Организиране на семейния бюджет

  • 33 858
  • 633
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: X
Абсолютно съм съгласна с горните мнения. Може и борда да ни спира в някои отношения, но по-важното е че спира политици и мафиоти да си правят каквото си искат. Те при валутен борд и следене на финансите успяха да фалират КТБ, камо ли без валутен борд.

# 196
  • София
  • Мнения: 2 298
Абсолютно съм съгласна с горните мнения. Може и борда да ни спира в някои отношения, но по-важното е че спира политици и мафиоти да си правят каквото си искат. Те при валутен борд и следене на финансите успяха да фалират КТБ, камо ли без валутен борд.

muoil, тъкмо щях да го напиша за предизвестения, планиран години преди това и "проспан" фалит на КТБ, за който пак целият народ ще плаща парите, които изтекоха от Фонда за гарантиране на влоговете. Нали никой не си мисли, че Цветан Василев е сложил в личния си джоб всичките милиарди, които ние сега ще възстановяваме ? И защо точно по същото време наляха държавен резерв за да спасят от фалит една друга частна банка, в която също не е тайна какво се случва ? Ето това няма как да се случи, когато ЕЦБ поеме контрола върху банковата система.
Черна станция, напълно си права за всичко, и за загубата на суверенитет и за интереса на някои кръгове. Аз не случайно на няколко пъти писах "ако изпълним условията и ни допуснат", именно защото заради нездравите интереси на определени кръгове се правят опити за забавяне на този интеграционен процес.

Последна редакция: нд, 25 авг 2019, 15:41 от nati_nat

# 197
  • Мнения: 40 737
И защо точно по същото време наляха държавен резерв за да спасят от фалит една друга частна банка, в която също не е тайна какво се случва ?

И добре, че го направиха, иначе щеше да е двойно по-зле. Освен това поне тук загуби нямаше - банката не беше като КТБ все пак - и само сложиха на влог едни пари, срещу добра лихва. Когато паниката от атаката стихна, парите се върнаха обратно заедно с лихвата. Всъщност държавата направи нещо много мъдро - спря втори банков фалит и успокои системата, като заедно с това даже спечели малко пари, а не загуби. Всяка мъдра държава ще го направи.

# 198
  • София
  • Мнения: 2 298
Черна станция, права си за ефекта за държавата, от тази гледна точка това беше правилно решение. Но аз имах предвид, че то  беше обусловено и от защита на нечии интереси. И други решения са взимани преди и след това за защита на интереси, свързани с тази банка и със спасяването й с държавни ресурси, нееднократно. То и в други държави има примери на спасяване на банки с държавни ресурси, но това става с условия към банката (не само връщането на налетите държавни пари) , които гарантирант, че няма да се наложи следващ път. А в конкретния случай се налага постоянно и се прави безусловно. Иначе какво се случва в банката и в какво състояние е, няма необходимост да се коментира, то се вижда и от резултатите от стрес тестовете на ЕЦБ, и от информацията около понижения депозитен рейтинг на Мудис, и от други обективни факти, изнесени в медиите.

Последна редакция: пн, 26 авг 2019, 10:58 от nati_nat

# 199
  • Мнения: 54 337
Нати, никой не спори, че при дилема наем или заем, е по-добре заем.
Но да твърдиш, че винаги инфлацията компенсира е несериозно. Знаеш ли колко хора купиха скъпи имоти през 2008, а после рязко паднаха цените? Като това не им намали дължимите суми, плюс лихви.
И вие можехте да се окажете със скъпо купен имот, чист късмет са тези неща. Човек не може да предвиди как ще тръгнат пазарите.
А кредити за дограма не ги коментирам. Ясно е, че е необходимо, друг е въпросът как така за една дограма човек не може да спести? Не струва милиони. Но ако започнеш семейния си живот с кредит за телефон, за телевизор, за климатик,  влизаш в спиралата и вечно ще си длъжник за нещо.

# 200
  • София
  • Мнения: 2 298
DeVa, ние нямаше как да се окажем със скъп имот, и не сме единствени, които сме знаели през 2004 г., че се очаква покачване на цените на имотите, както и че през 2008 г. става въпрос за нереално високи цени и имотен балон, който ще се спука. И затова сме решили кога точно е изгодно да се купи имот с кредит, без да сме имали крещяща нужда от него, живеехме си в собствено жилище. Едно е да взимаш осмислени на база на необходимата информация решения (дори и с чужда помощ ако сам не си наясно), защото има как да се предвидят пазарни тенденции (те някои на база прогнози целии империи градят), друго е да разчиташ на късмет като игра на рулетка и да взимаш кредити и да ги влагаш неподходящо, зяпайки в небето. Как пък и двата пъти случайно "извадих късмет"? Да, много хора се опариха с имотния балон, доста хора си продадоха къщи в провинцията и за да работят и живеят в София с големи кредити купиха имоти на нереално високи цени, и след време останаха без нищо под натиска на високите погасителни вноски. Тъжно, но си е казано "кьорав карти не играе".
Не съм казала само дограма, прочети внимателно. Имаш ли представа колко струва изолация, включваща стени, покрив, мазе, и дограма (с наистина високо качество), със заплащане на майстори, за голяма двуетажна къща с големи френски прозорци и уреди за отопление, и за колко време могат да се спестят тези пари от семейство със средни доходи и две малки деца ? Ей така, не може за разумен срок да се спести и през това време да се живее зимата на ниски вътрешни температури.
Нито пък някъде съм казала едно младо семейство да затъне в дългове заради телевизори, уредби и телефони.
Както и да е, който иска да си остане с невярването, то не заличава ползите и печалбите, които хората са реализирали от взети от тях кредити в периоди на инфлация и вложени разумно, включително и моите 😀

Последна редакция: вт, 27 авг 2019, 09:13 от nati_nat

# 201
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 915
Уж приключихме да говорим за кредитите и аз излезнах от темата. Сега гледам продължавате.

нати нат, последният ти дълъг пост, с който отговаряш на Дева, звучи по съвсем, съвсем друг начин. Ако още в началото говореше само за жилищни кредити за собствен дом, хиперинфлация (и за инвестиционни кредити и бизнес с имоти и наеми - което пък е съвсем отделна тема) и то така както го каза сега, т.е. споделяне на личен опит, въобще нямаше да те репликирам.

Но ти говореше по съвсем друг начин: с “правила”, касаещи кредитите и спестяваниета въобще, и периоди на инфлация въобще! Като изключим жилещните кредити,  потребителският кредитен пазар далеч не се изчерпва само с кредити за закупуване на последния модел телефон. Тук са и покупката на новата печка, хладилник..., финансирането на почивки, ремонти, коли... В никой от тези случаи човек не трябва да се заблуждава, че ако има инфлация (напрактика почти винаги има  - инфлацияата с ниски темпове се смята за белег на развиваща се икономика) то всички тези кредити по презумпция са му изгодни!

Последните примери, които си дала, демонстрират точно това, което казвам: разнообразни са факторите, които оказват влияние върху решението да спестяваш или да вземеш кредит. При сестра ти, примерно, е това, че новата изолация им спестява разход на енергия. А ако ремонтът не намаляваше енергийните разходи (или не чак толкова) или нямаше друга изгода? Другият пример пък е за безлихвени стокови кредити. Именно - безлихвени. А ако не бяха безлихвени?

Инфлацията сама по себе си не трябвя да е мотивация да се вземе потребителски кредит. Човек хубаво трябв да си прецени плюсове и минуси. Далеч не винаги ремонтите са спешни, спестяват енергийни разходи или друго, не винаги имаш нужда от нова кола точно сега, не винаги заемите са безлихвени... Заемът далеч не винаги е по-изгоден от това да изчакаш 1-2-3-4 годни, за да си събереш пари.

Кредитите могат да бъдат полезни, особено при финансиране на собствено жилище. Но нека няма заблуди, че е ок да се живее на кредит и да не спестяваме за нищо, щото нали инфлация има. Това е много опасен наклон. А и да не е, може просто да коства ненужна загуба на пари.

Последна редакция: ср, 28 авг 2019, 01:39 от ЧеКа

# 202
  • Мнения: X
Картофите са лоша храна. Въглехидрати от лошите. Те са особено опасни за хора с инсулинова чувствителност която не ги понася и вдига високи нива в организма. Подпомагат стареенето на клетките и имат куп други негативни последици за организма, като трупането на килограми е само върха на айсберга. Хранете се балансирано и здравословно, не се шегувайте с това. Сигурно сте млади, но .....

Пестите си парите , а си прахосвате живота ( и здравето)  !


Извинете ме, не се заяждам, а само ако мога да посъветвам. Thinking Това леко извън темата, но пак е свързано
В интерес на истината не са толкова вредни. Разбира се зависи как са приготвени. А наскоро ги и реабилитираха: https://dariknews.bg/novini/liubopitno/kartofite-vredni-ili-pole … -zdraveto-2078179

# 203
  • София
  • Мнения: 17 773
А ако ти се счупи телефона непредвидено не е нужно директно да се взима заем за най-последния модел айфон.

За три години стискане успя да си вземе нова кола и да я изплати наведнъж. (Като кажа стискане имам предвид, че ежедневните разходи ни бяха минимум и ядохме много картофи и салати Laughing )


Тия две неща са еднакви. Дори мога с ръка на сърцето да кажа, че кредит за айфон е по- добрият варант от двете. Това, до което съм стигнала като изводи от лични преживявания, е, че от храна не бива да се пести. А това започва още от ранни години и се толерира. Всяко дете е пестило от закуски за камионче или червилце. Но ето, че и големи хора го правят. Като студент също е разпространено- на върха на вълната си, мислиш си, че имаш енергия и можеш да изгладуваш някоя глезотия. Но дефицитите се трупат в организма с години. Пак личен опит.
Да ядеш картофи, за да си купи мъжлето чисто нова кола (което е изхвърляне), е всичко друго, но не и рентабилно житейски. Утре детето ви ще е на картофи, за да си купите някаква играчка. Постът ти ме озадачи.

Аз дрехи и обувки от много време не съм си купувала по много. Но имам натрупани запаси, а вкусът ми си е същият. В един момент се осъзнах и започнах да взимам по- хубави неща, като някои от тях са на по 6-7г. и не са мръднали. Предимн от промоции по чужди сайтове. За разлика от нашите промоции, там са истински промоции и можеш да вземеш наистина намалени стоки. Също така, като съм пътувала, винаги се връщах с обувки. Набелязвам си неща, чакам ги на намаление, а не обратното- гледам какво е намален и го купувам. Така почти нямам разочарования.

П.П. Хубавите костюми са от вълна Peace Достатъчно е да имаш един такъв от 3 части- сако, панталон, пола. И ще се изплати многократно.

A инфлацията не е равна по сила на капитализираща се лихва. Laughing

Последна редакция: ср, 28 авг 2019, 02:23 от The Catcher in the Rye

# 204
  • Мнения: 40 737
Все пак нека спомена, че да се пести от храна не значи да се гладува или да се яде непълноценна храна.
Скумрията е полезна колкото сьомгата, ама цената и е няколко пъти по-ниска. Може да се намери добра марка невакуумирано сирене и да не се купуват камамбер, ементал и чедър. Месо може да се купува по много на промоции и да се слага във фризер. И да уточня, че замразеното във фризер месо не е онова, което наричаме "замразено". Второто може да е стояло години в камери за дълбоко замразяване, а от седмици и месец във фризера на месото нищо му няма. Даже например сьомгата задължително се замразява за известно време.
Също така евтини варива като боб, грах и леща са полезни и хранителни. И  преди всичко и най-вече, да се готвят манджи е много по-евтино от ядене на готови или бързи неща, а даже е по-полезно.

# 205
  • Белгия
  • Мнения: 511
Много моля да спрете да ме цитирате с тея пусти картофи. Мисля, че изясних, че имам напредвид по-основни храни. Ако ММ искаше определен модел кола и си спести за нея го подкрепих с две ръце. (А за тея години модела поевтиня)....
Не сме се лишавали от неща, които ни носят удоволствие. Просто искам да кажа, че вместо потребителски кредит за мен лично е по-добре да се спести.

Също да поясня, че в момента изплащаме ипотека, нашата банка ни издаде такава с изключително благоприятни условия, само защото успяхме да спестим процент от стойността на къщата + факта, че нямахме висящи кредити...


Не ми се хващайте за думата. Тази тема и без това стана на миш-маш...

# 206
  • Мнения: 54 337
Темата е за организация на семейния бюджет. Което означава да се оптимизират разходите спрямо приходите.
Никой не призовава никого да гладува. Нито да се лишава от нещо важно.
По отношение на телефоните. Същата работа на мен ми върши среден клас телефон, защо трябва да дам 3-4 пъти повече за айфон? Прави ми впечатление, че хора на високи позиции и съответно с високи доходи не залитат по скъпи телефони. Това какво говори? Че ценят парите си и ги харчат разумно.
Дъщеря ми работи от година и новият ѝ телефон не е Айфон, въпреки, че спокойно може да си го купи. Без кредит. Айде, аз нямам потребност да се фръцкам с айфон, но тя е млада и въпреки всичко е преценила, че е ненужен разход.
Същото е и с храната.
Постът на Черна станция. Peace

# 207
  • Мнения: 4 496
Имам приятелка, която си купува Айфон периодично. Не гладува, но ползва умерено кредитни карти. По едно време беше закъсала, но се оправи бързо. Тя така предпочита, но пък например не й се дават пари за ново обзавеждане, освен ако не е наложително. Аз си правя ремонти със спестени пари, но не знам дали това беше най-добрият вариант по ред причини. Не мога да убедя леля ми, че е по-добре като иска нова баня, всеки месец да събира по малко пари или поне да купува постепенно материали. Отговаря ми, че като реши и намери време, всичко дават на изплащане.

Между другото, безлихвен заем няма. Най-малкото има такса и в много случаи - застраховка. Затова се гледа общо ГПР, а не да се подлъгваш по рекламата "без лихва".

# 208
  • Мнения: 54 337
Има някакви безлихвени, не съм сигурна 100%, но май само за някои стоки. 
Най-лесно се вижда има ли разлика между цената в брой и цената на изплащане. Ако да, дори и за такса да е, значи не е същото.

# 209
  • Мнения: X
Безлихвени заеми има но са най-често за електроника която се обезценява сравнително бързо или скоро ще излиза следващ модел.
Давам пример: Трябваше да си вземем телевизор. Струваше 1600 лева. Докато се двуоми ММ го пуснаха на изплащане по 160 лева за 10 месеца. Без никакви такси. Ако не ходиш в друга банка да погасяваш няма и банкова такса. И наистина ни излезе 1600 лева като първата вноска я платихме на място, а следващите 9 чрез интернет банкирането на ММ( там той няма такси). Но когато промоцията свърши забелязахме че същия ТВ беше пуснат вече на цена 1450 лева. Т. Е. вместо веднага да го намалят на 1450 те го пусккат на безлихвен кредит, но реално лихвата е включена в цената и фирмата за кредити си е прибрала 150 лева от цялата цена а 1450 са си за търговеца.  След още месец този модел изчезна от пазара защото излезе новия който вече като нов модел е 1999 лева.

Общи условия

Активация на акаунт