Длъжни ли са децата на родителите си

  • 9 103
  • 213
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 865
и до каква степен?
Аз мисля, че по никакъв начин не са им длъжни. Родителите са длъжни на децата си 18 годишна възраст (или докато завършат образованието си). Всичко останало е въпрос на желания и предпочитания и никой на никого не е длъжен. Децата не са длъжни да се грижат за родителите си и да им помагат когато са болни, имат нужда от пари или каквото и да било. Ако имат желание ще помагат, ако нямат - не. Нормално е децата да обичат родителите си и да им помагат при нужда. Но НЕ СА ДЛЪЖНИ да го правят. Тъй мисля аз. А вие?
Лично аз единственото, което искам от децата си е да са щастливи и да ми се обаждат редовно за да знам, че са добре. Но пак НЕ СА ДЛЪЖНИ да го правят

# 1
  • София
  • Мнения: 28 581
Зависи основно от родителите. Има родители и "родители".

# 2
  • Мнения: 17 407
Децата ще ти се обаждат, когато и защото те искат, в тази връзка - много е трудно да се говори за длъжен/недлъжен. Аз не чувствам дълг към родители, въпреки това действията ми се определят от желания, усещания и моите лични разбирания за отношенията и живота.
Ако смяташ, че не си длъжна на родители, то трябва добре да си помислила кой и как би полагал грижи за тях, друг вид помощ и емоционална подкрепа.

# 3
  • София
  • Мнения: 224
Skrekkelig,

Повдигаш доста противоречива тема.
И може би трябва да дефинираш какво имаш предвид под "длъжни ли са".

Защото семейният кодекс (член 124, алинея 5) казва:
"(5) Пълнолетните деца са длъжни да се грижат за своите възрастни или болни родители."

Сега, ако този родител е упражнявал насилие, разбира се, че детето няма да има желание да го погледне. Ако пълнолетното дете е с увреждания, няма как да се грижи за родител.

Но пък прави здрави млади хора да оставят на самотек болен родител или родител, живеещ в недоимък, е малко нехубаво.
То е и въпрос на морал.

Иначе колкото хора, толкова и истории и отговори могат да се дадат на въпроса ти.

# 4
  • Мнения: 3 865
Знам, че е противоречива и точно затова я повдигнах - има мегдан за дискусии дет се вика. Морал, любов, привързаност... Това не може да дискутира, защото е личен избор, лични чувства и възприятия. Темата е дали са длъжни. Всъщност не знаех, че такъв закон съществува. Много интересен закон. Както казваш ако самият ти нямаш за себе си как ще те принудят да обгрижваш и родител. Тъпо измислено.
Всъщност знам, че в някои държави като Индонезия примерно, родителите не получават пенсия, а децата им са длъжни да ги издържат. А кво правят ако нямат деца? Мрат ли?

# 5
  • София
  • Мнения: 28 581
Скрит текст:
Skrekkelig,

Повдигаш доста противоречива тема.
И може би трябва да дефинираш какво имаш предвид под "длъжни ли са".

Защото семейният кодекс (член 124, алинея 5) казва:
"(5) Пълнолетните деца са длъжни да се грижат за своите възрастни или болни родители."

Сега, ако този родител е упражнявал насилие, разбира се, че детето няма да има желание да го погледне. Ако пълнолетното дете е с увреждания, няма как да се грижи за родител.

Но пък прави здрави млади хора да оставят на самотек болен родител или родител, живеещ в недоимък, е малко нехубаво.
Скрит текст:
То е и въпрос на морал.

Иначе колкото хора, толкова и истории и отговори могат да се дадат на въпроса ти.
И тук отново зависи от родителя, според мен. Ако въпросният родител преди развода не си е гледал детето, а е разчитал на бабите да му го гледат, ако след развода не го е поглеждал даже и не познава внуците си, защо детето да поглежда него?

# 6
  • Мнения: 760
По принцип съм си казал, че ако недай си Боже някой от родителите ми един ден е болен или просто ако има нужда от помощ, винаги бих се отзовал. Това го правя не защото съм длъжен, а просто защото те са ме отгледали и ги обичам.

# 7
  • Мнения: X
Не, длъжен си на собствените си деца.


Изобщо в този живот дълг няма. Независимо към какво. Има добра воля. И нормални, човешки, цивилизовани отношения.

Ако си бил отгледан с любов и разбиране, ти ще върнеш назад, и ще предадеш и нататък... Но не от дълг, а защото искаш и защото в този случай така е правилно.
Ако си бил отгледан от насилници (защото и ТОВА се случва), няма да искаш да им "връщаш" нещо и това е нормално и разбираемо.


Чувства на дълг, вина, срам -> най-сигурния начин човек да се невротизира, да отключи психически, а защо не, и физически заболявания.

# 8
  • Мнения: 8 822
Поддържам мнението ти, авторке. Родителите са длъжни да полагат грижи за децата си (до 18г, до 26г учащите) и до там. Децата не са длъжни да отвърнат със същото, те са длъжни на техните си деца и  т н.
Много мразя някои родители да гледат на децата като на работна сила за осъществяване на техните желания, като на болногледачи за старините и т н.  Пуснете ги тия деца! Те са дошли на земята за да изживеят своя си живот, да достигнат своите си мечти. Те имат своя си програма. Е, някои са дошли да помагат на родителите си(карма), но те са, според мен малка част, а има и такива деца, на които  ние им вменяваме/възпитаваме,  че така трябва и ги отклоняваме от пътя им.

# 9
  • Мнения: 7 006
Що за глупава тема?!?
Дълг имат родителите към детето и то до неговото пълнолетие.
От този момент нататък,никой на никого не е длъжен.Всичко опира до обичта и човещината.

# 10
  • Мнения: 3 865
И аз мисля че е глупава, но се оказа, че е пълно с родители, които смятат, че децата им дължат благодарност (под някаква форма разбира се, голо благодаря не стига) и ме изкарват ква ли не, когато си кажа мнението по въпроса. Май са от предни поколения, по-съвременните имат по-стабилна връзка с реалността

# 11
  • Мнения: 15 960
Длъжни са, даже родителят може по закон да ги осъди за издръжка. Но това се случва рядко, а и не знам какво се прави, когато детето например не познава родителя си, толкова се е грижил той за него навремето.

# 12
  • Мнения: 3 865
Държавата явно си измисля закони за да не се грижи за никой - родителите за децата после децата за родителите - чиста работа. Май по-скоро ме интересуваше ако няма закон дали са длъжни. Морален дълг... не мога да го формулирам, кой как го разбира

# 13
  • Мнения: 1 925
Ако трябва да мисля по- общо, ще кажа - не, не са длъжни. Но ако говоря за себе си, ще кажа - да, длъжна съм. Аз така си го усещам, дали са ми и са ми помогнали страшно много, за това го приемам така, че съм длъжна. И аз не знаех за този закон, доста тъп.. Майката на ММ пък го е отгледала през просото, никаква заинтересуваност не само до 18, а и до ден днешен. И въпреки това, когато се чуят веднъж в месеца, никога не пропуска да спомене, как той бил длъжен да й изпраща пари, да я гледа като е на легло, да й пазари и т.н. Направо като ги чуя тези думи пощурявам. Друг е въпроса, че той не обръща внимание на това и е заявил, че по никакъв начин няма да й помогне за каквото и да е. Та, да всичко опира до моралност, до взаимотношения и може би наистина е вярно, че тези, които си мислят, че са им длъжни са от по- старите поколения. Поне такива са ми наблюденията, изключвам майката на ММ, тя не е нормална Grinning

# 14
  • Мнения: 15 960
Държавата явно си измисля закони за да не се грижи за никой - родителите за децата после децата за родителите - чиста работа. Май по-скоро ме интересуваше ако няма закон дали са длъжни. Морален дълг... не мога да го формулирам, кой как го разбира
За държавата си права. За моралния дълг - смятам, че ако родителят всеотдайно се е грижил за детето си, то е длъжно да го подпомага, като остарее. Все пак - в границите на разумното, че според някои стари хора трябва да ги навестяваш всеки ден, което не винаги е възможно.
А ако родителят не се е грижил навремето - който както го чувства.

Общи условия

Активация на акаунт