Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 38

  • 41 828
  • 761
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 25 750
Скрит текст:
Лъки,  тя говори не за ЗП, а светла, в Германия се обявява тя (за там знам, може и другаде да е така), размерите, посочени от нея, са светли, а ти говориш за ЗП 50 кв, разликата е 15-ина процента.
И после, наистина има такива имоти в богатите държави с висок стандарт, където земята в градовете е много скъпа, съответно от проекта се иска да изцеди макс ЗП от петното, и да има и функционалност. И наистина там спалня 9 кв се счита добра, а 6 кв е приемлива, предполага се, че в нея само се спи и ако може да се промъкне до леглото и има място за него и гардероб, е ок. То и тук НС започна да се приближава до онези стандарти за масово жилище (защото и там за много пари има големи помещения, не си мислете, че всички спални са по 6 кв Wink), но още сме далеч.
Разбирам те, но тя говореше за функционални и удобни жилища и после зави към 50м2 за 3стаен.... Rolling Eyes
Иначе като архитект защо не уточнява, че става дума за 50 м2 светла площ., което е към 60 ЗП и 70-75м2 с общите части... Wink

# 181
  • Мнения: X
Скрит текст:
Лъки,  тя говори не за ЗП, а светла, в Германия се обявява тя (за там знам, може и другаде да е така), размерите, посочени от нея, са светли, а ти говориш за ЗП 50 кв, разликата е 15-ина процента.
И после, наистина има такива имоти в богатите държави с висок стандарт, където земята в градовете е много скъпа, съответно от проекта се иска да изцеди макс ЗП от петното, и да има и функционалност. И наистина там спалня 9 кв се счита добра, а 6 кв е приемлива, предполага се, че в нея само се спи и ако може да се промъкне до леглото и има място за него и гардероб, е ок. То и тук НС започна да се приближава до онези стандарти за масово жилище (защото и там за много пари има големи помещения, не си мислете, че всички спални са по 6 кв Wink), но още сме далеч.
Разбирам те, но тя говореше за функционални и удобни жилища и после зави към 50м2 за 3стаен.... Rolling Eyes
Иначе като архитект защо не уточнява, че става дума за 50 м2 светла площ., което е към 60 ЗП и 70-75м2 с общите части... Wink
За нея това Е функционално и удобно - свикнала е на други мерки. Тя затова и търси интериор в светлата гама и с повече прозорци, защото на тази квадратура това е от голямо значение за комфорта. То и на друга е от значение, но тук е направо решаващо.
Защото вероятно не знае, че трябва, мисли си, че ние знаем  Simple Smile

# 182
  • Мнения: 4 383
Не знам в България какви са изискванията за обитаеми стаи. Нито терминологията ми е ясна на български. Но понеже се твърди, че няма начин в 50 квадрата да се направи тристаен и ми потърсиха скица, намерих в Интернет, за да илюстрирам, че може. Функционално и удобно е за семейство с едно малко дете или ваканционно жилище. Функционалното и удобно не е непременно обширно и с много свободно място.

Не знам в България как е, но моят опит е, че човек започва от такъв малък апартамент като първо жилище, след което минава в малка къща от типа залепени една до друга, след което в голяма единична къща, а на старини пак се минава в малък апартамент. Някои не стигат до последното, други си остават в апартамента, според възможностите и потребностите.

Poppea, много точно си описала. Като имаш парцел толкова квадрата и искат да направиш максимален брой апартаменти в сграда на 4 етажа, не можеш да се разширяваш много, макар че обичайното е поръчителя да иска апартаменти с различен размер в сградата - едностайни, двустайни, тристайни, трябва да имаш място и поне за малък балкон, защото пазарът това очаква. И описанието ти за спалня 9 квадрата и детска 6 квадрата е точно. Явно стиловете са съвсем различни в България и разбирам, че на някои им звучи много странно и невероятно, но няма нужда да се минава към груб език, само защото човек не е виждал и не разбира.

Какво е светла и ЗП?

Допълнение: Разбира се, че ако ще се взима жилище 50-60 квадрата, е изключително важно да има достатъчно дневна светлина и светли цветове вътре. В 150 квадрата можеш да си позволиш по-тъмни цветове, но в малки жилища светлите цветове създават илюзията за по-голямо пространство. Както написах, синът е получил оферти от 60 квадрата нагоре, така че наистина не съм виждала 50 квадрата тристайни, но знам как изглежда и съм виждала и наживо. Може, но няма да има място за големи семейни събирания в кухнята.

# 183
  • Мнения: 25 750
Скрит текст:
Не знам в България какви са изискванията за обитаеми стаи. Нито терминологията ми е ясна на български. Но понеже се твърди, че няма начин в 50 квадрата да се направи тристаен и ми потърсиха скица, намерих в Интернет, за да илюстрирам, че може. Функционално и удобно е за семейство с едно малко дете или ваканционно жилище. Функционалното и удобно не е непременно обширно и с много свободно място.

Не знам в България как е, но моят опит е, че човек започва от такъв малък апартамент като първо жилище, след което минава в малка къща от типа залепени една до друга, след което в голяма единична къща, а на старини пак се минава в малък апартамент. Някои не стигат до последното, други си остават в апартамента, според възможностите и потребностите.

Poppea, много точно си описала. Като имаш парцел толкова квадрата и искат да направиш максимален брой апартаменти в сграда на 4 етажа, не можеш да се разширяваш много, макар че обичайното е поръчителя да иска апартаменти с различен размер в сградата - едностайни, двустайни, тристайни, трябва да имаш място и поне за малък балкон, защото пазарът това очаква. И описанието ти за спалня 9 квадрата и детска 6 квадрата е точно. Явно стиловете са съвсем различни в България и разбирам, че на някои им звучи много странно и невероятно, но няма нужда да се минава към груб език, само защото човек не е виждал и не разбира.

Какво е светла и ЗП?
Светла площ е чистата жилищна площ. А застроена площ е със стени и зидове.
Български стандарти, така да се каже.

И ще добавя едно неискано мнение. 6м2 за детска стая са твърде малко.

# 184
  • Мнения: X
Фенрис, в България не се строи в кафявата гама, защото масово се предава без довършване. Тоест, не е в никаква гама, от собственика се очаква да му зададе гамата. Ако сте гледали нещо в кафявата гама, то не е било нов проект, а е на вторичен пазар. А там вече зависи - от много неща.

# 185
  • Мнения: 25 750
Мисля си сега, ами и у нас е в дървесни цветове -разбирайте кафяво. hahaha Ужас.  Laughing

# 186
  • Мнения: 4 383
Разбрах за площите. 6 квадрата на тийнейджър ще е малко, да. Но за бебе и малко дете, става. Няма кът за игра в такава спалня, там само се спи. Евентуално се пишат домашни. Леглата тип леглото високо, а под него бюро със стол са много популярни и пестят място в малките жилища. Някой ги спомена в темата, не мога сега да се върна да прочета кой. В големите градове, където цените на кв.м. са високи, ставаш много креативен как да спестиш място Simple Smile
Хората имат различни потребности и докато за някои 6 кв.м. детска е клаустрофобично, за други е предостатъчно за основните мебели. Зависи за какво се ползва стаята и ... кой я ползва. Аз помня апартамента ни в България и той беше със сигурност над 100 квадрата с 3 големи и хубави спални. В първия ни апартамент в чужбина ми се стори направо клаустрофобично. И първата ми спалня беше точно 10 квадрата. Но установих, че хората предпочитат квадратурата да е за хола и кухнята, където човек е през деня, а банята и спалните са малки. Такова се търси, такова се и предлага. Предполагам и в България един тристаен е с по-висока цена от един двустаен, когато и двата са с еднаква площ. Тоест допълнителната спалня вдига цената, макар че е една и съща квадратура.

Рорреа, разбрах. Давам пример за един кафяв апартамент на морето, който аз намерих, а синът кръсти така.

Скрит текст:
Липсва скица, но е с 3 спални и 111 кв.м. и предложена цена към 70 000 евро. По-голям от нуждите на сина и снахата, но го давам за пример за цветовата гама. Кафяво навсякъде. Гардеробите, добре, но във всяка стая идва вповече. Явно идеята е да е същия стил навсякъде, но не е универсално. Също ми прави впечатление, че кухньохолът (така ли го наричате) изглежда малък за апартамент 111 квадрата. Тъмните цветове може да смаляват стаята. Също така ми избива очите тази колона насред кухненската част. Аз бих започнала кухнята от вътрешната страна на колоната, ъгъла и продължила до вратата към терасата. Повече плот и непрекъсната линия. Бих махнала горните шкафове и бих направила всичко в бяло или светли цветове, за да замаскирам колоната. Там, където са фурната и шкафа до нея, бих оставила празно или сложила висок шкаф за съхранение. Това са си мои мисли и мое мнение, разбира се, на база снимките. Ако това беше мой апартамент, щеше да има доста основен ремонт, за да стане в стил, който ми харесва, и практично според моите разбирания.








Но благодаря отново на всички за включванията. Беше ми полезно.

# 187
  • Мнения: 1 878
Апартаментът, който си показала е олицетворение за най-евтини довършителни работи. Личи си, че мебелите са купувани просто за да запълни апартамента и да се каже, че е мебелиран.Това е и причината да предпочитам имотите на ш. и з., а не този тип "отбий номера". Не бих се фокусирала върху мебелировката. Просто подарявам/хвърлям и си поръчвам нови мебели+кухня и уреди. Банята е безнадеждно демоде, поне на 15 години, ама като за ваканционен имот може да се направи компромис. Нова боя, сменям первазите и евентуално дори ламината (става в рамките на ден, два) Всички тези неща  са лесни и бързи за промяна и за мен не са ми фактор, нито пък да са повод да се отхвърли даден апартамент. По-важното е локацията, разпределението, гледката. Тях няма как да ги промениш.

# 188
  • Мнения: 4 383
Много апартаменти, които гледах, са така в този стил. От там и впечатлението за кафявата гама. Иначе този е почти на плажа, но има една сграда с апартаменти точно пред терасата, която дели морската гледка на две. Тоест не съвсем оптимално. В този му вид не бих дала цената, която се иска, особено при условие, че трябва толкова неща да се свършат. Основна смяна на банята, изкъртване на кухня, шпакловка и монтиране на нова. Евентуално смяна на под, както казваш. Това са си разходи. Синът беше на същото мнение и го отхвърли като възможност, но и защото не им трябват три спални толкова голяма квадратура. Все пак е ваканционно. Лично мен кухненската част най-много ме дразни, на второ място банята, на трето кафявата гама в цялото жилище. Иначе ми харесва, че има големи прозорци в хола и влиза много светлина.

# 189
  • Мнения: 3 096
Patchwork , отказ на право на ползване се прави преди подписване на предварителен договор. Това не е притеснителното, а по скоро, че имотът е придобит, чрез дарение и имате вече един починал дарител. В удостоверението за наследници, ще видите колко им кои са наследниците. Ако са само надарените хора, които са и продавачи във вашия случай, това е добре...но ако има други преки наследници на починалия те могат да обжалват дарението. Това го консултирайте с вашия адвокат, има давностен срок от смъртта.
https://lawyer-bulgaria.bg/%D1%81%D1%80%D0%BE%D0%BA-%D0%B7%D0%B0 … 0%BD%D0%B8%D0%B5/

Благодаря за полезното мнение.

# 190
  • Мнения: 9 877
ти и синът ти никога няма да си харесате нещо. Брокерите ще ви потраят още малко, и ще ви игнорират след това.
Сори, обаче в България е така. И аз няма да се занимавам с клиенти, които не  знаят какво искат.
Вече знаеш, че 6и9 кв. Спални няма да намерите.
Остава - реши дали ще купиш един а голяма спалня и ще я раДелие на две малки. Или ще спи детето в хола. Или ще купувате в Испания или Гърция.

В другата тема се пише в момента, че чужденците влияели на имотния пазар като купували скъпи жилища 1200-1500 евро на квадрат.

Ма да, моля ви се, ето живият пример колко сте прави :+)))))

# 191
  • София
  • Мнения: 3 030
В новото строителство има доста апартаменти със спални под 10 кв.м. Поне на нас до 100 000 евро все такива ни предлагаха и ни обясняваха колко са просторни, а то не могат да се сложат два кревата.

# 192
  • Мнения: 25 750
Разбрах за площите. 6 квадрата на тийнейджър ще е малко, да. Но за бебе и малко дете, става. Няма кът за игра в такава спалня, там само се спи.
В България бебето спи в кошара в стаята на родителите си (най масово), и ако тази спалня е 9м2 къде ще сложат кошара? Децата имат играчки в днешно време, трябва им място. Не е като по соца вече, ориентирали сме се проамерикански, където се ползват по големи площи. Хората искат и дрешник да има, защото се ползват все повече дрехи, обувки, аксесоари...Спални по 6 и 9 м2 ще намерите в някакво много лошо качество строителство.

По въпроса за показаните снимки, Румка е права. Довършвано е да се отбие номер, както е и масово по Сл Бряг.

# 193
  • Мнения: 479
Разбрах за площите. 6 квадрата на тийнейджър ще е малко, да. Но за бебе и малко дете, става. Няма кът за игра в такава спалня, там само се спи. Евентуално се пишат домашни. Леглата тип леглото високо, а под него бюро със стол са много популярни и пестят място в малките жилища. Някой ги спомена в темата, не мога сега да се върна да прочета кой. В големите градове, където цените на кв.м. са високи, ставаш много креативен как да спестиш място Simple Smile
Хората имат различни потребности и докато за някои 6 кв.м. детска е клаустрофобично, за други е предостатъчно за основните мебели. Зависи за какво се ползва стаята и ... кой я ползва. Аз помня апартамента ни в България и той беше със сигурност над 100 квадрата с 3 големи и хубави спални. В първия ни апартамент в чужбина ми се стори направо клаустрофобично. И първата ми спалня беше точно 10 квадрата. Но установих, че хората предпочитат квадратурата да е за хола и кухнята, където човек е през деня, а банята и спалните са малки. Такова се търси, такова се и предлага. Предполагам и в България един тристаен е с по-висока цена от един двустаен, когато и двата са с еднаква площ. Тоест допълнителната спалня вдига цената, макар че е една и съща квадратура.

Рорреа, разбрах. Давам пример за един кафяв апартамент на морето, който аз намерих, а синът кръсти така.

Скрит текст:
Липсва скица, но е с 3 спални и 111 кв.м. и предложена цена към 70 000 евро. По-голям от нуждите на сина и снахата, но го давам за пример за цветовата гама. Кафяво навсякъде. Гардеробите, добре, но във всяка стая идва вповече. Явно идеята е да е същия стил навсякъде, но не е универсално. Също ми прави впечатление, че кухньохолът (така ли го наричате) изглежда малък за апартамент 111 квадрата. Тъмните цветове може да смаляват стаята. Също така ми избива очите тази колона насред кухненската част. Аз бих започнала кухнята от вътрешната страна на колоната, ъгъла и продължила до вратата към терасата. Повече плот и непрекъсната линия. Бих махнала горните шкафове и бих направила всичко в бяло или светли цветове, за да замаскирам колоната. Там, където са фурната и шкафа до нея, бих оставила празно или сложила висок шкаф за съхранение. Това са си мои мисли и мое мнение, разбира се, на база снимките. Ако това беше мой апартамент, щеше да има доста основен ремонт, за да стане в стил, който ми харесва, и практично според моите разбирания.








Но благодаря отново на всички за включванията. Беше ми полезно.

На мен лично ми направи впечатление от апартаментите в чужбина, че имат много добро разпределение, дори за малка площ, което в България го няма. Но както се казва, нямаме избор. Високи цени за ниско качество.

# 194
  • Мнения: 40 937
Това "кафяво", което толкова те дразни, си е имитация на естествено дърво. А дървото е най-често жълто-кафеникаво, какво да се прави? Mr. Green И дървото по напиет географски пирини се приема добре от максимален процент от хората, защото носи усещане за уют. ОК, вие сте фенове на скандинавски дизайн, или някакъв модерен такъв, ама кой предприемач, тръгнал да продава обзаведен апартамент, ще го прави като за нишови клиенти? Ясно, че няма да намерите. На всичко отгоре този е правен с евтинджос мебели, плочки и ламинат, та даже няма и усещането за истинско дърво. И е демоде, правен по масовия вкус отпреди десетина години.

Иначе като се замисля, то и моят апартамент бил целият в кафяво Mr. Green Подовете - естествен дъб, без байц, натурален цвят. Спалнята - 100% дъб, средно тъмен байц, леко карамелен. Кухньохолът - комбинация от дъб (тъмен) и крем. Маси и столове и те от тъмно дърво. Вратите - златен дъб. Прозорците - ПВЦ, ама пак златен дъб. Виж детската е леко сивееща така. И портмантото е от бук, при това много тъмно байцван. И какво остана? Главната ми баня пак е пясъчен цвят основно, ама има и кафяво и мебелите пак са дъб. Само малката тоалетна е в бяло и зелено. Ама ей на, на мен това ми харесва. И на повечето хора в нашия ареал също. Затова и гледате главно апартаменти " в кафяво" - хората се опитват да изглежда като луксозно обзаведено с дърво. Сега, вие там при вас (не знам къде сте), може масово да харесвате изцяло бели интериори, или индустриални такива, но по нашенско който иска така си го прави сам.

П.С. Точно в момента пиша от град Стреза в Италия, наели сме апартамент, че сме повечко хора. Обзаведен е по твой вус - всичко бяло или някакви светли сивеещи нюанси. Пак с евтини мебели, де. Ама първо, това все пак е Средиземноморието, а там му отива. И освен това така, както на снимка е светло и бяло, на практика всичко е мърляво. А натуралното дърво не се захабява така и не стои мърляво. Още една причина ваканционните апартаменти да са така - по-лесно се поддържат. Освен ако искаш през ваканцията да се скъсвате от чистене и миене.

Последна редакция: ср, 11 сеп 2019, 10:04 от Черна станция

Общи условия

Активация на акаунт