НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 130

  • 43 688
  • 787
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: X
Аз все не мога да разбера идеята "да се запълни стомаха със салата".
Защо трябва да се запълва? И не се ли разширява стомаха така?
Не критикувам и не давам акъл. Като прочета/чуя "огромна салата/ леген салата" настръхвам. Сигурно е в мен грешката, че все съм се стремяла към малък стомах и винаги си изяждам най-напред месо/яйца, а другото ако съм още гладна.
Авокадото, ако е хубаво си го ям без нищо. Ако не е хубаво ни яйца, ни сьомга ще му оправят вкуса. След като гледах един репортаж как го отглеждат в Мексико и колко кръв се лее направо го бойкотирам.

# 211
  • Мнения: 18 542
Е защото нали трябва да се ядат много зеленчуци, сега това е най-новата мантра.

Ще ни правят всички вегани или поне вегетарианци. Тук ден не минава, в който да не каже някой, че трябва да ядем по-малко червено месо и повече зеленчуци, и да не летим, ами да ползваме влакове. Най-добре да не пътуваме, ами да почиваме locally.

# 212
  • Мнения: 7 770
Защото мантрата е да се яде
и като не си си научил стомаха, че две яйца са му напълно достатъчни, трябва да го напълниш
Теорията ‘протеин, колкото длан и шепичка салата’ е крайно непопулярна

# 213
  • Sofia
  • Мнения: 26 554
За какаото съм гледала/чела,че се ползва дори детски труд,но за авокадото не знаех,че е също с много човешка експлоатация Thinking

# 214
  • Мнения: X
За какаото съм гледала/чела,че се ползва дори детски труд,но за авокадото не знаех,че е също с много човешка експлоатация Thinking
За авокадото е по скоро война между кланове/производители/крадци. Или оставяш да ти окрадат реколтата или рискуваш здраве/живот. Мексиканското авокадо е по-малко от обичайното.
За бразилкия орех как се събира от индианците, през какви трудности минават и колко жертви дават не ми се и говори.
За мен най-разумното хранене е с локални и традиционни за нашите ширини продукти. Мисля и че телата ни са най-пригодени за тях. Баба ми беше слаба, здрава и жилава жена без авокадо, банан или бразилски орех.
Нямам нищо против плодове и зеленчуци (не са това,което са били) , когато са сезонни и локални. За мен те не да основна храна, а добавка/украса.
Имам приятели вегетарианци, които успяват да се хранят като нас И също с локално производство. Но да претендираш, че искаш да опазиш планетата и да купуваш храна докарана от 10 000 км със самолет е странно за мен.
Това е хубавото на нашия начин на хранене, че ни е под ръка всичко необхидимо. И за вегетарианци и за месоядни.

# 215
  • Мнения: 5 097
Аз също съм фен на храненето с местна (и месна Grinning ) храна. Някак си ми е по-привична, по-вкусна.  Колкото и да се мъчих, авокадо не успях да захаресвам. Киноата като по-ок въглехидрат я пробвах. Става с маслини и праз, ама нещо не е моето... Друго си е свинско със зеле, свинско с праз, шопска салата, таратор... Лично аз се опитвам да съм модерен човек във всеки аспект на живота, но в кухнята все ме дърпа класическото Simple Smile

Днес менюто
- варени яйца с маслини и отделно червена чушка
- бъркани яйца с чушки

Целта ми до края на месеца е да видя 65. Напълно постижима е, ако нямам забежки и тренирам редовно.

# 216
  • Мнения: 18 542
На мен киноата ми прилича на кус-кус. Изглежда ми отблъскващо Sick
Плодове като манго, папая, ананас също не са ми харесвали никога, предпочитам ябълки, круши и грозде.
А такива модерни неща като тофу са нещо, което никога няма да хапна. Едно време имаше витабел, ако си спомняте. Беше голям хит. Добре че не се котира в моето семейство и не сме го яли. Маргарина също не е бил на почит за разлика от маслото.

# 217
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Много зеленчуци трябва да се ядат по две причини при това хранене. Първо животинските храни, които неминуемо са повечко при НВВМХ подкиселяват организма, което е вредно по най-различни причини. Зеленчуците го алкализират и неутрализират вредния ефект. Освен това животинските и белтъчните храни повишават пикочната киселина, а зеленчуците я намаляват. Снабдяват организма с фибри, които забавят покачването на инсулина. От където и да го погледнеш полезни са си. Разбира се, няма нужда да изядеш леген салата или леген каквото и да е. Нормална порция салата или просто пресен зеленчук в началото на всяко хранене е достатъчен.

# 218
  • Мнения: 18 542
За пикочната киселина не е вярно или поне не 100%.

Майка ми е с подагра и имаше доста висока пикочна киселина. Откакто е на режим, я свали на половина, а не яде листни зеленчуци, нито яде много от останалите които все пак хапва, но не набляга на тях. Ограничава се до домат, патладжан, тиквички и по-рядко чушки.
Животинските продукти, които консумира определено са много повече от преди режима.

Аз не вярвам в алкализиращата теория.
 

# 219
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Е, всеки си има право на мнение. Моята пикочна киселина (която винаги е била в норма) 3 месеца след началото на режима беше доста над нормата. Увеличих драстично зеленчуците и спадна. Но преди режима няколко години почти не ядях животински продукти. Та може и това да има значение.

# 220
  • Мнения: 18 542
Попадах на теория, за връзка между пикочната киселина и вит.С. Големи дози вит.С не означава повече антиоксиданти и не е толкова безопастно, приемането на големи дози вит.С, както е широко разпространеното мнение. Точно обратното е и пикочната се повишава като контра на прекалените дози вит.С

Не си спомням много подробно, ако открия източника, ще го постна тук.

# 221
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Моята пада от вит. С. Но нормални дози, не огромни, 500 мгр на ден.

# 222
  • Мнения: X
Имах по-висока пикочна киселина като вегетарианка.
Откакто се храня предимно с месо/животински продукти, спадна.
Зелени салати/треви не ям, не ми понасят.Зеленчуците ми са по-скоро за украса на чинията/месото, а не основна храна.Ям краставица, домат, тиквички, патладжан по-рядко (не съм му фен), зеле-предимно зимата готвено, лук, чесън, чушки....
Ям и плод обаче...не всеки ден и не по много, придържам се към сезонните.Сега праскова/сини сливи, пъпеш...

# 223
  • Мнения: 18 542
Намерих.

Прекалено големи количества вит.С могат да доведат до оксилатни камъни в бъбреците заради това, че излишният вит.С се изхвърля от тялото през бъбреците под формата на осалати.

Why the increased risk? As we know, kidney stones are often composed of calcium oxalate. When excess vitamin C is excreted by the body, it is usually in the oxalate form, and this may lead to more stones.
от тук
Can Vitamin C Cause Kidney Stones?

Ето тук един разговор за вит.С, антиоксиданти и пикочна киселина.
https://www.youtube.com/watch?v=n-i_o1Gr5iM
За прекалено много вит С от 27:50 минута.

Споменава се за риск от намаляване на Б12 при приемане на големи дози вит.С
Има и малко за бобовите растения и естествените токсини в тях.

Минута 36:28 за случила се генетична мутация, в цялата човешка популация, при която сме загубили способността си да произвеждаме собствен вит.С, загубили сме по горе-долу същото време ензим отговорен за разграждането на пикочна киселина и връзката ѝ с вит.С.

Минута 40:25 за пикочната киселина по-подробно.

Целият разговор е доста интересен, дори само за информация за интересуващите се по-подробно.

Ако не друго, изводът е, че няма такова нещо като големи дози вит.С са безвредни и излишното просто си го изпишкваме.

И вторият извод за мен е, че пиенето на всякакви знайни и незнайни добавки, може да извади очи, вместо да изпише вежди.

# 224
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Това е вярно. С нищо не бива да се прекалява. Аз говорех за нормални дози вит. С.

Общи условия

Активация на акаунт