Странен проблем - става ми лошо след хранене

  • 9 893
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 296
Здравейте! Имал странен проблем и затова пиша тук. В момента съм на 25г. От около 3 4 години може и повече дори ми става лошо (случвало се и да припадам) Ще си кажете какво странно има. Странното е, че се случва след като преям или съм била много гладна и ям бързо. Ако седя съм ок, в момента в който стана да ходя ми става изключително тежко на корема и ако продължа да ходя почвам да се потя, да ми става много топло, краката ми умаляват. Сядам на най-близкото място и ми минава. Последния път бях навън, седях си на масата, отидох до тоалетна и ми стана лошо. По принцип ми прилошава лятото, ако съм навън през деня ,но защото съм с ниско кръвно . Но това с яденето въобще не мога да го разбера. Правила съм си кръвни изследвания и хормонални и вско е ок. Но не знам на какъв лекар трябва да отида, помогнете ми ако можете.Личната ми лекарка почна да ми обяснява как ние младите не ядем и такива работи, тоест хич не ми помогна. Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
Провери си инсулина.

# 2
  • Мнения: X
Ендокринолог ти трябва.

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Какво се изследва при ендото?
И аз съм така: имам ниска кръвна захар, инсулин не искат да пускат, защото захарта не е висока.
Доки каза, че е dumping Syndrom . Да ям бавно, напитки час пред или след ядене. 🙄
Аз не припадам, просто заспивам.
Иначе кафе ми помага, странно 🙄

# 4
  • Мнения: 296


Това е от лаборатията при нас. Кое трябва да си пусна според вас? И мога ли просто да отида в лабораторията и да ми ги пуснат или трябва лекар да ме изпрати?

Какво се изследва при ендото?
И аз съм така: имам ниска кръвна захар, инсулин не искат да пускат, защото захарта не е висока.
Доки каза, че е dumping Syndrom . Да ям бавно, напитки час пред или след ядене. 🙄
Аз не припадам, просто заспивам.
Иначе кафе ми помага, странно 🙄

Здравей! При какъв лекар си била? Simple Smile

Последна редакция: пт, 19 юли 2019, 17:27 от AnMary

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз съм в чужбина, при личния бях

# 6
  • Мнения: 8 805
Лошо ти е  и тежко на корема. Гастроентеролог ти трябва, за какъв дявол ендокринолог най-напред. Първо изключваш стомаха, червата, жлъчката и т.н. вътрешни органи, свързани с проблема и после минаваш на другите. Карай по ред, защо слагаш коня пред каруцата.

ПП Ще допълня, че аз имам тези симптоми, но са от заболяване, което е диагностицирано отдавна. Казал ми е гастрото как да се справям с проблема. Ти първо трябва да откриеш какво го причинява, пък после решението какво да правиш.

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
На мен не ми е тежко. Толкова бързо, колкото аз заспивам, няма начин храната да стигне до червата...

# 8
  • Мнения: 8 805
Към авторката ми е поста. Simple Smile Тя казва, че й става тежко като се нахрани. Това идва от лоша работа на храносмилателната система. Някъде има бъг. Аз зная къде е моят, но тя не е установила и това трябва да направи. Много ходене по мъките е, но трябва да го мине.

# 9
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Да Де, ама тя казва, че й става тежко, когато стане.
При този дъмпинг синдром, храната много бързо излиза от стомаха към червата. Така пада кръвната захар и следва прилошаване.
На мен също ми е по-зле, когато съм права, трябва да полегна за 15мин.

Странното е, че този синдром се появява при стомашен байпас, а аз нямам подобна интервенция, нито преяждам системно...
Гледам да ям начесто и малки порции

# 10
  • Мнения: 296
Лошо ти е  и тежко на корема. Гастроентеролог ти трябва, за какъв дявол ендокринолог най-напред. Първо изключваш стомаха, червата, жлъчката и т.н. вътрешни органи, свързани с проблема и после минаваш на другите. Карай по ред, защо слагаш коня пред каруцата.

ПП Ще допълня, че аз имам тези симптоми, но са от заболяване, което е диагностицирано отдавна. Казал ми е гастрото как да се справям с проблема. Ти първо трябва да откриеш какво го причинява, пък после решението какво да правиш.

Благодаря, ще потърся гастроентерелог. Има логика наистина да е от храносмилателната система. Не ми се случва системно да преяждам. Но ако съм гладна и не ям на момента , а да кажем след час ми става гадно.

# 11
  • Мнения: 2
Мисля ендокринолог! И аз имам такъв проблем - може би- имам инсулинова резистентност.  За това се регистрирах в бг мама, но темата е заключена.

# 12
  • Мнения: 296
Мисля ендокринолог! И аз имам такъв проблем - може би- имам инсулинова резистентност.  За това се регистрирах в бг мама, но темата е заключена.

Не знам вече. Мисля да пусна Инсулин изследване и да видя какво ще излезе. И да посетя и гастроентерелог и еднокринолог. Защото е доста неприятно. Имам и детенце на 1г.и9м и ми се случи и докато бяхме само двамата, добре че реагирах бързо.

# 13
  • Мнения: 18 542
По принцип прилошаване след хранене може да се дължи на рязко падане на кръвната захар - респ висок инсулин. Особено пък, ако има припадъци.
Това се проверява и отхвърля евентуално най-лесно, с просто изследване на кръвна захар и задължително инсулин. Ако там нещата са наред, тогава може да се тръгне и по пътя на разгадаване на евентуален проблем с храносмилателната система.

# 14
  • Мнения: X
Сутринта препоръчах ендокринолог, защото личното ми мнение е, че авторката на темата има проблем с обмяната. Не знам защо е разпространено мнението, че ако глюкоза, изследвана на гладно е в референтни стойности, то всичко е наред. Не съм лекар, това е само предположение от моя страна.
От около 3 4 години може и повече дори ми става лошо (случвало се и да припадам)...Странното е, че се случва след като преям или съм била много гладна и ям бързо...Правила съм си кръвни изследвания и хормонални и вско е ок. Но не знам на какъв лекар трябва да отида....

# 15
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз питах 4ма лекари за моята ниска кръвна захар и всички ми казват, че нямало как да е ИР 🧐
На гладно, след ядене, все е ниска.
След месец ще ходя друго да ми изследват, за какво да мрънкам?
За инсулин? 🤔
Правиха ми нещо като обременяване ( сокче и 2 пъти кръв за кр. захар, без инсулин) и бях пак под реф. стойности и казаха, че няма да ми правят пълно обременяване, защото касата го поемала, ако съм над горна граница 😡

Сутрин едвам отлепвам да се събудя с тази ниска захар😫
Гледам да ям протеини и мазнини и да ограничавам въглехидратите, но сутрин е ужас. Вечер ям преди да легна кашкавал или ядки, за да не ми пада нощем много, че после сутринта е още по трудно.

На ендокринолог не мога да ида, последния път чаках 6 месеца за преглед.

# 16
  • Мнения: 2 622
Само да вметна,че ниска или в границите кръвна захар сама по себе си нищо не означава. Ако има висок инсулин той държи захарта ниска и на пръв поглед проблем няма. При съмнение за инсулинова резистентност/ диабет /задължително се изследва инсулина.

# 17
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
На мен това ми е ясно, но според лекарите нямам индикации, понеже съм слаба, с поднормено тегло, все ниска кръвна захар и ми казват, че няма проблем и не ми пускат инсулин... 🤨

# 18
  • Мнения: 2 622
Пуснете си го сама, т.е. платете си го. Има случаи и на слаби хора с инсулинова резистентност. Да, редки са, но се срещат.

# 19
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
В чужбина съм, тук няма лаборатории под път и над път...🤨

# 20
  • Мнения: 18 542
И аз съм слаба и моята захар падаше много (правех хипогликемии след консумация на много сладки храни на гладно), а в нормално време когато са ми изследвали захарта е била добре. Обаче тези хипогликемии, за мен означават, че инсулина ми е скачал до небето, за да имам след това такъв краш.

Понеже и аз не мога да се изследвам когато ми скимне, започнах нисковъглехидратен режим без изследване и от тогава се чувствам прекрасно. Няма озверяване от глад (прекален спад на кръвната захар) и хипогликемии вече дори да не ям нищо 48 часа. 

# 21
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз не ям много сладко и гледам да ограничавам въглехидратите.
Закусих хляб с пласт извара, колкото е филията дебела и отгоре кашкавал.
В 11 вече треперех...
Ядах барче от ядки и сушени плодове - нямах нищо друго под ръка, че бях навън.
На обед таратор и сладолед от извара и сметана с малини и без захар.
Вечеря настъргани тиквички с яйце и кашкавал на фурна.
Утре ще пробвам нещо мазно да ям за закуска.
Аз съм веге и това усложнява режима.

# 22
  • Мнения: 18 542
Увеличи си мазнините, за да ти държи сито. Щом ти прималява, значи захарта ти е паднала под нормалното, а ти е паднала, защото си яла хляба и си вдигнала много инсулина, който ти е смъкнал бързо КЗ.

# 23
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Само извара не мога да закусвам.

# 24
  • Мнения: 18 542
Може на закуска да хапнеш яйца с извара или намачкани със сирене и масло например. Естествено че само извара няма да те засити и да държи до обяд.
Аз не съм вегетарианец и не закусвам, та не мога да дам добри примери за закуска.
"закусвам" кафе с краве и кокосово мсало или сметана и кокосово масло и ми държи поне до 12 часа. В дните, в които пия две такива преди обяд, се храня чак към 14 часа.

# 25
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Утре ще пробвам и аз едно мазно кафе 🤪

# 26
  • Мнения: 18 542
Ако имаш с какво да разбиеш мазнината и кафето, ще стане много по-вкусно. Мазнината става на пяна и не плува на повърхността, а и не се разделя ако си пиеш кафето бавно като мен.

# 27
  • Мнения: 1 782
Asyalein, в чужбина също има лаборатории, но трябва да си платиш допълнително. Ти точно обременяване си правила, но не са пуснали важното - инсулина. И аз съм слаба, с нормална КЗ и ... ИР. Та задължително инсулин се пуска при обременяването.

Ludmila , не е заключена темата : https://www.bg-mamma.com/?topic=1128553;topicrefid=19

# 28
  • Мнения: 12
Просто се хранете правилно,нито гладувайте,нито преяждайте и спортувайте!

# 29
  • Мнения: 1 782
То има разлика от "правилно" до "правилно". При ИР си има определен режим на хранене (Миоки хубаво го е обяснила).

# 30
  • Мнения: 12
Именно,а и авторката е написала,че и става лошо САМО ако преяде или не е яла цял ден и после се натъпче набързо...Та няма нужда от лекари,по скоро диетолог и движение,че от страх да не и стане лошо стои седнала.Докато не започнете да се движите няма да има подобрение.

# 31
  • Мнения: 296
Именно,а и авторката е написала,че и става лошо САМО ако преяде или не е яла цял ден и после се натъпче набързо...Та няма нужда от лекари,по скоро диетолог и движение,че от страх да не и стане лошо стои седнала.Докато не започнете да се движите няма да има подобрение.

Движа се и то доста. Тази седмица не сме в града, но другата ще си пусна изследвания. Познавам много хора които не тренират и се наяждат набързо и не им става лошо. Мисля че, се дължи на нещо съвсем различно, но благодаря все пак за съвета.

# 32
  • Мнения: 1 782
До диетолог може и да не опира. На мен "диетолог" ми беше темата в БГ Мама. Резултат и подобрение има, та съм доволна. Simple Smile Simple Smile
За движението съм напълно съгласна.

# 33
  • Мнения: 18 542
Ако диетолозите са като еднокринолозите - масово препоръчват нискомазнинни диети и счупване във фитнеса, добрите перспективи отностно здравето са мираж. 

# 34
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Дами, понеже виждам, че коментирате изварата и други ниско въглехидратни храни... Не знам дали сте попадали на информация относно инсулиновия индекс на храните. Това е способността на дадена храна да стимулира секрецията на инсулин. Вероятно не го обяснявам добре, но и там, както и с гликемичния индекс имало някои парадокси, а именно - по необясними причини изварата успявала да покачи инсулина в кръвта.
Нямам идея това доколко изобщо е вярно, но и аз съм от тези, дето ядат извара и....сутрин след закуска и кафе получавам световъртеж.

# 35
  • Мнения: 18 542
Пробвай да добавяш повече сол, ако се храниш нисковъглехидратно от скоро и да си наваксваш електролитите, особено ако пиеш и много вода.

Не ти се вие свят от висок инсулин от изварата. Аз получавах сърцебиене в началото и айрян със сол или просто вода със сол или някакви електролити оправяше моментално положението.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Слагам сол, обаче се подувам, понеже задържам повече вода от нормалното. Аз имам и други здравни проблеми, все още неизяснени и става съвсем сложно. Май само на краставица трябва да карам.

# 37
  • Мнения: 296
Резултатите от изследванията са ми супер! Явно е нещо друго. Почвам да се храня по-правилно и по-често на по-малко и ще видим дали ще има резултат.

# 38
  • Мнения: 1 782
Браво за резултатите! Simple Smile
А какви изследвания пусна?

# 39
  • Мнения: 296
Браво за резултатите! Simple Smile
А какви изследвания пусна?

Пълна кръвна картина
Кръвна захар
Инсулин

# 40
  • Мнения: 20
Здравейте! Имал странен проблем и затова пиша тук. В момента съм на 25г. От около 3 4 години може и повече дори ми става лошо (случвало се и да припадам) Ще си кажете какво странно има. Странното е, че се случва след като преям или съм била много гладна и ям бързо. Ако седя съм ок, в момента в който стана да ходя ми става изключително тежко на корема и ако продължа да ходя почвам да се потя, да ми става много топло, краката ми умаляват. Сядам на най-близкото място и ми минава. Последния път бях навън, седях си на масата, отидох до тоалетна и ми стана лошо. По принцип ми прилошава лятото, ако съм навън през деня ,но защото съм с ниско кръвно . Но това с яденето въобще не мога да го разбера. Правила съм си кръвни изследвания и хормонални и вско е ок. Но не знам на какъв лекар трябва да отида, помогнете ми ако можете.Личната ми лекарка почна да ми обяснява как ние младите не ядем и такива работи, тоест хич не ми помогна. Благодаря предварително!

Здравей!
И аз имах подобни оплаквания: чувствах тежест в стомаха, след това започнаха леки киселини и болка. При мен се оказа гастрит.

# 41
  • Мнения: 296
Здравейте! Имал странен проблем и затова пиша тук. В момента съм на 25г. От около 3 4 години може и повече дори ми става лошо (случвало се и да припадам) Ще си кажете какво странно има. Странното е, че се случва след като преям или съм била много гладна и ям бързо. Ако седя съм ок, в момента в който стана да ходя ми става изключително тежко на корема и ако продължа да ходя почвам да се потя, да ми става много топло, краката ми умаляват. Сядам на най-близкото място и ми минава. Последния път бях навън, седях си на масата, отидох до тоалетна и ми стана лошо. По принцип ми прилошава лятото, ако съм навън през деня ,но защото съм с ниско кръвно . Но това с яденето въобще не мога да го разбера. Правила съм си кръвни изследвания и хормонални и вско е ок. Но не знам на какъв лекар трябва да отида, помогнете ми ако можете.Личната ми лекарка почна да ми обяснява как ние младите не ядем и такива работи, тоест хич не ми помогна. Благодаря предварително!

Здравей!
И аз имах подобни оплаквания: чувствах тежест в стомаха, след това започнаха леки киселини и болка. При мен се оказа гастрит.


Аз знам, че имам гастрит от доста години, но не мисля, че може за това да ми прилошава.

# 42
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Така, една седмица си пия кафето с кокосово масло, закусвам кашкавал с масло 😝
Въглехидрати само от бобови или от някой друг плод.
От обед до надвечер съм уморена, заспивам и т.н.
Едвам избутвам. Към 18ч живвам...
Огромна промяна няма.

# 43
  • Мнения: 18 542
Трябва си време, не стават нещата за няколко дни или седмица.
При някои хора става за няколко седмици, при други отнема повече време.

Нормално е в началото да изпитваш слабост, особено ако си редуцирала сериозно, спрямо предишното ти хранене, ВХ.
Поне месец изкарай така, ако не се подобри положението, опитай да редуцираш повече за месец. Ако и тогава не се почувстваш по-добре (съмнявам се), търси други решения.

# 44
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз не изпитвам слабост, а заспивам от ниска захар.
Просто ми се полягва и отнасям плувката...

Чудя се сега защо пада, след като ограничавам въглехидратите.

# 45
  • Мнения: 89
Дами, знам за какво говорите!
Моето решение:
1. Истинска сол 80+ минерала сутрин под езика 1 кристал с една чаша топла вода. Може и Лим сок.
2. Противопаразитна програма билкова.
3. Ако се окаже ниска киселинност на стомаха. Опита със содата сутрин... Тогава Бетаин с пепсин след хранене.
4. Здравословно и пълноценно хранене т.е протеиново / месо, зеленчуци, ядки, семена+ картофи. Защо картофи? Вижте състава им...
Веганска диета, ако не е по религиозни причини за кратко, не е пълноценна. Има 2 АК, вит. Д3, Вит В12 и други..които няма как да се набавят с тези бедни и без това храни по магазините. Става системен дисбаланс! Особено зимата.
 Кето диета не е за всеки.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 691
Въпрос към авторката: Как е положението с проблема сега? Изследването на инсулин с обременяване с глюкоза ли беше, и трикратно ли беше или само на гладно?

# 47
  • Мнения: 296
Здравей! Проблема продължава, оказа се че е от ниското ми кръвно, сега ще ходя на кардиолог и май ще пия хапчета за ниско кръвно доживот. Изследването беше с глюкоза на гладно един път.

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 691
Здравей! Проблема продължава, оказа се че е от ниското ми кръвно, сега ще ходя на кардиолог и май ще пия хапчета за ниско кръвно доживот. Изследването беше с глюкоза на гладно един път.

Т.е. постпрандиална хипотония? Аз си мислех същото, но при мен се оказа висок инсулин, на няколко пъти си мерих кръвното след хранене и си беше добре. Успех ти желая! Simple Smile

# 49
  • Мнения: 296
На кардиолог трябва да отида нали? Вече чисто се обърках , но сега като прочетох май наистина е това. Благодаря много

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 691
На кардиолог трябва да отида нали? Вече чисто се обърках , но сега като прочетох май наистина е това. Благодаря много

Не съм сигурна дали проблемът е за кардиолог или по-скоро за гастроентеролог.

Общи условия

Активация на акаунт