Организиране на семейния бюджет

  • 33 753
  • 633
  •   2
Отговори
# 480
  • Мнения: 40 314
На мен няколко пъти са ми се обаждали да ми предлагат управление на пари. И са мошеници - номерът, който се изписва на телефона, единият път беше английски, другия път белгийски. Как си намират на кого да звънят също е много странно нещо, предполагам купуват бази данни, защото определено не звънят безразборно като ало измамниците. Наругах ги, заплашвах ги, питах откъде ми имат телефона и след няколко време пак звънят. Ама не знаели, ама друг колега бил звънял предния път... После "английската" фирма полицията я разби, писаха по медиите. И дойде белгийската. Звъняха ми само два пъти и след луд скандал и заплаха с полицията спряха.

# 481
  • София
  • Мнения: 15 913
На мен няколко пъти са ми се обаждали да ми предлагат управление на пари. И са мошеници

Поне са те набарали мошеници. А мене от Експрес банк/там ни превеждат заплатите/ се разсипаха да ми звънят за подобно. Много отчаяно звучеше гласа на момата. Накра склоних да отида в обедната почивка да чуя супер предложението. Нали и плащат за опита - да захлеби завалийката. Служителката се опита да ми обяснява какво е бинарни опции, как се печели от индекси и подобни. Само я прекъснах, за да проверя на телефона как ми върви късата на Дакса. Тая като се опули - ама как, вие сте касиерка в счетоводство, как го правите, при кой ИП. Ние ще ви осигурим по-голяма печалба. Е как да е по-голяма от борсовата, а и % за тях да има.
За подчинените на Гал Барак - същата история, много били добри, печелело се. А той сега плаща на поразия за да протака и да не го екстрадират....

# 482
  • Мнения: 367
Признавам си, че не изчетох цялата тема, но ми е интересна. Ние не събираме семейните средства на едно място и никога не сме го правили. Но и двамата имаме представа с колко горе-долу пари разполагаме. Слава богу не сме на ръба. Аз съм си стисната и за глупости пари не давам. Пазарувам дрехи рядко и то  само ако имам нужда. ММ е разсипник в това отношение. Суетен е и частта от гардероба за него е по-голяма. И разни джажи (за мен безмислени купува). Не си поставям за цел да оптимизирам чак толкоз разходите по изхранването, но ММ се изненда колко спестени пари имам. Той обикновено плаща сметките, аз обикновено пазарувам продукти за домакинството. Рядко правя необмислени покупки. Когато имахме кредити, първо вноските си плащахме и дори предсрочно ги връщахме. За мен лично вписването на всяка касова бележка в таблица и всякакви изчисления дава само идея къде са парите. Никога не съм го правила, защото имам представа  къде са. За хората с по-ниски доходи обаче неточната сметка може да доведе до криза. Когато преди години се оплаках на свеки, че синът и много харчи за глупости, отговорът беше: "На теб пари иска ли  ти?  Не. Когато искаш от него дава ли ти? Да .  Какъв ти е проблемът тогава?" И аз млъкнах... За някои неща ми е неприятно да давам пари, като например стая с гледка към морето, но за ММ това си е кеф, който след като може, ще си го позволи.  И в друга тема писах: Да се харчи разумно е също толкова трудно, колкото и да се спестява. Сега съм в голяма чуденка дали да вложим спестеното в ремонт на стара наследена къща, която да ползваме през топлите месеци. Щото има и по- приятни начини да се похарчат парите Wink. Или пък на порасналите вече  деца повече да помогнем.?!

Последна редакция: пн, 30 сеп 2019, 15:40 от DebelaMara

# 483
  • Мнения: 5 382
Да се харчи разумно за мен не е трудно. Аз съм от хората, които знаят и 2 , и 200. Тоест , когато съм с по- малко пари, не се сривам и не страдам, когато пък имам повечко, харча , но никога неразумно и разсипнически. Не се правя на "господин за един ден" като Тодор Колев в едноимения филм. Simple Smile
DebelaMara, аз съм за влагане на спестеното в наследствената къща.

# 484
  • Мнения: 4 321
Зависи колко пари ще вложите и колко ще я ползвате.

# 485
  • Мнения: 367
Зависи колко пари ще вложите и колко ще я ползвате.
Знам, че зависи от това. Къщата е в населеното място, в което живеем(ние сме в апартамент). В някакъв момент може и да е за постоянно. но в началото може би  по половин година. А за вложението ми е сложно да оценя и ще поканя архитект. Но трябва да се разруши втория етаж и да се смени покрива. Има значение и на колко години е човек. Може би преди 10г. не бих се чудила дали си струва, но сега ...

# 486
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Зависи колко пари ще вложите и колко ще я ползвате.
Знам, че зависи от това. Къщата е в населеното място, в което живеем(ние сме в апартамент). В някакъв момент може и да е за постоянно. но в началото може би  по половин година. А за вложението ми е сложно да оценя и ще поканя архитект. Но трябва да се разруши втория етаж и да се смени покрива. Има значение и на колко години е човек. Може би преди 10г. не бих се чудила дали си струва, но сега ...
Предвидете си около 120 лв на кв.м. за покрива.
Аз на ваше място, ако ги имам средствата, хич и не бих се колебала. Къщата дава много ценно лично пространство, а ако е направена добре, няма да е и толкова скъпа поддржката и сметките. Но вие описвате много сериозен ремонт. Няма ли как да не се разрушава етажа, а само да се укрепи?

# 487
  • Мнения: 54 061
Да се харчи разумно за мен не е трудно. Аз съм от хората, които знаят и 2 , и 200. Тоест , когато съм с по- малко пари, не се сривам и не страдам, когато пък имам повечко, харча , но никога неразумно и разсипнически. Не се правя на "господин за един ден" като Тодор Колев в едноимения филм. Simple Smile


И аз съм така. Peace
За мен е по-чудно как някои хора се чувстват длъжни да издумкат до стотинка всичко?! Rolling Eyes

# 488
  • Мнения: X
Много харесвам този канал за семейни финанси и много ме вдъхновяват като става въпрос за бюджетиране:

https://www.youtube.com/watch?v=b8U5fNNP3gI

# 489
  • Мнения: 367
За мен е по-чудно как някои хора се чувстват длъжни да издумкат до стотинка всичко?! Rolling Eyes
И аз съм се чудила как може и при все ,че аз съм от спестовните, едното ми дете е точно такова. 5 ст. да има - близалка ще вземе, за да ги свърши. Това като малък. Сега 18 годишен и все тъй процедира. И все няма пари. И няма и да има с този начин на мислене. Вече се убеждавам, че личният пример няма никакво значение, говоренето също.

# 490
  • София
  • Мнения: 5 885
Има, има, личният пример има огромно значение. Ако се пести от стотинката, и все се дудне кое колко струва и дали си  струва покупката и т.н. Децата стават точно на обратно. Съвсем другия случай. Имам такива хора около себе си, израстнали в ограничения като деца, по една или друга причина, с пестеливи родители.
Добри родители иначе и практични хора. Confused  Но всяко нещо има граница.
Децата им сега са с широки пръсти .....цял живот.  Ненавиждат пестенето и сметките. Само като стане дума и им прилошава.... понеже това е белязало детството им... цялото...

# 491
  • Мнения: 28 139
За мен е по-чудно как някои хора се чувстват длъжни да издумкат до стотинка всичко?! Rolling Eyes
И аз съм се чудила как може и при все ,че аз съм от спестовните, едното ми дете е точно такова. 5 ст. да има - близалка ще вземе, за да ги свърши. Това като малък. Сега 18 годишен и все тъй процедира. И все няма пари. И няма и да има с този начин на мислене. Вече се убеждавам, че личният пример няма никакво значение, говоренето също.
Абсолютно съм съгласна.... и моята дъщеря е така, и личния пример, и говоренето, и възпитаването нямат полза! За жалост! Ние също не сме от най спестовните, но винаги се анализират финансите вкъщи, обсъжда се какво е разумно да се купи и какво не, въпреки, че и за развлечения се дават пари, но не постоянно, а когато му е време и място.

# 492
  • Мнения: 367
Не знам как изглежда моята спестовност отстрани, но не цепя стотинката на две. Почиваме няколко пъти в годината- зиме и лете, пътуваме често. Сметките никога не са точни, а ориентировъни. Не записвам всяко кафе, което съм пила в табличка, за сметна семейния бюджет. Но не робувам на марки и нямам богат гардероб. Смятам, че човек трябва да е чист и спретнат с подходящи за фигурата и случая облекло. Вбесявам се, когато синът ми иска маркови обувки, които ако изкарваха по-дълго бих се радвала да купя, но те издържат толкова, колкото и маратонките Булдозер. А струват поне 10 пъти повече. За мен това е неразумен разход, който мога да си позволя, но не желая. Затова ми казват, че съм стисната. Мога да подаря такова нещо за рожден ден или друг личен празник, но просто да заменя скъсаните маратонки с нови от 200 лв. не ми е ОК.

# 493
  • София
  • Мнения: 12 663
Много от магазините на наистина хубавите марки имат карти за намаление на редовни клиенти, с които покупките излизат по-евтини или се натрупват точки. Ние вкъщи, заради броя на членовете на семейството, винаги се възползваме от такива възможности. Вкл. в картата изпращат бонус точки на редовни клиенти за рожден ден, Великден, Нова година и други големи празници.
Специално маратонките има значение какви са, когато човек води активен начин на живот. Носила съм и "кучи марки", от които страдат краката ми, дори и да са били здрави. Затова сме открили 2 марки и ги предпочитаме, с превес на едната. С картите и с различните бонуси за лоялни клиенти излизат на не толкова високи цени, вкл. с натрупаните за 2 г. точки напролет взехме напълно безплатно хубави маратонки за свекърва ми.

Ако трябва да избирам пътуване или маркова дреха, ще избера пътуването, но зависи и от дестинацията, и от дрехата. Най-добрата ми инвестиция в зимни якета за големи студове за мен и съпруга ми струваше много сериозна сума, но са идеални и за студ, и за ски, а сигурно няма да мръднат поне 10 г., което идеално ме устройва, защото не искам всяка година да купувам евтинджоси, които да обличам 10-20 дни в годината само и да им изскачат пуховете. Имам опит с евтини якета на малките деца, но на тях пък не мога да купя скъпи, защото до следващата година вече са омалели.

# 494
  • Мнения: 28 139
И аз, за мен смисъл няма да се плащат маратонки за 200 лв., но щерката иска! Ако поиска хубави обувки, кожени, качествени, трайни, да, бих дала!
Не купувам и дрехи от мола, не ми се плаща за най долнопробните чужди марки, вместо за нашите дизайнери и модели дрехи!

Общи условия

Активация на акаунт