15-минутни ястия - идеи и рецепти - 3

  • 23 483
  • 191
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 7 054
Пълнени гъби с яйце и моцарела, или с яйце и топено сирене. Почистват се гъбите от пънчетата, поръсват се със сол и черен пипер и се пълнят с желаната плънка. Аз слагам и по трошица масло, пека върху хартия за 15 минути на 180 градуса. С пънчетата правя гъбена крем супа.

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 10:18 от buni

# 166
  • Мнения: 5 059
Пълнени гъби с яйце и моцарела, или с яйце и топено сирене. Почистват се гъбите от пънчетата, поръсват се със сол и черен пипер и се пълнят с желанат плънка. Аз слагам и по трошица масло, пека върху хартия за 15 минути на 180 градуса. С пънчетата правя гъбена крем супа.

Довечера ще правя такива гъби! И пилешки крилца с галета и подправки,печени във фурна.И те стават доста бързо между другото.
Приемам идеи и с какво друго мога да напълня гъбите.Малки са,няма да поберат много неща. Simple Smile

# 167
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 006
Като лютика да речем(между другото ,тя става за 15 мин.).
Как се приготвя?

# 168
  • Мнения: 5 059
Като лютика да речем(между другото ,тя става за 15 мин.).
Как се приготвя?
https://recepti.gotvach.bg/r-2368-%D0%9B%D1%8E%D1%82%D0%B8%D0%BA … D0%B0%D1%82%D0%B8

Само че ния я правим не толкова смляна,а на парченца и от домата става по-водна.
Ако си имате изпечени, обелени чушки става и за 5 минути,не за 15 Simple Smile

# 169
  • Мнения: 4 859
За пълнените гъби-кайма ,овкусена по избор и малко кашкавал /чедър/моцарела .Аз я правя на топче и пъхвам в гъбката .
Същите пълнени гъби,но по-големи ги харесвам и завити в бутер тесто ,за 15-20 Мин са готови.Правят се дупки отгоре ,за да излиза парата.Рецептата е от блог.

Пилешки крилца за 15 Мин. правим пържени във фритюрник .Почистени и подсушени на един ред в кошничката .Преди това ги надупчвам с нож около кокала .Сол,чак като ги извадя,поръсвам и соев сос.Понякога чесън,лимон...както дойде.Много вкусни ,но не са за хора на диета Stuck Out Tongue Winking Eye

# 170
  • Мнения: 2 081
Пълнени гъби с шунка и кашкавал често правя , пак с малко масло отгоре .
В Air Fryer- a  пилешки и свински пържоли , хапки , филета стават точно за 15 мин. Преди това ги мариновам като в маринатата слагам малко зехтин и после директно в уреда без друга мазнина .
Супата вкъщи е напълно нормално и достатъчно ястие за вечеря ( аз я ям без хляб)

# 171
  • Мнения: 5 059
Сочни пилешки крилца стават също хубави и печени на фурна.
Овалват се в галета,сол,черен пипер,лют пипер и изобщо каквото обичате във вид на прах, слагат се в тавичка покрита с хартия за печене и се пъхат във фурната.На мен лично ми харесват много повече от пържените.

# 172
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 006
Сочни пилешки крилца стават също хубави и печени на фурна.
Овалват се в галета,сол,черен пипер,лют пипер и изобщо каквото обичате във вид на прах, слагат се в тавичка покрита с хартия за печене и се пъхат във фурната.На мен лично ми харесват много повече от пържените.
Пилешки бутчета могат ли да станат по този начин. Има ли в тавата някаква мазнина или течност?

# 173
  • Мнения: 5 059
Сочни пилешки крилца стават също хубави и печени на фурна.
Овалват се в галета,сол,черен пипер,лют пипер и изобщо каквото обичате във вид на прах, слагат се в тавичка покрита с хартия за печене и се пъхат във фурната.На мен лично ми харесват много повече от пържените.
Пилешки бутчета могат ли да станат по този начин. Има ли в тавата някаква мазнина или течност?

Не,нищо,слагат се на хартията директно.В никакъв случай мазнина!Защото пилешкото има подкожна такава и си пуска достатъчно.
Стават малките,"парти" бутчета(долни),но не са хрупкави като крилцата.
Довечера ще правя,ако не си променя плановете нещо, и ще снимам Simple Smile

# 174
  • Paris, France
  • Мнения: 14 069
Крем супа правя за 10 мин. в мултикукър с налягане. Пилешката е около 30 мин., защото е по-връткава.

И аз имам мултикукър с налягане и правя много крем супи в него, като никоя не ми отнема над 20 минути, а някои се разкашкват сами и даже не ги пасирам. Голяма помощ е ръчен пасатор. Няма пресипване. Отваря се капака и се пасира. В резачката (чопъра) на пасатора режа лука, чесъна, магданоза и това ми пести поне 2-3 минути рязане, повече за някои ястия.   Не всички пилешки супи са връткави. Разгледай китайските, в които продуктите само се хвърлят във врящата вода и са готови за нула време.

https://m.bg-mamma.com/?topic=1147660.15

Супите, които си правех като студентка когато исках нещо течно и топло бързо. За да станат в рамките на 15-20 минути са нужни ръчен пасатор с резачка, тенджера под налягане или мултикукър с налягане и малко предвиждане.

1) крем супа от гъби, вегетарианска, кето, може да се направи веган ако течната сметана се замени с кокосово мляко и тогава магданозът се заменя с кориандър. От предишния ден или сутринта слагам 4-5 скилидки чесън в студена вода за да се избелят по-лесно и бързо. В зависимост от желаната гъстота и количество гъби отмервам литър вода за килограм гъби. Те също пускат много вода и в херметик тя не се изпарява. Ако съдът на мултикукъра е тефлонирана може направо да я изсипете там, тъкмо да се дехлорира. Сипвам вътре лъжица едра, морска сол на литър вода. Разтваря се сама. Измивам и избърсвам 500-1000 грама гъби и ги начупвам с ръка на 2 или 4, отделям пънчетата и ги запазвам. Слагам ги в кутия и в хладилника. Като се прибера включвам котлона, хвърлям гъбите, чаена лъжичка чер пипер и хлопвам капака. Обелвам чесъна и измивам връзка магданоз и нарязвам на едро листата. Слагам листата в резачката и ги нарязваме на дребно. Изваждам в купичка. Нарязвам скилидките чесън на 2-3 всяка и ги слагам в резачката да станат ситно нарязани. Като се вдигне налягането изключвам котлона и след 3-4 минути изпускам останалото налягане. Отварям и сипвам чесъна. С ръчен пасатор пасирам и добавям 200мл прясна, течна сметана. Добавям малко магданоз и разбърквам. Може да се пусне котлона, но аз си я сервирах веднага. Сипвам в купичка, слагам парче масло и ръся обилно с магданоз. Лесно и бързо - няма застройки, нито пържене и е много вкусна. В мултикукър с налягане 70кПа се избира програма супа, 4 минути, на края той сам да си свали налягането или максимално налягане 1 Мин и след 2-3 Мин го сваляте сами. Водата да не покрива гъбите, защото става на чорба. Да ви е сладко

2) крем супа от броколи -  сипва се вода на дъното на уред с налягане, много малко сол, защото сиренето е солено, глава броколи се измива и се отделят цветчетата. Стъблото се нарязва на дебели пънчета и се смила с чопър, защото увира трудно. Парченцата стъбло се слагат във водата, цветчетата могат и да стърчат извън нея. Обелена и нарязана на 4 или 8 глава лук и чер пипер на вкус. 3-4 минути под налягане максимум, отваряне пасираме, добавяне на 4-5 смлени с чопър скилидки чесън и магданоз, във всяка купичка се слага по малко намачкано с вилица сирене Стилтън или Рокфор и се сипва от гъстата супа. Парченце масло и наръсена с много ситно нарязан магданоз и готово. Кето и вегетарианска. Може да се направи веган с тофу сирене, от кашу и кокосово мляко.

3) крем супа от карфиол - като тази от броколи са продуктите, броколи замествам с карфиол, но се вари 2-4 минутки повече. Нея я правя с намачкано бяло сирене, като фета.

4) като нямам нищо в къщи купувам плик със замразени, сварени зеленчуци на кубчета - морков, някакви зелени зърна боб, нарязан зелен боб, картофи май имаше, Macédoine на френски, като за руска салата. Слагам в уред с налягане, поливам с вода, но може и не всички зеленчуци да са покрити, в резачката нарясвам малко дръжки на магданоз и листа и ги слагам и тях. 2 мин налягане и като спадне добавям прясно мляко или бадемово. Изумително вкусна в студените дни. Пускам уреда да загрява е докато режа магданоза за да е бързо

5) мароканска супа или пюре от счукан зелен, жълт грах или смес от зелен и жълт. Bissara au Cookeo има рецептата. Ако се накиснат в студената вода 3-4 часа преди да се готвят са готови за 5 минути максимално налягане. Сухите подправки си ги приготвях от вечерта на плота. Веган, супер гъста и засищаща. За пюре слагам 2 чаши вода на чаша счукани грах, за гъста супа 2.5-3 чаши.

6) супа от счукан червен грах и разни подправки става за 15 Мин от започване на готвенето.

7) black eyed peas, едно бяло бобово с черна точка по средата, леща - кафява едра, дребничката зелена, дребна прясна суха бакла се готвят много бързо под налягане ако се накиснат предварително. Стават за супа, но и за гарнитура към нещо друго.

Мързи ме да пиша рецептите. Ако някой иска Бисарата, супата от червена леща и от другите бобови да свирка и ще се понапъна.

# 175
  • София
  • Мнения: 10 587
Гъбите ги правя с бекон и течна сметана, само че в тигана, нареждам ги, сол, черен пипер, нарязания бекон и заливам със сметана, да си имат и сосче, че умирам да си топкам в сосове разни. Някаква мазнина задължително - най-добре масло, че и мазничко обичам.
Да поврат 10-15 мин, но на слаб огън, че да не загори, малко водичка се долива, ако има нужда. Но те си пускат доста.

# 176
  • Мнения: 2 266
Гъбите ги правя с бекон и течна сметана, само че в тигана, нареждам ги, сол, черен пипер, нарязания бекон и заливам със сметана, да си имат и сосче, че умирам да си топкам в сосове разни. Някаква мазнина задължително - най-добре масло, че и мазничко обичам.
Да поврат 10-15 мин, но на слаб огън, че да не загори, малко водичка се долива, ако има нужда. Но те си пускат доста.


Звучи вкусно.Ще се опита.

# 177
  • София
  • Мнения: 10 587
Задължително! Много е вкусно! Но мнгоо рядко правя, защото само аз ям гъби Sad

# 178
  • Paris, France
  • Мнения: 14 069
Всяко късо и дебело Laughing макаронено изделие може да се приготви за 15-20 Мин на газов или чугунен котлон или в оризоварка с налягане. Внимавайте макароните да не са от тези, дето се сваряват бързо, че стават на каша. На упътването трябва да пише време за сваряване по традиционния метод, в голямо количество подсолена вряща вода над 10-11 минути, идеално 13 Мин. Винаги ми се получава и Ал денте и мека паста ако използувам фарфале, пенне ригате, ригатони, но ригатоните може да се разварят в мултикукър. Методите не дават добър резултат с дълга, тънка паста, като спагети, спагетони, талиателе. И така:

1) на газов или чугунен котлон -  газовият котлон да е поне 2000 вата, чугуненият трябва да може да загрее количеството вода + макаронени до завиране за максимум 10 минути. На индукционен този метод е пипкав и изисква вардене, зото се увеличава постепенно мощност. омазвам добре, с ръце, претривайки в студено пресован зехтин макароните. Слагам ги в голяма тенджера, заливам ги с вода, така че да ги покрива с 3-4 пръста и включвам котлона. Добавям супена лъжица едра морска сол и затварям с капак. 100-200 грама суха паста ми завира на газов котлон за 7-10 минути. Като заври махам капака да не се пени. След 4-5 минути оглеждам и ако изглеждат по-бледи опитвам. Ако са готови по вкуса ми изливам в цедка със стойка в умивалника и сервирам в чиниите. Няма нужда да се разделят с масло, защото вече са омазани и не лепят.Ако не са давам още 2-3 минутки и тествам пак. Единствено със зъби се установява готови ли са.

2) в мултикукър с налягане. Избирам програма бял ориз, налягане 2 от максимално 5 степени, време 6-8 минути. Ако ги искате много меки избирате 12 минути. Ако нямам време избирам 2 минути, налягане 3. Слагам макаронените в купата, сипвам около. супена лъжица зехтин и претривам с ръце, така че да се омажат добре и купата също, особено ако не е тефлонирана. Слагам чаена лъжичка сол (не повече, защото вода не остава). Заливам с вода, така че да ги покрие + един пръст и ако нещо стърчи бутвам във водата. Затварям капака и пускам програмата. След като свърши мултикукърът ми сам си вади налягането, но ако моделът не вади налягане отваряте клапата. Сервирате. Малко вода може да има само по дъното. Това е предпочитаният от мене метод, защото нищо наоколо не се цапа и няма конденз докато работи, чак накрая.

Има рецепти за тенджери под налягане, но не ми се получава добре в нея. Като студентка имах съд за микровълнова, идеално ставаха за 15 минути, но после чистех микровълновата. Има модели, които събират водата в капака. Може би ако се омаже в зехтин няма да излиза толкова вода отгоре, но тогава не знаех, а сега нямам микровълнова за да тествам.

Лесни и бързи сосове за макаронени:

1) броколи, чесън и пер пипер. Глава броколи се измива и се отрязват цветчетата. С нож се отделят малките връхчета, така че парченцата да са не повече от 1см дълги. Загрява се студено пресован зехтин, доста, около половин пръст на дъното на 28-32 см тиган и като се сгорещи се бъркат докато поомекнат, но не много. Добавя се черен пипер, малко сол на вкус и накрая 3-4 нарязани на ситно в чопър скилидки чесън. След добавянето на чесъна е готово. Много вкусен и лесен, често готов преди макароните.

2) нарязани гъби в зехтин, чер пипер и сол, може тиквичка, нарязана на Жулиен, може да се добави тънко марязано къдраво зеле. Накрая се слага чесъна и може да се сложи и ситно нарязан пресен лук, ако имате.

3) глава лук, консерва парчета тон в солена вода и консерва белени домати в соса им. Лукът на едро и после в резачката, а може и с ножа на дребно, се запържва в доста зехтин. Отваря се консервата тон и се отцежда, слага се като колело на дъска и се разрязва на две, но може и направо да се сложи и с дървената лъжица да се почуква за да се раздели на парчета. Отваря се консервата с домати и се изваждат доматите и се нарязват на дъска на дребно и се слагат да се пържат. Когато са позапържени се добавя соса и на силен огън се бърка да се поизпари. Може заедно със соса да се добавят черни, обезкостен и маслини. Може да се приготви за около 15 Мин

Ако котлоните ви загряват бавно ги включете и тогава се занимавайте с рязане и подготовка на храната. Най-добре си купете индукционен портативна. Лесно се чисти и прибира и бързо загрява.

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 18:46 от Nevena Virolan

# 179
  • Down south
  • Мнения: 7 706
Гъбите ги правя с бекон и течна сметана, само че в тигана, нареждам ги, сол, черен пипер, нарязания бекон и заливам със сметана, да си имат и сосче, че умирам да си топкам в сосове разни. Някаква мазнина задължително - най-добре масло, че и мазничко обичам.
Да поврат 10-15 мин, но на слаб огън, че да не загори, малко водичка се долива, ако има нужда. Но те си пускат доста.
Това изглежда лесно, като за човек, който не готви.
Бекона обработва ли се предварително? Ако го сложа суров, мазнината от него, няма ли да свърши работа?
Във фурната вместо на тиган?

Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт