Организиране на семейния бюджет

  • 33 919
  • 633
  •   1
Отговори
# 585
  • София
  • Мнения: 38 476
Ако приготвяш адаптирано мляко и се отпуснеш да купуваш всички аксесоари, които ти пробутват с него, може и 1000 да удариш.

# 586
  • София
  • Мнения: 13 082
Благодаря, Кечър!
При нас четвъртия сладур не беше планиран и малко ни беше объркал и финансовите, и емоционалните планове за известно време, особено по времето между моето майчинство и детската градина, когато ползвахме детегледачка и се бяхме поозъбили, но се радваме, че го имаме. Наистина вкъщи има часове на пълна лудница и дори сега, откакто най-голямата вече не живее вкъщи, ми е прекалено спокойно. Затова със съпругът ми се майтапим за още едно бебе, преди да сме "изпуснали влака", че и втората дъщеря след няколко месеца ще ни "изостави", а вече 19 г. нямаме навик да сме без малки деца наоколо. Simple Smile Надали ще се осмелим, разбира се.

Третата ни дъщеря беше изцяло на АМ. Купували сме само млякото, 2-3 шишета и биберони. Друго нищо не намирам за нужно. Не съм ползвала термобоксове, стерилизатори и измислици. Имах си термос за топлата вода и чисто бурканче за носене на АМ при разходка.

# 587
  • София
  • Мнения: 17 775
Мисля, че момичетата са по- скъпи за отглеждане при равни други условия.
 Повече дрехи/козметики/някои вече искат и процедури. Повече прегледи, щото жените са по уязвими. Освен това, едно момче можеш да го пратиш на неособено лека работа, щото е младо и ще издържи. Само дето ядат повече. Joy

# 588
  • София
  • Мнения: 13 082
За мен всяко дете е добре след определена възраст да поработва, според силите и възможностите си. При нас двете големи дъщери работят всяко лято от 16-тата си година. Така олекотяват семейния бюджет точно за глезотиите, научават се да ценят парите, придобиват житейски опит, помагат на семейството, ако има някакъв семеен бизнес. Затова и не се притеснявам как ще се справят със студентския живот. И ние помагаме на най-голямата, и на втората ще помагаме, защото не е лесно да се издържаш сам извън страната. В страната също не е лесно. Но пък не разчитат само на нас, а и сега нямаме ангажимент към ежедневни нужди, храна и джобни на най-голямата, а само месечно й пращаме определена сума пари. Ако нямаше опит да работи и тепърва започваше, сигурно щеше да й е много по-трудно.

# 589
  • Мнения: 10 500
Мисля, че момичетата са по- скъпи за отглеждане при равни други условия.
 Повече дрехи/козметики/някои вече искат и процедури. Повече прегледи, щото жените са по уязвими. Освен това, едно момче можеш да го пратиш на неособено лека работа, щото е младо и ще издържи. Само дето ядат повече. Joy

Да, тя колежката ми като каже - "С момче ти е по-лесно". Не съм била давала по 80 лева за маникюр. Ами то маникюри има и по 20 лева, но това че е момче не значи не че се харчи по него. Той пък е колекционер - купуваме Лего, обича да ходи на кино, обича и той хубави маратонки и дрехи, купуваме игри за Плейстейшъна, телефона му е важен, че играе и на него, и ако му се предложи нов компютър ще е много хепи и излиза, че и момче и момиче баш еднакво си харчат.

Черна станция, права си и моят подход е същия обикновено, но дори това че изгорях със цяла вноска за гражданската ми показва, че има ли възможност по-добре е да е разсрочено, иначе и аз така правех и не го мислех въобще, станало ли е време за плащане и кога е крайният срок.

# 590
  • София
  • Мнения: 17 775
Само дето за една жена с окосмяване, примерно, е нужда да ходи на епилация. Напоследък чета, че много млади момичета (и майките им съответно) се оплакват от това и съответно ходят още от много млади на перманентни епилации, въпреки че се препоръчва след като се наместят хормоните. Гинекологичните прегледи при добрите лекари и пълен пакет също са скъпички и ако има проблем- става още по- скъпо.
Не говоря за маникюри. Това са екстри, както и всякакви игри и стейшъни. Иначе, и момичето, и момчето могат с маратонки за 50, вместо зс 150, да.

Фийвър, хубаво е, да. Но аз лично съм скептична към някои временни професии. Продавачка в козметичен мсгазин или на някоя рецепция- да. Но сервитьорка, примерно- твърдо не. Както и да е : )

# 591
  • Мнения: 4 559
Ама момчето би харчило повече за срещи с момичета Simple Smile И то може да си е суетно, да не е маникюр, а нещо друго. За мен излишни (поне засега) неща за бебе са:

Специални килимчета/палатки и пр. за игра, плюс десетки играчки;
шезлонг, гнездо за спане, люлка, в която се събира едва до 5-6 месеца;
скъпи стерилизатори и помпи за кърма;
обиколници за креватче, пеещи и светещи дрънкулки;
много дрехи;
супер-хипер функционална ваничка за къпане с поставка, шкафче и пр.
скрин или шкаф специално за бебето, ако вече имаш къде да му държиш дрешките и си с ограничено място;
количка, която робува на марка, а не на удобство;
Общо взето, ако всяко едно от тези неща ти потрябват много, винаги можеш да си ги купиш бързо. Но повечето се оказват излишни.

# 592
  • Мнения: 18 497
Има неща, които не трябват, но има и неща, които не знаш, че ти трябват, преди да им дойде времето - за мен това беше напр. кантарчето. Дори не знаех, че има кантарчета за бебета по магазините, обаче ми се наложи и прас, сто кинта в дундьо - първоначално щеше да е под наем, обаче мм вика - дай да си го оставим. Миналата седмица го продадох за 45 де.
Искам да кажа, че понякога има непредвидени неща.

# 593
  • София
  • Мнения: 38 476
Аз мерех бебетата с такова /наследство от свеки/ , в хартиена торба. 😁

# 594
  • София
  • Мнения: 17 775
С такова меря картофите Laughing

# 595
  • Мнения: X
Ние взехме кантар и помпа под наем от аптеката (тук в Германия), което ни спести доста. Кантарът не беше много задължителен, но от помпата съм много доволна, защото първите 3-4 седмици я ползвах нон стоп. Наистина, не знаеш кое ще ти потрябва и кое не. Най-добре човек да не се затрупва с неща преди да се е родило бебето.

# 596
  • Мнения: 10 500
Кантар не съм ползвала за детето, каквото са го мерили на консултации, това беше.
За бебетата - защо не се купува, когато се установи, че нещото трябва? Сега има всичко на магазина и не е нужно предварително да се набавя, така няма да има непотребни вещи.

Последна редакция: пт, 04 окт 2019, 19:42 от blackcat6

# 597
  • София
  • Мнения: 17 775
По 10лв на ден?

# 598
  • Мнения: 10 500
Да, 10 лева! Редактирах си мнението, защото си дадох сметка колко ми е неуместен въпроса, например като темата колко се харчи за храна, а това зависи от начин на хранене и т.н.

Агент, здрави торби си имала Simple Smile

# 599
  • София
  • Мнения: 13 082
Кечър, аз нямам предразсъдъци към временните професии. Моите момичета са се насочили към професии, които няма как да работят преди да завършат. Лятната им работа беше в нашата кантора   и в магазина за хранителни стоки на сестра ми. Сега най-голямата се издържа, работейки в заведение за бързо хранене, защото само това се съчетава с лекциите и се гласи да почне по часово през уикенда в магазин за опаковане на подаръци. Не мисля, че естеството на сегашната работа ще й пречи в бъдеще.

Общи условия

Активация на акаунт