Организиране на семейния бюджет

  • 33 879
  • 633
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 6 009
Ако наистина е така, може да се прежаля за Айфон. Настина Андроидите се скапват за 2 години, макс 3. Аз си взимам като ни изтече договора с Виваком (на всеки 2 години), преподписвам и си взимам нов телефон. Верно, че не давам много пари - 200 лв. макс досега съм давал за телефон, но ме дразни, че трябва да се сменя непрестанно.
Ехххх, първият ми Алкател издържа 10 години и още си работеше като го смених. Grin

# 226
  • Мнения: X
Да, и за да не затваряш торба с пари за години напред, няма нужда да вземеш последния модел. Дори петицата и шестицата са ок.

# 227
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 922
Защото Айфонът обикновено е синоним на фалшив статус символ.

Това отношение към айфона го има много засилено в Бг като че ли. На фона на средната заплата и доходи в страната, предполагам. В моята чужбина не е точно така.

Аз мога да напиша един много дълъг пост защо в моето семейство използваме електроники на епъл, не само телефони, от повече от 15 години вече. Ще стане обаче наистина много дълъг пост. Но нещата с телефона тръгнаха от там, че айфонът винаги е бил служебният телефон на мъжа ми. А това,  че епъл поддържат повече години и старите версии на телефоните е било винаги предимство - защото нашите стари телефони се ползваха/ползват от децата. Това пък, че и те ползват устройства на епъл, ни осигурява доста добър контрол върху това колко и как използват времето си в интернет....

Последна редакция: чт, 29 авг 2019, 10:28 от ЧеКа

# 228
  • Мнения: X
А, точно поддръжката на старите версии е огромно предимство, ако искаш да ползваш нешо качествено дълго време, без да изсипеш торба с пари.

# 229
  • Мнения: 2 170
Не разбирам защо пък всеки , който е с Айфон или устройство на Епъл като цяло, трябва да го има , за да повиши статута си 😑

И ние вкъщи, както предните няколко дами, сме с Айфони и Айпади....ами държат и това е . Аз съм доста тежък случай, що се отнася до електроника и Самсунг ми е издържал макс година и няколко месеца , като последните са мъка.
Не съм разглеждала да видя как точно вървят , но не са много по-скъпи от последните модели Хуауей и Самсунг.

Давам и пример...
Имах един айфон 5 , който издържа 3 години и си работеше перфектно. Батерията му държеше , почти не беше мръднал, въпреки многото изпускания.
Мъжа ми ми подари нов началото на октомври 2017 и все още държи. Няма абсолютно никакви забележки , използва се активно. (8ца е ако някой се интересува)

Старият още е в употреба и си върши страхотно работата.

За айпадите същото. Един Мини и да искам не мога да го счупя, работи 6-та година и е супер здрав.

Както каза ЧеКа , не знам защо в България е чак толкова изчанчено това да имаш айфон. Едва ли не всеки, който има такъв телефон иска да се газари. При нас също го няма това отношение към различните марки телефони.

# 230
  • София
  • Мнения: 38 431
Въпрос на култура, предполагам. Странно е.

# 231
  • Мнения: X
Така нареченото повишаване на статуса или казано с прости думи гъзареене идва от цената на покупката. Доскоро айфоните бяха най-скъпите на пазара у нас, следователно гъзареенето се постигаше чрез тяхната покупка. Сега, понеже има и по-скъпи модели, гъзареенето се постига не с прост айфон, а с последния му модел или с huawei p30 pro, който е по-скъп от колите на половината софиянци. Общо взето, беден народ със скъпарска покупка се гъзарее на принципа на голия тумбак и чифтето пищови.

# 232
  • София
  • Мнения: 2 298
Защото това с газаренето си е в манталитета на българина и е начин на избиване на комплекси. Същото като с бизнесмените с едва кретащ бизнес, но демонстриращи фалшиф статус развявайки се по улиците с мерцедеси, и същевременно затънали до шия в дългове.
Лошото е, че децата взимат пример от това газареещо поведение и възпитанието у дома се превръща в една постоянна и все по-сериозна битка с влиянието на масовото обществено поведение върху тях.

# 233
  • Мнения: 1 782
Защото това с газаренето си е в манталитета на българина и е начин на избиване на комплекси.
Цитирам Нати, но не е към нея въпроса ми.
Нямам толкова скъп телефон и сигурно заради това ще попитам - как точно този телефон за 2 бона те кара да се чувстваш? По-стойностен, по-успял, повече от останалите? То това не е нещо ,което си постигнал - просто си имал пари (или си взел кредит) за нещо, което се предлага на пазара.
А и да ми се хвали някой с телефона за 2 бона на масата в кафето в Мола (дето го ползва за селфита и аларма сутрин), а после да си хване рейса и да си се прибере в панелката 34 квадрата в Люлин (нямам нищо против квартала Simple Smile ) - знам ли...

# 234
  • Мнения: 4 499
Ами като да направиш супер луксозен ремонт на апартамента в краен квартал. Все едно да си сложа тапети със златна нишка, дизайнерско обзавеждане и подобни екстри, а отвъд входната врата -  да се срещам с миризмите на готвено от съседите, които се скръндзят за 5 лв. входна такса и сутрин едва успяват да си запалят старите коли.

# 235
  • Мнения: 54 347
Не знам какви телефони сте имали. Аз изкарах цели 4 години с едно Леново, за колосалната сума от 70 лв. Simple Smile Нов, не втора употреба. И можеше още, но реших, че му стига толкова.
2000 няма да дам нито за телефон, нито за бебешка количка.
И въобще за всяко нещо си имам лимит, който не надхвърлям.
Сега си купих Ксайоми, за 289, който вече е 279.

# 236
  • София
  • Мнения: 38 431
Мъжете около мен също са с Ми, железни машини! Май и аз ще си взема.

# 237
  • София
  • Мнения: 5 931
Аз може да съм малко "увредена", че не съм от май-младите ... вече... ама кредит си стува само за жизненоважни стоки, и то е много важно да са такива, на които стойността им се покачва, ще имат пряк позитив в бъдеще за вас ( или спестявате други разходи) Или за това че ги изплащате и ползвате, имат позитив, или че ще изкарвате пари от тях, като техника с която вършите печеливша фирмена дейност ( например).
Т.е главно имоти и то с мярка;

Буквално нищо друго.

Прекалено много хора пред очите ми, от поколението на баща ми, бяха богати и доста широко живяха, иху - аху....... някои с коли за сумати пари, някои с почивки и 2-3 жени, техника, живот и всичко.
Докато изкарваха или живяха по чужбина добре.
Сега ела ги виж, нямат жилища някои,
 или други са по 3 поколения в едно жилище. Гледам и не вярвам.


Е, няма да инвестирам в Айфон или скъпа кола.... щото то като тръгнеш по тази линия, а това, а онова, край няма..... та всичко с мярка и мисъл....

# 238
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
И въобще за всяко нещо си имам лимит, който не надхвърлям.
Същата политика имам и аз - бюджет за даден разход не надскачам.

# 239
  • София
  • Мнения: 38 431
И аз съм така. Задала съм си някакви цифри в акъла и това е.

Общи условия

Активация на акаунт