Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 16

  • 35 001
  • 768
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: X
10 000 евро за обзавеждане забравяш.
После при 450лв наем (5400 лв годишно) имаш 700лв данъци (плосък и сгради). Остават 4700, сложи 10% разходи за амортизация и дупки в наемателите, стават 4300.
При 65к евро (125к лева) са си под 3.5% възвращаемост. На мен ми се вижда доста смешна инвестиция да се занимаваш с претенции на наематели  Peace

Нищо не забравям, горепосочената цена е за завършен и обзаведен апартамент. То и затова е близо 1400 на квадрат .

# 691
  • София
  • Мнения: 4 192
Да, моя грешка, но пък имаш 4000 лв нотариални такси и 3000лв комисионна на брокера. Пак е доста под 4% възвращаемост при 450лв наем...

# 692
  • Мнения: 25 923
55 000 евро при 5% доходност прави 450 лв наем. Хайде 500 го сложи. От това по-нагоре е вече необосновано.
Данъци и амортизация калкулираме ли, или гледаме само в чуждата паница?

# 693
  • Мнения: X
Калкулирах, затова вдигнах от 450 до 500. То на такъв апартамент няма какво толкова да му се амортизира, дори балкон няма, вътре ще е с най-евтиното възможно обзавеждане.Освен да смениш някоя пералня веднъж на 2 години.

# 694
  • Мнения: 25 923
Калкулирах, затова вдигнах от 450 до 500. То на такъв апартамент няма какво толкова да му се амортизира, дори балкон няма, вътре ще е с най-евтиното възможно обзавеждане.Освен да смениш някоя пералня веднъж на 2 години.
Очевидно не даваш имот под наем. Пералня не се сменя на 2 г, но след всеки наематели се прави "освежителен " ремонт.  И това е минимума.

# 695
  • София
  • Мнения: 4 192
Браво Иване, сега купувай няколко и почвай да вършееш  Mr. Green
Само един безплатен съвет - като даваш по-евтино от пазарните цени събираш доста желаещи, но неплатежоспособни клиенти. И тогава става още по-интересно  Wink

# 696
  • Мнения: 25 923
Във връзка с ниско бюджетните наематели, съвет от мен, застраховайте жилището. За ваше добро е.

# 697
  • Мнения: 6 928
Нискобюджетни наематели? Сериозно?

# 698
  • Мнения: 25 923
Нискобюджетни наематели? Сериозно?

Моля за извинение, исках да кажа неплатежоспособни.  Wink

# 699
  • Мнения: 9 961
Този се продава на "вторичен" пазар. Тоест от собственик, който го е купил преди много време, още когато бяха 28000 евро. Wink обзаведен е, вярно е. Но липсва пералня +сушилня+климатик+инсталация за бойлер и самия бойлер в банята. Само за банята трябват 900 лв. Пералнята две в едно +ВиК е към 1500 ако е втора употреба. При нова, е 2500 лв. Климатик отделно поне 1000.
Wink

# 700
  • Мнения: X
На мен също ми се виждат множко 700 лева за миниатюрка до гарата. Холокухня от 13 м2 си е мини откъдето и да го погледнеш. Особено за такъв наем. Ето нещо, което ако не е набирателна обява е несравнимо по-изгодно и добро. Да не говорим, че дава възможност да не се ползва градски транспорт, което ще спести доста пари и време. https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=2c153146717953890

# 701
  • София
  • Мнения: 4 192
Това отива на 850. Пък и е старо строителство - енергонеефективно. Входът кой знае на какво мирише. Сигурно и някой трамвай дрънчи отдолу.
700 и за мен са много за новото ЕПК, ама 650 ги има от раз мна сегашния пазар  Peace

# 702
  • Мнения: X
Пералнята две в едно +ВиК е към 1500 ако е втора употреба. При нова, е 2500 лв.
Това защо толкова скъпо? На майка ми комбито АЕГ беше доста под 1500, чистак нова, преди повече от 5 години.

Да не говорим, че дава възможност да не се ползва градски транспорт, което ще спести доста пари и време.
Ако бачкаш на добре платена позиция в БП или в Хермес, нито ще ти спести 50 лв карта за ГТ, нито времето в пътуване.

# 703
  • Мнения: X
Това отива на 850. Пък и е старо строителство - енергонеефективно. Входът кой знае на какво мирише. Сигурно и някой трамвай дрънчи отдолу.
700 и за мен са много за новото ЕПК, ама 650 ги има от раз мна сегашния пазар  Peace
Това е 821 лева. Трамвая е поне на 500 метра, а уличката е изключително тиха. Малко повече е от 700 лева, но реално е повече от два пъти по-голямо и като се сметнат спестените пари  от транспорт излиза по-изгодно. За разликата в кварталите въобще не трябва да коментираме.

# 704
  • София
  • Мнения: 4 192
С тия стари радиатори и несанирана сграда (съдя по балкона), парното ще ти е +2 наема на година още. Ако беше толкова атрактивно, вече да е наето

Общи условия

Активация на акаунт