Положително качество ли е патриотизмът, или признак на слабост?

  • 7 623
  • 308
  •   1
Отговори
# 30
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Национално самочувствие може да има само човек,който знае към коя точно нация принадлежи.
Бинго!
Силната нужда за принадлежноаст и индентичност за съжаление е най-силно изявена при индивиди с явни други недостатъци, независимо дали говорим за религия, етнос, нация, класа, или дори спортна запалянковщина. Футболните агиткаджии нерядко демонстрират поведение и разум индентични с религиозните фанатици - безпочвена агресия базирана на "Нашите срещу вашите". Бой да става.

Националната принадлежност е още по-задълбочена, защото е култивирана и втълпявана от поколения управници, убеждаващи ни колко е достойно да убиваш войниците родени отвъд браздата, без значение дали защитаваш, или завземаш територия. Патриотизмът е рожба на елементарна политическа пропаганда с цел обслужване амбициите на управляващите. Хитлер беше чудесен пример как един талантлив манипулатор може да изправи целия свят да се бият помежду си заради националното самочувствие на един иначе много талантлив и работлив народ.

# 31
  • Мнения: 7 006
Що бе?
Баш с византийци и евреи много обичам да обсъждам древната история.
Много подскачат и се нервят,аз само гледам сеира на комлексите им.
С македонци сигурно е по-интересно - казваш им, че Клеопатра и Александър Велики не са македонци и гледаш реакция... Била съм в Македония, но не съм общувала с местните (беше нещо като екскурзия).
Ммм..Не,слаба ракия са..Joy

# 32
  • Мнения: 4 383
Мога да говоря само за себе си. Умерен патриотизъм без излишни изхвърляния и прехваляване на всичко българско, само защото е българско.

..Обичам много български ястия, които редовно готвя вкъщи.
..Редовно съм чела българска литература на децата ми, след това те сами четяха (разказите на Елин Пелин са любими вкъщи).
..Научила съм децата на български език и съм ги оставила сами да опознават България и да избират кое им харесва и кое не. Не се определят основно като българи, разбира се, от смесен брак, родени и израснали в чужбина, но не си крият произхода.
..Подарявала съм буркани домашно подквасено кисело мляко на съседи, колеги и приятели, та да опитат истинско кисело мляко.
..При поискване от децата се прави баница (ако има налични кори).
..Винаги се празнува Коледа и с български ястия, на Великден се боядисват и чукат яйца.
..Разказвам, на който го интересува, за розовото масло.
..С такива неща се изчерпва моя патриотизъм. Не украсявам в розово нещата, които са за критика и не държа непременно да се запознавам и сближавам с всеки срещнат българин в чужбина. Като чуя българска реч до мен, обикновено не се намесвам.

Това горното не го считам за признак на слабост, а владеенето на езици и познаването на повече култури го считам за положително качество.

Последна редакция: вт, 27 авг 2019, 20:48 от Fenris

# 33
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 289
Хубаво е да знаеш кой си,коя е родината ти,към коя нация принадлежиш-не е лошо да си българин,германец,турчин,аржентинец....
Лошо е да си никой.Да нямаш корени.Да криеш и да се срамуваш от произхода си.Никъде да не се чувстваш у дома си.

Съгласна съм с Фенрис,че владеенето на чужди езици е голям плюс.Всеки език е богатство.
Да опознаваш културата на различни народи също е нещо положително.

Последна редакция: вт, 27 авг 2019, 20:55 от -veni-

# 34
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Лошо е да си никой.Да нямаш корени.Да криеш и да се срамуваш от произхода си.Никъде да не се чувстваш у дома си.
Предполагам, че да го напишеш това е звучало разумно и правилно в главата ти.

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
Човек може да повярва във всичко, което реши - по целесъобразност. Ако целта е да се впише, то част от това е отричането от старото. После идва обратният процес - връщане към старото, но в идеализиран и безопасен вариант.

# 36
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 794
За мен черешката беше древнобългарският календар, дето даже бил официално признат от ЮНЕСКО.
според международният исторически форум е станало 1976 година

Иначе обектите на ЮНЕСКО, разположени на територията на Р. България са следните ( има 2 листа):
http://whc.unesco.org/en/statesparties/bg

# 37
  • Наблизо
  • Мнения: 6 103
Да обичаш България означава да разказваш на чужденците за нея...
Веднъж бях свидетел как една родолюбка раздуваше пред тукашна публика как сме били изобретили компютрите, как в миналото сме имали излаз на 3 морета... Канадците са вежливи хора и никой не и се присмя, че и до днес Канада граничи от 3 страни с 3 океана и че децата тук учат, че първият електронен компютър е ENIAC, а не Atanasoff-Berry computer.

Абе изобщо националното самочувствие е хубаво нещо, но трябва да се демонстрира с мярка. Кофти е да се усетиш, че си гледан от високо балкански субект, който се пъчи с неща, дето ги слушат само от любезност.

Когато се говори за древната ни история пред чужденци е хубаво наоколо да няма гърци, китайци, арменци, египтяни, японци, иранци...
Аз съм в Европа,най-често говорим как българите сме единствените,спасили евреите си.Разказвам и за историята ни,като не я сравнявам с другите.Впечатляват се как и българи са измислили кирилицата,нищо че се оспорва от руснаците..щото как така.В никакъв случай не се опитвам да принизявам или да говоря глупости,но нашата страна има не малко неща,с които да се гордеем.
Както се гордея с историята й ,така и нямам проблем да приемам критики и да критикувам и аз.

# 38
  • Мнения: 5 425
Не сме я измислили. Климент Охридски е използвал гръцки букви и ги е допълнил.
После и други са допълвали и изменяли.
Вкл. ние. Дотолкова, че вече ще ни е трудно да четем оригинална кирилица.
Заслугата ни е в полагане на началото на СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ.

# 39
  • Мнения: X
Аз съм в Европа,най-често говорим как българите сме единствените,спасили евреите си.

Не сме единствените. Всъщност разни източници пишат, че преди Димитър Пешев да направи така, че да бъде отказана депортацията на близо 50000 евреи, Богдан Филов е оказал пълно съдействие за осъществяването на Холокоста и сума ти евреи благодарение на това са прикллючили земния си път в Треблинка.
Иначе Дания е спасила почти всичките си евреи и това широко известен факт.

Ето за такива патриотични нелепости, като че сме единствените спасили евреите си става дума. Нито сме единствените, нито сме ги спасили.

Последна редакция: ср, 28 авг 2019, 11:30 от Анонимен

# 40
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 289
Патриотизъм не е мръсна дума.И не е нужно да се стига до фанатизъм.Нормално е човек да обича родината си.
Но  не е нормално да не кажеш кажеш едно хубаво нещо за страната си ,а само да плюеш.

# 41
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Политически коректен пост?
Патриотизъм не е мръсна дума.И не е нужно да се стига до фанатизъм.Нормално е човек да обича родината си.
Но  не е нормално да не кажеш кажеш едно хубаво нещо за страната си ,а само да плюеш.

# 42
  • Наблизо
  • Мнения: 6 103
Аз съм в Европа,най-често говорим как българите сме единствените,спасили евреите си.

Не сме единствените. Всъщност разни източници пишат, че преди Димитър Пешев да направи така, че да бъде отказана депортацията на близо 50000 евреи, Богдан Филов е оказал пълно съдействие за осъществяването на Холокоста и сума ти евреи благодарение на това са прикллючили земния си път в Треблинка.
Иначе Дания е спасила почти всичките си евреи и това широко известен факт.

Ето за такива патриотични нелепости, като че сме единствените спасили евреите си става дума. Нито сме единствените, нито сме ги спасили.
Евреите от бивите български земи да,всички са заминали.40тина са се завърнали (така бях чела).Мисля,че имае и от сегашна България заминали,май 2 вагона,които не са успели да спрат.Датчаните изпращат 500,преди
преместят останалите в Швеция,дефакто ги крие,докато в България самите хора отказват и се слагат на пътя на Александър Белев и хората му.И българските евреи са били 50 000,докато датските нямали и 8000.

Разликата е голяма.Затова казвам спасили.Не че датчаните,не са дефакто спасили техните евреи,но някак да се дигне цялата страна и хората да кажат Не и дори църквата да ги защитава,няма никъде другаде.

# 43
  • Мнения: X
От фашистка Италия са депортирани до Аушвиц около 4000 евреи от общо над 50000. След окупацията през 1943, армията и полицията отказват да депортират евреи. И други държави го правят, в т.ч. и Албания, макар и еврейското население там да е далеч по-малко брой . Тъй че пак не сме единствените.

А историята с датските евреи е уникална, защото населението в условия на германска окупация се е самоорганизирало и са превозвали евреите с рибарски лодки до Швеция. Германците са заповядали евреите да се идентифицират, като за целта е трябвало да носят звезда на дрехата си. Казват, че крал Кристиян Х, както и много други датчани си сложили звезди на реверите.

Последна редакция: ср, 28 авг 2019, 12:44 от Анонимен

# 44
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Прави впечатление тук във форума, как някои хора влизат конкретно ,за да оплюват България и българите.
Беше въпрос на време някой да излезе с "оплюването". Както вече казах:
Точно най-фанатичните патриотари имат навика да обвиняват опонента си, че "оплюва България", защото е несъгласен с драматичните им преувеличения и чисти измишльотини.

Общи условия

Активация на акаунт