Студенти в Холандия/Нидерландия - 6

  • 60 383
  • 738
  •   1
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 1 942
Моята пък логика казва, че дори и да има прекъсване, ако си е изработил необходимите часове сумарно, не би трябвало да има проблем. Какво значение има колко работодатели е сменил? Но както казва bloomnicer, наистина не винаги са им логични действията.
Ние например все още очакваме проклетото здравно обезщетение, за което вече няколко месеца синът ми е кандидатствал, после го караха да потвърди банковата си сметка и все си чакаме постъпления в нея, а тях все ги няма.
Сега гледам този линк, който  Holandeca е споделила и в него ми прави впечатление ето този текст:
In case you are a EU-/EER student, who wants to request a healthcare allowance, then you first will have to register at the IND office (the Immigration and Naturalisation Service). Bulgarian and Romanian students are exempted from this rule.
Някой може ли да предположи какво означава това - че не са длъжни да се регистрират в този  IND office, или нещо друго?

# 376
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Студентите могат да ползват медицинска помощ с ЕЗОК, само ако са на стаж или работят трябва да имат холандска застраховка
https://weknowthelaw.eu/%d0%b7%d0%b4%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d0% … 0%b4%d0%b8%d1%8f/
Поразгледах сайта на този адвокат и се зачетох в статията за студентското финансиране. От всички коментари досега бях останала с впечатлението, че за студентската субсидия е достатъчно условие да завършиш до 10 години, за да не я връщаш. Тук обаче виждам допълнение, което не съм забелязала и в ДУО-
"Студентска субсидия при студентско финансиране в Холандия
Българските студенти могат да получават 386.08 евро студентска субсидия на месец. За първите 5 месеца от обучението, тези 386,08 евро са подарък и не трябва да се връщат. При завършване на обучението в рамките на 10 години, останалата получена сума се опрощава при условие, че завършилият вече студент не надвишава определен годишен доход. "
Това означава ли, че над определен доход, все пак се връща и какъв ли ще е този доход...
Гледам, че има потребители, които намират мнението ми за полезно. Въщност аз не съм сигурна колко е полезно. Разсъждавам върху това, че един адвокат пише в статията си неща, които не ги виждам в ДУО и се чудя адвокатът ли има пропуски в знанията си или има подробности, които от ДУО пропускат.
Защото тази субсидия не е малка сума за 2-3-4 години. А ние се надяваме децата ни да си намерят след това работа и то добра. Та ако ще трябва да се връща, не е лошо да се знае предварително. Някой има ли достоверна информация за това?!

# 377
  • Мнения: 2 992
Не ми се чете и припомня наново ДУО, но познавайки холандците, едва ли имат пропуски.
По спомен : има сума невръщаема/ подарък до определен доход на семейството ( а не колко ще получава завършилия след няколко години студент).
Преференциите на ДуО са валидни, ако завършиш в рамките на 10 години.

# 378
  • Мнения: 2 078
и аз смятам, че ако не го пише на официалния сайт на DUO е слабо вероятно информацията на адвоката да е по-достоверна, защо не се свържете с него и да го попитате за източника на това му твърдение?

# 379
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
и аз смятам, че ако не го пише на официалния сайт на DUO е слабо вероятно информацията на адвоката да е по-достоверна, защо не се свържете с него и да го попитате за източника на това му твърдение?
Послушах те и му писах. Копирам кореспонденцията. Как да не му се довериш на този адвокат!?!
Аз:
".....Доста се рових в сайта на ДУО, но там не намерих изискване, да се обвързва връщането на субсидията с бъдещ доход на студента, само за 10те години срок. Можете ли да ме ориентирате откъде черпите тази информация, защото моят син смята да кандидатства за нея и досега смятахме, че тя е безвъзмездна."
И отговорът:
"Здравейте,
Можем да ви консултираме, като цената на консултацията  е 200 евро. Ако все още не сте направили плащане към нас, може да направите платежно нареждане по нашата хонорарна банкова сметкa"

# 380
  • Мнения: 2 078
ясно Simple Smile на ваше място бих изпратила подобно запитване направо към DUO, в смисъл не дали е вярно това, което твърди някакъв адвокат, а дали безвъзмездността на тази субсидия е безусловна при завършване в рамките на 10 години и със сигурност не е обвързана с бъдещ доход

# 381
  • Мнения: 116
и аз смятам, че ако не го пише на официалния сайт на DUO е слабо вероятно информацията на адвоката да е по-достоверна, защо не се свържете с него и да го попитате за източника на това му твърдение?
Послушах те и му писах. Копирам кореспонденцията. Как да не му се довериш на този адвокат!?!
Аз:
".....Доста се рових в сайта на ДУО, но там не намерих изискване, да се обвързва връщането на субсидията с бъдещ доход на студента, само за 10те години срок. Можете ли да ме ориентирате откъде черпите тази информация, защото моят син смята да кандидатства за нея и досега смятахме, че тя е безвъзмездна."
И отговорът:
"Здравейте,
Можем да ви консултираме, като цената на консултацията  е 200 евро. Ако все още не сте направили плащане към нас, може да направите платежно нареждане по нашата хонорарна банкова сметкa"
200 евро да си иска в Холандия.Мисли ли ,че някой от бг ще му ги даде.

# 382
  • Мнения: 458
По всичко излиза, че почвам да чета всичко писано за Енсхеде, защото дъщеря номер две получи писмо, че е условно приета за Септември 2020.
Кандидатства и във Фонтис, подготвя нещо за Тилбург, ама като я знам колко е търпелива - няма да устиска. А и за Фонтис прочетох не много добри отзиви, специално за приема, та се чудя да предпочетем ли удобството на пътуването пред по-добре организирания университет.
Тя само провери, че има 10 басейна (плувкиня е) в Енсхеде и каза: "става". Smiley
Тоя град толкова ли е скучен, колкото го описват? Все си мисля, че като има студенти - следва да има младежки живот.

# 383
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
и аз смятам, че ако не го пише на официалния сайт на DUO е слабо вероятно информацията на адвоката да е по-достоверна, защо не се свържете с него и да го попитате за източника на това му твърдение?
Послушах те и му писах. Копирам кореспонденцията. Как да не му се довериш на този адвокат!?!
Аз:
".....Доста се рових в сайта на ДУО, но там не намерих изискване, да се обвързва връщането на субсидията с бъдещ доход на студента, само за 10те години срок. Можете ли да ме ориентирате откъде черпите тази информация, защото моят син смята да кандидатства за нея и досега смятахме, че тя е безвъзмездна."
И отговорът:
"Здравейте,
Можем да ви консултираме, като цената на консултацията  е 200 евро. Ако все още не сте направили плащане към нас, може да направите платежно нареждане по нашата хонорарна банкова сметкa"
200 евро да си иска в Холандия.Мисли ли ,че някой от бг ще му ги даде.
Въпросът е дали има за какво да му ги даде?!?

# 384
  • София
  • Мнения: 1 942
Пък аз съм на гости на студента в Холандия и щом пристигнах, на следващия ден най-сетне му преведоха възстановяването на здравните застраховки, явно са ме усетили, че съм тук, май съм им взела страха Joy
Все пак е хубаво да знаеш, че дори и много да се бавят, бюрократите накрая си свършват работата.
Остава да си изясним сега това, което обсъждахте в последните постове - от кой момент се започва връщането на заема и над какъв минимум на дохода младежите ще започват да го връщат.

# 385
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Пък аз съм на гости на студента в Холандия и щом пристигнах, на следващия ден най-сетне му преведоха възстановяването на здравните застраховки, явно са ме усетили, че съм тук, май съм им взела страха Joy
Все пак е хубаво да знаеш, че дори и много да се бавят, бюрократите накрая си свършват работата.
Остава да си изясним сега това, което обсъждахте в последните постове - от кой момент се започва връщането на заема и над какъв минимум на дохода младежите ще започват да го връщат.
Как е там? Харесва ли ви като атмосфера? Разбрах, че е по- студеничко, но сигурно става за разглеждане.
Да взема и аз да го изненадам моя младеж и да разгледам Айндховен...липсват ми хубавите емотиконки от стария сайт!
Казах му да пише мейл на ДУО и да ги пита за изискванията при субсидията. Той още не е започнал работа, но е добре да сме наясно отсега. Ако тя се превежда на български като "субсидия", а не като "заем", не би трябвало да се връща при нормални условия /завършване в разумен срок/. За другия заем е ясно, че се връща.

# 386
  • Мнения: 34
Здравейте, на дъщеря ми й предстои студентски стаж втори семестър на втора година. Някой има ли информация за начините за намиране на такъв? как са подходили вашите деца, които вече са минали по този път? Благодаря!

# 387
  • Мнения: 771
Здравейте, на дъщеря ми й предстои студентски стаж втори семестър на втора година. Някой има ли информация за начините за намиране на такъв? как са подходили вашите деца, които вече са минали по този път? Благодаря!

Аз карам стаж в момента.
Обикновено университетът има някакви предложения, но и студента може сам да си намери компания. А какви са начините - същите каквито са при намиране на работа, търсиш в интернет, кандидатстваш, интервю (може да е по скайп или друга платформа, ако е в чужбина) . Моят съвет е дъщеря Ви да започне да с търсенето възможно най - скоро, да кандидатства на много места и да гледа да намери стабилни компании, да се интересува и чете за мненията на предишни стажанти в сайтове като Glassdoor. Понякога фирмите в Холандия наемат стажанти, за да вършат работа на нормален работник само, че за около 200 евро и не им оставят никакво време за учене (аз лично докато правя стаж, трябва и да уча и посещавам университет Понеделник) , така че съветвам да се запознае и с условията на фирмата, дали са имали предишни стажанти и тн. Също така ако стажува в Холандия и получава заплащане от фирмата (подлежащо на данък) има право на студентското финансиране и безплатна карта за транспорт.
Много студенти искат да ходят в Испания. Там има доста съмнителни и скам стажове, така че да внимава и за това.

# 388
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Моят син започна със стажовете още от първата година, когато трябваше да има 2 пъти по 1 м стаж - сега фактически предстои трети път. Той засега си кара стажа в БГ, понеже е мед специалност и трябва да знае доста приличен холандски, за да има възможност да кара стаж там - надява се втория му стаж за втората година да стане, той ще е май месец. Иначе тук просто взе да се обажда наред на няколкото места, където знаехме, че се занимават с такива неща и нямаше проблем да си уреди стажовете. Въпросът е, че в БГ супервизията изобщо на никакво ниво не е, а и рядко може да види каквото наистина му е необходимо Sad Т.е. по-скоро се взима доста формално документация, че е бил на стаж и не се научава бог знае какво, а всъщност за неговата специалност е адски важно да може практически и хендс-он да работи и да упражнява различни техники и похвати. Тази година ще е на различно място, дано да е по-добре - но категорично е решил за втория си стаж да преследва възможността да е в Холандия (той се пробва и за този първия тазгодишен, но заради холандския го отрязаха този път).

Той ми спомена и друго, което негови колеги са правили - питали са директно преподавателите си (не в университета, а самите преподаватели) дали могат да им дадат идея къде да се пробват за стаж и някои от колегите му така са си намерили чудесни места (с препоръка от преподавателя). Пак казвам, че вероятно не е универсално приложимо като идеи заради спецификата на неговата специалност, но все пак са някакви идеи.

# 389
  • Мнения: 6 291
Спомням си по темите назад някой коментира че изпратил рецепта за лекарства по вайбър и там била изпълнена..
Не успявам да го намеря, а ми е нужна информация как се взема лекарство от аптека с такава рецепта. Сина ми няма здр.застраховка, следователно и GP.
Също има ли някакъв списък какво се приема за спешно състояние?

Общи условия

Активация на акаунт