Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 38

  • 41 887
  • 761
  •   1
Отговори
# 150
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Patchwork , отказ на право на ползване се прави преди подписване на предварителен договор. Това не е притеснителното, а по скоро, че имотът е придобит, чрез дарение и имате вече един починал дарител. В удостоверението за наследници, ще видите колко им кои са наследниците. Ако са само надарените хора, които са и продавачи във вашия случай, това е добре...но ако има други преки наследници на починалия те могат да обжалват дарението. Това го консултирайте с вашия адвокат, има давностен срок от смъртта.
https://lawyer-bulgaria.bg/%D1%81%D1%80%D0%BE%D0%BA-%D0%B7%D0%B0 … 0%BD%D0%B8%D0%B5/

Лъкииии... хайде да се разшириш малко.... , жалко мислих, че ще станеш софиЯнка.

# 151
  • Мнения: 25 791


Лъкииии... хайде да се разшириш малко.... , жалко мислих, че ще станеш софиЯнка.
Мерси.
То никога не се знае, може на стари години мм да ме завлече към Лозенец, да не даваме пари за бутилирана вода.  hahaha
Иначе скоро няма да се разширим, поне 2 г ще го строят този комплекс...живот и здраве.

# 152
  • Мнения: 1 885
Аз си харесах един 4-стаен в новия ви комплекс Simple Smile
За лично ползване ли си го взехте?

# 153
  • Мнения: 25 791
Аз си харесах един 4-стаен в новия ви комплекс Simple Smile
За лично ползване ли си го взехте?
Принципно, да. Ще видим с времето, дали ще е за основно жилище или за 2ро.

# 154
  • Мнения: 4 386

Много противоречиво мислене като цяло. И хаотично търсене. Моята философия е, че човек трябва да знае:
1. Какво търси
2. Къде го търси
3. Колко е склонен да плати
При вас това е мираж. Не знаете дали искате 50 или 100 м2. Има разлика, и то огромна. Не сте посочили къде искате да е този "ваканционен" имот. И за цената...имали 100 хил, но не искали да похарчат всичко...тоест? Искат за 50 000 евро ли? Laughing
Форума може да помогне много, както и на мен е помагал, ако знаете какво искате. Иначе, само си лафим, тук.

Не знам колко е хаотично при условие, че брокери им предлагат оферти и намират жилища по зададени критерии, но може и брокерите да работят хаотично Simple Smile))

1. Ваканционно жилище с възможност да се отдава под наем, когато не се ползва
2. По морето, в планината, в голям град - не е за постоянно живеене
3. Бюджетът вече го написах

Как да не знае дали иска 50 или 100 квадрата? Написах, че тристаен може да е 50, може и 100 - те искат две спални. Разбира се, че по-голяма квадратура прави жилището по-скъпо. Очевидно квадратурата не е основната, а разпределението на ареала и броя спални. За цената имат бюджет, но не е задължително да похарчат всички пари. Ако намерят апартамент, който отговаря на изискванията им за 80, да се откажат, защото не бил 100 ли? Имат горна граница на бюджета, но не е задължително да се дадат всички пари, ако намерят жилище за по-малко от горната граница. Не разбирам кое е толкова неясно.

Kölsches Mädel, благодаря. Simple Smile Ако е писано, ще изкочи.

# 155
  • София
  • Мнения: 311
С този бюджет бих взела в Банско ваканционен имот близо до лифта. Зимата ще може да се дава под наем (което с апартамент на морето няма как да стане). Лятото в Банско е супер - планина, минерални басейни, джаз и опера фест, а и гръцкото море е на 2 часа път. Ако не в самото Банско в някой от големите комплекси до него - напр. Пирин голф. Верно че таксите са доста високи там, но пък съдействат за отдавнето под наем и не се занимаваш.

# 156
  • София
  • Мнения: 6 005
Да, като почнахте темата, какво мислите за ваканционен имот.... главно за лично ползване, с преспектива за старини.... струва ли си изобщо....
Ние го мислим и все стигаме до извода, че няма смисъл, да влагаш пари, поддръжка и после всяка година на едно и също място
Но тази  година, след третото ни море, сметнахме че общия бюджет който даваме за море на година, ще изплати едно студио по южното черноморие , обзаведено и близо до плаж, към 20-27 хил евро, за към 5-6-7 години..
И то не говоря за пущинака, а аз студио близо до център в някое от градчетата/селцата
Или Банско , ама ние там по - рядко ходим, но аз съм скиор, що не и Банско ?
Чудим се напоследък, има ли хора с опит. ? Да кажат доволни ли са ....

# 157
  • Мнения: 18 630
Останала съм с впечатлението, че Чиана всяка година купува по един апартамент на Слънчев бряг )))
Явно тя е човекът за съвети.

# 158
  • Мнения: X
Скрит текст:

Много противоречиво мислене като цяло. И хаотично търсене. Моята философия е, че човек трябва да знае:
1. Какво търси
2. Къде го търси
3. Колко е склонен да плати
При вас това е мираж. Не знаете дали искате 50 или 100 м2. Има разлика, и то огромна. Не сте посочили къде искате да е този "ваканционен" имот. И за цената...имали 100 хил, но не искали да похарчат всичко...тоест? Искат за 50 000 евро ли? Laughing
Форума може да помогне много, както и на мен е помагал, ако знаете какво искате. Иначе, само си лафим, тук.

Не знам колко е хаотично при условие, че брокери им предлагат оферти и намират жилища по зададени критерии, но може и брокерите да работят хаотично Simple Smile))

1. Ваканционно жилище с възможност да се отдава под наем, когато не се ползва
2. По морето, в планината, в голям град - не е за постоянно живеене
3. Бюджетът вече го написах

Как да не знае дали иска 50 или 100 квадрата? Написах, че тристаен може да е 50, може и 100 - те искат две спални. Разбира се, че по-голяма квадратура прави жилището по-скъпо. Очевидно квадратурата не е основната, а разпределението на ареала и броя спални. За цената имат бюджет, но не е задължително да похарчат всички пари. Ако намерят апартамент, който отговаря на изискванията им за 80, да се откажат, защото не бил 100 ли? Имат горна граница на бюджета, но не е задължително да се дадат всички пари, ако намерят жилище за по-малко от горната граница. Не разбирам кое е толкова неясно.

Kölsches Mädel, благодаря. Simple Smile Ако е писано, ще изкочи.

Споделям мнението на Лъки. Пазарът на жилищни имоти в София (и в Пловдив, Варна..) е коренно различен от този на ваканционни имоти и ако търсите и двете, рискувате да не намерите нито едното. Просто търсенето трябва да е съобразено с особеностите на конкретния пазар. Най-малкото поне трябва да се определите дали да е в голям град или да е ваканционен имот, това са две много различни разклонения на алгоритъма. След като се определите, започвате да проучвате особеностите на съответния пазар. Цената е само един параметър (а и тя за София е много различна от тази за ваканционните имоти, 100 К евро за София е малко, за ваканционен имот е много), има много нюанси и ви трябва човек с много опит, който да ви ги обяснява и да ви помага в процеса (роднина, приятел, може и брокер, ама ако имате голям късмет). А брокерите наистина са хаотични, за това не само аз, ами и други тука романи можем да напишем.

50 кв с две спални е изключително необичайно за БГ,  НС с две спални ще почва от 65-68 ЗП нагоре, а и това е рядко. СС с две спални оригинално ще е поне 70 кв ЗП. Ако е стар двустаен, преустройван на дву-спален, тогава да, но пак най-вероятно ще е над 60 кв.

Не си длъжна да ми вярваш, разбира се. Но това ще е само в твоя вреда.

Последна редакция: вт, 10 сеп 2019, 15:13 от Анонимен

# 159
  • Мнения: 25 791
Скрит текст:

Споделям мнението на Лъки. Пазарът на жилищни имоти в София (и в Пловдив, Варна..) е коренно различен от този на ваканционни имоти и ако търсите и двете, рискувате да не намерите нито едното. Просто търсенето трябва да е съобразено с особеностите на конкретния пазар. Най-малкото поне трябва да се определите дали да е в голям град или да е ваканционен имот, това са две много различни разклонения на алгоритъма. След като се определите, започвате да проучвате особеностите на съответния пазар. Цената е само един параметър, има много нюанси и ви трябва човек с много опит, който да ви ги обяснява и да ви помага в процеса (роднина, приятел, може и брокер, ама ако имате голям късмет). А брокерите наистина са хаотични, за това не само аз, ами и други тука романи можем да напишем.

50 кв с две спални е изключително необичайно за БГ,  НС с две спални ще почва от 65-68 ЗП нагоре, а и това е рядко. СС с две спални оригинално ще е поне 70 кв ЗП. Ако е стар двустаен, преустройван на дву-спален, тогава да, но пак най-вероятно ще е над 60 кв.

Не си длъжна да ми вярваш, разбира се. Но това ще е само в твоя вреда.
Прецених, че е загуба на време да го пиша, а ти си се постарала.
Точно така е. Няма как да търсиш жилище, ей така на посоки. Може в София, но може и в Обзор Laughing...коренно различни са нещата, не само от към цени.
А за 50м2 3стаен, дори не искам да ми показват скица. Търсещите функционални жилища не биха си губили време с оглед на такъв имот.

# 160
  • Мнения: 1 885
Кукувичке Simple Smile , и на мен ми минават такива мисли през главата. Аз съм от хората, които почиват с удоволствие на едно и също място. В Гърция последните години ходим на един и същи плаж при все, че има многобройни други в близост. Просто съм си човек на навика Simple Smile Ако си от тези хора и си намерите имот на място, което ви удоволетворява като изисквания, давайте. За мен проблем е намирането на  такова местенце и стопанисването. За морските имоти се е писало също и за проблем с мухъла и влажността, но мисълта като се пенсионирам да мога да стоя от април до октомври на плажа е определено много блазнеща. Представям си и едни такива романтични идеи, как ще гледам внуците, те ще си играят, а аз ще си пия питието ехеееей Simple Smile
Лъки ,Попеа аз затова и пожелах успех на Фенрис. При толкова неопределени критерии лутането и избор на имот ще е много времеемко, но може би те го имат. Мисля си, че просто са в самото начало и  като потърсят малко ще им се изяснят нещата. А може и още утре да попаднат на имот, който да им хареса. Въпрос на късмет.

# 161
  • гр. София
  • Мнения: 445
Сега се сетих, че преди 90-те в СССР квадратурата на жилището е означавало - големина на спалните. Т.е. 60 м2 - 2 или 3 спални помещения. А реално жилището е с площ над 100 м2.
Ако по нашите стандарти ни покажете тристаен 50 м2, ще можем да разберем какво търсите.

# 162
  • Мнения: 4 386
Явно в България се строи различно. Аз имам опит с апартаменти 50 квадрата с 2 спални, където втората спалня е малка и е предназначена за детска, а кухнята и холът са едно голямо помещение. Имали сме много проекти с такива жилища. Напълно е възможно и е доста функционално, но явно в България не е обичайно да се строи така. В голямата спалня има място само за двойно легло и гардероб, без излишни мебели. В малката спалня има място за детско легло, бюро и гардероб. Банята е малка, но има душ, тоалетна и мивка.
Ние семейно имаме ваканционно жилище в Испания и сме много доволни да ходим там всяка година. На такова място е, че с кратко шофиране обикаляме много места. Но ясно е, че не е за всеки това решение.
Понеже синът и снахата го купуват за себе си, те си имат изискванията. Както написах, са получили доста оферти от брокери, но не са попаднали на нещо подходящо.

Ваканционното жилище не е непременно на морето Simple Smile Можеш да ходиш на ваканция и в София. Ние имаме роднини в София и Пловдив, така че тези два града са актуални, ако ще е градско. И разбира се, че ще се ползва различно, ако е в Пловдив, и ако е на морето. Simple Smile Дали ще си в град с роднини или на морска почивка, това си са две различни почивки. Нямам тук при мен скица на апартамент 50 квадрата с 2 спални, но ако намеря, ще публикувам.

# 163
  • Мнения: X
Явно в България се строи различно.
Скрит текст:
Аз имам опит с апартаменти 50 квадрата с 2 спални, където втората спалня е малка и е предназначена за детска, а кухнята и холът са едно голямо помещение. Имали сме много проекти с такива жилища. Напълно е възможно и е доста функционално, но явно в България не е обичайно да се строи така. В голямата спалня има място само за двойно легло и гардероб, без излишни мебели. В малката спалня има място за детско легло, бюро и гардероб. Банята е малка, но има душ, тоалетна и мивка.
Ние семейно имаме ваканционно жилище в Испания и сме много доволни да ходим там всяка година. На такова място е, че с кратко шофиране обикаляме много места. Но ясно е, че не е за всеки това решение.
Понеже синът и снахата го купуват за себе си, те си имат изискванията. Както написах, са получили доста оферти от брокери, но не са попаднали на нещо подходящо.
Ваканционното жилище не е непременно на морето Simple Smile Можеш да ходиш на ваканция и в София. Ние имаме роднини в София и Пловдив, така че тези два града са актуални, ако ще е градско. И разбира се, че ще се ползва различно, ако е в Пловдив, и ако е на морето. Simple Smile Дали ще си в град с роднини или на морска почивка, това си са две различни почивки. Нямам тук при мен скица на апартамент 50 квадрата с 2 спални, но ако намеря, ще публикувам.
Сигурна съм, че площообразуването е различно,  затова е разминаването.
Да, но ваканционен имот на морето се купува съвсем различно от такъв в София, и струва различно количество пари. И ако не се определите на етап търсене какво искате, а искате и двете, рискувате да не намерите нито едното. Това е просто добронамерен съвет, пък вие можете да си правите, каквото си искате Simple Smile

# 164
  • Мнения: X
Да, като почнахте темата, какво мислите за ваканционен имот.... главно за лично ползване, с преспектива за старини.... струва ли си изобщо....
Ние го мислим и все стигаме до извода, че няма смисъл, да влагаш пари, поддръжка и после всяка година на едно и също място
Но тази  година, след третото ни море, сметнахме че общия бюджет който даваме за море на година, ще изплати едно студио по южното черноморие , обзаведено и близо до плаж, към 20-27 хил евро, за към 5-6-7 години..
И то не говоря за пущинака, а аз студио близо до център в някое от градчетата/селцата
Или Банско , ама ние там по - рядко ходим, но аз съм скиор, що не и Банско ?
Чудим се напоследък, има ли хора с опит. ? Да кажат доволни ли са ....

Ако само ще ходите там за по 2 седмици годишно, не виждам много смисъл , трудно ще се избият парите. Ако плащате по 50 лв на нощувка, това са 1000 нощувки . От друга страна май сега са много евтини ваканционните имоти, та едва ли ще сте и на загуба.  За даване под наем не съм компетентен, не знам как е положението там.

Общи условия

Активация на акаунт