Детето заспива трудно

  • 1 102
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 709
Здравейте. Доскоро малкият заспиваше сравнително бързо (до максимум половин час). От около две седмици не е така. Заспиването отнема по час и половина всеки път. На 2 год и 10 месеца е. Не ходи на ясла, но сме по много време навън и доста се измаря. На обяд сам си казва, че му се спи и го слагам, и почва едно говорене, въртене, игра в кошарата. Аз стоя при него, иначе не иска да заспи. Като заспи след цялото това нещо, си спи около 2 часа. Не мисля, че си отказва обедния сън, но това въртене по толкова време е много странно. Дали е период? Как мислите? Вечер е същото. Прибираме се около 20:30-21ч. Гледам до 21:30-22ч. най-късно да е легнал. И това се проточва до 23-23:30. Изклюпително активно дете е, навън не се спира и се чудя откъде тази енергия. Аз заспивам преди него. Как е било при вашите дечица на тази възраст?

# 1
  • Мнения: 7 149
Подобна ситуация беше и при нас с второто и третото ми дете.
Около тази възраст им спрях следобедния сън и се родих.
Вечер си лягаха към 20.00 и заспиваха на секундата. Аз от своя страна имах едни прекрасни вечерни часове на спокойствие.
В детската градина не знам какво са правили. Май поспиваха за около час, но през уикендите минаваха на моя режим и не ги слагах да спят следобеден сън.

# 2
  • Мнения: 11 565
И при нас беше така, точно около тази възраст.
Хем следобед го натисках да спи, хем вечер трудно заспиваше.
Спрях да го натискам за следобедния и се оправиха нещата.
В градината също не спеше, само лежеше.

# 3
  • Мнения: 2 285
Същата работа. Махаш следобедния сън и нещата си идват по местата.

# 4
  • Мнения: 709
Благодаря ви, ще изчакам още малко и ако продължава, ще пробвам без следобеден сън. Може и да е дошло времето да го спира наистина.

# 5
  • Мнения: 11 899
Ако детето пропусне следобедния сън може да стане капризно и раздразнително и да ви стопи нервите. Дори и при дванайсет часа нощен сън, 12 часа бодърстване са много. Това, което съм забелязала при моите деца е, че ако им се доспи и не могат да легнат (пропусна момента) те се превъзбужда и не могат да заспиват дълго след това.Създайте на детето режим, при който да осигурите  поне 10 часа нощен сън и два дневен. И нека е близък до този на детската градина, особено ако планирате тръгване на ДГ. Ставане в 7-8 часа. Закуска. Излизане. Обяд в 12-13 часа. Задължително до 17 часа у дома на хладно и на сянка. Добре е да го научите да почива до 16 часа. Може да четете или да разказвате приказка, да гледате филм... Затъмнявайте стаята и я охлаждайте. Горещините и дневната светлина също пречат на съня. Вечеря 18-19 часа, подготовка за сън и в леглото в 20-21 часа.

# 6
  • Мнения: 709
Ако детето пропусне следобедния сън може да стане капризно и раздразнително и да ви стопи нервите. Дори и при дванайсет часа нощен сън, 12 часа бодърстване са много. Това, което съм забелязала при моите деца е, че ако им се доспи и не могат да легнат (пропусна момента) те се превъзбужда и не могат да заспиват дълго след това.Създайте на детето режим, при който да осигурите  поне 10 часа нощен сън и два дневен. И нека е близък до този на детската градина, особено ако планирате тръгване на ДГ. Ставане в 7-8 часа. Закуска. Излизане. Обяд в 12-13 часа. Задължително до 17 часа у дома на хладно и на сянка. Добре е да го научите да почива до 16 часа. Може да четете или да разказвате приказка, да гледате филм... Затъмнявайте стаята и я охлаждайте. Горещините и дневната светлина също пречат на съня. Вечеря 18-19 часа, подготовка за сън и в леглото в 20-21 часа.
Режимът му е точно такъв в момента. С разликата, че вечер му е рано да ляга в 20-21, слагам го към 21:30, а ако е спал повече следобед, към 22ч.

# 7
  • Мнения: 11 899
Опитайте тогава на обед да го прибирате по-рано и да слагате в леглото по-рано. В детската градина малките ги слагат още в 12,30 да спят. До 13 часа са заспали всички. Т.е да не се преуморява. И при вэзрастните го има този момент - някои от преумора заспиват дълбоко и бързо, а други - точно обратното, не могат да заспят.
Дъщеря ми имаше такъв период на 4 години. Опитах един следобед да не я сложа да спи. Преспах бебето и я изведоха в най-голямата горещина навън. В 19,30 я сложих в леглото! Август месец беше. След 5 минути спеше, даже преди бебето заспа. Зимата тръгна на градина и там спеше следобяд, но дълго време двамата с брат й си лягаха винаги в 20 часа и заспиваха бързо. По принцип след четвъртата година започват постепенно да отказват следобедния сън, но някои деца до първи клас си спят следобед. Индивидуално е. Моят син е на 5 годани вече. В градината спи следобед (слагат ги в 12,30 и ги вдигат след 15,30-15,45), у дома ако се предаде да спи, заспива чак в 16 часа и спи до 17,30-18. Вечер около 22 часа заспиват вече.

# 8
  • Мнения: 709
Аз го слагам в 12:30. До скоро си заспиваше бързо, днес например заспа в 14ч., въпреки че го сложих рано. Стремя се да ляга по едно и също време.
Надявам се да е период. Наскоро имаше ден, в който така и не заспа следобяд, толкова беше крив и раздразнителен до вечерта. Не виждам как ще изкара, без да спи.
Благодаря на всички за мненията и съветите.

# 9
  • Мнения: 10 578
На тази възраст и аз съм заспивала преди него. Satisfied Особено зимата...

Период е, ще се нагласи режима ви, не е нещо тревожно, стига детето да е здраво и жизнено.

Общи условия

Активация на акаунт