Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 18

  • 29 494
  • 781
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: X
Ударарете едно рамо моля, момичета! Имам невероятен апетит вечер! Денем всичко е ок - не съм гладна и мога да спазвам режим, но вечер просто няма контрол. Изяждам си режимната вечеря и вместо да ме засити ми става още по-гладно. И се почва - ядки, плод, семки ...  Blush
Това, че денем не си гладна, какво значи, че не ядеш? Ако е така, нормално вечер тялото вече да е озверяло от глад.

# 736
  • Мнения: 11 466
Не, ям си. Винаги гледам да няма големи интервали с глад. Не ям нисковъглехидратно, ям разделно. Като вечер е протеин и салата. Не закусвам и не обичам да закусвам - пия 2 кафета. Обядвам - въглехидтрат, следобедна ям зеленчуци и вечер месо. И после излиза ХЪЛК Simple Smile

# 737
  • София
  • Мнения: 16 213
Понеже по никакъв начин не си контролираш инсулина, той си ти прави естествен пик след вечеря и затова непрекъснато ти се яде вечер. Но намирам за безсмислено да навлизам в технически подробности, защо и как ти скача инсулина, ти не желаеш да се из/лекуваш, влизаш в темата само да се изповядаш, като че ли това  ще ти премахне проблема.

# 738
  • Мнения: 11 466
Ух, че грубо! Това, че не следвам общоприетия тук начин на хранене не означава, че не се боря и не търся своя път. Имам своите победи и падения.
В тази тема никой не се "изповядва" с цел да му олекне, поради ред причини...


# 739
  • Мнения: 32 240
Не, ям си. Винаги гледам да няма големи интервали с глад. Не ям нисковъглехидратно, ям разделно. Като вечер е протеин и салата. Не закусвам и не обичам да закусвам - пия 2 кафета. Обядвам - въглехидтрат, следобедна ям зеленчуци и вечер месо. И после излиза ХЪЛК Simple Smile

Еми след описаното гладът е нормален. Не си от вчера тук, че да не знаеш къде е проблема.

# 740
  • Мнения: 27 737
Роналд, не е задължително да мериш. Аз съм си изкарала везната на една ръка разстояние и меря- но аз съм си такъв тип човек, искам да знам точно колко е храната. Като сваля повече кг може и да нямам вече желание да тегля. Ти си мъж, нормално е мини порции да не те засищат.
Дорис, когато се хранех вгх на обяд, а често и на вечеря (вкл. и с бавни вгх като боб, леща) вечер все ми се гризкаше нещо, късно заспивах. Естествено, можеше и пет минутки преди лягане да хапна нещо мъничко, но хапвах. Или пийвах глътка "протеин"- т . е. мляко. Знам колко е трудно. Не съм имала вълчи глад, но нещо не ми даваше мира докато не гризна дори и само две залчета. По-добре повече храна на вечеря- дали по-мазно месо, дали повече салата, маслини или зехтин, или просто повече месо, добавка на ядки- но вечерята би трябвало да те засища солидно. Би трябвало да ти харесва, да оставаш доволна. Оставам с впечатление, че месо+ салата просто не ти харесва достатъчно? Иначе сигурно всеки в темата има падения и победи, без значение дали се храни нисковъглехидратно или не.

Последна редакция: пт, 16 авг 2019, 00:16 от dolce miele

# 741
  • Мнения: 32 240
Момичета, на море съм. Нова тема не мога да пусна от телефона. Някой друг ако иска да пусне. Просто трябва да се прибави и тази тема към старите. Или на модератор пишете да пусне.

# 742
  • София
  • Мнения: 11 497
Здравейте момичета, бих се радвал да чуя вашите мнения за тази тренировка - приложима ли е, полезна ли е, изобщо да не води до обратното на това, за което пише, че уж помага:
https://sport.framar.bg/7-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%83%D1%82%D0%BD%D … f0bFX4Zn_iTA9wiZc

Благодаря!

# 743
  • София
  • Мнения: 12 547
Снощи пих за първи път Глюкофаж ХР, 500 мг. Сега много ми се гади, предполагам е от него. След 10 дни трябва да го увелича. Дали ще спре гаденето скоро?

# 744
  • Мнения: 268
Здравейте момичета, бих се радвал да чуя вашите мнения за тази тренировка - приложима ли е, полезна ли е, изобщо да не води до обратното на това, за което пише, че уж помага:
https://sport.framar.bg/7-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%83%D1%82%D0%BD%D … f0bFX4Zn_iTA9wiZc

Благодаря!
Може да потърсиш в ютюб клипчета с HIIT (high intensity interval training) тренировки. Според мен е по-лесно да се правят в реално време, отколкото да ги гледаш така на картинка.
Иначе набързо потърсих по темата и честно казано не открих твърдо заключение, че ХИИТ намалява инсулина, а по-скоро, че е добре при диабет тип 2, което все пак е различно от ИР.
На няколко места прочетох, че resistence training, комбинирано с aerobic training дава най-добри резултати при инсулиновата чувствителност, като под двете според мен се има предвид силови тренировки с кардио или може би силово кардио. Не знам дали не пиша глупости.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19171808
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4469920/

В каква последователност се прави силова тренировка и кардио: https://fitbg.net/blog/training/kardio-ili-silova-trenirovka-purvo
Тук пък Страхил пише, че високоинтензивните тренировки подобряват инсулиновата чувствителност: https://fitbg.net/blog/health/insulin
Но казва 40-45 мин, което не ми се връзва с ХИИТ тренировка, която е много по-кратка, а по-скоро с нормално кардио.

В тази статия https://diabetesstrong.com/why-some-types-of-exercise-can-make-y … d-sugar-increase/ мацката е с диабет 1 и си е правила замервания на захарта. Според нея при ХИИТ увеличението на производството на глюкоза е по-голямо, отколкото изразходването на глюкозата. При нормалното кардио според нейните проучвания не било така, тоест при него скоростта на производство на глюкоза е по-малка от скоростта, с която се усвоява.
Но това е за диабет 1 и може изобщо да не е приложимо за ИР. Пак според статията ХИИТ не повишава кортизола. Мисля, че се обсъждаше тук как тренировките създавали стрес. По-скоро неправилно изпълнение, неправилни видове упражнения според спортната форма, недобро хранене и претрениране е причината.
Според мен всякакви упражнения имат благотворен ефект дори да не влияят чак толкова на глюкозата и инсулина.

# 745
  • Мнения: X
Аз съм чела лекари (Меркола, Хаймън и др.) да препоръчват да препоръчват "присядания" (не точно клякане, краката са по-широко от ширината на таза разположени ) за ИР. Може и при проблем с колената да се прави, но не дълбоки присядания.
Един обясняваше , че тези задните мускули били най-големи и най-"лакоми" за "гориво".
https://fitness.mercola.com/sites/fitness/archive/2019/01/04/top … uat-benefits.aspx
И една тренировка
https://youtu.be/3bxihqPKF08

Последна редакция: пт, 16 авг 2019, 13:13 от Анонимен

# 746
  • София
  • Мнения: 4 581
Вес, какви точно са ти резултатите?
Глюкоза ( Glucose )        5.47
Insulin ( Серумен Инсулин )        18.82    mU/l

Бях при ендокриноложа във връзка с щитовидната (имам възли). Оплаках се от новите килограми,  защото си мислех, че щитовидната ми прави номера с теглото. Лекарката поиска да проверим кз и инсулин, за всеки случай. Като ме предупреди за 12-те часа и храненто. Вечеряла съм в 18 предния ден, сутринта в 8 ми взеха кръв.
Антителата и хормоните са в норма. Но инсулина не й хареса. Засега е на мнение да се опитам с диета и спорт да овладея нещата.

ПС. По нова година ми потвърдиха, че едното дете е отново за операция (висок тестис). И силно подозирам, че стресът по тоя повод ми дойде в повече.
Преди не съм имала кой знае какви проблеми с теглото. И сега - за 3м 7 кг отгоре, които не мърдат.

# 747
  • Мнения: X
Не, ям си. Винаги гледам да няма големи интервали с глад. Не ям нисковъглехидратно, ям разделно. Като вечер е протеин и салата. Не закусвам и не обичам да закусвам - пия 2 кафета. Обядвам - въглехидтрат, следобедна ям зеленчуци и вечер месо. И после излиза ХЪЛК Simple Smile
Вгх държат инсулина висок.Той пък държи апетита "висок".
Ниският инсулин "убива" апетита.
Вес, какви точно са ти резултатите?
Глюкоза ( Glucose )        5.47
Insulin ( Серумен Инсулин )        18.82    mU/l

Скрит текст:
Бях при ендокриноложа във връзка с щитовидната (имам възли). Оплаках се от новите килограми,  защото си мислех, че щитовидната ми прави номера с теглото. Лекарката поиска да проверим кз и инсулин, за всеки случай. Като ме предупреди за 12-те часа и храненто. Вечеряла съм в 18 предния ден, сутринта в 8 ми взеха кръв.
Антителата и хормоните са в норма. Но инсулина не й хареса. Засега е на мнение да се опитам с диета и спорт да овладея нещата.

ПС. По нова година ми потвърдиха, че едното дете е отново за операция (висок тестис). И силно подозирам, че стресът по тоя повод ми дойде в повече.
Преди не съм имала кой знае какви проблеми с теглото. И сега - за 3м 7 кг отгоре, които не мърдат.

Инсулина ти действително е твърде висок, нормално е на гладно да е около 5-6-7.

# 748
  • Мнения: 121
Наистина е досадно да мериш постоянно ... затова и не го правя , но и пак напълнях . Радвам се поне ,че когато ми дойде музата за отдлабване - имам вариант който работи при мен . Иначе за порциите - това което написах е примерно меню създадено специфично за мен - впредвид възраст /пол/телесна маса/мускулна маса/физическа активност /ръст . Със сигурност би имало разлика в порциите за мъже . Но мога да кажа с ръка на сърцето ,че аз убожавам да си похапвам и ям наравно с мъжа ми като количества Grinning , но когато бях на този режим не съм се чувствала гладна нито веднъж и винаги ми е стигала порцията - като цяло за жена 100гр месо и 300гр зеленчук плюс 30гр хляб не е малко количество . Иначе и аз гледам напоследък клипчета на Др. Ерик Бърг за фастинг и кето , но засега само гледам Joy , не мисля че мога да отцелея на такъв режим - Hba1 ми е 4,7 което е под реф. граница , а fasting glucose ми е висок 5,4 , insulin 7,8 и HOMA index 1.87 . 
AlexaDubai, режимът, за който пишеш ми прилича доста на Зоната. Много хора свалят кг и поддържат оптимални нива на Кз именно с този режим. Както неведнъж съм казвал, имам колега и колежка - аполоновски фигури със Зоната, без тренировки. Но както казаха по-горе порциите наистина са Малки, за мен поне са доста малки, за една жена може и да са ОК.
Мен обаче Ужасно ме тормози това мерене на порции и броене, просто не е за мен. Да повторя (акто за долчето, напр.) - Не е за мен, не мога да меря мерки, теглилки, но знае ли човек....

Дорис, спортуваш ли преди вечеря? Много ходене, нещо?

# 749
  • Мнения: 265
Здравейте на всички! Може ли съвет?
Скоро ще правим опити за бебе, но се колебая да почна ли да пия метформиновия препарат пак. Преди година бях на такива лекарства  и диета, успях да сваля малко кг, но имам още за сваляне, за 1 година ИР от хома - 4,64, сега в момента е  3,60. Поради други причини преди 8 месеца спрях метформина (бях на метформин само 4-5 месеца) и спазвах само режим, ще се консултирам и с лекар, но бих искала и да чуя други мнения.

Общи условия

Активация на акаунт