Остров Тасос, Гърция /Тема 11/

  • 66 273
  • 755
  •   1
Отговори
# 735
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 265
От лаврак до лаврак има разлика. Вероятно са добити чрез див улов, а не от развъдник, затова са с различен размер и грамаж, няма как два различни размера риба да са на една цена.

# 736
  • Бургас
  • Мнения: 5 654
За дивия улов съм съгласна Simple Smile
Както и за риби с голямо тегло. Там и цената на самата риба е различна.

За останалото - правят си сметка.
Печен лаврак размер 400-600 и си пишат цена.
 +/-100грама за риба, чиято цена е 12 евро на килограм не е беля.
Въпрос на избор на заведението. Просто за мен е глупаво да продаваш редови лаврак, все едно е омар:)

# 737
  • Мнения: 856
Oбикновено е точно така. Цената на култивирана риба е на порция, докато дивите са обявени като цена на килограм и клиента може да си избера по размер, съответно цена.

Чернокопа на нашето море съм го срещала и в двата варианта. Ако е на грамаж, винаги питам колко е порцията, защото размерът на рибите доста варира.

# 738
  • Бургас
  • Мнения: 5 654
Ако срещате чернокоп лятото е от миналата година Simple Smile Пресен чернокоп през лятото няма. Лефер също. По някаква невероятна случайност може да има в края на Август, но преди това е 100% замразен от миналия сезон.

# 739
  • Пловдив
  • Мнения: 1 917
Ние в Гърция обикновено поръчваме винаги по цяла риба и винаги цената е на грамаж. Там, където ходим собственика ни казва какъв е улова на деня и си ядем него. Обикновено е фагри, ципура, лаврак…

# 740
  • Варна
  • Мнения: 3 945
Такава практика бих приела за , жива риба и т.н. Един вид деликатеси. Но да ми пишат лаврак, гавроси, калмари и т.н на 100гр. ми се струва тъпо.

Това е във всички псаротаверни  защото освен гавроса мн.малко риби са на стандарти порции с описан грамаж , гарнитура..... - сам си избирате рибата от хладилника , тя е каквото днес са им донесли рибарите - утре ще е друга и ви казват каква е рибата и ви смятат по ценоразпис където всяка риба си е с цена - масово м-у 50 - 80Е. и във тази цена влиза приготвенето , хляб , зеленчуци  ............. Не става въпрос за деликатеси или екзотични риби , а за масова практика защото почти всички  хапват цели риби = по голяма компания = по голяма риба .

# 741
  • Пловдив
  • Мнения: 5 938
Може ли споделите такива таверни на Тасос,в които е сигурно,че рибарите носят прясна риба.
Ние сме били в други части на Гърция и никъде не са ни предлагали да си изберем риба. Може би не сме попадали на правилното място,но и не сме обикаляли толкова. Това,което сме поръчвали досега,няма гаранция,че не е било замразено.
Понеже сега събирам информация за острова и си правя списък с места за настаняване и хранене,ще ми бъде полезно да науча за такива таверни.

# 742
  • тук и там
  • Мнения: 11 541
И аз имам същата молба.Ние миналата година бяхме на Тасос,но също не сме попадали на таверна,където ние да си избираме риба,хваната през деня.

# 743
  • София
  • Мнения: 15 222
В почти всички псаротаверни, в които сме ходили, може да се избира рибата. Казвам “почти”, само защото не мога да се закълна, че е било в съвсем всички. Simple Smile
Просто се насочете към рибна таверна.
На някои места рибата е изложена в хладилни витрини с лед пред заведението. На други са ме вкарвали в кухнята да си избера рибата - питайте дали има пресен улов и ще ви заведат да ви го покажат.

# 744
  • тук и там
  • Мнения: 11 541
Ами ние сме били в четири различни рибни таверни , сега като се замисля-едната имаше витрина отпред  с някакви риби в лед отпред-може би това е било. Но само в една съм виждала такава витрина. По принцип това ли трябва да гледаме-да имат витрина със сурови риби или друго?Може би трябва да се пита?

# 745
  • София
  • Мнения: 15 222
Ако няма витрина - питайте. Както писах и по-горе - няколко пъти са ме водили в кухнята да ми показват рибата. Сещам се за поне 4-5 конкретни случая, значи са били повече. Simple Smile

# 746
  • Бургас
  • Мнения: 5 654
И да я видите на витрина охладена, пак не е гаранция, че не е била замразявана.
По - скоро питане за пресен улов, както каза Vivi.
На нас трипадвайзор ни помогна много докато си търсехме прилична храна и не сме имали, кой да ни препоръча. Отзивите са коректни.

Със сигурност на Алики не бих посетила никога повече: Хубавата Алис, дори и те да ми плащат храната и Archodissa Restaurant.
В Панагия - таверна Елена не си струва разходката също.

Хубав октопод бяхме хапвали в Лименария до входа на порта, но забравих името на таверната Sad

Около Принос бяхме хапвали в таверна Горгона. Не беше зле. Десертите им куцаха малко.

# 747
  • Мнения: 2 493
Ние сме посещавали Елени и сме били доволни, явно е въпрос на вкус. Мъжът ми хапва агнешко последният път и много му хареса. Аз съм пробвала калмари и октопод и останах доволна. Все пак отзивите са ми от преди 2 години и не са съвсем пресни и нещата може да са се променили. Октопода ми е харесвал още в Mouses (Limenas) , Agistri (Limenaria) и Molos (Limenaria)

# 748
  • Бургас
  • Мнения: 5 654
Обичам когато между масите има дистанция и не ти се създава усещане за закусвалня. Иска ми се храната ми освен вкусна, да е и красива. Искам като седна и душичката и сетивата да са на място. Елени не успя да ми го създаде това усещане. По - скоро ми е бързо хранене, отколкото друго.
Иначе там бях на вълна сърмички и бяха добри, но атмосферата не беше моето. Другите хапваха джолан, пилешко с удоволствие. Тиквички също имахме и бяха добри.
Спагетите болонезе бяха ужас (едно от децата яде или спагети или миди. Не може миди нон стоп, та мешаме Simple Smile )

# 749
  • Варна
  • Мнения: 3 945
Може ли споделите такива таверни на Тасос,в които е сигурно,че рибарите носят прясна риба.

невъзможно е във витрината с лед пред заведението или вътре  в хладилника да ви показват замразена риба ,  нали покрай витрината минават хиляди хора и не само балъци - как ще ги излъжат , а за вкуса си е и мн. късмет - най вкусния октопод съм ял в Парми в Морската градина и най гадния в Неа Перамос ( въпреки че съм го пробвал освен по цялото средиземноморие чак до края на Азия - в Япония примерно кило октопод/калмар в магазина си прехвърля 100$ - както и много меса и риби де) . Аз калмара се научих как се готви ама октопода си ми остана загадка ???

Последна редакция: пн, 24 юли 2023, 09:35 от peterky2002

Общи условия

Активация на акаунт