НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 130

  • 43 720
  • 787
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: X
Трябва да има някакво решение след като и вегетарианци се хранят така.
Ядки, тахани, маслини, авокадо.
Кашкавал с орехи ми е любимо.
А с яйца какви варианти има!

# 181
  • Мнения: 7 790
Яж риба и яйца, месото няма нужда да е мазно
Млечните стават на топка в стомаха, трудносмилаеми са, затова ти е тежко

# 182
  • Мнения: 5 103
Spiritlight, аз напълно те разбирам, че ти е трудно с мазнините. От поколение сме, в което млеката са нискомаслени, отвсякъде ни облъчват как е вредно за холестерола и артериите и тн. Нормално е вкусът да ни се е възпитал по този начин и дори нормалномаслените продукти в един момент да ни идват тежички. Искрено се надявам да намериш някакъв преход, защото аз съм само едно от доказателствата за ползите върху здравето от този режим. Оправих инсулинова резистентност без хапчета, само с този режим. С Хашимото съм, но хормоните ми са супер. За тях пия и хапчета, но имам поне два примера около мен за жени, тръгнали с по-ниски стойности на ТСХ, които въпреки хапчетата, не могат да смъкнат до моите стойности. Аз започнах от 15 и сега съм под 2, те започнаха от 7-8 и сега са около 4 и си ядат "нормално" - мусаки, огретени, бобови и тн.

Има и вегетариански, и вегански алтернативи на нашият режим, с които вероятно може да се почне. Аз, ако трябваше сега да започвам, бих почнала от безвъглехидратния режим, в който доминират протеините, но аз за себе си през годините съм установила, че млечните ми се отразяват по-зле и от пълнозърнестите спагети, хлябове и прочее въглехидрати. И впоследствие бих увеличила мазнините с по малко.

Тази седмица съм решила да съчетая нещо като яйчен фаст и класически 16:8. Тоест протеинът ще ми идва почти изцяло от яйца, а другото мисля да са зеленолистни салати със зехтин, може и малко пържен бекон.

Менюто днес:
- зелена салата с варени яйца
- пълнен патладжан със свинска кайма

Тренирах час и половина кондиционна тренировка. Среден пулс 144.

# 183
  • Мнения: X
Голяма жега се очаква при нас и аз съм се приготвила за яйчен фаст с фаст 19/5.
На омлети ще карам. В този на закуска ще слагам една малка ябълка и канела,а на обедния бекон. И някоя сурова чушка за украса.
Открих, че любимите ми варени яйца не ми държат сито. Е, със 100 г масло сигурно ще ме заситят, но не е там работата.
За мазните храни трябва да опитвате кое ви е вкусно и не ви предизвиква проблеми.
Студен кашкавал с масло ми е добре, но не мога да си представя да изям същия този кашкавал на тиган И с масло.
Сланина (тази, осолената,която като я резнеш розовее вътре) мога да ям по цял ден, зима и лято, но от мазните ребра (вкусни са ми) не ми е добре на стомаха.
Търсе си вашите "формули"

# 184
  • Пловдив
  • Мнения: 40 945
Може ли рецепта за пълн патладжани?

# 185
  • София
  • Мнения: 3 524
Може ли рецепта за пълн патладжани?

Любимо ми е!
Пълня ги със зеленчуци, с кайма и зеленчуци, с яйца и сирена...
Общото е, че винаги в пълнежа "присъства" вътрешността на 🍆 и много лук.
Срязвам 🍆 на 2 по дължина, издълбавам. Вътрешността нарязвам ситно и задушавам с много лук (може малко морков, много гъби, домат, чушка, тиквичка, кайма, бекон и т.н) и пълня домата, слагам масълце отгоре, малко вода в тавичката... и във фурната.
Във всички варианти към края на печенето ръсвам отгоре настърган кашкавал (може и заливка от кисело мляко и яйца).
Много варианти има според вкус и предпочитания.

Друго любимо ми е (но е трудоемко) да нарежа 🍆 на кръгчета и след отцеждане да ги изпържа. Редя в тава кръгчета син домат, ред пълнеж  (като по- горе описаните), пак син домат и т.н.
Ама много е вкусно.

Последна редакция: нд, 21 юли 2019, 15:27 от AnyHr

# 186
  • Пловдив
  • Мнения: 40 945
Благодаря!
Никога не съм пълнила патладжан. Ще опитам!
А самите лодки на патладжана, не запичаш ли предварително? Не остават ли сурови така както описваш?

# 187
  • Мнения: 3 172
Пускам и моята рецепта за пълнени патладжани. Съвсем лесна е, но съм я описала подробно, като за млади булки  Grinning

Продукти:
Патладжани - в моята фурна се събират 4-5, не много едри
Домати - равни по брой на патладжаните едри домати
Кайма - около 500г
Чесън - 1 голяма глава

Патладжаните се нарязват на половинки и вътрешността им се издълбава, като се оставя поне 1 см дебелина на патладжана  - т.е. да не са издълбани съвсем до кора. Вътрешността на патладжана се нарязва на кубчета и се осолява, ладийките - също се осоляват. Оставят се да се отцедят за 20-30 мин.
Ладийките се слагат във фурната да се запекат, обилно намазани със зехтин. През това време кубчетата патладжан се запържват със зехтин и се изваждат. В същия съд се запържва каймата - докато ѝ се изпари водата. Към нея се добавят настърганите домати - оставят се да поврят 5 мин.. После в сместа се връща и запърженият патладжан на кубчета и се разбърква. Отнема се от котлона и се добавя чесъна, нарязан на ситно, може и магданоз, черен пипер.
С тази смес се пълнят ладийките. Аз  ги пълня с решетеста лъжица, като по-рядката част от сместа, която остане, разреждам с малко вода и изсипвам като сос в тавата.
Пекат се във фурната на 250 гр. за около 30 мин. - не им е необходимо много време, защото продуктите са почти сготвени.
Накрая се поръсват с настърган кашкавал, с който се запичат за още 5 мин.


Има едни розови патладжани - светли, на ивици - въобще не горчат и са много по-вкусни от тъмните. Последно в Лидл бях намерила такива, бяха два пъти по-скъпи от обикновените, но си струват.



 

Последна редакция: нд, 21 юли 2019, 15:45 от GG_BG

# 188
  • Пловдив
  • Мнения: 40 945
Супер!

# 189
  • София
  • Мнения: 5 547
Аз пък правя с патладжан една друга манджа.
Нарязани на кръгчета ,осолени и изцедени патладжани запичам да омекнат, отгоре слагам домат да се запече и да остане на гъсто сосче, после чуквам яйца , не бъркам ,да останат целички, трябват им 5,6 минути. После на всеки по една порция с яйцето отгоре.
Може да се добави кайма,сирене ,кашкавал, кой каквото иска.

# 190
  • Мнения: X
А имам баялдЪ как обичам! Постна маджа е, правя я с мнага лук, домати и мерудии аз.

# 191
  • Мнения: 2 064
Много зарзаватена стана темата. Три кила зарзават и само 500гр кайма в тез манджи. После да няма "Ама що не свалям".  Joy

# 192
  • Мнения: 95
Я кажете хубава рецепта с авокадо за човек дето не им е фен Simple Smile
Реших за пореден път да пробвам дали пък няма да го проям и благоверния ми е взел едно добро количество био авокадо за по 4 лв/БР, а не кг както си е решил той (на касата доста е хлъцнал докато разбере, защо аджеба е тая сметка) Grinning сега съм заплашена да си го изям цялото Simple Smile

# 193
  • Мнения: 18 542
И аз не го обичам това авокадо. Блудкаво ми е и това си е.
В началото се мъчех да го ям, и най-добре ставаше като го намачкам с варени яйца и масло/зехтин. После реших, че няма да си развалям вкуса на яйцата  Laughing

# 194
  • София
  • Мнения: 3 524
Я кажете хубава рецепта с авокадо за човек дето не им е фен Simple Smile
Реших за пореден път да пробвам дали пък няма да го проям и благоверния ми е взел едно добро количество био авокадо за по 4 лв/БР, а не кг както си е решил той (на касата доста е хлъцнал докато разбере, защо аджеба е тая сметка) Grinning сега съм заплашена да си го изям цялото Simple Smile

Joy

За пръв път ми хареса авокадо в Джепето... бях с две дружки, които го опитваха за пръв път и останаха впечатлени.
После импровизирах вкъщи и... дори ММ го опита и май му хареса (не си призна в прав текст, но не измрънка и го излапа Joy)
Авокадото (от едрите... онези, от които набъбва сметката Grinning) го пълня яко със смес от сирена- крема, синьо, бри, кашкавал и т.н. и запичам във фурната, докато сирената добият златист загар.

Иначе го слагам в салати, нарязано ситно, или го смесвам с извара, майонеза, подправки.

Общи условия

Активация на акаунт