Третокласници 2020/2021

  • 29 157
  • 749
  •   1
Отговори
# 630
  • София
  • Мнения: 5 286
До момента никое от децата не е успявало да изчете цялата дадена литература за лятото. Моята задача е да осигуря книгите и да напомням, насила четене не става, убедих се вече...

# 631
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В първите класове не е важно да изчетат дадената литература, а да четат. Миналата година, след 1ви клас, моето прочете едва 3 книжки от дадените. А иначе прочете още 10 други. Тази година като гледам списъка пак няма шанс да прочете всичко, но пък си е избрал 3 други книжки и сега чете едната.

# 632
  • На село
  • Мнения: 873
Макар да чете гладко и сравнително бързо, ние с татко му все още му четем ежедневно, ден не пропускаме. Препоръчителните/задължителните книги от списъка му четем в повечето случаи ние, а на него избирам, или си избира той с моето одобрение, съвременни книги с интересен текст и илюстрации.
Вашите деца на глас ли четат? Моето все още ни чете на глас, някои думи бърка, но винаги гледам, че ги “намества” по смисъл. Поправям го само, когато прочете някоя безсмислица.

# 633
  • Бургас
  • Мнения: 5 680
На глас чете само ако иска изрично да чете на мен, иначе отдавна си чете на ум. Слушайки други деца от класа, моето се справя повече от отлично, но и той започна отрано да чете, учейки се сам. Препоръчителната литература при нас е наистина препоръчителна. Класната винаги повтаря, че просто иска да четат поне 20 странички на ден, без значение кои книги, стига да са им интересни и да го правят всеки ден. Моят е фен на Астрид Линдгрен и след пълното издание на Пипи (почти през целия втори клас я чете, ама рядко е в настроение за това), сега започна "Емил от Льонеберя", която чете паралелно с още 2-3 книжки Wink

# 634
  • Мнения: 29 392
Моят чете на ум. Рядко изявява желание да ни чете нещо на нас. Всяко дете е с различна нагласа и ритъм. Не трябва да се сравняват.

# 635
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Мина четенето на глас, докато започне да чете без грешки. Вече наум си чете, спрях да му чета приказки за лека нощ. Повечто пъти лягаме двамата вечер и всеки си чете неговата книга.

# 636
  • София
  • Мнения: 13 206
Моята чете и на глас и наум. Аз държа да чете на глас все още, макар да чете доста гладко. Държа, защото е важно за разбирането и за изразителното четене, произнсянето, дикцията... Смятам, че е много важно хората да говорят правилно, което поправям и при четене. Искам да има добра дикция, да не замазва думите. Освен това интонацията се поправя. Това са моите причини, но и самата тя иска да чете на глас и вечер ни чете тя, а не ние Wink В резултат на това в театралната школа чете много добре непознат текст на пиеса, разбира го и има правилна интонация. Ето например доста от хората не знаят, че се пише "двадесет", но се чете "двайсет". Пише се "четА", но се произнася "ЧетЪ" Wink Тези работи се изчистват като ми чете книги.
Да се посмеете малко... Чете тя "Приказки по телефона". "...Джовани Денгуба закачи на петлицата си..." Баща й я прекъсва и пита: "Знаеш ли какво е петлица?". Тя казва веднага без замисляне: "Да! Петел, ама женски." Smiley

Последна редакция: ср, 03 юни 2020, 13:09 от Vache

# 637
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Много рядко го карам нещо да ми прочете на глас и то е свързано с училище. Нямам забележки към четенето, единствено непознати думи бърка и то най-вече ударенията им, ще се научи.
За мен четенето на книга трябва да е приятно занимание и да не се вменява някакво задължение.
Понякога детето сяда и започва да си пише някакви негови си разказчета, а после ни ги дава да ги четем. Там се правим, че не виждаме правописните му грешки, за да си има за спомен как е писал като малък. Прави ми впечетление, че е цар на вметнатите фрази. Grinning

# 638
  • София
  • Мнения: 3 071
Аз съм от хората, които не обичат четене на глас, разбирам пълния смисъл на прочетеното само когато чета наум. И съответно поощрявам четене наум. Simple Smile

Последна редакция: чт, 04 юни 2020, 02:42 от Maidenly

# 639
  • Мнения: 3 491
Моето е от тези, които много обичат да споделят емоцията от четенето и постоянно ме кара да го слушам. Последно ми чете една книга за отглеждане на аквариуми рибки, най-интересна;) ми беше частта с описанието на елементите на аквариума, литри и т.н:) Но това го вълнува.
Брат му винаги си е чел сам, но той си е интроверт.

# 640
  • Мнения: 376
За списъка съм съгласна с повечето дами, че не е важен. По-важно е детето да чете, а ако това, което чете му е интересно, толкова по-добре.
Аз все още карам моят второкласник да ми чете на глас. Учим се когато чете, слушателя да може да разбере кога има препинателен знак и какъв е той Simple Smile. Ако зависи от него всичко ще е на един дъх, а ако му е скучно - звучи монотонно...

# 641
  • Мнения: 653
Моя младеж има списък със 17 произведения за това лято (16 книги и 1 разказ) - 3 или 4 от книгите ги е чел, но ще ги повторим, поръчах му доста книжки миналата седмица (приказки основно) и някои ще ги вземем от библиотеката. Обича да чете неща, които са му интересни, та ще тръгнем от някъде в списъка и до където стигне.

# 642
  • Мнения: 779
Книжките са препоръчителни, за упражняване на четенето. Нямат връзка с   материала след това както е в горните класове. Нашата класна дава списък от 10 книги, като детето да си избере 5 от тях. Ако децата не обичат да четат ви препоръчвам да не ги тормозите със задължителната литература. В списъците има и книги, които аз характеризирам като странни и архаични. Вземете му съвременни книги, които наистина ще го накарат да чете и ще му харесат. Моят син например толкова се запали по дръндьо, че прочете цялата поредица и 1 книга му отнемаше максимум 2 дни. Като прочете и последната се разрева от мъка, че няма повече. Определено Пипи или Маншон мъхестата брада не предизвикаха същата емоция.

# 643
  • Мнения: 29 392
Аз пък съм на точно обратното мнение.  Книгите от едно време са много стойностни и доста интересни.

# 644
  • Мнения: 6 298
То дръндьо една ценност носи...
Сополи, група “наакана пИлЕна”..

Съгласна съм че някои книги са с много труден за разбиране език, особено Елин Пелин например, но Пипи, Емил и подобни са истински бисери, които не бива да се пропускат.

Общи условия

Активация на акаунт