Организиране на семейния бюджет

  • 33 958
  • 633
  •   1
Отговори
# 165
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Е то много сложно да сметнеш колко пари се дават евентуално за кока-кола. И да се обсъдят ползите и вредите без/от консумацията. Ако я черпят кока-кола всеки ден и не и тежи на бюджета вредата отпада ли?
Нещата са принципни.

Не смятам нищо. Винаги сме живели с разходи, по-малки или равни на приходите ни.
Това към днешна дата. Живот и здраве всеки му, да си печели и харчи парите както му харесва. Wink

# 166
  • Мнения: 5 386
Бюджетът е за в случаи , когато сем.има големи цели за постигане или  в даден период е със занижени доходи - мое мнение.
Имам член на сем., който е пристрастен към кока-колата. Не успявам да му я спра. Всеки ден по 2 литра.

# 167
  • Мнения: 28 479

Имам член на сем., който е пристрастен към кока-колата. Не успявам да му я спра. Всеки ден по 2 литра.
И аз така, не ме интересува този разход изобщо, но се тревожа, че детето ми я пие, говоря й говоря, но не става! Това лято вдигна много килата, говорих и, и понеже сега в тази възраст килата са и важни два месеца вече не я пие! Това ме направи щастлива, не спестения разход!

# 168
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
ЧеКа, всеобщо правило е, че инфлацията изяжда спестяванията и работи в полза на длъжниците. И сметките са лесни: днес ти трябват 20 хил. за да купиш нещо, кредитен калкулатор ти изчислява (ти дори нищо не смяташ), колко ще върнеш на банката, ако го изплащаш за 5 години. После смяташ тези 20 хил. при някакъв процент годишна инфлация (2-3 %) колко ще се обезценят, и се вижда, че след 5 години за да купиш нещото, което сега струва 20 хил., ти трябват повече пари от тези, които ще върнеш на банката. Наистина не на всички стоки цените растат с еднакви темпове, но правилото е валидно.


Друг всеизвестен факт е, че обикновено когато взимаш кредит, плащаш и лихви. (Освен ако тя е 0. А това далеч  не винаги е така), което реално оскъпява стоката. Да се смята, че кредитът по презумпция е по-изгоден  само заради инфлацията, и да не отчиташ наличието на лихвата по кредита, е безумие. Чак ми е странно, че това трябва да се обяснява.

Един кредитен калкулатор съвсем спокойно може да ти покаже точно обратното - че сумата към банката по кредита е по-голяма от сумата, която би дал ако беше спестил парите, отчитайки инфлацията.

Това че ти нищо не смяташ, а просто въвеждаш една конкретна сума и после “простичко” си смяташ инфлацията, не означава, че зад този калкулатаор не стоят сложни сметки, коиото са на база на конкретни стойности на определи показатели -  лихвата по заеме, вида заем, периода и подобни, които обаче ти някак си изключваш от сметките. Но тива че не ги виждаш, не значи че ги няма.

Някой съвсем сериозно ли може да вярва, че лихвата по заема и периода на заема са без никакво значение дали заема ще се окаже изгоден или не?! И то до степен да твърди, че имало “правило” че при инфлация кредитите са по-изгодни от това да спестиш, за да платиш кеш?! Не само, че няма такова правило, ами такива нагласа демонстрира липса на елементарна финасова култура. Това дали заема ще е изгоден зависи от конкретните стойности на показатели като лихва по заема, пердиод, вид  на заема и подобни. (И разбира се, че може да се окаже по-изгодно да вземеш кредит, но не заради “правилото на инфлацията”, а заради конкретни стойности  на съответните показатели в не толкова простите сметки.)

Отделно, че и други фактори мигат да окажат влияние върху преценката кой вариант е по-изгоден. Примерно, не е задължително парите да се обезценяват със същия темп на инфлацията (възможно е дори да я бият). Защото и тук зависи конкретно къде и в какво ги държиш. Като включим и обстоятелства като очаквания за бъдещи доходи, сигурност на паричните потоци от доходи, рисковия профил на съответния човек, нуждата от съответната стока, и т.н. и т.н., все фактори, които биха могли да окажат влияние върху преценката кой вариант е по-добър, сметките стават още по-сложни.

Да повторя пак. Оценката дали един заем е икономичекси по-изгоден или не е на база много фактори и конкретни стойност на определени показатели, а не на несъществуващо никъде в икономичексата наука “правило”, че при инфлация кредитът бил по-изгоден.

# 169
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Имам член на сем., който е пристрастен към кока-колата. Не успявам да му я спра. Всеки ден по 2 литра.
У нас синковеца беше точно така. Но след като направи две яки кризи на гастрит, сам се отказа. След първата, някое време спря, после пак започна. Но след втората, явно болките в стомаха са били още по- силни, с огромно съжаление спря. Но са изпити литри кола. Докато сам не видя дебелия край, нямаше мотивация да спре.

# 170
  • Мнения: 28 479
Защо така я обичат тази кола не знам, аз я ненавиждам! През живота си съм изпила не повече от десет чаши!
И много странно колата в САЩ ми харесваше...!

# 171
  • Русе
  • Мнения: 293
От много пиене на кола като тинейджър (и аз дънех по 2л+) после ми ремонтираха цялата уста 1 година... Това й кажи на дъщеря си !

# 172
  • Мнения: 28 479
От много пиене на кола като тинейджър (и аз дънех по 2л+) после ми ремонтираха цялата уста 1 година... Това й кажи на дъщеря си !
Какво ли не съм казвала, статии показвала и какво ли още не, нямаше отърваване!

# 173
  • Мнения: X
Оффтопик с интересен факт не свързан с темата:
Видях че стана дума за кока-колата. Тя наистина действа пристрастяващо, особено при деца и подрастващи. И наистина чули ли сте някой пристрастен към Фанта или Спрайт в такива мащаби. Защо точно колата?Разбрах това на една лекция по органична химия като студентка. Професора го спомена като любопитен факт. В колата има кофеин и фосфорна киселина. В другите напитки няма фосфорна киселина, а лимонена. Кофеина по принцип е леко пристрастяващ заради ободряващото си действие чрез въздействието си върху надбъбречните жлези, но ефекта на пристрастяване е слаб. Фосфорната киселина сама по себе си не е пристрастяваща. НО В КОМБИНАЦИЯ кофеин + фосфорна киселина се наблюдава пристрастяване подобие на слаба наркотична зависимост. Отделно вкуса на колата прикрива че в нея има повече захар отколкото в други усещащи се като по-сладки напитки. Заради тази захар се причиняват големи колебания в кръвната захар и в началото тя стремглаво расте, после стремглаво пада и когато падне организма търси пак захар(независимо каква), но привикнал вече към колата, иска отново от нея, а в нея кофеина+фосфорната поддържат привикването и цикъла се затваря.... После не се чудете защо особено деца и тийнове пият по 2 и повече литра кола.

# 174
  • Мнения: 4 411
Докато сме на тема кола. До преди три месеца пиех всекидневно поне по чаша, че и две. Казах край. От три месеца съм само на вода. Оня ден реших да опитам и се оказа, че вече няма същия вкус, който преди усещах. Даже ми е гадна. Явно наистина има нещо в нея, което те кара да искаш още и още.

# 175
  • Мнения: 28 479
Странно, аз и като малка я мразех... ама може би защото не обичам сладко! newsm78

# 176
  • София
  • Мнения: 2 298
muoil, интересно научно обяснение за пристрастяването към колата. Не го знаех, благодаря🙂

ЧеКа, благодаря за обясненията, че по банковите кредити се плащат лихви. Нека да не ти е толкова странно, че трябва да го обясняваш на човек с липсваща елементарна финансова култура. Някак си ми е убегнал този факт, че по кредитите има лихви, докато съм се пънала години наред върху магистърските си дипломи и други квалификации по икономика, финанси, бизнес администрация, банково дело, планиране и бюджетиране. И за 20 години работа в банковата система пак съм пропуснала да го разбера, и като потребител на кредити също не съм забелязала, че договарям и плащам лихви. Добре, че и работодателите, през които съм минала - големи международни финансови институции - са били достатъчно глупави за да не забележат крещящата липса у мене на елементарна финансова култура, иначе нямаше да ми осигуряват кариерно (и йерархично) развитие и съответстващо на него ниво на доходите. В кредитните калкулатори се въвежда не само сумата на кредита, а и лихвения процент, вида на погасителната вноска, срока на погасяване, гратисни периоди, такси ..., да твърдиш, че всичко това не съм отчела, значи имаш грешна представа за кредитен калкулатор. Посочих го като възможност за пресмятане без човек сам да се мъчи с формули. Ясни са ми изчисленията и без кредитен калкулатор и не са чак толкова сложни - като студенти по изпитите ни се е налагало да ги смятаме на ексел.
И да, точно това въведох - параметрите на кредит, който може да се получи в България от хора с добра кредитна история и прилични доходи и се потвърди, че сумата (цялата, с всички разходи по обслужването на кредита), която се връща на банката след 5 години е по-малка от тази, която ще трябва да се спести за тези 5 години, за да се получи необходимата покупателна стойност при ниво на инфлация 2 %.
Повече няма да споря. Темата е друга.

Последна редакция: сб, 24 авг 2019, 01:56 от nati_nat

# 177
  • Мнения: 10 503
Нямаме таблица, но спазвам лични принципи да пазарувам на промоция и не допускам вариант да остана без паста за зъби, прах за пране или доместос и да се наложи да го купя на редовна цена.
Дрехи, обувки, маратонки, чанти също купуваме на промоция. Друг е въпроса, че младежа 3-ти път го водихме в Спорт Депо-то тази година и трите пъти все си избра модели, които бяха ненамалени, но като твърди че не са му удобни няма как да го задължа да вземе другото, защото е намалено, това за него, за нас обаче правилото на промоция е задължително Laughing
Не пазарувам като преди наведнъж големи количества на малотрайни продукти. Преди се случваше например да взема една торба лук да имам, обаче 1/3 изхвърлях при всички случаи. Сега купувам по 2 глави лук, не повече и не се е случвало да изхвърля лук. Дребно е, но някак ми действа мотивиращо като не го изхвърлям.
Започнахме и да се храним на промоция и всъщност установих, че така хем е по-разнообразно, хем не е по-скъпо.
Колата сред тийнейджърите явно е много популярна и у нас е на почит. Купуваме му веднъж седмично една бутилка, обикновено уикенда и през останалото време си джурка айран. Заради газираното съм му казала, че съм против да я пие често, не е забранена, но не е препоръчана като айрана например Wink
Ако се сетя нещо ще допълвам Simple Smile

# 178
  • Русе
  • Мнения: 293
Относно инфлацията - Тя беше 2%, че и по-малко преди няколко години. Сега между януари 2018 и януари 2019 е 3% по данни на НСИ. А между януари 2019 и януари 2020 се очаква да е още повече.

# 179
  • София
  • Мнения: 2 298
Относно инфлацията - Тя беше 2%, че и по-малко преди няколко години. Сега между януари 2018 и януари 2019 е 3% по данни на НСИ. А между януари 2019 и януари 2020 се очаква да е още повече.
Kaloyan, прав си за инфлацията. Но аз съзнателно заложих оптимистична прогноза за нея за да са по-консервативни изчисленията. При реално по-висок ръст на инфлацията и задържането на ниските лихвени нива, което за сега е факт (но и когато започнат да нарастват, тенденцията няма да се обърне),  гап-а между двете суми ще е по-голям. Да не говорим, че и обявяваната от НСИ инфлация е по-ниска от реалната и от действителната обезценка на парите.

Последна редакция: сб, 24 авг 2019, 01:39 от nati_nat

Общи условия

Активация на акаунт