Хормонални изследвания - 9

  • 37 003
  • 736
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 35 812
Много благодаря! Hug
Скрит текст:
На нисковъглехидратна - високомазнинна диета съм заради ИР.

Скоро пусках витамини, края на септември:

Витамин В12               602        pg/ml      187-883; латентен дефицит <300    
Фолиева киселина         15        ng/ml      3.10 - 20.5    
Витамин Д 3            57.70        ng/ml      10-20 латентен дефицит; 20-100 оптимално ниво; >100 предозиране

Феритин и желязо не съм изследвала, защото нямам симптоми като умора, отпадналост, безсилие и др.

По принцип пия мета ФК 2х1т, вит. Д3 по 5000 ед., вит.Б12 по 1000 мкг през ден, магнезий, вит.К2, Омега 3 (използвам момента да те питам за мнението ти за тази омега 3 - https://www.arteka.bg/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5 … %D0%B5%D0%B9.html)
Не са зле и едва ли те са причината.
Включи и тези, които ти посочих - хапвай и по 5-6 бразилски ореха, поне месец, че не се знае дали ще може да усвояваш добре селена, а той е важен за конвертирането.
Преразгледай храненето си, защото въглехидратите са важни за ЩЖ. То и протеина е важен - тялото с помощта на селена синтезира (нощем) специфичен вид протеин, който участва в конвертирането на Т4 в Т3... затова селена се приема вечер, след хранене.
С това ВМХ, може и протеина да не ти достига?! На тялото му трябва много протеин - всички органи и системи са изградени от някакъв тип колаген (респ. протеин) - дори и малък проблем да има при някои от тях, регенерацията на увредените тъкани  се извършва с протеин, напр. при възпаление на пикочен мехур, вени, артерии, яйчници, матка, черва, черен дроб, далак  и т.н... да не говорим за стави и кости. Цялото тяло остарява и се разболява, ако има недостиг на протеин. Ако има недостиг на суровината, не е изключено и да има грешки в репликацията на ДНК (респ. мутации)
Както и да е.

# 91
  • Мнения: 7 078
Ами всеки ден ям месо, риба 3 пъти в седмица, по 2 яйца сутрин...

Ще гледам да вдигна малко въглехидратите. То като тръгнеш да оправяш едно и друго вземе, че се разбута. Досега не съм имала проблеми с щитовидните хормони. Тези ги пуснах контролно, че последно пусках миналото лято и всичко беше наред.

Пак да попитам за омегата, дали е ок? Simple Smile

# 92
  • София
  • Мнения: 35 812
Скрит текст:
Ами всеки ден ям месо, риба 3 пъти в седмица, по 2 яйца сутрин...

Ще гледам да вдигна малко въглехидратите. То като тръгнеш да оправяш едно и друго вземе, че се разбута. Досега не съм имала проблеми с щитовидните хормони. Тези ги пуснах контролно, че последно пусках миналото лято и всичко беше наред.
Пак да попитам за омегата, дали е ок? Simple Smile
Забравих за нея, извинявай  Hug- като се впусна в някакви "размисли", често ми се случва да пропусна нещо.
Да, омегата е много хубава, но е повече DHA - полезна за очите, мозъка - памет, концентрация, когнитивна функция, нервните клетки (невроните), за СГенезата и т.н.

# 93
  • Мнения: 7 078
Много ти благодаря, Денис! Hug

# 94
  • гр. София
  • Мнения: 452
Здравейте,

Малко предистория: аз съм
Скрит текст:
с диагноза хиперпролактинемия и микроаденом на хипофизата, на терапия с Достинекс съм от близо 3 месеца, като още на първия месец пролактинът падна доста, дори под долна граница (23 mIU/l при реф. ст-ти 125-635 mIU/l). Ендокриноложката ми намали дозата наполовина, но пролактинът почти не е мръднал (последно е 30 mIU/l при реф. ст-ти 125-635 mIU/l). Ще ходя пак да видя дали няма още да намалим дозата, но по нейни думи, толкова нисък пролактин не би попречил на зачеване, проблем е само ако е висок. Бременност обаче продължава да не настъпва, та вече се чудя дали наистина е така. Защото ако е вярно, причината е другаде.

Паралелно с това съм на терапия с Еутирокс 25 мг, тъй като преди да започна да лекувам пролактина,ТСХ ми беше 4.00 mIU/l при реф. ст-ти 0.300-4.200 mIU/l. Последно е 2.150 mIU/l при реф. ст-ти 0.300-4.200 mIU/l. Според ендокриноложката е добре, но доколкото четох от темата, трябва още да се свали.

Та това е, ендокриноложката не ми назначи никакви други изследвания, освен пролактин контролно и ТСХ + ФТ4 при евентуално настъпване на бременност (но както казах, такава няма). Аз обаче на своя глава си пуснах изследвания на 3ти ден от МЦ и резултатите са следните:

ЛХ 5.76 IU/l при реф. ст-ти за фол. фаза 2.4-12.6 IU/l
ФСХ 8.98 IU/l при реф. ст-ти за фол. фаза 3.5-12.5 IU/l
Естрадиол 321.00 pmol/l при реф. ст-ти за фол. фаза 45.4-854 pmol/l
Прогестерон 0.16 nmol/l при реф. ст-ти за фол. фаза 0.18-2.84 nmol/l

Знам, че Прогестерон трябва да се изследва 7 дни след доказана О., но просто беше част от пакет, който излизаше по-евтино, отколкото ако бях пуснала само ЛХ, ФСХ и Естрадиол поотделно. Задължително ще го изследвам пак в точния момент, но този резултат под реф. ст-ти ме притеснява и се чудя дали има връзка м/у стойностите му сега и тези в овулаторната и лутеалната фаза, т.е. дали се очаква и тогава пак да е под съответните реф. ст-ти за тези фази. Или всичко е възможно и организмът може да "навакса" един вид?

Другото, което ме притеснява са високият естрадиол и ФСХ, както и съотношението м/у ЛХ и ФСХ. Като задържан фоликул/киста ли могат да се тълкуват тези резултати и ако да, има ли как да предотвратя това за в бъдеще?

denis, ще съм ти благодарна да споделиш мнението си.
Здравей!
Пролактинът трябва да е в оптимални граници - трябва да ти се коригира дозата. Той се влияе и от ТСХ - когато ТСХ се нормализира е нормално той още да падне.
При опити и желание за бебе е добре ТСХ да е под 2.0, идеалните граници дори са 0,5-1,0.
Заедно с ТСХ, пускай винаги и Т3 и Т4, защото и те са много важни.
ФСХ е висок, може да показва или проблем с ЯР или да е имало ЗФ/киста, които да търпят обратно развитие, защото и Е2 е малко висок. Това се установява с УЗ преглед.
За Прогестерона - може да е инцидент. Изследван на 3-ти ден от МЦ е индикатор за МЛ и нейната пролиферация - проблем създават високите нива - и в такива случаи показва, че МЛ се подготвя по-рано от необходимото и когато трябва да е най-рецептивна (подходяща за имплантация), тя ще е престаряла.
Може да го повториш при следващи изследвания - ако искаш.
Много благодаря, denis!
Относно ТСХ, да, пропуснах да спомена, че ендокриноложката ми го назначава в комбинация с ФТ4 и резултатите бяха:
преди започване на терапия:
ТСХ 4.000 mIU/l при реф. ст-ти 0.300 - 4.200 mIU/l
ФТ4 17.22 pmol/l при реф. ст-ти 12.00 - 22.00 mIU/l
след 1 месец прием на Еутирокс 25 мг:
ТСХ 2.150 mIU/l при реф. ст-ти 0.300 - 4.200 mIU/l
ФТ4 16.40 pmol/l при реф. ст-ти 12.00 - 22.00 mIU/l

Можеш ли да ги коментираш така или без ФТ3 не означават нищо?
При всички положения ще послушам съвета ти и следващия път ще пусна и ФТ3.
А ТАТ и МАТ трябва ли да изследвам според теб? На ехограф като са ми гледали ЩЖ няма никакви отклонения, даже ми казаха, че била перфектна, като по учебник. Но не знам дали това е достатъчно...

А относно високите ФСХ и Е2 на 3-ти ден от МЦ, които евентуално може да показват ЗФ/киста, което се установява с УЗ преглед: Въпросът ми е кога би следвало да е този преглед - възможно най-скоро след резултатите може би? Мисълта ми е, че ако отида чак след няколко дни/седмица и фоликулът се е спукал и не се види нищо на УЗ, няма да е ясно каква всъщност е била причината за тези високи нива... Не знам дали ме разбра и се извинявам, ако въпросите ми са глупави, опитвам се да се ориентирам.
И с риск да стана нахална, ще попитам още нещо: има ли симптоми, по които да разбера, че е имало ЗФ/киста, напр. закъснение на МЦ или нещо друго?

Още веднъж много ти благодаря за вниманието и отделеното време! Flowers Bouquet

# 95
  • София
  • Мнения: 35 812
Скрит текст:
Здравейте,

Малко предистория: аз съм
Скрит текст:
с диагноза хиперпролактинемия и микроаденом на хипофизата, на терапия с Достинекс съм от близо 3 месеца, като още на първия месец пролактинът падна доста, дори под долна граница (23 mIU/l при реф. ст-ти 125-635 mIU/l). Ендокриноложката ми намали дозата наполовина, но пролактинът почти не е мръднал (последно е 30 mIU/l при реф. ст-ти 125-635 mIU/l). Ще ходя пак да видя дали няма още да намалим дозата, но по нейни думи, толкова нисък пролактин не би попречил на зачеване, проблем е само ако е висок. Бременност обаче продължава да не настъпва, та вече се чудя дали наистина е така. Защото ако е вярно, причината е другаде.

Паралелно с това съм на терапия с Еутирокс 25 мг, тъй като преди да започна да лекувам пролактина,ТСХ ми беше 4.00 mIU/l при реф. ст-ти 0.300-4.200 mIU/l. Последно е 2.150 mIU/l при реф. ст-ти 0.300-4.200 mIU/l. Според ендокриноложката е добре, но доколкото четох от темата, трябва още да се свали.

Та това е, ендокриноложката не ми назначи никакви други изследвания, освен пролактин контролно и ТСХ + ФТ4 при евентуално настъпване на бременност (но както казах, такава няма). Аз обаче на своя глава си пуснах изследвания на 3ти ден от МЦ и резултатите са следните:

ЛХ 5.76 IU/l при реф. ст-ти за фол. фаза 2.4-12.6 IU/l
ФСХ 8.98 IU/l при реф. ст-ти за фол. фаза 3.5-12.5 IU/l
Естрадиол 321.00 pmol/l при реф. ст-ти за фол. фаза 45.4-854 pmol/l
Прогестерон 0.16 nmol/l при реф. ст-ти за фол. фаза 0.18-2.84 nmol/l

Знам, че Прогестерон трябва да се изследва 7 дни след доказана О., но просто беше част от пакет, който излизаше по-евтино, отколкото ако бях пуснала само ЛХ, ФСХ и Естрадиол поотделно. Задължително ще го изследвам пак в точния момент, но този резултат под реф. ст-ти ме притеснява и се чудя дали има връзка м/у стойностите му сега и тези в овулаторната и лутеалната фаза, т.е. дали се очаква и тогава пак да е под съответните реф. ст-ти за тези фази. Или всичко е възможно и организмът може да "навакса" един вид?

Другото, което ме притеснява са високият естрадиол и ФСХ, както и съотношението м/у ЛХ и ФСХ. Като задържан фоликул/киста ли могат да се тълкуват тези резултати и ако да, има ли как да предотвратя това за в бъдеще?

denis, ще съм ти благодарна да споделиш мнението си.
Здравей!
Пролактинът трябва да е в оптимални граници - трябва да ти се коригира дозата. Той се влияе и от ТСХ - когато ТСХ се нормализира е нормално той още да падне.
При опити и желание за бебе е добре ТСХ да е под 2.0, идеалните граници дори са 0,5-1,0.
Заедно с ТСХ, пускай винаги и Т3 и Т4, защото и те са много важни.
ФСХ е висок, може да показва или проблем с ЯР или да е имало ЗФ/киста, които да търпят обратно развитие, защото и Е2 е малко висок. Това се установява с УЗ преглед.
За Прогестерона - може да е инцидент. Изследван на 3-ти ден от МЦ е индикатор за МЛ и нейната пролиферация - проблем създават високите нива - и в такива случаи показва, че МЛ се подготвя по-рано от необходимото и когато трябва да е най-рецептивна (подходяща за имплантация), тя ще е престаряла.
Може да го повториш при следващи изследвания - ако искаш.
Много благодаря, denis!
Относно ТСХ, да, пропуснах да спомена, че ендокриноложката ми го назначава в комбинация с ФТ4 и резултатите бяха:
преди започване на терапия:
ТСХ 4.000 mIU/l при реф. ст-ти 0.300 - 4.200 mIU/l
ФТ4 17.22 pmol/l при реф. ст-ти 12.00 - 22.00 mIU/l
след 1 месец прием на Еутирокс 25 мг:
ТСХ 2.150 mIU/l при реф. ст-ти 0.300 - 4.200 mIU/l
ФТ4 16.40 pmol/l при реф. ст-ти 12.00 - 22.00 mIU/l

Можеш ли да ги коментираш така или без ФТ3 не означават нищо?
При всички положения ще послушам съвета ти и следващия път ще пусна и ФТ3.
А ТАТ и МАТ трябва ли да изследвам според теб? На ехограф като са ми гледали ЩЖ няма никакви отклонения, даже ми казаха, че била перфектна, като по учебник. Но не знам дали това е достатъчно...

А относно високите ФСХ и Е2 на 3-ти ден от МЦ, които евентуално може да показват ЗФ/киста, което се установява с УЗ преглед: Въпросът ми е кога би следвало да е този преглед - възможно най-скоро след резултатите може би? Мисълта ми е, че ако отида чак след няколко дни/седмица и фоликулът се е спукал и не се види нищо на УЗ, няма да е ясно каква всъщност е била причината за тези високи нива... Не знам дали ме разбра и се извинявам, ако въпросите ми са глупави, опитвам се да се ориентирам.
И с риск да стана нахална, ще попитам още нещо: има ли симптоми, по които да разбера, че е имало ЗФ/киста, напр. закъснение на МЦ или нещо друго?

Още веднъж много ти благодаря за вниманието и отделеното време! Flowers Bouquet
TSH все още е висок. Трябва да се коригира дозата (ако си приемала Еутирокс по-дълго от 30-40 дни).
При следващата контрола, пусни и Т3, защото той също е много важен и показателен за функцията на ЩЖ.
Изследвай също и ТАТ и МАТ, само УЗ не е достатъчен.

Ако изследванията показват ЗФ/киста, УЗ преглед трябва да е възможно най-скоро, защото те могат или да изчезнат, или да нараснат до размер, който да е рисков.
Ако са изчезнали, е трудно да се разбере, каква е причината за тези отклонения.
Въпросите ти са много уместни и правилни, дори те поздравявам за тях Peace
Да, може да има симптоми при киста/ЗФ, но това се случва когато те са с по-големи размери - най-общо, болки/придърпвания в коремната област и/или кръста, спазми, менструални смущения, зацапвания, по-висока Т., позиви за уриниране и т.н.  

# 96
  • Мнения: 592
Здравей, Денис, може ли коментар за хормоналните ми изследвания, правени на 3-ти ден от МЦ. Питах те и в другата тема, но нямах още Инхибин Б и АМХ, а ссе опасявам за НЯР. Естествено, ще консултирам и с лекар, но имам опасения, че ми спестяват лошите новини. Възможно ли е да се покачи АМХ и инхибин Б, ако вдигна витамин Д?

LH        10.5       U/l     2.4 - 12.6     ECLIA
FSH        6.3       U/l     3.5 - 12.5     ECLIA
Пролактин/Prolactin        348       mIU/l     102 - 496     ECLIA
Естрадиол/Estradiol        168       pmol/l     46 - 607     ECLIA
Тестостерон/Testosteron        0.72       nmol/l     0.29 - 1.67     ECLIA
Inhibin B        70.7       pg/ml     10 - 270     ELISA
AMH (Анти-Мюлеров хормон)        2.5       ng/ml     0.1 - 10.4     ELISA
Vitamin B12        449.7       pmol/l     145 - 569     ECLIA
Витамин D Тотал/Vitamin D Total        31.4       ng/ml     > 30     ECLIA

# 97
  • Мнения: 32
Здравейте,

Може ли мнение за моите изследвания. Правени са на 19 ден от МЦ и според гинеколожката ми LH и FSH са много ниски

# 98
  • София
  • Мнения: 35 812
Здравейте,
Може ли мнение за моите изследвания. Правени са на 19 ден от МЦ и според гинеколожката ми LH и FSH са много ниски
Скрит текст:
Здравей!
Защо са изследвани на 19-ти ден от МЦ? Гледаха ли те на УЗ?
ЛХ и ФСХ са ниски, но Е2 е висок - може да има киста/ЗФ ( това като причина за по-ниските им нива) ... или да е след О.?! - но ако е имало съмнение във връзка с О. е трябвало да се изследва и Прогестерон?!

Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря

# 99
  • София
  • Мнения: 12 653
Денис, моля за коментар на следните резултати на 4-ти ден от цикъла и започнала от втори ден стимулация с менопур, пурегон и декапептил. В деня на изследването то е направено преди инжекциите (т. е. при 2 дни реална стимулация).

LH 8,3 при реф. гр. 2,4-12,6
Пролактин 235 при реф. гр. 102-496
Естрадиол 302 при реф. гр. 46-607
TSH 1,02 при реф. гр. 0,27-4,2
ТАТ 217 при реф. гр. < 115
МАТ 107 при реф. гр. < 34

# 100
  • Мнения: 119
Здравейте, може ли мнение и на моите резултати. Правени са на 5-и ден от мц.


Тестостерон       0.24       ng/ml     0.14 - 0.53   

FSH       4.38       mIU/ml     жени: фол.фаза 3.03-8.08, oвул. фаза 2.55-16.69; лут.фаза 1.38-5.47

LH       5.34       mIU/ml     жени: фол.фаза 1.8-11.78; овул.фаза 7.59-89.08; лут.фаза 0.56-14.0

Пролактин       10.90       ng/ml     Жени: 5.18-26.53

Естрадиол       61       pg/ml     жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312

# 101
  • София
  • Мнения: 35 812
Денис, моля за коментар
Скрит текст:
на следните резултати на 4-ти ден от цикъла и започнала от втори ден стимулация с менопур, пурегон и декапептил. В деня на изследването то е направено преди инжекциите (т. е. при 2 дни реална стимулация).

LH 8,3 при реф. гр. 2,4-12,6
Пролактин 235 при реф. гр. 102-496
Естрадиол 302 при реф. гр. 46-607
TSH 1,02 при реф. гр. 0,27-4,2
ТАТ 217 при реф. гр. < 115
МАТ 107 при реф. гр. < 34
Здравей!
ЛХ е висок - говори с лекаря си ( за него също се назначава медикамент - Оргалутран, Цетротид...)
ТСХ е добре, но го пускай заедно с Т3 и Т4
ТАТ и МАТ са високи - предполагам, Хашимото.
Стискам палци  Peace


Здравейте, може ли мнение и на моите резултати. Правени са на 5-и ден от мц.
Скрит текст:


Тестостерон       0.24       ng/ml     0.14 - 0.53   

FSH       4.38       mIU/ml     жени: фол.фаза 3.03-8.08, oвул. фаза 2.55-16.69; лут.фаза 1.38-5.47

LH       5.34       mIU/ml     жени: фол.фаза 1.8-11.78; овул.фаза 7.59-89.08; лут.фаза 0.56-14.0

Пролактин       10.90       ng/ml     Жени: 5.18-26.53

Естрадиол       61       pg/ml     жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312
Здравей!
ЛХ, ФСХ и Е2 трябва да се изследват точно на 3 ден от МЦ ( или на 2-ри, но не по-късно от 3-ти ден).
След 3-ти  ден от МЦ, ЛХ (физиологично) започва да се повишава и не може да се прецени, какво точно показва.
Ако беше по-висок на 3-ти ден, се предполага че е ПКЯ или че ще има повече от един фоликул ( което не е много нормално).
Дано да показва по-ранна О.
Другите хормони са добре

Последна редакция: чт, 24 окт 2019, 22:11 от denis.

# 102
  • София
  • Мнения: 12 653
Денис, благодаря!
LH не би ли трябвало да падне от декапептила? Колко е добре да бъде? 
Т3 и Т4 са в норма, затова следя само вариращите. Ще ги пусна за всеки случай.

# 103
  • София
  • Мнения: 35 812
Денис, благодаря!
LH не би ли трябвало да падне от декапептила? Колко е добре да бъде? 
Т3 и Т4 са в норма, затова следя само вариращите. Ще ги пусна за всеки случай.
Да, така е, но явно не се получава, а и той действа по малко по-разичен начин - обсъди това с лекаря си.
Има време ЛХ да се овладее и да падне  ( но точна преценка се прави на база УЗ преглед и изследвания).
За медикаменти, дози, схеми - лекаря преценява,  как ще реагираш. Индивидуално е - един реагира добре на един медикамент и дози/схеми ,  друг - на други. Не е лесно - дори за лекарите е трудно.
Добре е да следиш хормоните през няколко дни - ЛХ, Е2, Прогестерон ...

# 104
  • София
  • Мнения: 12 653
Благодаря отново!
Прегледът е днес и ще разбера повече. То няма и как от 2 инжекции да има голям ефект.
Следващите хормони са в събота или в неделя. Дотогава вече инжекциите с декапептил ще са станали 5 и се надявам да са подействали. Според доктора чак до 1-ви ще слагам инжекциите.
Може ли настинка да попречи на усвояването на хормоните? Приемам само прополки и Африн. Докторът още не знае, че от вчера съм хремава, но децата донесоха някакъв вирус.

Общи условия

Активация на акаунт