Длъжни ли са децата на родителите си

  • 9 181
  • 213
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 251
Подкрепям мнението, че това е по- скоро въпрос на морални възгледи. Вътрешно или чувстваш нуждата да го правиш , или не.
Ще споделя обаче и личния си опит...
Майка ми се спомина, когато бях на 14 години. Живеех с баща ми и баба ми, която беше нейна майка. С течение на времето баба ми остаря ( на 87 г е ), счупи бедрена кост - стана още по- трудно подвижна. Още си живеем заедно- вече аз въртя домакинството, пазарувам, водя я по лекари, грижа се за нея, купувам каквото и се иска и т.н и това не ми тежи, но има моменти, в които се чувствам манипулирана от нея и пренебрегната - не се съобразява с моите планове или ангажименти. Едва ли е нарочно, тя май просто не е възпитана да уважава другите и тяхното време, но когато повиша тон или и се скарам ( не мога да си трая, много лесно паля, което се опитвам да превъзмогна ) чувствам силна вина, а тя е сърдита и не ми говори. Направих изборът да остана в родния си град и да завърша тук висшето си образование, за да не я оставям сама, понеже с баща ми не се разбират добре, защото той изобщо не й угажда и не желае да й обръща внимание.
 В момента съм бременна вече към края, а през цялата бременност всички нерви ми ги причини тя - то не бяха желания да си ходи в Карнобат , за да прибере у дома още някоя друга непотребна вещ , то не беше едно съобразяване с мен, което само доведе до стресови ситуации и за двете ни, ходене по гостита на приятелки, търсене на несъществуващи диагнози и какво ли още не. Не зная дали можете да се вникне в тази ситуация, но ве зная как да се държа и кога да отстоявам своето. Много хора са ми казвали, че не е редно да жертвам от собственото си време за нея, но аз просто не мога да й откажа...
И много хора няма нищо човешко.
Осъзнавате ли, че не ви остава кое знае колко време с тази, която е поела грижата за вас. Длъжна ли е била в духа на темата?

# 46
  • София
  • Мнения: 28 863
Скрит текст:
Подкрепям мнението, че това е по- скоро въпрос на морални възгледи. Вътрешно или чувстваш нуждата да го правиш , или не.
Ще споделя обаче и личния си опит...
Майка ми се спомина, когато бях на 14 години. Живеех с баща ми и баба ми, която беше нейна майка. С течение на времето баба ми остаря ( на 87 г е ), счупи бедрена кост - стана още по- трудно подвижна. Още си живеем заедно- вече аз въртя домакинството, пазарувам, водя я по лекари, грижа се за нея, купувам каквото и се иска и т.н и това не ми тежи, но има моменти, в които се чувствам манипулирана от нея и пренебрегната - не се съобразява с моите планове или ангажименти. Едва ли е нарочно, тя май просто не е възпитана да уважава другите и тяхното време, но когато повиша тон или и се скарам ( не мога да си трая, много лесно паля, което се опитвам да превъзмогна ) чувствам силна вина, а тя е сърдита и не ми говори. Направих изборът да остана в родния си град и да завърша тук висшето си образование, за да не я оставям сама, понеже с баща ми не се разбират добре, защото той изобщо не й угажда и не желае да й обръща внимание.
 В момента съм бременна вече към края, а през цялата бременност всички нерви ми ги причини тя - то не бяха желания да си ходи в Карнобат , за да прибере у дома още някоя друга непотребна вещ , то не беше едно съобразяване с мен, което само доведе до стресови ситуации и за двете ни, ходене по гостита на приятелки, търсене на несъществуващи диагнози и какво ли още не. Не зная дали можете да се вникне в тази ситуация, но ве зная как да се държа и кога да отстоявам своето. Много хора са ми казвали, че не е редно да жертвам от собственото си време за нея, но аз просто не мога да й откажа...
И много хора няма нищо човешко.
Осъзнавате ли, че не ви остава кое знае колко време с тази, която е поела грижата за вас. Длъжна ли е била в духа на темата?

Да. Всеки носи отговорност за избора си, в случая да създаде дете.

П.П. В заглавието се пита за родител. Това невинаги е "този, който е поел грижата за нас".

# 47
  • Мнения: X

Това със заслужилите и незаслужилите родители не го разбирам и нямам намерение да пробвам. Изключвам разбира се случаи, когато родители са направили много лоши неща.
Аз също. Не зная колко заслепен трябва да си, за да се възприемеш като имащ право да оценява заслуги и да раздава присъди. А и подобна оценка на родител от пораснали деца нерядко е най-обикновено рационализиране на егоистични желания.

# 48
  • София
  • Мнения: 28 863
Ще дам няколко съвсем конкретни примери с мои познати за незаслужили родители:
1. Моя приятелка, по-малката ѝ сестра и баща им. Алкохолик. Веднъж беше подгонил с нож по-малката си дъщеря.
2. С друга моя приятелка. Баща ѝ и майка ѝ се развеждат, но баща ѝ се развежда и с нея. Бяхме деца още. Оттогава няма контакт с нея, не познава внуците си, знае, че същестуват.
3.Бивша съученичка. Живееше при баба си и дядо си. Те я гледаха. Родителите ѝ присъстваха веднъж в месеца.
4. В "Родители, отглеждащи сами децата си" е пълно с още примери. Имам предвид тези, които не си гледат децата.

Последна редакция: сб, 27 юли 2019, 23:14 от milenaka

# 49
  • Мнения: 10 918
Чувстам морален дълг към майка ми, защото винаги е давала и правила всичко за мен. Към баща ми - вече не... Имам хубави спомени от детството с него и точно те понякога ме тормозят и ме карат да се чувствам гузна, че вече не желая да го виждам и съм го зачеркнала. В ученическите години започна да пие и до ден днешен не спира, не работи, отказал се е от нас, отказал се е от себе си. Нямам никаква подкрепа от него, въобще не става дума за финансова... Просто исках да е като нормалните хора, да работи, да се гледат с майка ми, да съм спокойна, че са добре. А той е всеки ден на ръба на оцеляването с тоя пусти алкохол, спрях вече да го мисля, да прави каквото иска, но не чувствам никакъв дълг към него вече..

А какво мислите за дълга към роднините като цяло? Не само нагли родители изискват дълг към тях, но има и такива роднини. Не мога да ги понасям, това, че имаме обща кръв, въобще не означава, че съм им длъжна с нещо. Ако не ми бяха някакви чичовци, братовчеди и т.н. никога нямаше да се познаваме, толкова сме различни като хора, но пък щото сме роднини, трябва и за техни г*з да мислим.

# 50
  • Мнения: 3 865
Скрит текст:
Аз лично не мисля че съм длъжна, но се чувствам така и според възможностите си бих помагала на майка си (баща ми не ме е гледал хич). Но ако иска помощ трябва да е според моите правила. Както ми е казвала, че докато тя ме гледа и живея в дома и трябва да играя по свирката и така ще бъде и когато си разменим ролите - ще я командвам както тя мен и ще се съобразявам с нея колкото и тя с мен го е правила. Fair enough.
хубаво пожелание, но няма да можеш да наложиш на майка си твоите правила. Възрастните трудно се променят, още повече, майка, която е командвала.
Ако си достатъчно голяма, по-добре живей сама, излез под наем, започни живота си, защото този начин на живот ще ти се отрази зле, годините минават.
(извинявам се, че съм  малко встрани от темата)

Знам. И тя знае, че ако ще и помагам с практически грижи първо трябва да напусне бащината си къща и второ - да живее в чужд дом по чужди правила. А тя е свикнала да командва и да става нейното. Затова си седи на село сама и се оправя както може  - осъзнала е, че няма как да напусна семейството си и да се отдам на грижи за човек, който цял живот не ме е уважавал и ме е гледал насила и с яд от немай къде.

Скрит текст:

Това със заслужилите и незаслужилите родители не го разбирам и нямам намерение да пробвам. Изключвам разбира се случаи, когато родители са направили много лоши неща.
Аз също. Не зная колко заслепен трябва да си, за да се възприемеш като имащ право да оценява заслуги и да раздава присъди. А и подобна оценка на родител от пораснали деца нерядко е най-обикновено рационализиране на егоистични желания.

Може и така да е в много случаи, но не винаги. Ние всички раждаме деца от егоистични подбуди - всеки своите си. Но за съжаление има родители, които са толкова объркани, заблудени, маниакални психопати, садисти и т.под., и причиняват огромни страдания на децата си, като през цялото време ги лъжат колко много ги обичат и им внушават как всичките гадости, които им причиняват били уж за тяхно добро и децата дори трябва да са благодарни за тях. Говоря от личен опит както и от лични наблюдения върху други. Такива родители, които не уважават децата си като човешки същества, избиват комплекстите си върху тях и задоволяват садистидните си нужди също не за НЕ СА ЗАСЛУЖИЛИ уважението на децата си. И децата не само че имат право да ги зачеркнат от живота си, а ТРЯБВА да го направят, за да мога да продължат напред. Иначе ще си съсипят живота  задоволявайки патологични нужди на болни мозъци

А какво мислите за дълга към роднините като цяло? Не само нагли родители изискват дълг към тях, но има и такива роднини. Не мога да ги понасям, това, че имаме обща кръв, въобще не означава, че съм им длъжна с нещо. Ако не ми бяха някакви чичовци, братовчеди и т.н. никога нямаше да се познаваме, толкова сме различни като хора, но пък щото сме роднини, трябва и за техни г*з да мислим.

не виждам какъв дълг трябва да усещам към такива - нито са ме гледали, нито са ме спонсорирали нито нищо. Познаваме се само бегло и то щото сме роднини.

# 51
  • Мнения: X
Шрек, благодаря за споделеното. Така съм живяла аз 1:1. Тръпки ме побиха.
Визирам един от предишните постове.

# 52
  • Мнения: 224
Болна тема.
Баща ми не присъства в живота ми и в този на дъщеря от дълги години, по негово собствено желание. Без обяснение, просто изчезна. Не контактува и с близките си роднини. Отдръпна се изведнъж. От всички. Избра да продължи живота си с друга жена и семейството й. Никакъв контакт - опитвам се от години да се свържа с него и няма обратна реакция.
Майка ми... След развода си с баща ми, избра да живее с брат ми. Да, знам, че е странно. Пубертетът, студентските ми години и времето след това свързвам с баба ми, която ме отгледа и винаги беше до мен, подкрепяйки ме.
Майка ми и до ден днешен предпочита и контактува основно с брат ми и семейството му.
Та... как и за какво да се чувствам длъжна на родителите си? Бих помогнала на всеки от тях, и емоционално, и финансово, и материално, но задължена и с дългосрочен ангажимент към старините им не се чувствам...

# 53
  • Мнения: 674
VannChi, да се грижиш за баба ти не означава да й угаждаш всеки път, да се съобразяваш с капризите на всяка цена и да се съобразяваш винаги с нея, особено сега като си бременна. Още повече, че на 87 някои имат детински желания и изисквания, с които дори е задължително да не се съобразиш - като да пътуват някъде и ти да ги придружаваш. Ако не поставиш някакви граници в главата си, когато се роди бебето ще се чувстваш още по-зле и манипулирана от баба си. Ще бъдеш поставена пред избор бабата или бебето и този избор ще те гложди. Не случайно по-нагоре се каза, че сме длъжни на децата си, а на родителите - морално ангажирани. Помисли докъде си морално задължена на баба си и кое да правиш и кое да не правиш, иначе ще се съсипеш. Достатъчно е да я обгрижваш по основните дейности, както и направеният от теб избор да останеш край нея вместо да учиш надалеч е доста голям жест, да не кажа жертва, особено ако си имала желание да отидеш другаде. Трябва да умееш да поставиш граници, та дори и с най-близките ти хора, защото по-късно това ще рефлектира върху теб.

# 54
  • София
  • Мнения: 23 123
Не искам дъщеря ми да се чувства длъжна един ден да се грижи за мен и мъжа ми, когато одъртеем. Аз обаче ще се грижа за майка ми, просто това е най-естественото нещо. Мисълта ми е, че никой на никого не е длъжен, но е въпрос на възпитание, на нагласа и на това какъв родител си. За да получиш, трябва да даваш. За мен схващането, че до 18 г си длъжен да се грижиш за детето си, а после да се оправя както знае и може, е грозно. Аз никога няма да престана да съм майка и да помагам с всичко, което е в рамките на възможностите ми. И то без да се чувствам длъжна. Може пък един ден и дъщеря ми да е с подобни разбирания спрямо родителите си.

# 55
  • Мнения: 7 006
Много некоректно е това,детето да бъде длъжно на родителите си.
Щото това е причината много хора да създават деца.За да има кой да ги гледа като остареят..Тъпо.Децата би трябвало да се раждат само и единствено от любов,а не пресметливост.
Друг е въпросът за моралът и желанието да се погрижиш за родителите си,защото ги обичаш.
Ама да знаш,че си роден с цел да обгрижваш създателите си когато му дойде времето,е гадно.

# 56
  • Мнения: 10 918
Същото е и със създаването на второ дете. Редовното е „ да си има първото някого в живота, са се подкрепят”, в което няма лошо. Но колко често брата/ сестрата се избиват за имоти и тъпотии. Някак си се създава второто дете да е длъжно не само на родителите си, ами и на кака си, батко си. Ниастина съм чувала да казват, че се създава второ дете да не би едно от двете да умре, да не вземат родителите да останат без грижа... Ужасна работа. Все едно не раждат деца, ами прислужници някакви

# 57
  • Мнения: 3 865
За мен схващането, че до 18 г си длъжен да се грижиш за детето си, а после да се оправя както знае и може, е грозно.

това е така да се каже по закон - опитът им е показал, че повечето деца след като навършат 18 би трябвало да са годни сами да се оправят. Аз лично предпочитам децата ми да си живеят при мен цял живот и съм готова да им помагам с всичко само и само да са покрай и да знам какво се случва с тях. Но това явно не е нормално - тук е пълно с родители, които едва дочакват децата им да навършат пълнолетие за да се отърват от тях. Самите деца също едва издържат ми се омитат от вкъщи при първа възможност. За мен това е извращение и показва че има проблем някъде. Причината да искаш да се махнеш от родителите или е защото те са зли с теб и не проявяват никакво разбиране и уважение или защото искаш да си пропадаш без да ти пречат. За тукашните стандарти това е правилното, така трябва да бъде и всички го спазват. Аз мисля, че най-добре за всички е ако се разбират и си живеят заедно и си помагат взаимно. Но явно поради родителска глупост и/или детска неопитност  това почти никога не работи, та отделянето става наложително.

Същото е и със създаването на второ дете. Редовното е „ да си има първото някого в живота, са се подкрепят”, в което няма лошо. Но колко често брата/ сестрата се избиват за имоти и тъпотии. Някак си се създава второто дете да е длъжно не само на родителите си, ами и на кака си, батко си. Ниастина съм чувала да казват, че се създава второ дете да не би едно от двете да умре, да не вземат родителите да останат без грижа... Ужасна работа. Все едно не раждат деца, ами прислужници някакви

Ето - точно родители с такова мислене заслужават дори да са родили 10 за да си гарантират, че все някое ще ги догледа, заслужават всичките им деца да ги отсвирят и да объркат гнусните сметчици. Пълно е с такива родители за нещастие. Не заслужават уважение за мен

# 58
  • Мнения: 7 434
Децата трябва да си поемат пътя, добре възпитани и добре образовани, според възможностите на родителите. За мен е плашещо желанието на някои децата им да се въртят около тях и да си живеят заедно завинаги.

# 59
  • BG
  • Мнения: 893
И аз няма как да оставя детето си и да се отдам на грижи за хора, които цял живот не ме е уважавали и са ме е гледали насила и с яд от немай къде. И се надявам да се гътна преди да бъда в тежест на сина си. Особено пък, ако изтрещя и се превърна в някоя ненормалница. Че като гледам какви свекървища стават някои...майко мила.

Общи условия

Активация на акаунт