НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 130

  • 43 640
  • 787
  •   1
Отговори
# 195
  • БУРГАС
  • Мнения: 42
Здравейте! Хайде и аз да се запиша.От 16.07.2019г. стартирах и аз! Нямам проблем със сладкото,спирала съм го и преди.Първия път за 3 месеца,втория път за 1 година.От 1 година не ям хляб.Нямам проблем със спирането на другите зърнени.Обаче,винаги трябва да има едно обаче!Откакто започнах режима и се храня както трябва по режима без междинни хранения каквито имах преди,от тогава 2 часа след хранене се чувствам ГЛАДНА!!!Направо не е истина.Имали ли сте такъв проблем и как сте се справяли?

# 196
  • На острова
  • Мнения: 1 275
От мен един глас за - ред авокадо, после пушена сьомга, чукнати две яйца и се запича, малко черен пипер и чили на люспи. В седмицата го ям поне по един път на обяд.

Но аз обичам авокадо и го слагам в почти всякакви салати.

# 197
  • Мнения: 13 036
Здравейте! Хайде и аз да се запиша.От 16.07.2019г. стартирах и аз! Нямам проблем със сладкото,спирала съм го и преди.Първия път за 3 месеца,втория път за 1 година.От 1 година не ям хляб.Нямам проблем със спирането на другите зърнени.Обаче,винаги трябва да има едно обаче!Откакто започнах режима и се храня както трябва по режима без междинни хранения каквито имах преди,от тогава 2 часа след хранене се чувствам ГЛАДНА!!!Направо не е истина.Имали ли сте такъв проблем и как сте се справяли?
Ако споделиш как се храниш, може и по-лесно да получиш съвет тук. На прима виста ми хрумва че вероятно ядеш твърде малко, щом след два часа си гладна. Или малко количество като цяло, или мазнините са ти малко.
А и щом си махнала междинните хранения само от няколко дни, може и силният навик да ядеш често да си казва думата и просто да трябва малко повече време. Ако преди си се хранела много често, можеш и да пробваш постепенно да увеличаваш интервалите между храненията, а не от раз. Стига ежедневието ти да го позволява, разбира се, не всеки може да си планира хранене по всякакво време.

# 198
  • Мнения: 18 542
То за това в началото не се препоръчва ограничение на количествата.

Отнема малко време преди организма да се адаптира от горене на ВХ към горене на мазнини за енергия и докато трае тази адаптация, тялото не "включва", че може да си топне от складираните мазнинки, съответно по-бързо дава сигнали, че няма енергия и трябва да се хапне.

# 199
  • БУРГАС
  • Мнения: 42
Сутрин-бронирано кафе,обед,вечер-салата с домати,краставици,маслини,кубчета кашкавал,сирене,авокадо,яйца,пресен лук,магданоз,зехтин.Общо взето салата е пълния сбирщайн.За сега всеки ден месо,защото до сега така ядях и ми е трудно да премина на дни без него.И това ще стане.Все пак изведнъж спрях сладкото,междинното шумолене покрай шкафа и хладилника,както и любимите картофи.Иначе манджите ги готвя с масло.Ям до насищане,даже малко се чувствам преяла,но вечер два часа след вечеря откачам от глад.Иначе готвя
каквото ми се яде- свински бекон на скара,кюфтета,пълнени патладжани с кайма,ципура на скара,тиквички на скара,пилешки бутчета на фурна,прясно зеле със свински гърди,пълнени чушки с яйца и сирене,яйца с масло в тигана,свински език с масло.Трудно ми е с постните манджи.Не обичам. Може би навика да хрупам нещо постоянно, сега ми играе лоша шега.

Последна редакция: пн, 22 юли 2019, 01:00 от kadasimidka

# 200
  • Мнения: 13 036
Навикът ще иска време, дай си го. Повечето хора край мен са свикнали да похапват все по нещо. Направо имам чувството че могат и по цял ден да дъвчат и дори не го броят за храна, щото нали уж са дреболии. То всъщност някоя вафла или солети и аз не ги наричам храна, ама аз и затова не ги ям. Познавам и хора дето сън няма да спят ако не похапнат нещо късно вечерта. А през деня са още по-зле. Е как ли пък няма цял ден само да мисля какво още да изям след малко, затормозявам се само като си го представя това.
Не виждам лошо в месото, че чак умишлено да гониш дни без месо, честно казано. Понякога ям месо примерно и цяла седмица всеки ден, понякога пък дни наред на яйца наблягам... както дойде и каквото ми се яде в момента.
Салати обичам много, но гледам да не са ми те основното, както бях свикнала преди. Като всяка жена дето иска да отслабне, отначало се опитвах буквално да се наям предимно със зелена салата или там каквато съм направила, а от същинската храна малко или никак. Ами не е това начинът, сума ти жени така си ходят гладни и дебели. Салатата - за гарнитура, не за основно.
Може да пробваш да си въвеждаш храните в някакъв калкулатор няколко дни и да видиш реално как се движиш с калориите и с нутриентите, да не се окаже че наистина малко ядеш. Субективно си е, на един му се вижда че е много храната, на друг мазнината, а може да не е така. Особено щом си в началото, така по-лесно би се ориентирала какво правиш. И си наблюдавай след какви храни огладняваш бързо - примерно млечните някои хора направо си ги разяждат. Други пък казват че с яйца не се засищат добре. С времето ще видиш при теб кое как работи. Няколко дни са нищо, то тялото ти още не знае какво му се случва при такава рязка промяна.

# 201
  • Мнения: 235
какъв може да е източникът на проблема при високи триглицериди

на теория знам, но ми се иска да чуя странични мнения, за да насоча познат, който обаче вече е започнал да приема медикаменти

сещате се какви са съветите за хранене при такива случаи, нещата едва ли ще се подобрят или дори да се свалят стойностите с лекарствата, съмнявам се това до колко е ок в здравословен план 

# 202
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
какъв може да е източникът на проблема при високи триглицериди

Ядене на прекалено много ВХ, особено рафинирани. Моите триглицериди, които винаги са били високи, паднаха драстично откакто съм на НВВМХ.

# 203
  • Мнения: 235
какъв може да е източникът на проблема при високи триглицериди

Ядене на прекалено много ВХ, особено рафинирани. Моите триглицериди, които винаги са били високи, паднаха драстично откакто съм на НВВМХ.

да, това са и моите предположения, но не иска да чуе, че това е една от основните причини
в момента слуша лекарите, че проблемът е консумацията на месо, мазнини и прочие...
пробва се за не повече от 2-3 месеца само на режима и после се отказа, вярвайки, че е на грешен път  

а какво мислите за хапчетата, които изписват за намаляването им? на какво може да навредят

# 204
  • Мнения: 18 542
Аз съм също убедена, че в повечето случаи, виновни са високите ВХ което за разлчните хора, може да значи различно количество, според здравословното им състояние.
Майка ми свали триглицеридите, след като мина на стриктно режимно хранене и махна и пълнозърнестия хляб, освен картофите и оризът.

Против съм пиенето на хапчета за сваляне на триглицериди и холестерол.
Отрова за митохондриите на клетките са и дори да свалят, не намаляват смъртността от общи причини. С други думи, дори да имат желания ефект, разбутват сума ти други метаболитни процеси и вместо да те убие сърдечен удар, ще те убие рак примерно и няма да живееш по-дълго, но за това пък страничните ефекти скапват качеството на живот.
   

# 205
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не можеш никого да промениш насила. Можеш само да дадеш информация и то ако човекът е склонен да те изслуша. А дали след това той ще се възползва от информацията и как това си зависи изцяло от човека. Все пак говорим за свободни, пълнолетни хора. Ако искат имат право и да си вредят.
А тези лекарства наистина са доста вредни за много органи.

# 206
  • Мнения: 7 933
Искам да се похваля, че за пръв път от години усетих истински, здравословен глад Grinning преди хипогликемията ми разказваше играта далеч преди да ми застърже корема или да ме свие стомаха.
Тази сутрин изпитах глад и доста време не успях да разпозная усещането.
Днес ми е 11-ти или 12-ти ден на режима и за тези дни само 2 или 3 пъти усетих хипогликемични симптоми - а преди по 2-3 пъти дневно... Доволна съм, само ме тормози какво да закусвам и карам на варени яйца с масло и малко кашкавал.

Да питам - след колко време е добре да направя контролни изследвания? Три месеца? Много искам да видя как са ми показателите в сравнение с преди.

# 207
  • Пловдив
  • Мнения: 40 838
И кяк разпозна тия състояния на глад, различен от нормалния?

# 208
  • Мнения: 7 933
Преди изпитвах само симптомите на хипогликемията - разтрепервах се, изпотявах се, ставах нервна и раздразнителна, докато не изям нещо. Реално физически глад не съм усещала много отдавна.

# 209
  • Мнения: 18 542
Когато гладът е нормален, може да го пренебрегнеш за известно време или изобщо да прескочиш хранене или няколко хранения. При нормален глад, нивата на КЗ не спадат под нормалното.
Когато гладът е в следствие на ниска кръвна захар, изпитваш нервност, раздразнение, невъзможност да се съсредоточиш, мислиш само за храна и не може да отлагаш дълго, камо ли да прескочиш хранене. С две думи озверяваш от глад.


Eva+, страхотно, продължавай в същия дух!
Откакто не правя хипогликемии и аз съм много доволна. Преди, всяко излизане ми беше свързано с подготовка - или да имам захар поне в себе си непрекъснато или да предвидя от къде мога да си купя нещо за ядене при спешен случай.
Изпадала съм в момен, в който не съм имала достъп до нищо и си беше страшно.

Общи условия

Активация на акаунт