САЩ връщат смъртното наказание

  • 5 060
  • 165
  •   1
Отговори
# 30
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 203
Скрит текст:
Не е абсурд. То да не ти е като през соца в България, присъда и разстрел? Да беше прочела нещо преди да заявиш мнението си.
да мислят как да намалят разходите за смъртно наказание.

Направо без дело, полицията сочи с пръст "този беше" и го "свитват".
Даже може направо да изтървем някой стъпки, да не ги сочи с пръст ми на място да си решава кой за какво е виновен и да действа.
/s
въпросът е да се върне или не смъртното наказание.
иначе с него или без него убиеца ще бъде съден. до тук парите като разход по него ще са еднакви. след като е осъден на смърт и е изпълнена присъдата откъде идват тези огромни разходи за вече умрял човек  newsm78  това е чуденката не само за мен.  и за тези разходи писах да се намалят.

# 31
  • Мнения: 14 632
Това,че изнасилвачи ''получават правосъдие'' в затвора от други затворници не е вярно!.Питала съм затворници.На никой не му пука.Всеки гледа там да си нареди живота,контакти,групи,с кой надзирател да се сближи и пр.Циганският език е мн.полезен и го научават бързо.Не се успокоявайте,че изнасилвача ще си  получи заслуженото.Както стана дума,  това са примитивни същества и често за такива,изнасилването е геройство.Съгласна съм да ни излезе ''по-скъпо'' смъртното наказание (и без това се дават сума ти пари за глупости) и да се приключи с изрода завинаги.Не да излезе след няма и 20г. и да си живее живота!Австралиеца,който закла младият бълг.спортист преди 10-11г. ще излезе предсрочно скоро и си заминава вкъщи.Говореше нещо за м.октомври.Тъкмо ще си посреща НГ вкъщи,лято,свобода,висок стандарт.Може и до Бали да отскочи.И без това на сънародниците му им е безобразно евтино там.Cool!Защитници на всякакви убийци,бихте ли искали да сте на мястото на родителите на убитият младеж?Цял живот в навечерието на Нова година ще изживяват отново и отново събитията около убийството на сина им.....Пък не ми обяснявайте,че смъртното наказание няма да върне жертвата.Може да се направи и друг вариянт.Ако близките на убитият поискат помилване на убиеца да му се размине смъртното наказание и да се замени с доживотно без право на помилване.Ще видим тогава как ще реагират близките на убитите.Smiling Imp

# 32
  • София
  • Мнения: 38 489
Делото е по-дълго и сложно при крайна цел смъртна присъда.
След това, самото изпълнение, с всички хора, техника, химия е скъпо.
Например, в България даже няма къде да се прави. Съответно ще трябва да се оборудва зала. Вероятно една за цялата страна. Разходи за залата, транспорт, заплати. Кой въобще ще поиска да работи това?

# 33
  • Мнения: 15 960
Щом в другите страни  има желаещи,  и тук ще се намерят.
Иначе на мен ми е все едно дали смъртна или доживотна без право на замяна. А не след 10-15-20 год. да ги пускат, както се случва.

# 34
  • Мнения: 14 632
Винаги ще се намерят желаещи за тази работа.Ако трябва може да внесат и чужди работници.Wink

# 35
  • Мнения: 4 381
Със смесени чувства съм за смъртното наказание. До някъде, за близките на жертвата, това е най-справедливо. Но..защо да избавяме виновника по най-лесния възможен начин. Без страдание, без живот с чувство за вина, без тормоза, който би преживял в затвора от "доброжелатели" съкилийници.
Но пък съм твърдо ЗА кастрация на подобни изроди, изобщо на всички сексуални престъпници. И максимални присъди, разбира се, в изключително строг режим. Ако въобще съществува такова животно в нашите затвори.

За такива жестоки престъпления смъртната присъда е най-правилната според мен. Няма никаква гаранция, че престъпникът ще чувства вина, гузна съвест или каквото и да било. Психопатите не виждат никакъв проблем в действията си. Някои хора просто не могат да се рехабилитират обратно в обществото. Също така години наред в затвора струва пари на данъкоплатците и винаги има опасност от помилване, бягство или пускане предсрочно за добро поведение. Иначе и аз съм за кастрация на сексуалните престъпници.

# 36
  • Мнения: X
Кой е тръгнал да въвежда смъртна присъда, че зали почнахте да оборудвате?

# 37
  • София
  • Мнения: 38 489
Примерно, казвам. Защото някой питаше защо в толкова скъпо.
Иначе съм наясно, че сме в ЕС и правните и демократични рамки няма да допуснат смъртно наказание.

# 38
  • Мнения: X
През 1990, много преди да почнем да мечтаем за ЕС се наложи мораториум на смъртните присъди в България, а осем години по-късно го отмениха. Социалистът Петър Младенов наложи мораториума.

# 39
  • Мнения: 1 495
въпросът е да се върне или не смъртното наказание.
Да, аз отговарях на аргумента, че е по-евтино. Ако не може да се обсъжда да бяха пунсали анкета и толкос.
иначе с него или без него убиеца ще бъде съден. до тук парите като разход по него ще са еднакви. след като е осъден на смърт и е изпълнена присъдата откъде идват тези огромни разходи за вече умрял човек  newsm78  това е чуденката не само за мен.  и за тези разходи писах да се намалят.
Предполагам, че имат повече възможности за обжалване при този тип присъди. И палач да си имаш да работи веднъж на 5 години сигурно не е евтино. Но нашата бърза, ефективна и рядко грешаща правосъдна система сигурно може значително да подобри процеса.

# 40
  • Другата България
  • Мнения: 37 300
Аз имам едно успокоение - в затвора ще го довършат. И то по най-тежкия начин. Вярвам, че няма да доживее до края на присъдата.
За смъртното наказание...не знам. Предпочитам да плащам, за да лежи 40 години, отколкото да умре за миг. Искам да се мъчи, страда, лежи там и да го спукват от....
Това си помислих и аз.
Няма да оцелее в затвора.
За смъртното наказание съм писала в темата, която си беше за това-"За и против смъртното наказание". Твърдо съм "за".

# 41
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Вие тук сериозно бъркате причина и следствие. Вярно е, че смъртните присъди изискват много повече прецизност и минават задължително през всички инстанции, но също така самите престъпления водещи до смъртна присъда (3 и повече предумишлени убийства например) са много по-трудно, бавни и скъпи. Тоест събирането на доказателствата,  издирването/ангажирането/мотивацията свидетели и подготовката на обвинението е почти еднакво скъпо независимо дали съответния щатски закон ще затвори, или убие  престъпника.

Също така в сравнението се опоменава цената на единична килия за 40 години без здравеопазването на затворника, упражняване на правата му (гласуване, свиждане, свидетелстване...), преразглеждане на делото, комисии по предсрочно освобождаване... Абе за 40 години цифрата може да се одесетори.

Поради правилата на форума относно езика, на който се публикува, казвам само, че според последния абзац, по доклад на затворите в Тексас, един случай на смъртно наказание струва средно 2 300 000 долара, което е около три пъти повече от средната цена на случай, при който затворник лежи в единична килия при най-строг режим 40 години.
Статистиката от САЩ сочи, че смъртното наказание струва повече от лишаването от свобода.

# 42
  • Мнения: X
Zemonti, естествено че в сравнението влизат всички разноски, в т.ч. и здравеопазване. Да беше прочел преди да се изкажеш.

# 43
  • София
  • Мнения: 38 489
Всъщност в Щатите много, много рядко се изпълнява смъртно наказание.
А тука всяка година се надига тема покрай някое ужасяващо престъпление.
Ами даже да го приемат, няма да стане както си го представяте - всяка година поне по едно, лайв по тв.

# 44
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Zemonti, естествено че в сравнението влизат всички разноски, в т.ч. и здравеопазване. Да беше прочел преди да се изкажеш.
Затворническото здравеопазване не приключва с щатния фелдшер (resident physician). Една 40 годишна присъда е нормално да доведе до множество хоспитализации на остаряващия затворник - рак, сърце и подобни безумно скъпи за САЩ лечения, защото затворникът получава автоматично пълно здравно обслужване, често непосилно за обикновените американци.

Общи условия

Активация на акаунт