НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 130

  • 43 820
  • 787
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 18 542
Проблемът е, че никой не знае какво значи това нормална доза.

Количествата дадени от RDI са изсмукани от пръстите. Например за превенция на скорбут, са необходими не повече от 10мг дневно. Има цитирано клинично изследване, правено преди години, когато не е било неетично да се експериментира върху хора, в което това е установено.

# 226
  • Мнения: 5 116
Баща ми също смъкна пикочната киселина с нашия режим, имаше и страхотна статия по темата, може би е на първа страница, ако не, ето:
https://paskaleva6.blogspot.com/2014/07/normal-0-false-false-fal … BMmmx0HDi7vz2SAOg
 А това за алкализацията, доколкото знам, си е само една теория. Ето и още една статия по темата
https://chriskresser.com/the-ph-myth-part-1/?fbclid=IwAR1THTuPJU … STglMuV5QOOVtaiIc

Искам да питам какво е мнението ви за ферментиралите храни? И в частност, като говорим за местни неща, за суровата туршия Simple Smile

# 227
  • Мнения: 18 542
Хипотеза за пикочна киселина предоставяща антиоксидантна защита срещу остаряване и рак.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC349151/pdf/pnas00662-0320.pdf като допълнение към първата статия от blackisback

И едно видео като допълнение на втория линк за митовете за алкализиращата диета.
https://www.youtube.com/watch?v=qd484hSFn44

# 228
  • Мнения: 13 085
Аз пък ям доста зеленчуци, сега в сезона особено. Спанак с масло, броколи с малсо, тиквички, патладжан всичко ям. Марули по рядко че ме надуват.
Като ядеш 4-5-6- г едно и също неминуемо се достига до един момент на пресищане.
Сега съм в такъв и месо ям 1-2 пъти седмично.
Яйца, риба, зеленчуци, масло, малко сирена, малко ядки, плод не от най- сладките.
Нито съм качила, нито ми са се влошили показателите.
На есен сигурно ще ми се променят вкусовите желания. Сега мазно месо не ми се яде или поне не често. А в по студените месеци пръжки и свински ребърца са ми любими.
Аз си слушам тялото, моите лични нужди в даден момент, на определен брой години се сменят мантрите, ако взема да се водя сляпо по теориите кое е вредно и кое полезно, бая зор ще видя:)
Малини ям сега по 100 гр, сезон им и няма да ги пропусна.

# 229
  • Мнения: 18 542
Естествено, че всеки ще яде толкова разнообразно колкото му се иска и всичко казано не е написано на камък.
Просто мисля, че е полезна информация и всеки може да изтегли от нея каквото смята за нужно.

Целта тук е да знаем колкото може повече, за да направим колкото може по-информиран избор.
Последните постове са по-скоро развенчаване на мантрите, поне аз така виждам нещата.

# 230
  • Мнения: 13 085
Разбира се, аз с интерес прочетох това, което сподели, всяка информация е полезна.
За съжаление дори в тези неща има “мода” и се сменят теориите, от асанна до разпни го.
Сега Кетото е актуално, макар голяма част, поне тези покрай мен, крайно не разбират за какво иде реч. Ма карай да са в тренда.
Иска четене, опитване, напасване, осъзнаване, за да е трайно и ефективно.

# 231
  • Мнения: 53
Здравейте Simple Smile Започнах преди 2 дни. Свела съм въглехидратите до 2 плода на ден и малко прясно мляко. Но доста бързо се появи сухота в очите. Какво бихте ме посъветвали? Благодаря предварително.

# 232
  • Мнения: 18 542
Според мен в момента на мода е веганството. Поне тук. Пълно е с веган ресторанти, веган храни в супермаркета и все още е силно са застъпени нискомазнинните продукти. Например една от пълномаслените сметани, които си купувам се продаваше в кофички от 600мл и от 300мл. Вече няма голяма разфасовка от пълномаслената, има само от тази с -50% мазнини. Да не говорим за задаващите се с пълна сила изкуствени меса като impossible burger и beyon burger, които вече ги продават в супермаркета.

hristi1983, пий повече вода с електролити и си соли повечко ястията. 

# 233
  • Мнения: X
И тук има наклон към веганство/вегетарианство, но не като при моите познати с естесвени храни, а някакви измислени "стекове", "наденици" и други индустриални измислици.
Аз също се водя по моите желания и сезоните. Зимно време съм си направо кето. Мога да карам само на пача, сланина и някоя пържола, зеленчук лук, чесън, праз и ферментирали краставички.
Сега клоня към палео.
По въпроса за ферментирали зеленчуци ние имаме нужда и си купуваме. Добре, че излязоха на мода и ги има. Също така сега е много на мода (особено за спортуващите) ферментирали напитки, та се глезя постоянно със зелев сок. Приготвила съм се да "ферментирам" червени цвекло и джинжифил за напитка (Кам публикува рецепти в съответния раздел) и извадих рецептите за дива ферментация на зеленчуци и ще се впусна в експерименти есента.

# 234
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Според моята информация (но нямам претенции за достоверност) ферментиралите храни са много полезни. Съдържат голямо количество витамини и пробиотик. И понеже обикновено са зеленчуци са доста ниско калорични. Зимата си правя кисело зеле и сурова туршия и си ги ям с удоволствие. Лятото май остава само киселото мляко (до колкото изобщо купешкото кисело мляко е ферментирало Rolling Eyes).

# 235
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Кефирът също. Пия по един на два-три дни, смятам, че набавя пробиотици, а и ми е безкрайно вкусен. Обаче съм забелязала, че след като изпия една бутилчица, после се скъсвам да пишкам. Защо е така?

# 236
  • Sofia
  • Мнения: 26 696
И аз пих преди малко домашен кефир,но ме сви корема Tired Face...дали защото е на 2-3дни?

# 237
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
На мен всички млечни ми действат много диуретично. Особено кисело мляко.

# 238
  • Мнения: 8 015
кафе с мед, какъв кефир пиеш? Искам и аз да постигна същия ефект с тичането до WC Grinning

# 239
  • Мнения: X
Ох, как ми се пие кефир!
Не смея.
Бях 8 годишна,когато майка ми прави едноседмична диета с кисело мляко и кефир. Още ми е пред очите как плачеше и се тръшкаше, защото беше + 7 килограма (макар че тя до последния си дъх твърдеше били само +5).
И така за мен си е останало в главата ми, че от кисело мляко/кефир се дебелее.
Знам, глупаво е, но и такова чувство имам, че се подувам.
И така търся полезните бактерии в туршиите (моя мъж ги търси веднъж в аптеката, но му се сториха златни за толкова пари)

Общи условия

Активация на акаунт