Колко пари харчите на месец за храна

  • 85 032
  • 2 236
  •   1
Отговори
# 1 440
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Храната която е за моите 7 кокошки и 1 петел на месец излиза 30лв, не е готова смеска, а ние мелим зърното. Има периоди в които взимам по 6 яйца на ден, има периоди с по 1. В момента имам 70 яйца в хладилника и една носачка мъти. Яйцата са много по вкусни от купените, защото моите пилета ядат глухарчета, коприва и всякакви плодове и зеленчуци, плюс червеи, буболечки и т.н от двора. Миналата година продавах яйцата по 30ст. Сега не продавам, защото се научих, че след голямото снасяне, носачките имат почивка в жегите, ако не ги форсирам със специални фуражи.

# 1 441
  • Мнения: 7 349
Яйцето си е яйце. Колко да бъде едно по- вкусно от друго?

# 1 442
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Яйцето си е яйце. Колко да бъде едно по- вкусно от друго?

Само който не ял пресни яйца от свободни кокошки не знае. Общо взето, моите гости ме карат да им правя само омлети и баница.

# 1 443
  • Мнения: 19 099
Да, нашите кокошки вече намалят снасянето, скоро ще е паузата.

Аз по време на ИП купувах главно от близките магазинчета, заради КПП не можехме да ходим свободно в града, и там всичко си е по-скъпо. Примерно бананите 3.20-3.50/кг , изворната вода от по 10 литра над 4 лева. Адаптираното мляко го поръчвах по интернет, и то поскъпна - от около 23.80 лева за кутия 600 гр. скочи на над 26 лева.

# 1 444
  • Мнения: 9 557
Яйцето си е яйце. Колко да бъде едно по- вкусно от друго?

нищо общо нямат. един път ми се наложи да взема от магазина и то клетъчно отглеждане - ами не се ядяха направо.

# 1 445
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 703
Друг път обикалят и се хранят с трева. Блъскат им смески с хормони. Помня още от едно време какъв беше вкусът на свободните пилета на баба ми, нищо общо със сегашните. То затова и толкова болни хора има - замърсяване и боклучава храна.

# 1 446
  • Мнения: 9 557
аз затова казах, че са "претенции" и гръмки думи /колко са свободни, щастливи и т.н. кокошките/. да не говорим един дядо какви яйца продава - гиганти, че и бая носи. това без смески....съмнявам се.

# 1 447
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Аз нашите ги гледам само за нас, така че никакви химии не давам на кокошките. И не ги форсирам със смески, не са машини и те имат нужда от почивка. Яйцата са нормални като размер, малките и много големте яйца означават износване на кокошките.

# 1 448
  • Мнения: 10 526
От свеки взимаме редовно яйца... разхождат си се и по полето, ама хапват и фураж - мелено жито с царевица, ММ го мели. 
Ми не виждам уникалната разлика във вкуса. Малко са по-тъмни жълтъците. Иначе ако ям от двете без да знам кое яйце какво е, абсурд да позная. На великден имаше и от двата вида - всичко ми беше все таз.
И едни ми бяха носили, хранени уж с билки, лавандула и не нам кво си.. Ми освен, че бяха супер дребни, явно такъв им е модела на кокошките, нищо спешъл нямаше.

# 1 449
  • София
  • Мнения: 2 847
Ако се разчита само на био-земеделие и животновъдство, няма как да се изхрани толкова народ, колкото съществува.

Иначе за вкуса - въпрос на навик е. Например на мен домашното мляко и сирене ми миришат на обор. Може да са полезни, но не са ми вкусни. Даже са ми гадни. Какво да се прави, нямам дори прабаби от село, не съм свикнала.

# 1 450
  • Мнения: 41 205
От свеки взимаме редовно яйца... разхождат си се и по полето, ама хапват и фураж - мелено жито с царевица, ММ го мели. 
Ми не виждам уникалната разлика във вкуса. Малко са по-тъмни жълтъците. Иначе ако ям от двете без да знам кое яйце какво е, абсурд да позная. На великден имаше и от двата вида - всичко ми беше все таз.
И едни ми бяха носили, хранени уж с билки, лавандула и не нам кво си.. Ми освен, че бяха супер дребни, явно такъв им е модела на кокошките, нищо спешъл нямаше.

+1
Между месото на свободно пиле и месото на бройлер разликата е голяма, ама при яйцата не я усещам.

# 1 451
  • Мнения: 10 526
О да, пилето има съвсем друга структура, вкус.. всичко Simple Smile Патки, пилета, всякакви пернати.
Ама ядем и магазински де... Да не се разглезваме прекалено Simple Smile Simple Smile
Таз година има заложен и свин, което автоматично води до луканки и всякакви хубавинки Simple Smile

# 1 452
  • Мнения: 41 205
Аз си купувам пиле или Дюк или още едно има, ама не мога да му прочета името, нещо френско е. Съвсем като истинско си е.

# 1 453
  • Мнения: 3 881
Разсад за 20ст, вие чувате ли се .. Качествен разсад става от семка, купена на бройка от специализиран магазин, Тази година любимият ми сорт беше по 20ст/ семката
Събирам семе само от розов и червен гигант, но с годините се израждат и  2--3 домата е цялата реколта. Ще се отказвам вече

# 1 454
  • Пловдив
  • Мнения: 14 596
Офтопик. Я кажете - колко струва нормално един стрък разсад домати, като стана дума? Питам не във връзка с темата.

Общи условия

Активация на акаунт