Остров Тасос, Гърция /Тема 11/

  • 66 189
  • 755
  •   3
Отговори
# 90
  • Мнения: 7
Това лято отидохме на Тасос. В средата на юли, за седем дни. Посоката я избра сина ми, след доста четене на мнения в интернет. Тъй като до последно сме затрупани с работа не съм правила резервации, решихме, че "на място" ще изберем хотела. Гледахме, гледахме картата и се чудехме Лименас или Лименария? Последно остана Лименария - спечели че е на юг. Тръгнахме с кола, после ферибота от Керамоти и спираш на Лименас. Пътуването с ферибота е приятно и трае около 30-40 мин. , тъкмо не ти омръзва и дотяга. Фериботите са начесто и добре организирани. Щъкат и ръкомахат момчетата и докато слязат едните пътници - другите се качват.
Тръгваме към Лименария, пътя е по крайбрежието,  сина ми е включил картата и може да сравниш "на живо" отбелязания за "невероятен плаж" колко е невероятен. И се чу първото "Ъъ, ама това ли е този отбелязания плаж? " Представете си 50м. / 50м. малко пясък и много камъни. Много диво, но отдавна не и девствено. Както и да е, решихме, че може и ние да сме се объркали и по-натам ще е по-добре. Да, ама не! Стигаме Лименария и спираме пред хотела, който бяхме видяли в Booking със свободни стаи. Снимката си е снимка, на живо е друго. Продължаваме. Минахме през още няколко и се спираме на хотел "Ралица", на първа линия, близо до търговска улица, сергии, кафета, ресторанти. Цена за двойна стая - 50 евро с включена закуска.
Сваляме багажа и вече изморени и гладни отиваме да хапнем. Избираме си рибен ресторант. Пристигнаха огромни плата, но в тях имаше четири миди с черупката и по две парчета някаква пържена риба. Решихме, че може би не сме уцелили ресторанта, но и през следващите дни същото се повтори, навсякъде е така.
Закуската в хотела за седемдневния престой беше една и съща: Две филии хляб, пакетче масло, пакетче конфитюр, варено яйце, две парчета домат, чаша кафе, чаша сок. Веднъж или два пъти вареното яйце беше заместено с пържено. За кафето и сока -  имаха съвпадения само в имената.
Излизам от хотела и съм на плажа - ще кажете чудесно? И аз така си мислех. Сядаме под чадъра. Не си мислете, че плажа е пясъка на Албена или Созопол! Камъни, много камъни, и във водата камъни. Решихме на другия ден да потърсим друг "невероятен и забележителен" плаж /търговския нюх на гърците не спи и качвайки се на ферибота те затрупват с куп рекламни брошури за невероятни места, неща, бижута, мед и каквото се сетиш, което само тук можеш да видиш и купиш, има го и отбелязано и на карта/. Ами какво да кажа? Всяко мини, нюню заливче на острова е красиво, това е природа, но няма път, трябва да вървиш пеш или ако искаш да поизмъчиш колата, но и тя не навсякъде може да стигне. И като казвам път, говоря за черен, песъклив, дигащ пушилка път.  Носиш чанти с кърпи, вода, ядене. Няма нищо! Мисля, че е излишно да казвам, че на тези красиви 20/20 камъни-плаж, няма чадър, няма сянка, няма, нищо няма! По десетина човека. Някой ще каже: "Супер! Спокойствие!" Съгласна. Така е. Някои търсят това. Тогава какви са тези суперлативи, които не отговарят на истината?!!! На това аз му викам подвеждаща реклама.
Острова си има своя облик. Каменист, много маслинови дървета, то в тези камъни друго няма. Малки селца, характерните къщи, тесни улички.
Рекламират го като острова на меда, зехтина и вечнозеления. Зехтин - да. Обясниха ни, че почти всяко село си има "фабрика за зехтин". Купихме си от две три различни села, да пробваме, но ..... зехтина си е зехтин, хубав. Към меда не проявих никакъв интерес, защото от години си купувам по цяла тенекия от една жена на село и не мисля, че тасоския мед  ще е по-невероятен от българския, нашенски от село. Що се отнася до вечнозеленото? Тогава за Рила и Родопите какъв цвят трябва да изберем?
Всички се оплакват от оси? Аз не видях. Морски таралежи има, но не чак толкова много и рибите наистина хапят.
И все пак за невероятно или не, за камък или пясък си струва да се посети, види, опита, помирише за да остане спомен.

# 91
  • Мнения: 2 230
Не ви разбрах. Какво сте очаквали, та рекламата ви е подвела? Също оставам с впечатление, че изобщо не сте проучили къде отивате, та всичко ви е изненадало.

# 92
  • Мнения: 5 405
Аз не разлеждах толкова много, колкото ми се искаше, преди да отидем на Тасос, но съм много доволна от мястото, което избрах - Криси Амудия. Хотелчето беше на минутка от плажа Голдън бийч. Ситен, прекрасен пясък. Спокойно селце, доволно с таверни, има какво да се хапне. Първата ни идея беше Лименария (иначе и до там се разходихме и не съжалихме, че не сме там - храната е една идея по-евтина и е доста по-оживено), но видях, че плажа е каменист и се отказах. Реших да търся място за отсядане по плажа (исках ситен пясък). 😀 Та не е много трудно да се стигне до тази информация. На първа страница има доста такава.
Обиколихме целия остров, прекрасна е гледката отвсякъде. Голяма красота. Отидохме и до така хваления Алики, разходихме се и по крепостта в горната част, ех, изпълниха ни се очите и душите от страхотното синьо море! Heart Eyes
Посетихме и мраморния плаж, но предната нощ имаше страшна буря и бяха опънали един маркуч от пътя и мръсната вода се изтичаше в морето, та нито беше кристално синьо, нито можеше да влезеш във водата - кафява. Sad Ноо, късмет, какво да правим.
Видяхме и гьола, отново в мрачен и студен ден, та не ставаше за къпане, само се полюбувахме на гледката.
Бяхме за 7 дни, от които 3 (или 4) бяха дъждовни, по-скоро мрачни, но в тези дни се разходихме доволно, та не съжаляваме в никакъв случай, че ни хвана такова време. А и беше края на септември, напълно нормално. Simple Smile
И 7 дни със сигурност са доста. 5 биха били идеалната ваканция на Тасос. Simple Smile

# 93
  • Варна
  • Мнения: 3 945
интересно защо не сте отишли на Златния плаж - всички знаят и пишат , че е най - голям и хубав. 14000 км. бряг има Гърция - абсолютно всичко има Simple Smile А обитаемите острови само са над 230 , от които 30 - 40 силно туристически.Съвсем вярно е , че повечето са тръне , кози и каменяци , ми да ама много хора това търсят щото има и мноооооооооого слънце  ,  избирайте си бре хора Simple Smile

# 94
  • Мнения: 7
Разбира се, че отидохме и на Златния плаж. Да, хубаво е, защото е пясък и плитко синьо море. Като на Приморско!  Вие забелязахте ли какво няма на този оживен плаж пълен с хора? Ако това нещо се случи у нас ще гърмят медии и министри! Няма спасител, нито един.

# 95
  • Мнения: 5 405
Никъде нямаше спасители, да. И ние се изненадахме от това. Simple Smile

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 1 375
Да,на никой плаж на острова не видяхме спасители,и ние се учудихме...

# 97
  • Мнения: 798
Хора, не разбирам какво лошо има някой да изкаже негативно отношение или разочарование от Тасос. И аз бях преди 2 г и съм със смесени чувства. Нека всеки си решава за него си . Имайте предвид, че гърците са си търговци и си знаят цената. Всичко стана вече много комерсиално и от прословутите красоти на Тасос не знам какво ще остане след години ( имам предвид Мраморния плаж, който беше пълен с хора и мръсен, скъпотия там и т.н ) .

# 98
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
О, Мраморният плаж! Истинска пародия. За мен е необяснимо, че доста хора го харесват, че и ходят всеки ден от почивката си там 🤷‍♀️

# 99
  • София
  • Мнения: 1 948
На много плажове в Гърция няма спасители. Егейско море не е така опасно като Черно. То дори физически едва ли е възможно да намерят спасители за споменатата по-горе от peterky брегова ивица от 14000 км с хиляди плажове. Simple Smile 
Разбира се има и гръцки плажове със спасители, обикновено това са по-опасни и дълбоки плажове.

# 100
  • Мнения: 13 547
Точно с мраморния плаж е най- кошмарният ми спомен от Тасос. За да стигнем до него бяхме избрали ужасен стръмен път покрай кариера . Сигурно наклона беше 60 гр. Ужас , а колата няма нужда да описвам каква стана. Плажа никак не ме впечатли , но само там ядохме чудесна гръцка салата.
Подведохме се по препоръки от Гугъл, за най- красиви плажове на острова .

# 101
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Мдаа, изживях истински шок при спускането и разминаването с огромни камиони. Много прах, мрамор, кранове, всичко е бяло и буквално те ослепява, претъпкана, но за сметка на това малка плажна ивица, водата ми се стори мътна и студена, а и дълбока за малко дете.

# 102
  • Мнения: 13 547
Да. Добре, че там на паркинга работеше българин и ни каза за друг път, който не беше стръмен, но пък беше черен и в ужасно състояние . Ако трябваше да се връщаме по този по който дойдохме щях да " умра".

# 103
  • Там където
  • Мнения: 792
Ами ще им видим ние сметката на Гърците- първо северна Гърция и Тасос, скоро и на другите ... Simple Smile Аз помня Тасос от 2009, когато беше много хубаво и не така посещавано и мраморният плаж бе като от картичка... Виждала съм снимки от почивали преди поне 20 години в Гърция и ситуацията е била много, много различна.  В момента огромна част от Гръцките плажове и острови се окупират поне 6 месеца в годината от десетки хиляди сърби, македонци, албанци, италианци и милите ми румънци.... ами скоро и това, което се е запазило няма да го има. То не може да мъкнем торбите от Кауфланд и Лидъл, да седим на плажа 10 часа и да не смеем да пием едно кафе, но пък щастливо да се хилим за снимка да ни види баджанака как и ние сме на море у гръцко.

# 104
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Аз, лично, останах очарована от плажа на Скала Потамия. Прекрасно място.

Общи условия

Активация на акаунт