трябва да се приема допълнително. И все пак между 1,2 и 3 капки има разлика... За 1 капка мисля, че е ОК, повечето хора са в латентен дефицит без да го знаят. Но да се пусне все пак по някое време изследване, не е толкова трудно.

# 111
  • Мнения: 9
Здравейте,момичета! Изчетох почти всичко писано в темата за витамина Д3. Та въпроса ми: Ендокринолога ми изписа течен витамин д3 на солгар,но ме притеснява дозата,която ми изписа-20 капки на ден за 6 месеца. Прекалено висока ми се вижда. Вие какво ще кажите? Дали да се консултирам и с друг лекар?

# 112
  • Мнения: 7 856
А има ли изследване каква е сегашната стойност на витамина?

# 113
  • Мнения: 9
Правих преди 3-4 месеца изследвания на витамин Д и беше добре,не си спомням стойностите точно. Става въпрос за проблем със забременяване и тогава пусках много изследвания. Всичко беше добре,само ТСХ ми бешв леко завишено и затова докторката ме прати на ендокринолог. И тогава каза,че нямам нужда от витамин Д,само витамина Б12. Сега ми намли дозата на Б12 и ми предписа Д,но много голяма ми се вижда дозата и то без да пусна изследване,за да видим какви са стойностите сега.

# 114
  • Мнения: 574
Момичета ,не  прочетох до сета на някой ст.на витамин D да са в нормата ,всеки е в дефицит .Така ,че спокойно ,но след приема на витамина трябва да направиш и изследване след известен период от време .

# 115
  • Мнения: 4 246
Може би, защото, ако е в нормата стойността никой няма да търси съвети. Wink

# 116
  • Мнения: 4 671
Момичета ,не  прочетох до сета на някой ст.на витамин D да са в нормата ,всеки е в дефицит .Така ,че спокойно ,но след приема на витамина трябва да направиш и изследване след известен период от време .
и аз се включих в темата и я открих, чак когато изследвах и видяха дефицит. Никой няма да пише тук, ако няма проблеми.
Мико83, дозата е доста висока за нормални стойности. Имай предвид, че предозирането прави доста бели, защо мислиш тук на всички с дефицит казват 3 месеца пиене на по-малки дози даже и веднага след това контрола, защото не е безобидно.
Отиди на 2 мнение.

# 117
  • Мнения: 9 656
Със сигурност ли тези 20 капки са на ден, а не на седмица? Понякога на седмица се изписват. То и зависи каква е дозата в 1 капка на Солгар...

# 118
  • София
  • Мнения: 1 434
Миналата година пих на своя глава ( без изследвания ) 8-9 месеца по 5 - 10 капки Вигантол на ден.
 Ако усещах, че тръгвам да се разболявам ги увеличавах за няколко дни на 10 к.
Направих изследване и показа 63  при 30 дефицит и 100 горна граница.
Ендото ми каза да спра за лятото, за да видим какъв ще е резултатът на есен. Не го послушах, защото очевидно бях далеч от предозиране, но разредих приемите. Той ми каза, че стандартно ( при нормални стойности ) предписва 2 пъти по 15 капки седмично. Така и така се натрупва, идеята му е да не го мислиш ежедневно. А не го послушах да спра за цяло лято, защото знам, че стойностите много бързо могат да паднат, а се възстановяват трудно. Да не говорим, че всячески се пазя от слънце, по цял ден съм на затворено в офис и не виждам как с 50 SPF по откритите части на тялото изобщо ще си набавя достатъчно от слънцето.
На новородените предписват по 2 капки и не вярвам да се предозира толкова лесно. Не пропагандирам неизследване, но и гореспоменатите бебешки дози не биха навредили на голям човек.
Ако обаче се приемат големи дози + калций трябва да се следи. Преди пиех и К2 ( Мк-7 ). Колко е доказано действието му не знам. Наистина сравнително от скоро се наблюдава.
miko83, 20к. дневно ми се струва доста ако нямаш сериозен дефицит. И 6 месеца са ужасно много за таква ежедневна доза или поне трябва да се прави контролирано с по-често изследване.

# 119
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте.
Скоро чух моя позната да пие вигантол.
Профилактично, без изследвания.
Може ли да се приема вит.Д без изследване?
Примерно в малка доза,  1.2.3 капки дневно.
Или първо си пускате изследване и след това правите консулт с джипи?
Благодаря предварително!
С такива ниски дози няма опасност от предозиране с витамин д при здрави хора. Всъщност до 2000ui се счита за безопасна доза от всички лекарски организации, тъй като случаите на хиперкалциемия (където всъщност е фокуса, а не толкова върху нивата на витамин д, които при такъв прием няма как да стигнат токсична стойност)  при такива дози са 1/10000 човека. И все пак заради този макар и много малък 0.01 процент, смятам, че е по-добре преди започване да се изследва, както и калций (ако никога не са изследвани).
Здравейте,момичета! Изчетох почти всичко писано в темата за витамина Д3. Та въпроса ми: Ендокринолога ми изписа течен витамин д3 на солгар,но ме притеснява дозата,която ми изписа-20 капки на ден за 6 месеца. Прекалено висока ми се вижда. Вие какво ще кажите? Дали да се консултирам и с друг лекар?
Това 20 капки нищо не означава, без да се знае какво е количеството на витамина в 1 капка, и без да се знае какво е нивото му в кръвта, а тсх не знам колко високо е било, но за забременяване трябва да е под 3.

Общи условия

Активация на акаунт