Методът Щарк

  • 20 311
  • 92
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2
Д-р Минчев в Тина Киркова. Мен ме оперира във Вита, но се премести в последствие. До колкото знам и в Шейново има лекари, които оперират по метода Щарк. Невероятен млад лекар със страхотно отношение!

# 31
  • Мнения: 2
Невероятна е! Бях на преглед при нея, докато беше дежурна. Преппоръчах я на приятелка, която ходи вече няколко пъти и е безкрайно доволна Simple Smile
Четох, че д-р Василева във Вита оперира по метод Щарк.  Предстои ми лятото първо раждане, живот и здраве мисля да раждам там.

Виж си в документите. В анамнезата от болницата пише. Аз съм оперирана по Пфаненщил и въпреки, че се движех нон стоп от момента на раздвижването, ми беше трудно възстановяването. Дълго ме боля мястото на разреза, трудно ми беше ставането, обръщането, носенето на детето повече от 30 минути. Та при втора бременност, ако се налага пак секцио, искам да е по този метод. Във Вита или Токуда няма ли оперирани по Щарк?

П.С. Ако се налага и във Варна ще ходя 😂 живот и здраве 🙂

# 32
  • Мнения: 572
Би трябвало във всички реномирани болници да оперират по метода на Щарк. Пак казвам, че повечето лекари са длъжни да овладяват новите технологии в работата си. Целта при провеждане на секцио вече е да има минимално и почти никакво изрязване на мускулите. Защото след това възстановяването е по-бързо. Неслучайно се провеждат медицински конгреси, на които лекарите обсъждат новостите в медицината. А след това протичат допълнителни специализации, с които се усвояват новостите. Честно казано аз самата не се бях интересувала как е извършено секциото ми, но после си направих труда да попитам д-р Димитров от ''Свети Лазар'' как е направено. Защото при мен то не беше планирано. Тогава той ми обясни и същността на метода и че вече близо 10-15 години той усвоен от повечето лекари.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 263
Здравейте,
Оперирана съм по метода “Щарк” преди година и половина от д-р Велев в Шейново.
Буквално това е най-щадящата операция правена ми някога (имам още четири). Следоперативният ми период беше по-лек дори от лапароскопията.
Ако ви се налага да родите секцио, не позволявайте да ви режат по стария метод, наблюдавах жени раждали така и наистина не можех да проумея, защо са им го причинили, след като е измислена въпросната техника...... много трудно е явно лекарите в България да приложат нещо иновативно.

# 34
  • Мнения: 1 680
Знаете ли дали методът е приложим като е имало предходно секцио по по Пфаненщил?

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 263
Знаете ли дали методът е приложим като е имало предходно секцио по по Пфаненщил?

Не е приложим след извършено секцио по Пфаненщил.

# 36
  • Мнения: 7 775
О,не...сега откровено беснея за скъпото си раждане в частна болница и секцио Пфаненщил. На 100 процента ли не е приложимо 😥

# 37
  • Мнения: 384
Знаете ли дали методът е приложим като е имало предходно секцио по по Пфаненщил?

Не е приложим след извършено секцио по Пфаненщил.
Сега, да ви обясня нещо.
Пфаненщил е хоризонталният разрез над симфизата, с който се влиза в корема.Другият начин е долна средна лапаротомия- с разрез от пъпа надолу.
Методът Щарк е техниката на извършване на цезарово сечение и той няма нищо общо с кожния срез.
При Щарк се влиза по тъп начин- с пръсти, без използване на инструменти, травмиращи тъканите. Вади се бебето. Възстановяването по обратен ред също е щадящо-матка се шие на един етаж, няма перитонизация, шие се направо фасция и кожа. Бързо и щадящо.
При класическото секцио се режат с ножица или скалпел послойно тъканите и матката, вади се бебето.Възстановяване на матката на 2 или 3 етажа, перитонеум, мускули, фасция, подкожие и кожа.Всичко се шие.
Разбира се-подходът е много индивидуален- не при всяка жена може да се приложи Щарк, дори понякога е по-сигурно да се работи по класическия начин.
Пак напомням- кожата се реже по Пфаненщил- нисък, малък разрез над симфизата. После се решава какъв да е методът на секциото.
При някои изключения и усложнения, може да се влезе и чрез долна средна лапаротомия-за да се осигури по-добро поле и да не се травмира бебето.
Дано успях добре да го обясня.Smile

# 38
  • Мнения: 572
Искрено се надявам повечето лекари да са усвоили метода на Щарк. Но не мога да изразя мнение дали, ако преди това е направено по метода на Пфаненщил, дали е приложим метода на Щарк. Ако разрезите са твърде различни, може би не е препоръчително.

# 39
  • Мнения: 1 680
Знаете ли дали методът е приложим като е имало предходно секцио по по Пфаненщил?

Не е приложим след извършено секцио по Пфаненщил.

Дано успях добре да го обясня.Smile

Благодаря, за подробното обяснение.
Нека да си перифразирам въпроса: абстрахираме се от кожния срез. Ако е имало секцио, при което тъканите са зашити послойно, може ли при последващо секцио да се ползва Щарк и да се шие само фасция и кожа?

# 40
  • Мнения: 384
Благодаря, за подробното обяснение.
Нека да си перифразирам въпроса: абстрахираме се от кожния срез. Ако е имало секцио, при което тъканите са зашити послойно, може ли при последващо секцио да се ползва Щарк и да се шие само фасция и кожа?
[/quote]
Да, по принцип е възможно.
Но пак казвам-всичко е строго индивидуално.
Ако при първото секцио са се образували сраствания или достъпът до матката е труден, влизането пак е по остър начин-скалпел, ножица. Възстановяването на тъканите после също се преценява-как е по-сигурно и как е по-добре за жената.
А си зависи и от лекаря, де. Някои са доста консервативни и си работят постарому.
Между другото, Щарк има и плюсове и минуси. Две различни жени, оперирани първия път по двата начина- при второто отваряне могат да имат едни и същи усложнения.
Т.е.-техниката е важна, но като че ли по-важно е организмът на жената как реагира на оперативната намеса.

# 41
  • Мнения: 572
Благодаря, за подробното обяснение.
Нека да си перифразирам въпроса: абстрахираме се от кожния срез. Ако е имало секцио, при което тъканите са зашити послойно, може ли при последващо секцио да се ползва Щарк и да се шие само фасция и кожа?
Да, по принцип е възможно.
Но пак казвам-всичко е строго индивидуално.
Ако при първото секцио са се образували сраствания или достъпът до матката е труден, влизането пак е по остър начин-скалпел, ножица. Възстановяването на тъканите после също се преценява-как е по-сигурно и как е по-добре за жената.
А си зависи и от лекаря, де. Някои са доста консервативни и си работят постарому.
Между другото, Щарк има и плюсове и минуси. Две различни жени, оперирани първия път по двата начина- при второто отваряне могат да имат едни и същи усложнения.
Т.е.-техниката е важна, но като че ли по-важно е организмът на жената как реагира на оперативната намеса.
[/quote]

Абсолютно сте права. При всички е строго индивидуално. Не знам дали това е възможно, но сигурно някои лекари комбинират най-доброто от различните методи, за да извършат операцията нетравматично, както за жената, така и за изваждането на бебето. Разбира се, че техниката е най-важна как да се извърши секциото, когато се наложи.

# 42
  • Мнения: 207
Преди няколко часа случайно прочетох за този метод и не спирам да търся информация. Много се развълнувах ... Раждала съм преди 8 години със секцио по стария метод и силно се надявам всичко да е наред, за да мога да се възползвам от новия. На ФБ страницата на Болница "Щерев" от самата болница отговарят, че е възможно, най-вероятно е индивидуално за всяка жена. И от нагласата на самите лекари. Както преди години се казваше, че е невъзможно естествено рждане след секцио, вече се практикува. Така че медицината, практиката и опитът се развиват.
В следващите месеци ще обиколя болниците в дните им на отворени врати, за да разбера, въпреки че не помня от преди кой дава информация и дали на такива въпроси могат да отговорят. Другият вариант е в организираните училища за бременни в темите за раждане. Тепърва ще търся информация и се радвам, че има и актуална тема тук,

# 43
  • Мнения: 425
Преди няколко часа случайно прочетох за този метод и не спирам да търся информация. Много се развълнувах ... Раждала съм преди 8 години със секцио по стария метод и силно се надявам всичко да е наред, за да мога да се възползвам от новия. На ФБ страницата на Болница "Щерев" от самата болница отговарят, че е възможно, най-вероятно е индивидуално за всяка жена. И от нагласата на самите лекари. Както преди години се казваше, че е невъзможно естествено рждане след секцио, вече се практикува. Така че медицината, практиката и опитът се развиват.
В следващите месеци ще обиколя болниците в дните им на отворени врати, за да разбера, въпреки че не помня от преди кой дава информация и дали на такива въпроси могат да отговорят. Другият вариант е в организираните училища за бременни в темите за раждане. Тепърва ще търся информация и се радвам, че има и актуална тема тук,

И на мен ми предстои второ секцио и се чудя от къде мога да намеря нужните отговори дали е възможно да ми се приложи. Може би е най- подходящо да си направя консултация/ предглед с някой от специалистите ,които извършват секциото по този метод. Иска ми се да си намеря отговорите по- скоро за да знам дали този критерий да ми бъде важен за избиране на болница.

Дръж ни в течение за всичко ,което разбереш. 😊

# 44
  • Мнения: 1 501
Аз пуснах темата и много разпитвах преди първото ми секцио 2017та обаче док от Токуда не ми обеща, че е по Щарк в никакъв случай. Явно обаче правят нещо смесено, защото той ми каза, че мускули не режели вече никъде. Тоест явно пак е някакъв вид Пфаненщил ама и нотки на Щарк. Не е ясно баш. Аз като чета как се процедира с родилката след едното и сред дпугото и ми се струва, че моето е било някаква смесица.

Общи условия

Активация на акаунт