Хормонални изследвания - 9

  • 37 241
  • 736
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
mandaria, напротив. ТСХ може да се изследва по всяко време на цикъла, просто трябва да е на гладно, без да се е пило кафе, по възможност- рано сутрин.  Хормонът не трябва да се приема сутринта, преди взимането на кръв.

# 76
  • Мнения: 1 751
Ок, ти си го изследвай когато искаш (с най-добри чувства). Не ми се спори. Казвам какво ми каза репродуктивен специалист. Дори на първа страница на темата е посочено, че щитовидните се пускат на чист ден Simple Smile

# 77
  • София
  • Мнения: 35 919
Здравей Денис, имам чуденка с моя TSH.
На 21.09.19 (13ти ден) - 0.663 mlU/l (реф. 0.3-4.2)
Преди година, на 25.09.18 (3ти ден) - 1.83

На какво може да се дължи такава голяма разлика? Да изследвам ли заедно с Т3 и Т4 след някой и друг месец пак?
Здравей!
ТСХ не е константа и освен, че се влияе от деня на МЦ ( трябва да се изследва на чист ден, най-добре около О.) - ЩЖ може да реагира на много неща, респ. да се повишат или понижат нивата на хормоните. Влияе се също и от сезоните - лятото ТСХ е по-нисък, зимата по-висок ( физиологично).
Както и от часа на изследване - трябва да е сутрин, по-рано, до 8.00-8.30, максимум 9.00ч.

Пускай го винаги с Т3 и Т4 - за да може да се тълкува правилно.

# 78
  • Мнения: 211

Здравейте!Извинянам се че нахлувам така,но бихте ли ми помогнали с разчитане на изс.
Бях с висок пролоктик и високо тсх през м.08 и поради засържан фолищул гинеколога ме посъветва да си изсл щит жлеза.
Целим забременяване😊но до тук неуспешно.
Благодаря ви предварително

# 79
  • Мнения: 29
Добър вечер на всички! Нова съм и утре на 5тия ден ще си правя изследвания на хормоните и ще споделя резултати за съвет. Искам да попитам утре ли да си направя пролактина или заедно с прогестерона след ову, тъй като гледам, че някои от вас си ги правят на 3тия ден от МЦ, а в началото на темата пише около ову?

# 80
  • София
  • Мнения: 35 919
Скрит текст:
Здравейте!Извинянам се че нахлувам така,но бихте ли ми помогнали с разчитане на изс.
Бях с висок пролоктик и високо тсх през м.08 и поради засържан фолищул гинеколога ме посъветва да си изсл щит жлеза.
Целим забременяване😊но до тук неуспешно.
Благодаря ви предварително
Здравей!
Имаш Хипофункция на ЩЖ, може би и Хашимото, но това лекар го преценява.
Заедно с ТСХ, пускай и Т3 и Т4, защото те също са много важни за правилната преценка на функцията на ЩЖ.
Пролактинът сега е добре


Добър вечер на всички! Нова съм и утре на 5тия ден ще си правя изследвания на хормоните и ще споделя резултати за съвет. Искам да попитам утре ли да си направя пролактина или заедно с прогестерона след ову, тъй като гледам, че някои от вас си ги правят на 3тия ден от МЦ, а в началото на темата пише около ову?
Пролактинът изследвай заедно с Прогестерона, след О. - тогава е максимално показателен.

# 81
  • Мнения: 29
Такаа, ще гледам накратко да обясня моята ситуация. С моя правим опити от юни, юли съм заченала, но на 6 седмица през август губим плодчето,  до сега неуспешни опити. По принцип ми откри доки киста поради 38 дена закъснение през февруари, която лекувахме с дуфастон, микомакс, флукорик и сумамед. Кистата изчезна и си имах редовен цикъл до юни. Ходих на преглед нищо нямах всичко беше наред, след падането на плодчето също всичко ми беше наред, до преди месец, когато ме диагностицира с ПКЯ и липса на овулация. Не ми е предписвал нищо, единствено настоя за противозачатъчни, които аз отказах категорично, тъй като много искаме бебче и на мен доста зле ми се отрази загубата на първото и не искам да чакам. На 8ми обаче този месец си ми дойде редовно, което ме зарадва, но ми е доста оскъден и къс, аз съм с много обилни менструации, 7 дена, а сега на 5тия ден едвам зацапва и не знам на какво се дължи това. Доки сега с мое настояване ми назначи само половите хормони, но аз си направих и за ИР и за ЩЖ. Това са резултатите по долу, моля за вашата помощ да ги разгадая преди отново да отида на преглед.

# 82
  • София
  • Мнения: 35 919
Такаа, ще гледам накратко
Скрит текст:
да обясня моята ситуация. С моя правим опити от юни, юли съм заченала, но на 6 седмица през август губим плодчето,  до сега неуспешни опити. По принцип ми откри доки киста поради 38 дена закъснение през февруари, която лекувахме с дуфастон, микомакс, флукорик и сумамед. Кистата изчезна и си имах редовен цикъл до юни. Ходих на преглед нищо нямах всичко беше наред, след падането на плодчето също всичко ми беше наред, до преди месец, когато ме диагностицира с ПКЯ и липса на овулация. Не ми е предписвал нищо, единствено настоя за противозачатъчни, които аз отказах категорично, тъй като много искаме бебче и на мен доста зле ми се отрази загубата на първото и не искам да чакам. На 8ми обаче този месец си ми дойде редовно, което ме зарадва, но ми е доста оскъден и къс, аз съм с много обилни менструации, 7 дена, а сега на 5тия ден едвам зацапва и не знам на какво се дължи това. Доки сега с мое настояване ми назначи само половите хормони, но аз си направих и за ИР и за ЩЖ. Това са резултатите по долу, моля за вашата помощ да ги разгадая преди отново да отида на преглед.



Здравей!
ЛХ и Е2 са високи и показват, че има ЗФ/киста - трябва да те видят на УЗ.
Андростендионът е висок.
Нямаш ИР, поне според НОМА индекса.
ТСХ е много висок имаш и (най-вероятно) Хашимото - консултирай се с Ендокринолог.
Трябва да коригираш тези отклонения, защото те са причина или една от причините за ПКЯ.
Освен това, при евентуална бременност носят риск.
Провери за дефицити - вит.Д, желязо, феритин, за генетични мутации и проблем с усвояването на В12, ФК...
Има проблем и със СГрамата - консултирайте се с Андролог.


# 83
  • Мнения: 29
Такаа, ще гледам накратко
Скрит текст:
да обясня моята ситуация. С моя правим опити от юни, юли съм заченала, но на 6 седмица през август губим плодчето,  до сега неуспешни опити. По принцип ми откри доки киста поради 38 дена закъснение през февруари, която лекувахме с дуфастон, микомакс, флукорик и сумамед. Кистата изчезна и си имах редовен цикъл до юни. Ходих на преглед нищо нямах всичко беше наред, след падането на плодчето също всичко ми беше наред, до преди месец, когато ме диагностицира с ПКЯ и липса на овулация. Не ми е предписвал нищо, единствено настоя за противозачатъчни, които аз отказах категорично, тъй като много искаме бебче и на мен доста зле ми се отрази загубата на първото и не искам да чакам. На 8ми обаче този месец си ми дойде редовно, което ме зарадва, но ми е доста оскъден и къс, аз съм с много обилни менструации, 7 дена, а сега на 5тия ден едвам зацапва и не знам на какво се дължи това. Доки сега с мое настояване ми назначи само половите хормони, но аз си направих и за ИР и за ЩЖ. Това са резултатите по долу, моля за вашата помощ да ги разгадая преди отново да отида на преглед.



Здравей!
ЛХ и Е2 са високи и показват, че има ЗФ/киста - трябва да те видят на УЗ.
Андростендионът е висок.
Нямаш ИР, поне според НОМА индекса.
ТСХ е много висок имаш и (най-вероятно) Хашимото - консултирай се с Ендокринолог.
Трябва да коригираш тези отклонения, защото те са причина или една от причините за ПКЯ.
Освен това, при евентуална бременност носят риск.
Провери за дефицити - вит.Д, желязо, феритин, за генетични мутации и проблем с усвояването на В12, ФК...
Има проблем и със СГрамата - консултирайте се с Андролог.




Много благодаря за бързия отговор. По принцип ми казаха че съм с поликистоза тъй като яйчниците ми бяха украсени като коледна елха преди 2 седмици. Доки настояваше за противозачатъчни, които отказах. На своя глава приемам Иногинол и Огестан. По принцип съм с лека форма на анемия. Ще се консултирам задължително с ендокринолог още тази седмица, за да може колкото се може по рано да се назначи някакво лечение. Ако случааайно имам овулация трябва да е другата седмица, ще заведа мъжо и него на лекар. Смятам да споделя резултатите с моя гинеколог, но смятам и директно да се консултирам с репродуктивен специалист, защото не искам да проточвам нещата. Аз съм от Бургас, ще се радвам да ми препоръчате добри репр.спец, не е нужно да е в Бургас. Чудя се да си пусна и за тромбофилия.

# 84
  • гр. София
  • Мнения: 454
Здравейте,

Малко предистория: аз съм с диагноза хиперпролактинемия и микроаденом на хипофизата, на терапия с Достинекс съм от близо 3 месеца, като още на първия месец пролактинът падна доста, дори под долна граница (23 mIU/l при реф. ст-ти 125-635 mIU/l). Ендокриноложката ми намали дозата наполовина, но пролактинът почти не е мръднал (последно е 30 mIU/l при реф. ст-ти 125-635 mIU/l). Ще ходя пак да видя дали няма още да намалим дозата, но по нейни думи, толкова нисък пролактин не би попречил на зачеване, проблем е само ако е висок. Бременност обаче продължава да не настъпва, та вече се чудя дали наистина е така. Защото ако е вярно, причината е другаде.

Паралелно с това съм на терапия с Еутирокс 25 мг, тъй като преди да започна да лекувам пролактина,ТСХ ми беше 4.00 mIU/l при реф. ст-ти 0.300-4.200 mIU/l. Последно е 2.150 mIU/l при реф. ст-ти 0.300-4.200 mIU/l. Според ендокриноложката е добре, но доколкото четох от темата, трябва още да се свали.

Та това е, ендокриноложката не ми назначи никакви други изследвания, освен пролактин контролно и ТСХ + ФТ4 при евентуално настъпване на бременност (но както казах, такава няма). Аз обаче на своя глава си пуснах изследвания на 3ти ден от МЦ и резултатите са следните:

ЛХ 5.76 IU/l при реф. ст-ти за фол. фаза 2.4-12.6 IU/l
ФСХ 8.98 IU/l при реф. ст-ти за фол. фаза 3.5-12.5 IU/l
Естрадиол 321.00 pmol/l при реф. ст-ти за фол. фаза 45.4-854 pmol/l
Прогестерон 0.16 nmol/l при реф. ст-ти за фол. фаза 0.18-2.84 nmol/l

Знам, че Прогестерон трябва да се изследва 7 дни след доказана О., но просто беше част от пакет, който излизаше по-евтино, отколкото ако бях пуснала само ЛХ, ФСХ и Естрадиол поотделно. Задължително ще го изследвам пак в точния момент, но този резултат под реф. ст-ти ме притеснява и се чудя дали има връзка м/у стойностите му сега и тези в овулаторната и лутеалната фаза, т.е. дали се очаква и тогава пак да е под съответните реф. ст-ти за тези фази. Или всичко е възможно и организмът може да "навакса" един вид?

Другото, което ме притеснява са високият естрадиол и ФСХ, както и съотношението м/у ЛХ и ФСХ. Като задържан фоликул/киста ли могат да се тълкуват тези резултати и ако да, има ли как да предотвратя това за в бъдеще?

denis, ще съм ти благодарна да споделиш мнението си.

# 85
  • Мнения: X
Здравейте, Денис може ли да погледнете резултатите ми на 3ти ден са правени. Пия достинекс от 2години последните пъти беше в норма сега явно се е покачил пак. За LH се притеснявам, че е много високо. Sad

# 86
  • София
  • Мнения: 35 919
Здравейте,

Малко предистория: аз съм
Скрит текст:
с диагноза хиперпролактинемия и микроаденом на хипофизата, на терапия с Достинекс съм от близо 3 месеца, като още на първия месец пролактинът падна доста, дори под долна граница (23 mIU/l при реф. ст-ти 125-635 mIU/l). Ендокриноложката ми намали дозата наполовина, но пролактинът почти не е мръднал (последно е 30 mIU/l при реф. ст-ти 125-635 mIU/l). Ще ходя пак да видя дали няма още да намалим дозата, но по нейни думи, толкова нисък пролактин не би попречил на зачеване, проблем е само ако е висок. Бременност обаче продължава да не настъпва, та вече се чудя дали наистина е така. Защото ако е вярно, причината е другаде.

Паралелно с това съм на терапия с Еутирокс 25 мг, тъй като преди да започна да лекувам пролактина,ТСХ ми беше 4.00 mIU/l при реф. ст-ти 0.300-4.200 mIU/l. Последно е 2.150 mIU/l при реф. ст-ти 0.300-4.200 mIU/l. Според ендокриноложката е добре, но доколкото четох от темата, трябва още да се свали.

Та това е, ендокриноложката не ми назначи никакви други изследвания, освен пролактин контролно и ТСХ + ФТ4 при евентуално настъпване на бременност (но както казах, такава няма). Аз обаче на своя глава си пуснах изследвания на 3ти ден от МЦ и резултатите са следните:

ЛХ 5.76 IU/l при реф. ст-ти за фол. фаза 2.4-12.6 IU/l
ФСХ 8.98 IU/l при реф. ст-ти за фол. фаза 3.5-12.5 IU/l
Естрадиол 321.00 pmol/l при реф. ст-ти за фол. фаза 45.4-854 pmol/l
Прогестерон 0.16 nmol/l при реф. ст-ти за фол. фаза 0.18-2.84 nmol/l

Знам, че Прогестерон трябва да се изследва 7 дни след доказана О., но просто беше част от пакет, който излизаше по-евтино, отколкото ако бях пуснала само ЛХ, ФСХ и Естрадиол поотделно. Задължително ще го изследвам пак в точния момент, но този резултат под реф. ст-ти ме притеснява и се чудя дали има връзка м/у стойностите му сега и тези в овулаторната и лутеалната фаза, т.е. дали се очаква и тогава пак да е под съответните реф. ст-ти за тези фази. Или всичко е възможно и организмът може да "навакса" един вид?

Другото, което ме притеснява са високият естрадиол и ФСХ, както и съотношението м/у ЛХ и ФСХ. Като задържан фоликул/киста ли могат да се тълкуват тези резултати и ако да, има ли как да предотвратя това за в бъдеще?

denis, ще съм ти благодарна да споделиш мнението си.
Здравей!
Пролактинът трябва да е в оптимални граници - трябва да ти се коригира дозата. Той се влияе и от ТСХ - когато ТСХ се нормализира е нормално той още да падне.
При опити и желание за бебе е добре ТСХ да е под 2.0, идеалните граници дори са 0,5-1,0.
Заедно с ТСХ, пускай винаги и Т3 и Т4, защото и те са много важни.
ФСХ е висок, може да показва или проблем с ЯР или да е имало ЗФ/киста, които да търпят обратно развитие, защото и Е2 е малко висок. Това се установява с УЗ преглед.
За Прогестерона - може да е инцидент. Изследван на 3-ти ден от МЦ е индикатор за МЛ и нейната пролиферация - проблем създават високите нива - и в такива случаи показва, че МЛ се подготвя по-рано от необходимото и когато трябва да е най-рецептивна (подходяща за имплантация), тя ще е престаряла.
Може да го повториш при следващи изследвания - ако искаш.


Здравейте, Денис може ли да погледнете резултатите ми на 3ти ден са правени. Пия достинекс от 2години последните пъти беше в норма сега явно се е покачил пак. За LH се притеснявам, че е много високо. Sad

Здравей!
ЛХ и Е2 са високи и показват ПКЯ.
Пролактинът е висок, трябва да се коригира дозата.
Тестостеронът е нисък - може да е лабор. грешка, ако си на диета ( без месо), при гладуване, от някои медикаменти (ОК,АБ...и т.н.) да е някакъв инцидент.

# 87
  • Мнения: 7 182
Денис, ще бъда благодарна да си кажеш мнението за резултатите ми:

Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    
               fT4                                                  1                 ng/dl                    0.700 - 1.480    
              TSH                                                  0.961        uIU/ml             0.350 - 4.940    
               fT3                                        L      1.780        pg/ml                     1.880 - 3.180    
             MAT                                                    0.72        IU/ml                      < 5.61    
              TAT                                                    0.86        IU/ml                      < 4.11

# 88
  • София
  • Мнения: 35 919
Денис, ще бъда благодарна да си кажеш мнението за резултатите ми:
Скрит текст:
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    
               fT4                                                  1                 ng/dl                    0.700 - 1.480    
              TSH                                                  0.961        uIU/ml             0.350 - 4.940    
               fT3                                        L      1.780        pg/ml                     1.880 - 3.180    
             MAT                                                    0.72        IU/ml                      < 5.61    
              TAT                                                    0.86        IU/ml                      < 4.11
Според мен, има проблем с конвертирането на Т4 в Т3 - включи селен, вит.А, Е, В6, цинк/мед
Ако си на НВХ -трябва да приемаш въглехидрат 100-150грама на ден.
Провери за дефицити: вит. Д, В12, Желязо, Феритин
Приемаш ли някакви добавки?

# 89
  • Мнения: 7 182
Много благодаря! Hug

На нисковъглехидратна - високомазнинна диета съм заради ИР.

Скоро пусках витамини, края на септември:

Витамин В12               602        pg/ml      187-883; латентен дефицит <300    
Фолиева киселина         15        ng/ml      3.10 - 20.5    
Витамин Д 3            57.70        ng/ml      10-20 латентен дефицит; 20-100 оптимално ниво; >100 предозиране

Феритин и желязо не съм изследвала, защото нямам симптоми като умора, отпадналост, безсилие и др.

По принцип пия мета ФК 2х1т, вит. Д3 по 5000 ед., вит.Б12 по 1000 мкг през ден, магнезий, вит.К2, Омега 3 (използвам момента да те питам за мнението ти за тази омега 3 - https://www.arteka.bg/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5 … %D0%B5%D0%B9.html)

Общи условия

Активация на акаунт